WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 1L Augustus 1911. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Lerwick en Aberdeen, laagste 760.0 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 12 Augus tus 1011. Meest matige Oostelijke tot N.O. lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Helder tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand le AMERSFOORT. 763 m.M. Vorigo stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 91 Laagste hedenuachtF. lil Hedenmiddag 12 uurF. 80 AMERSFOORTSC H E BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 11 Aug des 's morgens 7 uur is 71° F. Marokko. Volgens de Times is Moelei Hafid, de Sultan van Marokko, op hei; punt van krankzinnig te worden. Hy is thans reeds niet meer veraDtwoordelyk te stellen voor zijn daden. Vroeger heeft hij ook reeds vlagen van waanzin gehad, maar zij heb ben nooit zoo lang geduurd of zijn zoo ernstig geweest als thans. Dat zou een verklaring geven van do vele staaltjes van oumcnechelijke wreedheid en bloeddorstigheid, gepaard aan verre gaande lafheid, waardoor Marokko's heer- scher do beschaafde wereld heeft geërgerd. Mr. J. C. de Marez Oyens. Wij ontleenden aan de Miinchener N. Nachrichten het bericht, dat de heer De Marez Oyens, toen hij 't laatBt uitging, verklaard had, een gids te willen nemen om de naasto omgeving te bezichtigen. Dit berust op een vergissing. De oud- Min. had echter aan zijn vrouw medege deeld, dat hij een gids van de omstreken ging koopen. Grondwetsberzi knino. In tegenspraak met hetgeen onlangs ge meld werd, verneemt L. en V., dat een meerderheid der commissie ter adviseering ovor Grondwetsherziening is voor een re dactie van een nieuw artikel 80, waarin vrouwenkiesrecht niet op gelyken voet als het kiesrecht voor de mannen geregeld zal worden, inaar waardoor invoering van vrouwenkiesrecht wel dadelijk mogelijk zal wezen, met gelegenheid om het geleidelijk verder uit te breiden. Mimtaire marschen bij hitte. Dr. C. E. Fiedeldij, arts, gep. officier van gezondheid, schrijft in de Tel. onder het opschrift „Geforceerde marscben". „In het ochtendblad van heden lees ik, hoe bij de thans heerschende tropischo hitte geregeld zware marschen met gepak- ten ransel worden gehouden. Do militaire autoriteiten verdedigen der gelijke afbeuliug door te beweren, dat de militairen behooren te worden gehard tegen afmatting door hitte, opdat zij in tijd van oorlog daar tegen kunnen. Ik wensch daarom de opmerking tema ken, dat op wetenschappelijke gronden is aan te toonen, dat men zich niet kan har den tegen overmatige warmte, en dat integendeel de soldaat door zulk een „oe fening" verzwakt en in gevaar van ge zondheid en leven wordt gebracht. De bedoelde geforceerde marschen zijn daarom als nutteloos, nadeelig en onmenschelijk, ten stirkste af te keuren." De Middenstandsbond en de TaRIEFWET. Uit Arnhem meldt men, dat de Arnh. VoreenigiDg voor Handel en Nijverheid zich met een adres gewend heeft tot do bij den Middenstandsbond aangesloten A er- eenigingen, waarin gezegd wordt, dat niet tegenstaande de Statuten uitdrukkelijk voorschrijven, dat een buitengewone ver gadering moet gehouden worden, hot hoofdbestuur de afgevaardigden meende te moeten raadplegen over de wenschelijk- lieid van de behandeling der Tariefwet. Uit de gevoerde discussiën is toen ten duidelijkste gebleken: le. Dat de Tariefwet is een wet van economischen aard, die ingrijpt in de be langen van den geheelen Middenstand; 2e. dat sommigon, wellicht velen, om politieke redenen deze wet niet wenschen te behandelen. Deze laatsto beweegreden is echter on- gegrond. Do Middenstand staat geheel bui ten de politiek; de MiddeDBtanders kenuen als zoodanig geen rechts of links; zy ziju vóór alles Middenstan Iers. Wanneer uu echter om politieke redenen de iniddenstandsbelangen zouden verwaar loosd worden, zou de Bond, die buiten en boven de partijen behoort te staan, zyn roeping miskennen. Toch dreigt dit te gebeuren, hetgeen duidelijk bleek uit het feit, dat eon afge vaardigde uit Gouda, ter vergadering aan wezig, uitriep: „Ik ben tegen die wet, maar als man van rechts moet ik haar slikken". Dit was een treffend bewijs, dat niet de belangen van den Middenstand maar politieke overwegingen bij sommige leden het scherpst in het oog worden gehoudou. Nu echter onze Yereeniging, bij monde van haren afgevaardigde, de welwillendheid had, toe te zeggen nader met de voorstel lers te zullen raadplegen, komen wij an dermaal tot alle aangeslotenjYereenigiugen met het ernstig verzoek ons nogmaals adhacsio te geven aan onze aanvraag tot behandeling der Tariefwet, waarby dan blijken zal in welke mate deze wet don Middenstand zal beïnvloeden, hetzij ten goede, hetzij ten kwade. Niet dat de Tariefwet in dezen of genen zin worde beoordeeld door don Midden standsbond is het doel van onze actie: wel dat de Middenstandsbond door uiiddel van zijn officieel orgaan, de vergadering, de Tariefwet in behandeling neme. Hy is dat verplicht als Bond, die de belangen van den Middenstand moet behartigen en zoo wel de voordeelen als de gevaren onder zoeken. Doet hij dit niet, dan houdt zijn recht van bestaan op en aanvaardt hij nu en in de toekomst stilzwijgend wat de Re geeringen bij wet gelieven voor te stellen. In geen geval mag de politiek invloed hebben op onze besluiten. Gevaar voor politieke verwording der debatten is trou wens Diet aanwezig. Het is toch bekend en het bleek weer opuieuw op het laatsto CongreB met welke groote be kwaamheid onze eminente Bondsvoorzitter de vergaderingen leidt, zoodat hij ook zeker deze wet, evenals „de Debietwet" zal weten te behandelen, zonder dat de politiek er in gehaald wordt. Op grond van dit een en ander komen wij tot u in de waarachtige overtuiging dat de behandeling van de Tariefwet in het belang is van den Middenstand en verzoe ken wij u bijgaand biljet geteekond voor 1 September a. s. bij den 2n ondergetee- kende in te zouden. Wat betreft de dertig Vereenigingcn, die reeds besloten ons verzoek oin een buitengowone algemeene vergadering te steunen, nemen wij aan, dat dit besluit gehandhaafd blijft, tenzy ons eveneens voor 1 September a.s. wordt medegedeeld, dat hierop wordt teruggekomen. Sl'oor wegverkeer. In het afgeloopen jaar vervoerde de Holl. IJz. Spoorweg Mij. (H. S. M.) byna 26 niillioen reizigers abonnementen niet medegerekend waarvan ruim 19 aiil- lioen 3e klas reisden, 5 miliioen reisdeu er 2e en 1 miliioen le klasse- De Staatsspoor (S.S.l vervoerde bijna 17 miliioen reizigers eveneens zonder de aboiiné's waai van 12 miliioen in de derde, 4 miliioen in de 2e ao de rest in de le klasse. In totaal bedroegen de kosten der ex ploitatie bij de 8. S. 22l,3 miliioen en bij de H, S. M. 17Va miliioen. Beide maatschappijen hebben een reus achtig personeel in dienst. De S.S. had;op 31 Dec. j.l. 20.169 personen in dienst en de H. S. M. op dienzelfden datum 12.662, tezamen duB ruim dertigduizend menBchen. De H. S. M. betaalde aan dat pcrsoueel ongeveer 8 miliioen salaris uit, terwijl de S.S. ongeveer 11 miliioen hiervoor uitgaf. Yergelykt men deze bedragen met het aantal personeel bij elk der maatschappijen in dienst, dan schynen in doorsnee de salarissen bij de H. S. M. hooger te zyD dan bij de S. 8. De S.S. hield ll'/j miliioen over. De H. S, M. 8l/a miliioen. Buiten de exploi tatie zijn er echter nog zooveel kosten, dat ten slotte de aandeelhouders van de S.S. slechts f719.260 ontvingen, terwijl de aandeelhouders der H. S. M. f 675.000 ontvingen. De S. S. heeft dit jaar byna 102 mil iioen geleeud, terwijl de H. S. M. nog meer, nl. ruim 119 miliioen, opnam. KANTONGERECHT. Door het Kantongorecht te Amersfoort zyn de volgende vonnissen uitgesproken: Een trekdier onbeheerd laton staan, H. R. te Zeist f 2 of 2 d. Dronkenschap by 12e herhaling. D. B. zwervend, 1 week. Dronkenschap A. V. f 3 of 3 d. D. T. f 5 of 3 d. J. L. f 3 of 3 d. allen zwer vend. D. v. A. f 3 of 3 d. C. B. f 3 of 3 d. J. v. D. f 3 of 3 d., allen to Amers foort. L. v. 't K. te Soest f 3 of 3 d. J. S. f 5 of 3 d. G. II. f 5 of 3 d. beiden te Baaru. G. H. f 3 of 3 d. H. E. f 5 of 3 d. beiden te Hoogland. A. v. Z. te Leusden f 5 of 3 d. A. M. te Zeist f 3 of 3 d. Op verboden giODd loopen, T. F. T. f 3 of 3 d. J M. V. f3 of 3 d. A. A. f3 of 3 d. J. B. v. d. K. f3 of 3 d. P. de V. f 3 of 3 d., allen le 'b Gravenhage. G. v. B. f3 of 3 d. M. T. f3 of 3 d. beiden te Nunspeel. G. S. K. f 1 of 1 d. P. v. d. B. f2 of 2 d. A. C. v. d. F. f 3 of 3 d allen te Baarn. J. K. f 3 of 3 d. A. J. v. A. f 3 of 3 d., beiden te Utrecht. P. G. K. f 3 of 3 d. B. G. f 3 of 3 d. M. P. f 1 of 1 d. B. B. f 1 of 1 d. S. L. L. B. f 1 of 1 d. W. J. R. f 3 of 3 d. allen te Amsterdam. A. V. te Wouden berg 13 of 3 d. M. S te Soest 13 of 3d. H. II. R. v. E. te Amersfoort f 3 of 3 d. Yi8schcn zonder vergunning H. v. D. te Amersfoort f2 of 2 d. G. v. d. B. te Baarn f D of 2 d Wielrijden zonder licht. Ph. K. f 2 of 2 d. W. B. B. f2 of 2 d., beiden te Baarn. Yalschen naam opgeven. W. B. B. te Baarn f 10 of 10 d. Wielrijden zonder licht. R. V. f 2 of 2 d. T. do R f2 of 2 d. Z. v. V 12 of 2 d. W. de R. f 2 of 2 d., allen te Baarn. J. S te Bussuin f 2 of 2 d. W. de G. te Bunschoten f 2 of 2 d. B. v. II. te Hoog land f 2 of 2 d. J. v. B. f2 of 2 d. H. J. R. f 2 of 2 d J. v. D. f2 of 2 d. A. S. f 2 of 2 d. J. V. f 2 of 2 d. E. J. Y. H. 8. f 2 of 2 d., alleD le Soe6t. J. P. f2 of 3 d. W. B. v. d. B. f 2 of 2 d., bei den te Eemnes. J. M. f 2 of 2 d. L. P. G. v. d. H. f 2 of 2 d. G. de R. f2 of 2 d. H. N. P. f 3 of 3 d. H. v. K. f 2 of 2 d., allen te Amersfoort. Mot voertuig op rijwielpad rijden. G. M. te Zeist f 2 of 2 d. Zonder vergunning sterkendrank in het klein verkoopen. S. K. te Barneveld f 10 of 5 d. Te Soest met auto te snel rijden. R. F. te Beverwyk f5 of 2d. W. II. I{. te Leiden f 5 of 2 d. Te Baarn wielrijden zonder minstens één hand aan de stuurinrichting te houden. D. B te Baarn f 2 of 2 d. Te Baarn rijden op rijwiel waarop meer personen plaats hebben genomen dan waar voor dat rijwiel is ingericht. A. J. J. v. d. K. f2 of 2 d G. J- v. D. f 2 of 2 d. beiden te Baarn. Te laat als bezoekers te Amersfoort in tapperij zich bevinden. A. v. D. f 5 of 2 d. M. v. L. f5 of 2 d. E H. S. f 5 of 2 d. J. S. f 5 of 2 d., allen to Amersfoort. Tapperij te Amersfoort te laat sluiten. E. O., te Amersfoort, f 3 of 2 d. Te Baarn met rywiel of voetpad rijden. A. II. W. H. te Baarn f 2 of 2 d. Te Baaru op een rywiel rydonde tevens een ander voertuig meevoeren. D. B. te Baarn f 2 of 2 d, Te Baarn rijwiel berijdende tevens een paard geloiden. A. J. J. v. d. K. te Baarn f 3 of 3 d. Wielrijden zonder licht. A. V. te Soest- dijk f 2 of 1 week tuchtschool. H. v. d. H. te Amersfoort f 2 of 1 week tuchtschool. Te Bunschoteu op den openbaren weg met centen spelen. R. v. d. G. te Spaken burg f 2 of 1 week tuchtschool. Te Amersfoort met rywiel op daarvoor verboden weg rijdeD. B. C. P. te Amers foort f 2 of 2 d. De heer M. J. G. E Lestrade, le luit. bij het 5de reg. inf. slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen Fransch M. O. akte A. Door den „Nederl. Wielerbond" wordt Zondag 27 Aug. een afstandsrit gehouden van Amersfoort naar Groningen, een afstand van 170 K.M. De 2de luit. J. F. B. Weber, van het 9de reg. inf., wordt 1 Oct., overgeplaatst by het 5de reg. inf. te Amersfoort. Blijkens kennisgeving van Burg. en Wethouders zal de loiiDg der vóór den len Juli vau dit jaar voor de Militie ingeschre venen, behoorende lot de lichtiug vau 1912, in het Gymnastieklokaal van do Openbare Lagere School, 2e soort, aan do Hellestraat alhier gelegen, geschieden op Woensdag 16 Augustus 1911, aantevangen des voormiddags te tien uren voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint niet de letters A tot en met G en op Donderdag 17 Augustus 1911, des voor middags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters H. tot en mot Z. De Yereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort houdt een algemeene vergadering op Maan dag 14 Augustus 1911, des avonds 8 uur, in het hotel „De Vergulde Zwaan, ter verkiezing van een bestuurslid. Automobielongeluk. Omtrent een automobielongelnk in het stadje Cor- mery op 19 kilometer afstand van Tours gelegen wordt bericht, dat er tien studenten zaten inden auto, die slechts plaats had voor vyf personen. Toen het voertuig zoo in volle vaart een hellende straat afkwam, brak opeens de band van een der voorwielen. De bestuurder was den auto niet meer meester, die op zij vloog in een kapperswinkel. Do studenten worden met kracht op de straat geslingerd. Drie waren terstond dood; een vierde stierf kort daarna en al de overigeD, ook de chauffeur, zyn zeer bedenkelijk gewond. De warmte. De warmte in dezen buitengewonen zonuezomer is weer toegenomen en van alle kanten komen weder berichten over hooge teniperaturon, watergebrek, ziekte- en sterfgevallen, schade en allerlei ellande, door de warmte ver oorzaakt. Als het werkelijk „zoet is, dat velen klagen", dan hebben wy tenminste dien troost: wy puffen en onze naburen in SVeBt-Europa links, rechts en overal, puffen mee. Te Parijs, waar de thermometer van den St. Jacques-toren gisteren weder 95' F. aanwees, kwamen in de laatste twee weken 1159 en 1029 sterfgevallen voor, terwyl het gemiddeldo weekcijfer in dit seizoen 800 bedraagt. In Duitschland en elders hier te lande helaas ook is het sterftecijfer alsmcdo aanmerkelijk gestegen door de warmte. Op vele plaatsen o. a. ook te Man chester dreigt watergebrek en wordt de toevoer van de waterleiding beperkt. Te Kew was het warmer dan het nog ooit is geweest Binds den tijd dat men begon geregeld de temperatuur op te nemen. In Pruisen, (te Berlijn, Potsdam, Char- lottenburg, Frankfort, enzwaar men een temperatuur heeft tusschen 87° en 90" F. hebben nu de schoolkinderen vryaf wegeus de warmte; maar in vele plaatsen moeten zij eiken morgen voor het schoolgebouw komen hooreD, of er les zal worden gegeven of niet. In sommige plaatsen zyn de burcelen ten stadhuize na 2 uur 's middags gesloten wegens de warmte,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2