8e JAARGANG. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. LEVENSMOED. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 176. ZATERDAG 29 JULI 1911. BUITENLAND. weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco pci post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Iturean: KI.EIYF, II v l<J Telet. lutere. IS». Prijs tier Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu BnitenUndsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7678 Amsterdam Om levenslust te hebben en te behouden bij al wat ons treft en terncerdrukt, bij al ouze bekommernissen, om ons op de we reld thuis te gevoelen, moeten we 't leven aandurven. 't Leven aandurven 1 Zeker, dat leven, waarvan de een zegt, dat 't zoo schoon, en de ander, dat 't zoo verschrikkelijk ia, dat leven moeten we kalm durven tege- moetgaan en goed durven aanzien, om uit 't geen 't ons geeft en neemt voordeel te trekken voor onze zedelijke ontwikkeliog en die van anderen. Allen zijn w|j onderworpen aan de om standigheden. Geen mensch is zoo machtig, dat hg die omstandigheden naar z'n hand kan zetten of dwingen. De omstandig heden schikken zich niet naar onze keuze of ons belang. O, die omstandigheden, wat zijn zij vaak pijnlijk voor den een, treurig voor den ander, verpletterend voor een derde. Welnu, voor ons komt 't er op aan te toonen, dat we toch met ons door haar goheel laten overwinnen, dat we toch onze zelfstandigheid behouden, dat we ze tot op zekere hoogte aankunuen en ons lot in zoover in onze hand hebben, dat onze tevredenheid en geluk van niets uiterlijks afbankeljjk zijn. Zoo doet de ware mensch; hij houdt 't hoofd boven water, hg laat zich niet gebruiken als een speelbal. In de omstandigheden ziet hij 't werk der Hoogste Macht. Hij buigt zich daarvoor neder, hij aanvaardt ze, hg richt zich er aan op. En wie zoo durft, leert zich in 't leven thuis gevoelen. We moeten 't leven aaudurven 1 Hoe menigeen heeft 'n ideaal, naar welks ver vulling hij streeft, 'n goed plan, dat hij ten uitvoer brengen wil, waar hij altijd mee bezig is, waar hij dag en nacht over denkt en dat hij iu gedachte reeds voltooid ziet. Hebben wc niet allen zoo iets, dat wc koesteren, dat we liefhebben, dat we wen- schen met al de kracht onzer ziel, in 't diepste heiligdom van ons gemoedP ■JMaar ach, onze afgoden worden zoo dikwijls neergerukt, verbrijzeld, we zien ze soms voor onze oogen stuk slaan. Dan komt 't er op aan niet op hun puinhoopen te blijven zitten weenen. Laten we er een traan aan wijden, maar dan weer de hand uitgestrekt naar 't geen voor ous ligt en niet onze kracht verlamd door ijdele klachten. Laten we niet de hoop, die vriendelijke trouwe gezellin der men- scben, 't zwijgen opleggen. Zoo handelt de ware mensch. Hij weet dat er in 't levep vele wegen zijn, die uitloopen op 't zelfde - doel. Wordt de eene voor hem gesloten, hg betreedt een anderen met uieuwe liefde, met ouden moed. Wie 't leven zoo aandurft, raakt er mede verzoend. We moeten 't leven aaudurven. Och, bij teleurstellingen en onaangenaamheden, ver vallen zoovelen in murmurcering, slaan over tot opstand, ja, ze zijn onmachtig, maar anders 't Leven is dikwijls verschrikkelijk, maar we moeten 't nemen zooals 't is, oos niet laten teneerslaan door tegenslag en teleur stelling. Die moeten er ook zijn, die doen ook hun nut. En waar wij verhinderd wor den om te doen, wat we zouden willen en kunnen doen, vergeten we daar niet om toch te werken en te woekeren met dat talent, waarmee wij in en ondanks ouze omstandigheden niettemin nog war kunnen uitrichten. Is de akker niet groot genoeg, dat er nog wel 'n hoekje overblgft om te be bouwen? Zoo doet de ware mensch: als hg niet kan zooals hg wil, dan doet hij tenminste wat hij kan. Dat is 't leven aandurven. En wie 't zoo aandurft, die raakt er mede verzoend en leert zich hier thuis gevoelen, omdat hem allengs duidelijker wordt, dat ook 't kleine z'n waarde heeft, zoo goed als 't groote, dat beide noodig zjjn in den onmetelijken tempel Gods. Belgie. Tgdens het bezoek van Nederlands Ko ningin aan Brussel heeft zich ecu iucident voorgedaan. Toen Hare Majesteit op de Marktplaats verscheen en terwijl haar de indrukwek kende ova;ie werd gebracht, word een breed doek ontrold over den meest in 't oog springeuden gildehuisgcvel. Men kon er lezen: „Spreek in uw taal". Dadelijk zond burgemeester Max een po litiecommissaris uit, die opdracht kreeg het doek te doen intrekken. Het bleek, dat het doek was ontplooid door het bchecrcomiteit van liet Vlaamsche Huis, de vergaderplaats der Brusselsche Flaminganten. Het doek werd slechts na het vertrek der Koningin ingetrokken. De heer Beun, voorzitter van 't Ylaamsch Huis, werd voor den.hoofdcommissaris ge- roepon, waar hem bekend werd gemaakt, dat de daders zouden vervolgd worden. Er heerschte den nacht door groote opschud ding iu de V!aam6chgezinde kringen. Ook in liet gevolg van Hare Majesteit gingen afkeurende stemmen over deze demonstra tie op. Frankrijk. Naar aanleiding van vingerafdrukken, welke gevonden werden op het Signaal- toestel dat onlangs door saboteurs is verzet, heeft men een wissolwachter als den ver- moedelijken dader in hechtenis genomen. Op den straatweg van Roubaix naar Rijssel werden 52 telephooc- on telegraafdraden eu op den spoorweg bij Douai 18 signaaldraden doorgesnoden. Nader woidt gemeld: Do uit vingeraf drukken herkende en daarna in hechtonis genomen wisselwachter, die hij Yarentiu op de Westelijke spoorwegen een sijnaal- schgf had weggebroken, heeft nu bekend, dat hg de dader was. Hot waB echter zijn bedoeling niet geweest een trein te doen derailleeren, want hij zelf had den stations chef op het euvel opmerkzaam gemaakt. De man had gehoopt zich daardoor de welwillendheid van zijn chefs te verzekeren en bevorderd te worden. Elf commissarissen van politie te Parijs, hebben Donderdag j.l. op bevel van den rechter van instructie Boucard een huiszoekingen gedaan in de btireelen van de „Guerre Sociale" en bij verschillende bekende revolutionnairen en wel naar aanleidiug van het geval Métmei'. Deze was nl., op het bureau van de .Guerre Sociale" ontboden onder voor wendsel, dat hem een belangrijke inede- deeling zou worden gedaan en toen, wijl men hem verdacht van verraad aan de partij, wederrechtelijk eenigen tijd gevangen gehouden en aan een verhoor onderworpen: Op grond van de bij de huiszoekingen gevonden dokumenten zijn Goldsky, redacteur van do „Guerre Sociale" en Tissier gcairestecrd eu zijn bevelen tol inhechtenisneming uitgevaardigd togen drie andere leden van den staf van het genoemde blad en nog drie bekende leiders. Naar aanleidding van het bovenvermelde schrijft de „Guerre Sociale": „Ondanks de vervolgingen, arrestaties en bedreigingen, zal de „Guerre Sociale" verschijnen, zoo vaak zij zulks wenschelijk vinden. De revolutionnaire politie zet deu zoo noodigen zuiveringsarbeid voort. Er zal geen eukele terechtstelling van werkwilligen minder plaats hebben dan vroeger. De „bons bougres" zullon voortgaan inc-t de „intilligente" sabotage van spoorwegen en telegraaflijnen. Er zal geen enkele saboteur minder zijn. W|j zijn volkomen gerust." Groot-Britannik. Eergisteravond had oen feestmaaltijd plaats, ter eere van lord Halsbury, don grij zen leider der onverzoenlijke lords. Er waren ougevccr 400 gasten aangezeten, onder wie echter slechts de helft leden waren van een der beide Huizen en zooals op te maken valt uit een opgave van de Morning Post, slechts ongeveer 50 leden van het Hoogerhuis. Daarentegen hebben reeds nagonoeg drio honderd leden vau hot Huis der Lords aan lord Lansdowne te kennen gegeven, zich aan diens leiding te onderwerpen. Zelfs hebben roeda velen dezer uit eigen bewe ging aan lord Lansdowne aangeboden, om indieu er geen andere weg openstaat om de benoeming van een aautal liberale peers te voorkomen, bij de eindstemming in de onderwerpelijke aangelegenheid do regee ring te steunen. Noorwegen. De onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers vau don werkgevorsboud en de vakvereouigingen in Noorwegen zijn mislukt en afgebroken. Beide partgen hebben het voorstel tot scheidsrechterlijke oplossing verworpen. De oorlog is dus thans in vollen ernst begonnen. En de eerste gevolgen doen zich reeds gevoelen. Zoo heeft bijv. de directio van de kopermijnen van llöros besloten haren arbeiders den dienst op te zeggen en den arbeid volkomen stil te leggen een besluit dat voor bet stadje Rüros, dat uitsluitend van het mijnbedrijf bestaat, een groote slag is. De metaalbewerkersbond heeft 50,000 kronen beschikbaar gesteld voor arbeiders, die naar Amerika willen gaan. Dit besluit om de emigratie uit het aan flinke arbeiders reeds zoo arme land nog te bevorderen, wekt in burgerlijke kringen groote verontwaardiging. Rusland. De Peterburgsche correspondent van de Voss. Ztg, maakt melding van nieuwe plaonen door Siolypin ter onderdrukking van de Joden uitgedacht, Minister Stolypin zou nu aan zijn collegas van handel en van financiën hebben gevraagd of zij niet pressie op de banken zouden kunnen oefenen, opdat deze het crediet van de Joodscho graanhandelaars ou speculanten zouden beperken. Volgens Stolypin oefenen do Joden een ongunstigen druk op de prijzen en een ongunstigen invloed op den uitvoer handel. De beide ministers Timasjef en Kokowzef antwoordden, dat 't ónmogelijk was aan den wensch van Stolypin te voldoen, daar de banken bij het verleenen van crediet zich alleen naar do credietwaardigheid hunner clienten kunnen richten en geen uitzonderingeu ten nadeele dor Joden kunnen maken. Teckenend voor de Russische toestanden is zeker dat optreden van Stolypin wel. In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ous brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heelt. Men lette vooral op deu uootzoeten smaak van ons brood, eeu gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op eeu groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende jjroetuemingen. Door deze bereiding wordt het zetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die eeu moeilijke spijsvertering hebben, een heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wotdf het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, kook) in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1