DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 184. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. GEMEENTERAADSVERKIEZING. P. C. H, BRIËT. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. va» Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itureau: KMifMO Ht tb C. Telef. luterc. 1S3. Prijs der Ailvêrtentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iodoren regel inoor f 0.08. BnitCD liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke ..korting). Tot plaatsiug van advert, en reet. van bniten het kantor. Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Aig. Binnen-en Buiteulandsch Advert.- bureau D. 1ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing in district I bevelen wij dringend aanden heer Aan wie de schuld. De Beukelaar schiijt De arrestatie van deu heer J. Valk Jr. wegens verdenking van onderscheiden straf bare bedriegelijke liaudelingen moet uiter aard bijzonder betreurd. De heer Valk immers was nog voor kort Anti-Revolution- nair gemeenteraadslid voor Rotterdam, bij trad als Christelijk, Anti-Revolutiouuair man op den voorgrond. Toch mag dit alles op zich zelf aan dc Christelijke gemeente, aan de Gereformeerde kerk, aan do Aoti-Revolutiouiiaire partij geenszins eeuig verwijt gemaakt. Men kan hier mot een huichelaar to doen hebben of ook met iemand, die door verleiding tot zwaren val kwam, io ieder geval op zich zelf noch kerk, noch politieke partij dit kunnen doorzien. Iedere groep, iedere ge meenschap, hoe hoog oor haar bedoelen, staat hieraan bloot. Doch er is hier meer. Het Volk ver meldt niet alleen, dat de beer Valk zeer weroldsch was in zijn doen en laten, doch tevens, dat het effectenkantoor, waarvan de heer Valk mede aan het hoofd stond, zich speciaal toelegde op de speculatie in Amerikaansche spoorwegwaardeo. „Aau de Zuidblaak te Rotterdam", aldus Het Volk, „had de firma wed. van Eijk (de firma, waarvan de heer Valk aan het hoofd stond) een pand gehuurd, waarin voor een der groote ramen het bekende zwarte bord met de dagelijksche vermelding van daling en rijzing der koersen verschoen, als om het publiek te verlokken een kansje te wagen." Aan de juistheid van dit bericht valt helaas! moeilijk te twijfelen. En wat blijkt dus nu? Het is mogelijk, dat men in één onzer grootste steden, als lid der gerefor meerde kerken, min of meer tot de vóór maonen der Auti-Revolutionnaire partij be hoort, als Anti-Revolutionnair naar den gemeenteraad wordt afgevaardigd, en tege lijk zijn bedrijf er van maakt rijkeren en kleine luyden over te halen tot beursspo culatie. Van het publiekelijk aldus gewonnen geld werd dan de partijkas waarschijnlijk mildelijk gesteund. Dezelfde gereformeerde kork, dezelfde Auti Revolutionnairro partij, getuigt voort durend tegen de speelzucht der natie, togen zedelijke inzinking van het volksleven. Maar de heer Valk is rustig voortgegaan met dit zijn spcculati6bedrijf, met dit op speculatiezucht berekend zoo breed mogelijk publiceeren der koersveranderingen. En men heeft dit alles rustig laten voortgaan, de heer Valk bleef een bekend Anti Revo- iutionnair man. Zoo hebben predikanten en ouderlingen dor gereformeerde kerk, zoo hebben de bestunrderen der Rotterdamsche Auti-Revo lutionnaire organisatie hiermede getoond, dat zij het met hun stryd tegen de volks zonde, met de verheffing van het zedclyk volksleven toch eigenlijk zoo nauw niet namen. En zoo hebben zij den heer Valk Jaten voortgaan op een weg, die nu tot dit einde heoft gevoerd. Laten voortgaan iü steê van hom toe te roepen: óf breken met dit uw bedrijf, dat velen tot vloek is, óf u terugtrekken uit Anti-Revolutionnairo kringen, waar gij dan niet thuis boort. De heer Valk bleef lid de gereformeerde kerk, bleef een der Anti-Rovolutionnairo vóórmannen, terwijl het zwarte bord van zijn fit ma dagelijks houderden tot de zonde der speelzucht verleidde; van de ChrLten- Socialislen, die vooral ook tegen hetMam- monisme den strijd willen aanbinden, wordt overwogen, of men ze uit de gereformeerde kerk kan zotten. De heer Valk heeft tegen 't vliegen op Zondag wijl do kerkgang or door word tegengegaande heer de Maroes van Swinderen, Christelijk Protostantsch lid van een coalitie Kabinet, bezocht op Zondag het vliegterrein zonder schier eenige critiek der Anti-Revolutionnaire pers; de Christen-socialisten, die uil de gereformeerde kerk moeten gezet, weigeren, aldus de afdeeling te Doetiuchem, deel te nemen aan een meeting voor algemeen kiesrecht, wijl (leze op Zondag wordt gehouden. Ziehier wat coalitiepolitiek in volle belichting. De Arbitrage-verdragen. De tekst van de arbitrageverdragen der Vareenigde Staten met Engeland en Frank rijk is nu gepubliceerd De Amerikaansche Senaat is met de openbaarmaking van do verdragen vóórdat de beraadslaging daar over heeft plaats gehad, van deu gewonen weg afgeweken en wel op verzoek der re geering, die een bespreking in bijzonder heden ook door de pers en van andere zijde wilde, om het hooge staatscollege op deze wijze den weg tot kennis van de werke lijke meening in den laudc te effenen. De inhoud van beide verdragen is identiek slechts de inleidingen vertoor.cn kleine verschillen. De inleiding van het verdrag met Euge land brengt den wensch der beide contrac tecrendc mogendheden naar voren, de tils schen de beide naties sedert bet jaar 1814 bestaande vreedzame verstandhouding, die door (1e in het vorige jaar door het Haag scho Hof gegeven oplossing der hangende geschillen zoozeer versterkt wasgewotden. dat tegenwoordig voor de eerste maal geen belangrijke mecningsverschtllen meer be staan, duurzaam te bevestigen. Beide lan den hadden besloten, dat in de toekomst geen moeoingsvetschillen meer aanleiding tot vijandigheden tusschou hen geven of hun goede betrekkingen vcrstoreD zoud"n. [Iet verdrag bevat 7 artikels, die met wis seling der ratificaties van kracht zullen worden. Door art. 1 wordt overeengekomen, even tueel alle strijdvragen, die niet op te lossen waren langs diplomatieken weg en uit hun aard voor rechtsspraak vatbaar zijn of voor toepassing van de regelen van recht of bil lijkheid, voor te leggen aan het Haagsche Hof of een auder, bij bijzondere overeen komst aan te wijzen scheidsgerecht. Enge land behoudt zich, voordat het een bijzon dere overeeukomst aangaat, het recht voor, in alle aangelegenheden, welke de belangen van zijn zelfbesturcndc dominions betreffen, de medewerking van de betrokken koloniale regeering te verzoeken. In de Vereenigde Staten zal de bijzondere overeenkomst, behalve de handteekening van den president, het advies of de goed keuringen van den Senaat behoeven. Art. 2 voorziet in dc instelling van oen gcuicenschappehjue commissie, die zich, vóórdat het geschil aau arbitrage onder worpen wordt, op verzoek van één dei- partijen zal belasten met een onderzoek van alle haugende geschilpunten binnen de grenzen van art. 1. Eveneens elk ander geschil, hoewel met beperking, dat do ver wijzing naar de commissie voor den tijd van één jaar kan worden uitgesteld en wel om de gelegenheid te scheppen tot diplo matieke ondethandelingen en beslechting. Tot hot zitting nemen in deze oommissie zal iedere natie drie van haar onderdanen aanwijzen. Art. 3. liet resultaat van het onderzoek dezer commissie zal niet het karakter dra gen van een arbitrage uitspraak. „Dp vraag echter, ol een internationaal geschil het onderwerp van arbitrage zal zijn volgens art. 1 van dit verdrag kan aau dc com missie worden voorgelegd, en indien alle op één na van de leden dier commissie van meening zijn, dat het geschil binnen art. 1 valt, dan zal het ook aan een arbi trale uitspraak onderworpen worden in overeenstemming met de bep..lingen van dit verdiag. Art. 4 geeft der commissie de bevoegd heid getuigenverklaringen onder eede af te ncmcD. Ieder van beide partijen die vertegenwoordigd kunnen zijn door eeti agent, moet g. boord worden. Art. 5 regelt do werkwijze van de com missie; ieder lid moet schriftelijk de plech tige verklaring afleggen, zich getrouw aan do verplichtingen van het verdrag te houden. Art. 6. stelt het verdrag van 1908 bui ten werking, Joch bepaalt tevens, dal op geenerlei wijze de bepalingen van het verdrag tot regeling van geschillen tusscheu de 'Vareenigde Staten en Canada haat- kracht zullen verliezen. Dk Marokko-Quaestie. Met beticht der Duitsche regeering, dat in de ouderhandelingen (usschcii Oambon en Kiderlen-WAchter priocipicele overeen stemming is verkregen, heeft tot gevolg gehad, dat de chauvinistische pers in Duitschland met dezelfde verontwaardiging is opgestoven ills voorverleden week de Fransche, toen het heette dat Duitschland half Fransch-Congo eischte. Men neemt blijkbaar aan dat de pri cipieele overeen stemming, waarover het beiicht spreekt, alleen verkregen kan zijn dóórdat Duitsch land afstand heeft gedaan van bepaalde eischcu, en daarover zijn de Pan-Gcrmanis- tisclie bladen zoo verregaand verbolgen, dat zij niet schromen hun beleedigcnde critiok op de Duitsche diplomatie, die naar hun meening laaghartig is teruggeweken, ook uit te strekken over den Keizer. Het verst is daarin do vrij-consei vatieve Post gegaan, die den Keizer niet minder verwijt dan politieke zwakheid en begunstiging van het buitenlaud ten koste van Duitsche belangen. Do officieuze Norddeutschc AU- gemeine Ztg. zet dc Post deswege op zijn plaats met de woorden: „de poging om zulke nietswaardige uitingen onder den schijn van bezorgdheid voor het vaderland in de Duitsche pers te verspreidon verdient de strengste afkeuring". De officieuze Kölnische Zeitnng-corres- pondent praat hierover nog wat na en maakt de opmerking, dat de Duitschers do Frausche pers niet mogen verwijten dat deze zich opwindt op grond van niets anders dan vermoedens, wanneer sommige bladen in Duitschland precies hetzelfde gaan doen. Voorts wijst hij et- nog op dat uit hoege naamd niets van een inmenging van Keizer Wilhelm in deze zaak gebleken is. Ofschoon er officieus niets bekend is om trent de principieele overeenkomst tusschec Camban cn Kiderlen, neemt meu algemeen aan, dat deze verkregen is doordat Duitsch land zich in beginsel bereid verklaard heeft om, als compensatie voor zijn terugtrekken uit Marokko in een grensregeling tusschen Kameroen en Fransch Congo toe te stem men, en wel zoo dat Duitschland heol weinig gebied aan do kust er bij zou krij gen, maar een belangrijk stuk van het „Hinterland". De afbakening van dit Btuk moet nog plaats hebben en zoo zijn inder daad de onderhandelingen nog lang niet ten einde. Bovendien schijnt Duitschland geeischt te hebben, dat er waarborgen go- geven zullen worden dat Frankrjjk inder daad den handel in Marokko zal vrjjlaten. De Fransche pers acht het gaosch Diet onmogelijk, dat op een dezer punten nog de onderhandelingen spaak loopon, voor welk geval zij aandringt op eon nieuwe conferentie over Marokko op dc w\jze van die te Algeciras. G root- Brit an ni e. Onder de goederensjouwers van de Lan cashire and Yorkshire en de Northwestern Spoorwegmaatschappijen te Liverpool is een staking uitgebroken. De 6taking breidt zicb naar andere doelen van Lancashire uit, leeds uernen er 12.0(10 man aan deel. Men vreest dat de staking ook bij andere maatschappijen zal uitbreken en dat ook de 9tationski uiers' cr aan zullen deelnemen, hetgeen het gehecle spoorwegverkeer ten zeerste zou bedreigen. De staking der spoorweg-beambten breidt zich naar uit Londen gemeld wordt, onrust barend snel te Liverpool uit. De Northwestern Railway Cy. verklaarde, dat 2000 a 3000 man zich reeds b(j de stakers gevoegd hebben. De stakers hebben gister morgen een groeten triomftocht ge organiseerd van het ccne station naar het andere; op één station na, wnar de mannen het werk nedorlcgdcn, bleven allen aan den arbeid. De stakende beambten eischen een werktijd van 54 uur cn 2 shil. ver hooging van loon. In het Lagerhuis heelt de heer Balfour zijn motie van afkeuring voorge steld, waarin hij verklaarde, dat de mi nisters grovelijk huDoe rechten als raads lieden van de Kroon hadden misbruikt en zich boven de grondwet hadden geplaatst. De motie werd verworpen met 365 stemmen tegen 246. Portugal. Een Tiraes-bericht uit Lissabon meldt, dat van de 6000 priesters, die tot de lagere geestelijkheid in Portugal behooren, thaus 1200 hebben te kennon gegeven, dat zij 4e toelage hun door deu Staat verstrekt, zullen aanvaarden. Deze jaarlijksche toelago bedraagt ongeveer 2775 frcs. Wel is de termijn binnen welken de priesters de uit betaling dezer bedragen konden opeiscken verstreken, doch de Minister van Justitie heeft besloten, den termijn nog :net 14 dagen te verlengen. In weerwil van de pogingen door de

De Eemlander | 1911 | | pagina 1