DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. büitënlandT"" No. 187. De Uitslag. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. MLANDER. Hoofdredacteur: Mr. II. J. van Schaardenburg:. Abounementspii js Per jaarf 4.—. Franco por post id. fö.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.4U. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KISM H.%4« fi. Telet. Interc. 188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoi: Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-eu Buitenlandeed Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 78 Amstordam Wanneer ooit een stembusuitslag ons heeft teleurgesteld, dan is het wel die van gisteren. Niet dat deze uitslag voor de vrijzinnige party als zoodanig uu juist zoo bijzonder slecht is. Een nauwkeurige be schouwing toch doot zien, dat een 140 rechtBche kiezers ter stembus zijn gekomen, die, waarschijnlijk uit leedvermaak, op den heer van Achterbergh zullen gestemd hebbeD. Verder verloor de sociaal democraat een 25 stemmen aan dezen candidaat, zoo dat slechts 30 a 40 vrijzinnige kiezers hou steur hebben uitgebracht op den tcgen- candidaat. Dat ziet er dus nog niet zoo bijster treurig uit. Maar wat wel onaange naam stemt is het feit, dat zooveel vrij- zinuigc kiezers thuis bleven co zoodoende eou herstemming uoodig maakten. Van harte hopen we, dat ze dit veizuim zullen goed maken door volgeude week als één man ter stembus te komen, om te zorgen dat do heer Briët met een flinke meerder heid verkozen wordt. Aangezien de rechtsche kiesvcreenigingcu geen candidaat stelden, mochten we ver wachten, dat hun kiezers deze moreele politiek, het gold toch een slechts door een toeval open komenden vrijzinnigen zetel, zouden volgen. Dat is jammer genoeg niet gebeurd. Jammer voor hen zelf in de eerste plaats. Geen ander motief kan hen toch geleid hebben dan leedvermaak, het dwars zitten van de vrijzinnige kiesver- eeniging. Afgezien nog, dat dit weinig christelijk mag genoemd worden, nemen zij door hun stemmen mede do verant woordelijkheid op zich, voor de mogelijke verkiezing van den heer van Achterbergh. Letten we nu slechts op de propa ganda, die voor ?enoemden candidaat is gemaakt, een propaganda van zoo laag gehalte, dau mogen die rechtsche kiezers toch wel eens overwegen, of zij goed doen, dergelijk gedoe met hun stemmen te sanctionnceren. De heele caudidatuur van Achterbergh is in den grond van de zaak toch ook feitelijk niets meer dan een rel letje van eenige personen, die hun eeiste belangstelling in het oprechte belang onzer gemeente nog moeten doen blijken. Een relletje tegen manuen aan wie Amersfoort, het wordt grif door do voormannen van rechts erkend, meer te danken heeft, dan hot ooit van die Achterbergh-vereerders zal mogen verwachten. En menschen, die prat gaan op hooge beginselen, steunen dat relletje, wakkeren het aan door hun stom men. Ziet, dat stemt treurig, dat hadden we niet verwacht, daarvoor achtten we de rechtsche kiezers te hoog. Hoe het zij, den vrijzinnigen wacht een week van harden arbeid. Het „kiescomité" van den heer Yan Achterbergh zal alles in het werk stellen om stemmen te winnen en zal daarby niet kieskeurig zijn in zyn middeleD. De proefjes, daarvan gehad, doen nu reeds ieder fatsoenlijk mensch, den neus dicht knijpen. De vryzinnige propagandisten mogen zich echter door niets laten weerhouden, om langs eerlijken weg de overwinning te bezorgen aan hun caodidaat, den heer P. C. II. Briët. Dk Staking in Engeland. Mot enkele woordeu hebben wij reeds gewag gemaakt van den strijd, van econo- mischcn aard, die voor het oogenblik een groot gevaar oplevert voor het maat schappelijke leven van Engeland. Wij doelen natuurlijk op de ontzagwekkende staking in de Londen&chc haven. Deze heeft inderdaad den Londenschen handel zoo goed al9 geheel stil gelegd. Het aantal stakers is nauwelijks te begrooten, men schatte ze reeds gisteren op 100.000, dok werkers, sjouwerlui, karrevoerders, kortom het gebeele personeel van het havenbedrijf en den goederenhandel. Enorme voor raden voedsel blijven onuitgeladen in do schepen of liggen aan de kade te rotten. Londen wordt nu wel is waar voor het oogenblik nog niet door hongersnood be dreigd, maar de prijzen van het voedsel, vooral van vleesch, boter cn vruchten, zijn reeds belangrijk gestegen. De Daily Express voorspelt, dat, wanneer de toestand tien dagen blijft zooals than6, Londen voor den ondergang staat: er zal hongersnood hecrschen, want bij gebrek aan Argentijnsch vleesch stijgen de prijzen van het binnen- landsche vleesch *ot onbereikbare hoogte; de stad zal in duisternis gehuld zijn. want er zullou geen steenkolen moer zijn om de electrisch licht machines te drijven; water, gas, tram, treinen de dienst van alles wordt gestoord, zoodra er geen steenkolen worden aangevoerd. En zoo zal Londens bevolking voor een niet te overziene ramp komen te staan, wanneer het niet lukt de staking opgeheven of den aanvoer van goederen op andere wijze gedaan te krijgen. De onderhandelingen tusschen werkliedcn- en patroons-vertegenwoordigers, ouder lei ding van den vertegenwoordiger der regecring, den heer Askwith fniot te ver warren met den prcmici), worden ijverig voortgezet; maar voor het oogenblik schijnt er nog geen uitzicht op vrede te bestaan. Iutegendecl, 0111 aan de eischeu der arbeiders kracht bij te zetten, zijn thans alle haven arbeiders tot staken uitgenoodigd, en dat bchijut het aantal hunner op omstreeks 100,000 gebracht te hebben. Waarlijk, een kritieke toestand. Er hebben ook gister ongeregeldheden plaats gehad in de „India Docks". Nadat de politie versterkt was, werd order ge geven tot een charge met den wapenstok. Vervolgens reed do bereden politie in rijen van vier man over de straat ten einde deze vrij te maken, zoodat de menigte in alle richtingen verspreid werd. Een aantal persouen liepen kneuzingen op en moesten in het ziekenhuis verhouden worden. Do politic slaagde er in den hoofdweg schoon te vegen. Gistermorgen was de toestand te Londen in verband mei de staking zeer ernstig. De werven waren overvuld met groenten, fruit, en andere eetwaren, die in ontbinding overgingen. De toegangen tot de dokken waien geblokkeerd door verlaten vracht schepen, de straten gevuld met een ver- stooide menigte, die alle met goederen beladen wagens aanviel en omver wierp. De politie is in talrijke getale opgekomen, doch onmachtig tegen het gepeupel op zoovele verschillende plaatsen op te treden. De voorraad petroleum vermindert snel. Men voorziet, dat de omuibusmaatschap- pijen en taxicabs den dienst binnen twee dagen zullen moeten staken. Gistermorgen werd ook vastgesteld, dat er spoedig geen vleesch, groenten en fruit meer zal zijn voor de Londensche bevolking. Belgie. Er wordt in Belgische bladen een debat gevoerd, dat voor ons Nederlanders, wel merkwaardig is. J)e Belgische revue Lc Catholique heeft het voorstel gedaan ccn standbeeld op te richten voor den Ilertog van Alva. Andere clorieale bladen li- bbon dit ongehoorde denkbeeld niet gesteund, maar de Patriotte waarschuwt de anti- cfcricialcn er uiet zoi hard over te roepen, daar zij zelf Ferrer verheerlijken eu „het terroristische Frankrijk, het Frankiijk der .roovor8, dieven en moordenaars van 1793" verafgoden. De liberale Indépcndance beige steekt een weinig den gek met die verge lijking tusschen Alva en Ferrer cn eindigt met er aan te herinneren, dat Paus Pius V den Hertog van Alva prees wegens zijn optreden in Nederland. „Laat de clcricale partij aldus dit blad zich de sinistere figuur van den Hertog van Alva gerust toneigenen. Zij behoort bij haar." Frankrijk. To Chalons-sur-Mame is in hechtenis genomen een zekere Schmidt, bakker van beroep, die als secretaris van een socialis- tiach-revolutionnaire vereeniging ijverig pro paganda maakte voor het anti-militairisme cn een groot aantal soldaten tot desortie verleidde. Hij werd gearresteerd op grond van do getuigenis van een soldaat, die te Chalons een biljet had genomen naar Batilly aan de Fransch-Duitsche g'ons en geen aannemelijke reden voor zijn reis kon opgeven. In de woning van den bakker werden brieven in beslag genomen, uit welke bleek, dat hij de soldaten, die deserteeren wilden, van het daarvoor benoodigde geld voorzag. (ikoOt-Britannik. De btiijd over de „parliament bill" is in het Hoogerhuis geëindigd. Minister Morley deed de volgende bclaugrijke mededceling in antwoord op vragen, gesteld door Lans- downe eu Midleton: Wanneer de „parlia ment bill" hedmiavond verworpen mocht worden, zal de Koning toestemming ver- lcenon tot benoeming van een zoo groot aantal peers, dat de „parliament bill" on mogelijk ten tweede male door een com binatie van de verschillende oppositiepar- tijen verworpen zou kunnen worden. Het debat duurde den gelieeleu avond door eu naarmate het later werd, nam de opgewondenheid toe, Er was weinig belangstelling voor de redevoeringen, die hoofdzakelijk j werden gehouden door peers, wier opvattingen reeds bekend waren. De unionist, Lord Camperdowne, ver klaarde van plan te zijn de regeering te steunen, teneinde do benoeming van peers te voorkomen en daarop verklaarde lord Norfolk, die tot dusverre een voorstander is geweest van de onthoudingspolitiek, dat hy than9 met lord Halsbuiy zou mede gaan, teneinde de stem vau Camperdowne tc- ueutraliseereu en Halifax, die ook epn aanhanger was geweest van Lausdowne verklaarde daarop, dat hy wegens de hou ding van Camperdowne thans evoneens Halsbury zou steunen. Ten slotte is do „parliament bill" aangenomen met 131 tegen 114 stemmen. De crisis is dus ge ëindigd en de lords hebben eieren voor hun geld gekozen. Oosten rij k H ong a rije. Sedert vier weken is in de Hongaarsobe Kamer de leger hervorming aan de orde. Met de behandeling is men echter in dien tijd nog geen stap verder gekomen ten gevolge van de voortdurende stelselmatige obstructie van de oppositie. Bij der. aanvang n.l. van elke zitting dienen vier leden van de oppositie een verzoek om verlof in. De regceringspartij wil dit dan inwilligen, de oppositierechter wenscht hoofdelijke stemming. Iedere stemming duurt een uur en daar de zittiugstijd op vier uur bepaald is, wordt de gcheele duur der vergadering ingenomen door die stemmingen. Om de eentonigheid echter te breken, wordt er nu en dan ook eens een rede gehouden; in den loop van vier weken is dit echter slechts vijf maal voorgekomen. En toch schijnt er, volgens de berichten uit Boedapest kans te bestaan op een schikking. In de pers eh zelfs in de Kanier is het verzet tegen de hoofdpunten van de legerhcrvorming verzwakt, daar men inziet, dat die horvorming er toch komen moet en dat de oppositie, wanneer zij het huidige ministerie omkegelt, zelf in den zuren appel zal moeten bijten. Daarentegen treedt de kiesrechthervor ming steeds meer op den voorgrond en te dezer zake schijnt de oppositie in ruil voor inwilliging van de legergervorming te eischen dat hare wcnschen ten aanzien van het kiesrecht worden vervuld; zij wil n.l. het algemcenc, gelijke en geheime kiesrecht, gemeentewijze uit tc oefenen. In hoofdzaak is dat ook het stelsel van de rcgcering, zoodat het niet moeilijk zal vallen in deze tot overeenstemming te komen. En is deze eindelijk bereikt, dan is er geen reden meer tot obstructie en kan de wetgevende machine weder worden aangezet. Italië. Naar het Giornale d'Italia „uit goeden bron" verneemt, lijdt de Paus aan een bronchitis, die tot gisteren zonder koorts verliep. Do koorts die thans is opgetreden beteekout volgens do mecning der genees* heeren een verbetering in den toestand. De ontsteking iu de knie schijnt zich in lichte mate ook over 't bovengedeelte van het been te willen uitbreiden. Dit kan echter gemakkelijk verholpen worden. Wat den geneesheeren de meeste zorg baart is een aandoening van den hals, en ook de groote zwakte van den Paus. Gisteren is de patiënt van zijn slaapka mer, naar de bibliotheek gebracht, die koeler en grooter is en waar hij thans wordt verpleegd. Het eenig3zin8 tegenstrijdige bericht in de Corrièrc eindigt met de verzekering, dat or geen reden tot ongerustheid is en dat de ziekte haar gewone verloop volgt.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1