WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uar. De Bilt, 4 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 767.6 ïn.M. te Biarritz, laagste 751.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Augus tus 1011. Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. barometerstand te AMERSFOOPX 762 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 unrF 72 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 4 Aug. des 's morgens 7 uur is 70° F. grenzen bevindt, in het huis van den bur gemeester. De correspondent trachtte ook nog Rich ter brieven van diens vrouw te doen toe komen, maar niemand wilde zich belasten met het overbrengen er van. Op zekeren nacht verscheen een boer, die zjju diensten aanbood als bemiddelaar. Men gaf hem de boodschap voor Lolios mede, dat er van onderhandelingen geen sprake kon zijn, zoolang men niet wist of Richter inderdaad nog leefde. Daarop liet men Richter eenige regels in het Duitsch schrijven. Er i« geen twijfel aan, dat Richter nog leeft. Maar het is niet met zekerheid vast te stellen waar hij zich op het oogenblik ophoudt. De correspondent acht het zeker dat Richter eigenlijk door het genootschap der „Ethuiki Iletaeria" wordt gevaugen ge houden, Het beste middel zou daarom zijn, dat de Duitsche Regeering onmiddellijk stappen te Athene deed, opdat de Grieksche Regee ring de noodige pressie op bovengenoemd genootschap uitoefent. Onder de bovengeschetste omstandigheden kan deze zaak nog lang duren. Amerika. Het Engelfch-Amerikransche en het Fransch Amerikaansche arbitrage-verdrag zijn gistermiddag geteekend. De Koningin" te Utrecht. Gisteren heeft het bezoek vau H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik aan Utrecht plaats gehad. T« half elf kondigden 51 saluutschoten het oogenblik aan, waarop de Kou. gaston per rijtuig van uit Soestdijk, de gemeente binnenreden, aan de grens ontvangen door den burgemeester en de eorewacht, be staande uit 26 personen uit de hoogste krin gen der stad en onder commando van mr. J. F. E. Claringbould. Toen ging het over de met feestmasten versierde Museumbrug de stad binnen. In de Museumlaan en do Maliebaan hadden de hooge gasten reeds dadelijk een zeer sympathieke huldebetui ging in ontvangst te nemeo, georganiseerd door het centraal comité tot viering van nationale fcestdagon, een huldebetuiging van tal van vereenigingen op verschillend gebied hier ter stede. Vooral de hulde der kinderen van de verschillende buurtvor- eenigingen, eenige duizenden kleuters, be koorde H. M. en den Prins merkbaar. Langs een kleinen omweg werd vervol gens naar het Stadhuis gereden, waar de eigenlijke ontvangst plaats had. Daar werden de vorstelijke bezoekers toegezon gen door de zangvereenigingen „Mannen- zang" en „Kerkgezang" en ook door een cappola dameskoor onder leiding van Johan W9geeaar. In de trouwzaal werden vervolgens de raadsleden aan de Koningin voorgesteld. Na circa oen half uur ten Stadhuize vertoefd te hebben werd gereden naar de Kon. Utrechtscbe Zilverfabriek der firma C. J. Begeer, waar Koningin en Prins met zeer veel belangstellinghet zoointeressantehedrijf in oogenschouw namen. Er werden twee gouden herinneringsmedaliles met het dub bel portret van de hooge bezoekers aan dezen aangeboden. Te 12.10 werd hierop afgereden naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar te half één een dejeuner geserveord werd, aangeboden door de gemeente. Er zaten 88 personen aan. Rechts van de Koningin zat de burgemees ter, links van II. M. de Prins, tegenover het Konioklijke echtpaar de commissaris der Koningin in Utrecht. Kwistig was het gebouw versierd en vooral de zaal, waarin de lunch plaats vond, was oogbekorend versierd met oranjebloemen. Te 2.30 werd voorts afgereden voor een grooten rgtoer door de gansche stad, met van 3.153.45 een bezoek aan het Ned. Gasthuis voor on- en minvermogende oog lijders. Om 4.15 bereikte de stoet de woning van den Commissaris der Koningin waar de thee gebruikt werd en Hare Majesteit o.a. namens de vereeniging „Koninginnedag Utrecht" een zilveren beker met inscriptie werd aangeboden bestemd voor PrinseB Juliana. Hier namen de Hooge Gasten ook den door de Ver. „Koninginnedag" geor- ganiseerden bloemenoptochtin oogenschouw. To ongoveer 5 uur vertrok de Koningin weer naar Soestdijk, terwijl Z. K. H. de Prins zich naar Maison Okhuysen begaf, waar hij to 6 uur mede aanzat aan een maaltijd ter gelegeuheid van de investituur der Malthezcr Ridders. Er werden door den burgemeester en de Koningin redevoeringea gehouden, waar in gewezen werd op de historische banden tusschen Utrecht en het Oranjehuis en op het gewicht van Utrecht voor de wetenschap. De Koningin schonk f 1500 voor de Utrechtsche armen en f 250 voor do politie. Briefomslagen met doorschijnend adrk8tlak. Met ing. van 1 Oct. zijn briefpostzen dingen onder omslag met doorschijnend adrosvlak slechts dan toegelaten, als het adres parallel is gesteld met die zijde van den omslag, welke de grootste afmeting heeft. Deze briefomslagen mogen worden ge bezigd voor de verzending van nict-aange- teekendo stukken. maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Gemiddelde levensduur in Duitschland. Dat ook in Duitschland, al is er de algemeeno sterfte nog belangrijk hooger dan bijv. ten onzent (in 1909 resp. 18.1 en 13.7 per 1000 zielen) de klimmende welvaart der laatste 40 jaren gunstig ge werkt heeft op den sterftctoestand, bewijzen do cijfers in de jongste aflevering van het Reichs-arbeitsblatt, ontleend aan de sterf- tetafels. Blijkens deze bedroeg de gemiddelde levensduur voor een pasgeboren jongen meisje 1871/80 35.58 38.45 1881,90 37.17 4025 1891/00 40.56 43.97 Latere dan de eerst onlangs verschenen sterftecijfers over 189100 bestaan er nog niet. Uit de medegedeelde cijfers blijkt dat in den loop van deze 20 jaren de gemiddelde levensduur der mannen met 5 en die der vrouwen zelfs met 5'/, pet. is toegenomen. In ons land was in ditzelfde tijdperk de verlenging resp. 7.8 en 8.3 jaar, dus veel grooter. Het gunstigst is de gemiddelde levensduur in Zweden, t.w.: voor de mannen 50.94 eD voor de vrouwen 53.63 jaar, dus volle 10 jaar meer dan in Duitschland. In België en Nederland is de gemiddelde levensduur ongeveer 5 jaar langer dan in Duitschland, in Frankrijk en Engeland ongeveer 4 jaar. In Oostenrijk en Italië daarentegen staat de gemiddelde levensduur bij dien in Duitschland achter. Dat Duitsohland bij de meeste der ge noemde landen, ondanks den boven gebleken vooruitgang, zoo achterstaat, vindt voor een goed deel zijn verklaring in de hoogo kindersterfte. Ten bewijze laten wy hier onder volgen de cijfers der zuigelingeterfte (overledenen op een leeftijd beneden het jaar per 1000 levend geborenen) in Duitsch land en Nederland in de jaren 19019. Duitschland Nederland 1901 20.7 14.9 1902 18.3 13.0 1903 20.4 13.5 1904 19.6 13.7 1905 20.5 13.1 1906 18.5 12.7 1907 17.6 11.2 1908 17.8 12.5 1909 17.0 9.9 Doorloopeud zijn er belangrijke verschil len ten ongunste van Duitschland, en evenals ten onzent Brabant en Limburg de hoogste cijfers op dit gebied te zien geven (in 1909 resp. 14.82 en 14.5), is het in Duitschland Beieren dat met in 1908 22.7 en in 1909 22.8 bovenaan staat. Niet het minst in deze richting moet dus gezocht worden naar middelen om de sterftekansen te verbeteren. Op het groote belang daar van voor de productieve kracht van het volk wordt in het hier geciteerd artikel terecht nadruk gelegd; do schrijver rekent namelijk uit dat de verlenging van den levensduur in 8 jaren bovengenoemd een winst van rond twee millioen levensjaren in iedere generatie beteekent. De heer C. van Ouwerkerk, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, slaagde voor het examen M. O. teekenen, akte Md. (recht lijnig en bouwkundig teekenen). Do heer H. Bouwman, onderwijzer aan de openbare lagere school in de Hel lestraat alhier, slaagde gisteren te Arnhem voor het examen hoofdacte. Zooals we reeds meedeelden zullen Zondag 20 Augustus in de bad- en zwem inrichting onderlinge en nationale zwem en polowedatrijden gehouden worden door de Amersfoortsche Zwem- en Polo club. Het programma omvat de volgonde num mers: Snelzwemmen: 40 M. voor adsp.-leden der A. Z. en P. C.; snelzwemmen 80 M. voor leden der A. Z. en P. C.; snelzwem men juniores, 80 M.snelzwemmen, vrjje deelneming, SO M.; snelzwemmen, vrije deelneming, 240 M.; snelzwemmen, vrije deelname, 600 M.; rugzwemmen, juniores, 80 M.; rugzwemmen, vrijo deelneming, 240 M.; snelzwemmen voor dames, vrye deelneming, 40 M.; gekleed duiken, vrije deelneming, diepte 3 M.; ver- en zuiver- werpen met den polo bal; pantomime. Wij hebben aan het Ncd. Tijdscbr. v. Geneeskunde een mededeeling ontleeud over de tong tang van den heer Seeuwen ten gebruike bij bet opwekken der levens geesten bij drenkelingen. In een later nr. vru het N. T. v. G. deelde dr. Mijnlieff mede, dat die tang niet goed was. Daartegen kwam weer dr. Sil- levis, van wien het eerste bericht over de tang in het N. T. v. G. afkomstig was geweest, in verzet; en de heer Seeuwen schrijft nu nog dat de longtang, waarover dr. Mijnlieff zich ongunstig had uitgelaten, een andere is dan die welke door dr. Sil- levis was aanbevolen. Hij schrijft o.m.: In 1910 zond ik aan de Mij. tot Redding van drenkelingen tongtaugen; hierover werd een ongunstig rapport uitgebracht. Door mij zyn er echter wijzigingen aan dio lang gebracht, zoodat de tang dus anders is, als de ter beoordeeling gezonden tangen. Dr. M. had dus niet het recht om zonder proefneming zijn waarschuwing te plaatsen in het Nederlandsch Tijdschrift voor geneeskunde." Kamer van Koophandel. Gisterenavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken een openbare verga dering ten Raadhuizc onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren met kennisgeving de lieeren Eysink, van Vollenhoven en D. H. G. Kleber. Na opening der vergadering leest de seci-ctari-. de notulen van 11 Mei 1911,die worden goedgekeurd. Ingekomen zijn: 1. Verschillende jaarverslagen van Ka mers van Koophandel. 2. Handelsberichten, consulaire verslagen, statistiek van in-, uit- en doorvoer. Ter lezing bij den secretaris voor belangheb benden. 3. Van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel een verslag van de commissie tot onderzoek van kalkzandsteen. Als voren. 4. Adressen aan do Tweede Kamer van Scholtens Aardappelmeelfabrieken te Gro ningen, van de Nederl. Papierhandelaren en van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, inzake de tariefwet. Zullen worden rondgezonden bij de leden. 5. Rapport van de Kamer van Koophandel te Hoorn inzake vliegende winkels. Voor kennisgeving. 6. Missivo van den Minister van Finan ciën, dat de heer M. de Pool met 1 Aug. aftieedt als lid van de Commissie tot be oordeeling der waarden bij inkomende rechten. De heer de Pool is reeds in do vorige vergadering herbenoemd. 7. Missive van de Kamer van Koophandel te Lissabon met verzoek, nu de zaken zoo goed geregeld zijn in Portugal, er bij de regeering op aan te dringen, de republiek als zoodanig te erkennen. Voor kennisgeving. 8. Missive van de Vereeniging van han delsagenten betreffende de oprichting van die vereeniging. Voor kennisgeving. 9. Een adres van de Vereeniging van fabrikanten en handelaren te den Haag aan den Minister van Justitie inzake de benoeming van een commissie uit credi teuren by faillissementen Besloten wordt adbaesie aan dit adres te betuigen. 10. De ontwerpen winterdienstregeling voor de spoorwegen geven geen aanleiding tot aanmerkingen. 11. Een schrijven van den Directeur Generaal van den Arbeid met verzoek de meening der Kamer Kenbaar 'te maken omtrent sommige uitzonderings bepalingen van do Arbeidswet. De voorzitter wyst er op, dat de meeste werkzaamheden niet in het rayon der Kamer voorkomen. Omtrent het eikschillen is een advies ingekomon, dat er op wijst, dat dit louter seizoenarbeid is, een werk, dat zeer afhanhelijk van het weer is. Gewoonlijk trekt het geheele gezin naar het bosch en werkt van vroeg tot laat. Een voorgeschreven nacht van 11 uur wordt voor dit werk veel te lang geacht. Verder zijn nog adviezen betreffende de visscherij werkzaamheden te wachten uit Spakenburg en Bunschoten. Zoodra deze zyn ingekomen zullen ze worden doorgezonden naar den Directeur-Generaal. Hierna wordt de vergadering gesloten. Bij het te Zwolle gehouden concoun hippique, was de uitslag van het groot springconcours voor springpaarden, gereden door officieren en heerrijders als volgt: le prys luitenant K. F. W. baron van Wassenaar, Venlo, met Why Not; 2e prijs luitenant C. H. Labouchère, Haarlem, met Perhaps: 3e prgs luitenant P. J. J. Trapman, Leiden met Fox; 4e prgs luitenant J. M. do Kruijff, Amersfoort met La Craquctte; 5e prgs luitenant \an Rijssen, Haarlem, met Irène. Eervolle vermeldingen aan: luitenant baron Van Voorst tot Voorst, Amersfoort; luitenant J. Feikema, Bergen op Zoom; luitenant C. H. Labouchère, Haarlem, en luitenant H. W. C. Mathon, Amsterdam. Voor den jongen tuberculoselijder ontvingen we nog met zeer veel dank van mevr. d. G.G. f 10. Een Chineesche doctores. Bij de politie aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage kwam gisteren iemand me- dedeelen, dat op het Spui een in Ooster- sche kleederdracht gestoken vrouw voorbij gangers aanhield en hun door gebaren trachtte duidelijk te maken, dat zij hun oogen wilde onderzoeken. De vrouw word toen op het Spui door een politieagent aangehouden en meegenomen naar bot Commissariaat. Zij bleek een taal te spre ken, die niemand verstond, doch een inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat zij behoorde tot een Chineesche familie, bestaande uit man, twee vrouwen en een ongeveer vierjarig kind, die intrek hadden genomen in een logement aan de Krane- straat. Volgens bewoners dier straat zou een der vrouwen een bord bij zich hebben ge had, waarop geschreven stond: „dokter,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2