WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND Rechtzaken. INGEZONDEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 29 Juli 1911. floogste barometerstand 773.4 m.M. te Stockholm, laagste 758.7 te Scilly. Verwachting tot den avond Aan 30 Juli 1911. Zwakke tot matige Oostelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer behoudens kans op onweer. Temperatuur: Dezelfde. Raromelerstand te AMERSFOORT 762 m M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 94 Laagste hedennachtF. 68 Hedenmiddag 12 uurF 85 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 29 Juli des 's morgens 7 uur is 73° F. Portugal. In antwoord op eon interpellatie van den socialist Le Pcreira, die in de nationale vergadering vroeg, waarom een vertegen woordiger van Portugal do gedachtenis plechtigheid voor Paus Leo XIII bijge woond had, verklaarde de minister van Buiteulaudeche Zaken, dal de wet op de scheiding van kerk en staat geen breuk met bet Yaticaan beteek ende, of vijandig heid jegens den Katholieken godsdienst, die door de grootc meerderheid der Por- tngeezen uitgeoefend wordt. De bedoelingen van de regeering ziju alle vanvredelieven- den aard. Zij zal den Katholieken godsdienst en de andere godsdiensten doen eerbiedigen. Perzik. Van het eerste oogcnblik af, dat Ali Mohamed, de gewezen sjah van Perzië, zich opmaakte om het eens door hem be- heerschte rijk te heroveren, viel een dub belzinnige houding bij de Russische regeering op de merken. Thans heeft zy het masker geheel en al afgeworpen en steunt zij openlijk den ex-sjah. Volgens een particulier telegram uit Teheran nl. aan de „Vosb. Zeitung" heeft.de Russische gezant laten bekend maken, dat hy niet zal dulden, dat er binnen een gebied van 30 K.M. rondom de hoofdstad gevochten wordt. Mot andere woorden als Ali Mohamed, op 30 K.M. afstands van Teheran is gekomen, kan hij doen en laten wat hy wil. Bovendien bedreigt het gozautschap Russische onderdanen, die tegen Ali Mohamed de wapens mochten opvaiton, met uitwyzing uit Perzië. Middenstandsbond. Op het congres te Roermond ziju de be raadslagingen voortgezet over: snel en goedkoop recht in verband met do invor dering van kleine vorderingen. Ten slotte stelde Mr. Schürmann, een der prae-adviseurs, de volgende conclusie Voor: Het Congres, gezien do praeadviezen^ en geboord de debatten, spreekt de wen- schelykhcid uit dat teneinde tot eeu snelle en goedkoope wijze van inning vaD kleine vordetingen te komen: le. de Middenstand by het bestaande recht door gebruik te uiaken van de lieui ten dienste staande middelen en door beierc onderlinge organisatie van iuformatie-aen incassowezen zooveel mogelijk preventief en repressief optreedt, 2e. dat door de procesorde zoo weinig vormelijk mogelyk te maken en de kosten aan inning verbonden tot een minimum te reduceeren, benevens door het breDgen van alle kosten ten laste van den gedaagde, de Bnello en goedkoope gang van het proces wordt bevorderd. Deze motie werd met algemeene stem men goedgekeurd. Daarna word het congres met de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten. Duimzuigerij. In ecnige bladen komt een bericht voor, dat minister De Waal Malefijt zou aftre den, en worden vervaugen door minister Colijn, in wiens plaats dan een majoor van den generalen staf tot minister van oorlog zou worden benoemd. Naar uit uiterst vertrouwbare bron wordt medegedeeld, is het bericht niet anders te qualificeeren dan als „duimzuigery", waarby zelfs geen zweem van waarheid te be- speureif valt. Grondwetsherziening. Naar uit Den Haag aan de Tel. wordt bericht, zou de meerderheid van de Staats commissie voor grondwetsherziening zich verklaard hebben voor een kiesrecht te geven aan alle 25-jarige mannelijke luge- zetenen, die in hun eigen onderhoud voor zien. Van eenigen stap in de richting van vrouwenkiesrecht zou de meerderheid der commissie niets willen weten. H. H. te Enschedé f 5 of 2 d. Te Amersfoort op straat muziek maken W. J. de K. te Amersfoort f 2 of 2 d. Te Amersfoort met rijwiel op daarvoor verboden weg rijden S. J. te Amersfoort f2 of 2 d. Op hondenkar zitten J. W. ten H. te Amersfoort f 2 of 2d. Op verboden grond loopen II. v. d. P. f 3 of 2 weken tuchtschool, W. v. d. P. f 2 of 2 weken tuchtschool, beiden te Baarn. De moord aan de Nic Witsenkade. De Hooge Raad deed gister uitspraak in de zaak van Imke B-, dienstbode te Amsterdam er. P. R., los werkman aldaar, door liet Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot rcsp. 15 en 12 jaar gevange nisstraf wegens poging tot diefstal vooraf gegaan door geweld, gepleegd op mevrouw Wiuia in haar woning aan de Nic Witseu kado te Amsterdam, ten gevolge van welk geweld (overgieting met zeer warm water) genoemde dame is overleden; in welke zaak, behalve door de beide veroordeelden ook cassatie was aangeteekend door den procureur-generaal te Amsterdam, die meende dat het feit had moeten zjjn ge- qualificecrd als zware mishandeling, ge- ploogd met voorbedachten rade, den dood ten gevolge hebbende. Zoowel de cassatieberoepen van de beide veroordeelden als dat van den procureur- generaal werden verworpen. (.Buiten vm-antwoordclykheid der redactie.) Amersfoort 28 Juli 1911. Geachte Redactie! In deze dagon vau ontzettende hitte; is een kleine opfrissching een ieder zeer wel kom; in hooge mate voor de bewoners van de Stationsstraat, waar de vele auto's, rij tuigen etc. soms ware stofwolken doen op jagen. Dat deze stadsbewoners dan reikhal zend uitzien naar den sproeiwagen, ligt voor de hand. Het is echter een opmerke lijk verschijnsel, dat het gedeelte Stations straat van af den VlaBakkerweg tot de Stationsdwarsstraat stelselmatig wordt over geslagen. Het deed me dan deze week ook onaan genaam aan, toen ik op een morgenwan deling door de lanen op den Berg alle wegen besproeid zag en de Stationsstraat, ouder gewoonte, daarvan gespeend vond. De bewoners van de Stationsstraat heb ben toch even goed als die van andere stadswijken het recht, om van dergelijke gemeente-instelliugen te profiteeren. Zij offeren hun bolasting-penningske ook. De zomer duurt nog lang. Dat de be voegde macht aan deze aangelegenheid hare aandacht wil schenken en ons minder stiefmoederlijk behandole I Beleefd dankzeggend voor de verleende ruimte, Een bewoner van de Stationsstraat. Naar wij vernemen zullen de bewakiogs- trocpen van het 5de regiment infanterie hedenavond met den trein van 8,37 uit Amsterdam vertrekken. Ruim negen uur kunuen dus de militairen alhier worden vei wacht. By de Boudsfeesten van den N. B. v. L. O. te Assen, won het 5de reg. inf. in den beslissingswedstrijd den vootbalwed- stryd tegen het 3de reg. inf. met 90. De Amcrsfoortsche militairen wonnen dus den eersten prys. De battorijen van het le reg. veld artillerie, die onder leiding van den kolonel jltr. E. O. Boogaert schietoefeningen heb ben gehouden in de legerplaats bij Olde- broek keerden heden naar Utrecht en Amersfoort terug. Onze stadgenoot de heer J. Meyer Jr. slaagde voor het Mercurius-diploma Hoogduitsche Handelscorrespondentie. Burgemeester en Wolhouders zullen Woensdag 9 Augustus met de Raadsleden per stoomboot van den heer Houtzager een tocht maken naar den Eemmond, ten einde in de gelegenheid te worden gesteld door eigen waarneming een oordeel te vestigen over bet al of niet noodzakelijke van het aanbrengen van verbeteringen. Programma van het concert te ge ven door het stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers in „Amicitia" op Zondag 30 Juli. 1. .Einzug der Gladiatoren" Marsch Fucik 2. Ouverture „Hayilée" Aubor 3. „Hochzeitsreigen, Walzer Bilse 4. „Hommage Chopin" Bekker 5. Ouverture „Raymond" Thomas 6. „Triiuiuerei" auB dor Russischeu Suite Wilerst-Bikkers 7a. „Largo" Handel b. „Siamoaische Wachtparade" Lincke 8. Potpourri aus der Operotte „Der Vogelhilndlor" Zeiler Eindexamen H. B. S. trov. Utrecht. 4e groep. Geslaagd: P. H. A. van Aken, W. J. van Bommel van Vloten, J. A. Suermondt, G. J. van Dam, Dittie E. G. la Seur en Suze M- C. van Veen, van de H. B. S. to Amersfoort; Joh. S. de Bruyn, H. C. Burger, J. van Diermen, H. G. van Doorn, A. M. Knottnerus, K. Lacet en Louise J. de Wilde, van de R. H. B. 8. te Utrecht; J. G. Buitenhuis, W. H. van Dunné, G. G. M. de Groot, J. van der Hoeden en C. A. Th. Lückmann, van de Gem. H. B. S. te Utrecht en J. H. van Swinden Koopmans, extraneus. Afgewezen 2. BAARN. In de Vrjjdag gehouden raads vergadering werden door den Voorzitter waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van het overleden raadslid, den heer W. Hcijbroek Jr. Naar aanleiding van een request van den Baarnscben Bestuurders-Bond, ver zoekende voor den a.s. winter een sub sidie te willen verleenen voor de onder steuning van de leden der vereenigingen aangesloten by den Bestuurderbond, die buiten hun schuld werkeloos geworden zijn, werd besloten over de maanden Nov. en Dec. e.k. by wyze van subsidie een toeslag te verleenen, overeenkomstig de bepalingen der met 1 Januari 1912 in werking tre dende verordening ter bcstryding van wer keloosheid. Besloten werd tot aanvulling der politie verordening met enkele bepalingen, be treffende het rijden met automobielen en motorfietsen. De maximum snelheid werd voor de geheele kom, met uitzondering van den Amsterdamschen straatweg, gesteld op 15 K. M. per uur. Vastgesteld werd eene melkverordouiug, welke 1 Januari 1912 in werking zal treden. Moord. Na afloop van het schoolfeest aan de bizondere school te Surhuisumnerhei- de ontstond tusschen feestgangers twist in de herberg te Vierhuizen. Messen werden ge trokken, waarbij zekere Jan Postma door Teake Nicolai doodelijk weid getroffen. Hy overleed onmiddellijk. De dader is gearresteerd en heeft bekend. - Door een adder gebeten. De arbeider Jan Westerveen, te Darp (D.), werd Woensdag, toen hy voor den landbouwer P. Broekman aan 't rogge binden was, bjj 't opkrygen van een hoopje halmen, om die tot een bos te binden, door een, daaronder liggende adder, in den wysvinger der linkerhand gebeten, 't On gure beest beet zoo kwaadaardig, dat het aan den vinger bleef hangen. De vinger werd dadclyk met een touwtje afgebonden en den arbeider reed in allerijl per rijwiel naar Steenwyk. Hier werd de man door dokter B. Koster behandeld. Op de terugreis naar huis, kon de man, KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij: G. v. d. B. te Amersfoort f 1 of 1 d. Verwekken van nachtelijk burengerucht. J B. te Amersfoort f 2 of 2 d. Dronkenschap. J. B. f 3 of 3 d. M. II. 13 of 3 d. J. C. F. B. f3 of 3 d., allen te Amersfoort. J. Z. te Hoogland f 3 of 3 d. Op verboden grond loopen. G F. B. le Baarn f 3 of 3 d. H. L. B. f 3 of 3 d. J. C. K. B. f 3 of 3 d., beiden te Sloten. A. F. M. te Bam n f 3 of 3 d. W. Y. te A nersfoort f 3 of 3 d. In gesloten jachttijd jagen zonder consent, of buitengewoue machtiging en zonder ver gunning, gepleegd bij herhaling. M. M. te Maarn 2X7 d. en verbeurdverklaring van het geweer. Visscheu zonder acte. W. J. K. te Baarn f3 of 2 d. en vernieling van de aalstckken. Wielrijden zonder licht* G. J. v. D. f 2 of 2 d. G. N. f 2 of 2 d. J- W. L. A. T. f3 of 3 d. J. W. f2 of 2 d. G. R. f 2 of 2 d. P. J. F. J. f 2 of 2 d. W- v. d. H. f 2 of 2 d., allen te Baarn. M. v. Q. te Baarn (Lage Vuursche) f 2 of 2 d. N. S. te Soest f 2 of 2 d. G. J. F. f 2 of 2 d. J. A. K. f2 of 2 d., beiden te Soestdijk. M. J. S. te Eemnes f 2 of 2 d. H. v. H. te Bameveld f 2 of 2 d. Niet op vordering van politie het rijwiel doen stilhouden. H. v. H. te Barneveld f 5 of 5 d. Met auto op rijwielpad rijden. H. Z. te Amsterdam f4 of 4 d. G. S. te's Hage f 5 of 5 d. M. J. A. C. v. U. te 's Hage f 4 of 4 d. H. C. te Rotterdam f4 of 4 d. E. N. te Raalte f 4 of 4 d, W. J. C. H. to Hilversum f 4 of 4 d. Wielrijden zonder bel. M. L. F. te Hilversum f 1 of 1 d. Wielrijden zonder licht. M. v. L. te Hilversum f 2 of 2 d. Valschen naam opgeven. M. v. L. te Hilversum f 10 of 10 d. Wielrijden zonder licht. C. W. te Amers foort f 2 of d. Niet op vordering van politie het rywiel doen stilhouden. O. W. te Amersfoort f3 of 3 d. Wielrijden zonder licht G. W. v.d. W. te Amorsfoort f 2 of 2 d. Overtr. Leerpl. wet R. B. te Nijkerk f 2 of 2 d. W. K, te Spakenburg (recidive) f 5 of 3 d. J. W. te Hoevelaken f 2 of 2 d. E. H. K. te Bar neveld (recidive) f 5 of 3 d. Op verboden tijd varkens doen vervoeren G. D. v. d. L. te Driebergen f 3 of 3 d. met -verbeurdverkl. van de opbrengst van de in beslag genomen doch vrijgegeven varkeus ad f 216, Te Soest met auto te snel lyden L. J. S. f5 of 2 d. M. A. f5 of 2 d. M. S. f5 of 2 d J. J. P. v. d. K. f 5 of 2 d. F. C. P. f 5 ol 2 d. allen te Amsterdam. W. J. C. H. te Hilversum f 5 of 2.Jd. M. de R. Zoudt U zoo vriendelyk willen zijn in het blad de Eemlandcr eens de aandacht te veBtigen op het feit, dat op het stations plein toch zoo noodig zou zyn een drink waterkraan voor mensch en dier. Vele aankomenden en vertrekkenden zouden het aanwezigzijn van een drinkgelegenheid aldaar zeor op prys stellen. Eén namens velen 1

De Eemlander | 1911 | | pagina 2