DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 181. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hootrlredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. [5,60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. [1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bnrean: KÏ.KIJfK Hil(< O. Telef. Interc. 18%. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke_korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Biuneii-en Baiteulandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Stemplicht. Wy lezen in Het Nieuwsblad tooi- Ne derland een artikel van de hand vau den beer A. Roodhuyzen, waarin deze naast algemeen kiesrecht en evenredige vertegen woordiging nog de invoering van stemplicht verlangt. Wij geven het volgende uit ziju artikel weer: Zeker, evenredige Vertegenwoordiging, waarvan ook wij groote voorstanders zijn, zal de stemmen der minderheid niet meer waardeloos doen wezen, en dus de verte genwoordigende lichamen tot heel wat ge trouwer afspiegeling maken van de inzich ten en denkbeelden der vertegenwoordigden, dan than9 het geval is. Maar er is nog een andere en zeker niet minder groote oor zaak, waarom we die gewenschte afspiege ling nog niet hebbeu, dan het gemis van evenredige Vertegenwoordiging; en dat is bet absenteisme der Kiezers. Iedere stem busstrijd, hetzij die om Kamor, Staten ot Raad wordt gestreden en de pas achter ons liggende Raadsverkiezingen hebben het ook weer aan het licht gebracht leert ons dat duizeudeD kiezers van hun kiesrecht geen gebruik maken, dat voor hen Kiesrecht allerminst Kiesplicht is. Dit nu is ten eenenniale in strijd met hetgeen de wetgever heeft gewild. Deze heeft in art. 109 van de Grondwet neer geschreven, dat ten onzent de wetgeveude Macht gezamenlijk door den Koning en de Staten Generaal wordt uitgeoefend; iu art. 134, dat aan de Provinciale Staten de regeling en het bestuur van de huishouding der provincie wordt overgelaten; in art. 143 dat de Gemeenteraad staat aan het hoofd der gemeente, er moeten dus de wet eischt het Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden zijn. Als de kie zers nu eena en corps wegbleven; en als 50 percent daarvan het recht daartoe zou hebben, hebben toch zeker allen dit, kun nen ze het land laten zonder de vertegen woordigende lichamen, die de wetgever heeft gewild, en aldus een toestand van anarchie in'het leven roepen. En al zal het wel nooit zoo ver komen, het enkele feit, dat het zou kunnen gebeuren, geeft o.i. den wetgever de bevoegdheid „stem plicht" in de wet neer te schrijven; het steeds toenemend absenteisme der kiezers is zeker een aanleiding om daarmede niet te lang te wachten. Of het helpen zou? Zeker eene vraag, die bij eene zoo bij uitstek practische zaak het eerst moest gesteld worden. Wij mee- nen van ja, als de zaak behoorlijk gere geld wordt. Er zou boete opgelegd moeten worden aan hem, die zijn gang naar de stembuB verzuimt. Die boete moet niet to hoog zijn, maar toch, om gelijk te drukkeu, progressief, rekening houdende mot het inkomen van den overtreder, en moet hoog worden, als een verzuim door een ander verzuim wordt gevolgd. Maar toch, hoog behoeft de boete niet te zijn; de Nederlander betaalt nu eenmaal niet gaarne boete; wie wel eena in Am sterdam heeft bijgewoond, hoe daar de beursbezoekers zonder onderscheid van rang, leeftijd en corpulentie, het op een drafje zetten, als de langzaam dichtgaande deuren der Beurs bet schrikbeeld van een kwartje boete voor hun oogen tooveren, zal dit met ons eens zyn. Maar, zoo zal men zeggen, wat zullen wij aan die on verschilligen, tot stembusgang gedwongen kiezers hebben; den waarborg zelfs missen wij; dat ze, in het hokje komende, hun plicht zullen vervullen; de mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat zij uit wrevel over den hun opgelegden dwang sabotage plegen, en het stembiljet waardeloos maken. Die mogelijkheid bestaat zeker; en het dunkt ons, gegeven de ons Nederlanders ingeschapen geneigdheid, om dwars tegen de bevelen der Overheid in te gaan, laug niet onwaarschijnlijk, dat velen van die gedwongenen den eersten keer dat ze ter stembus opgaan op den een of andere manier do bedoeling van den wetgever zullen verijdelen. Maar dat zal niet lang duren. Weinig zaken hebben zooveel opvoedende kracht als het stembiljet. De kiezer in het hokje wordt gesteld voor de vraag: Waaram A. wel en B. niet, en deze vraag leidt tot andere vragen, die slechts beantwoord kunnen worden door hem, dio onze staatsorganisatie tenminste in groote trekken kent; en dit is reeds enorm voel gewonnen. Naar de onder vinding toch, die wij iu deze materie hebben opgedaan, is onverschilligheid voor het stembiljet in verreweg de meeste ge vallen het gevolg van gemis aan kennis van onze Staatsinrichting. En slechts die kennis kan ons een volkje geven, dat met zijne regeering meeleeft, dat medegevoelt de verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in Land, Provincie en Gemeente. de opstand der MaLISSOREN. Do leiders der Malissoren hebben ten slotte alle door de Turkscho Regeering gestelde voorwaarden aangenomen. Volgens dit verdrag wordt aan de Malis soren algebeele amnestie verleend. Zij wor den niet vrijgesteld van dienstplicht, doch krijgen de keuze hun tijd uit te dienen, hetzy te ConstaDtinopel, hetzjj in het Wila- jet Skoetari. Verder zal er voor worden gezorgd, dat de burgerlijke ambtenaren zoo veel mogelijk worden gekozen uit personen, die niet land en volk in Albanië bekend zijn. Gedurende de twee jaren zullen de Malis soren zijn vrijgesteld van het betalen van belasting; de „agnam" echapenbelastiug zal door een byzondcre wet worden ge regeld. Aan geudariflen en houtvesters wordt het dragen vau wapenen toegestaan, maar de wapenen der overige bevolkiug zullen in een regeoringsdepót worden be waard. Verder gelooft de Turksche Regeering, dat zoo spoedig mogelijk een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg van straat wegen. In andere punton van het verdrag wordt hot schoolwezen geregeld. De Turk sche Regeering blijft bij haar weigering om bijzondere waarborgen te geven. Daarente gen heeft zy zich bereid verklaard om tot aaD het binnenhalen van den eerslvolgen- den oogst, levensmiddelen rond te deelen. Naar gemeld wordt keeren reeds een groot aantal opstandelingen naar hun haard steden terug. De leider Isa Boijetinaz heeft zich met drie zijner aanhangers te Uskub onderworpen. Ook Montenegro schijnt voorloopig do ophitsing der Malissoren tegen Turkije te zullen staken. Misschien is dit wel te dan ken aan het krachtige vertoog dat door de Oostenryksche en de Russische gezant te Cettinje is gehouden. De Neuo Freie Prosse had een paar dagen geleden een hoofdartikel tegon Ko ning Nikita gehad, waarin hem oorlogs zuchtige neigiugen werden toegeschreven. De Koning laat uu door middel van zijn persbureau te Cettinje een autwoord aan de Neue Freie seinen waarin zijn vrede lievendheid teu zeerste wordt geroomd. Het slot vau dit betoog luidt: „De Koning van Moutenegro wenscht geen oorlog. Indien echter de JongTurken, die voor hnn moei lijkheden in het binnenland eeo afleiding naar buiten zoeken, hem den krijg aan bieden, dan zullen zij don ouden leeuw aau den ingang van zijn hol vinden den ouden leeuw, die niemand te hulp roepen zal, ootk zija dochters niet, van wie hij slechts de vervulling van do heiligo moederplicht der kinderopvoeding verwacht. De Koning rekent slechts op Gods hulp". Intusschen is de bewakiug derTurksch Montonegrijnschc grenzen naar hot heet wegens de in Tuikije hecrsclioude cholera weer zeer versterkt. De Marokko-Quaestie. Het valt niet te ontkennen dat het over- drovon optimisme waaraan de bladen zich overgaven na minister Asquilh's, do atmos feer zuiverende, verklaring, na volloop van een week plaats heeft gemaakt voor een zekere neerslachtigheid, een nervositeit, welke zich uit in de beschouwingen dor groote Fransche, Engelsche en Duitsoho bladen en ook iu de stemming op de beurs. De oorzaken van dit alles is het ontbreken van elke officieele of officieuze mededeeling, of aanduiding zelfs maar, omtrent den stand der onderhandelingen tusschen de heeren Camhon en Kideiien. Dit ongestoorde stilzwijgeu der autoriteiten en iugewijden in Berlijn maakt de belangstellenden in Marokkaansche zaken zenuwachtig, doet hen vreezen dat het niet goed gaat, en er zal weer eens een verklaring van een staatsman noodig zijn om den bodrukten gemoederen wat lucht te geven. De Temps die zich tijdens de onderhandelingen tot dusver voortdurend ouledig heeft gehouden met al wat er bij geruchte werd medege deeld omtrent de Borlijusche onderhande lingen, op hoogst geirriteerden toon to bespreken, wordt, nu or niets meer uitlekt, zoo nerveus dat het blad roept om een nieuwe Marokko-conferentie tussohen alle Algcciras-mogendhedeu, een denkbeeld, waarvan de Tcmps tot dusver niet heeft willen hooren, maar dat het blad thanB meteen scherpzinnige redeneering verdedigt. Ook de Londensche Times wordt on rustig door het zwijgen in Berlijn, en zegt dat men door die methode op menige plaats ongeduldig zal worden. liet publiek heeft toch eenig recht om ingelicht te worden, en de menschen zullen zelf hun conclusies, gaan trekkeu uit dit stilzwijgen, conclusies die niet gunstig zullen zijn voor den uitslag der onderhandelingen. De Times zou een nieuwe confereutie over Marokko niet gaarne zieu, maar wanneer er geen enkel ander middel beslaat, dan moet het maar. Zoo komt in de geirriteerde stemming der groote pers de reactie uit die op het overdreven optimisme van de vorige week gevolgd is, en dat nog wel terwijl er niet eens iets den toestand in ongunstigen zin veranderd hoeft, maar eenvoudig doordat J er in het geheel niete is geschied. Frankrijk. Iu de eerste zitting van het congres van het nationale spoorwegsyndirjaat kwam het over de sabotage tot heftigo toouoelen. Eenigo revolutiounairen trachtten de sabotage te verontschuldigen on wilden verhinderen, dat het congres zich met deze aangelegenheid zou bezighouden. De ge- matigde elementon daarentegen spraken hun verontwaardiging over de wandaden uit. Het congres behandelde ook het anti- militarisme. Bidegarray, een vertegen woordiger der confódération générale du travail, vorklaarde, dat hij een antimilitairist was, doch daarom nog geen vijand vau zijn vaderland. Men moest de vrijheid van het land bij een vijaudelijken inval verdedigen. Rusland. Do Russische rijksbank verzoudj.on- langs een half millioen roebel in goud en bankpapier aan het filiaal Chabarofsk. Het gold werd iu leuren zakken genaaid on verzegeld, door hooggeplaatste amb tenaren persoonlijk. Toen de zending to Chabarotsk aankwam, vond men iu de verzegelde zakken slechtspapieren snippers en steenen. De dader iB niet govonden. Portugal. Uit woede over de prysstijging van do olyfolie in Portugal een gevolg van de machiuatics der opkoopers hebben een honderdtal kerels, waarvan sommigen gewapend, gepoogd tweo petroleum-dephts to vernietigen. De republikeinsche garde heeft het weten te verhinderen en heeft zes mcnscben in hechtenis genomen. Hot eigenaardige Portugeosohe munt stelsel gaat veranderd worden. Do munt eenheid (real, ongeveer cent) vervalt. Het goudstuk milreis (f 2.70) wordt her doopt in escudo en dat wordt de nieuwe munt-ecuheid. Turkije. De cqrrespoudent van de Lokalauzeiger heeft Ilamid bey, die belast was met de opsporing vau den ontvoerden üuitschen ingenieur Richter, op diens tochten begeleid. De correspondent verklaart met beslist heid, dat Richter zich niet meer op Turksch gebied bevindt. Hij had het geheele gebied in alle hoeken doorzocht en de 6poren van de roovers vrij nauwkeurig kunnen nagaan. Door de fout der autoriteiten een 'out, die thans helaas niet meer goed te maken is om zich in den beginne te verzetten tegen een energir ke vervolging der roovers, zyn deze laatsten er iu geslaagd om Richter over Elassona en Caricani naar Tirnavos te voeren. De correspondent was in hot huis van den onderwijzer van de school te Caricani, waar Richter een nacht had doorgebracht. De onderwijzer verdient 24 gulden per maand, maar desniettemin weigerde hy de groote geldsommen die hem weiden aaugebodeu, indien hij eenige inlichtingen wilde geven; hij liet niets los. Toen zond men een spion naar Grieken- laud. De e keerde terug en deelde mede, dat hij Stradi met een aautal zijner roovers te Tirnavos had gezien. Een andere spion meldde, dat Richter zich te Dsjereli een Grieksch dorp aan de

De Eemlander | 1911 | | pagina 1