WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorn). 10.50 uar. De Bilt, 17 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 768.1 ur.M. te Lahoque, laagste 37.1 te Riga. Verwachting tot den avond tan 18 Augus tus 1011. Zwakke tot matige N. IrV.-lgke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Warrnor. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 67 F. 56 F. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 17 Aug. des 's morgens 7 uur is 65' F. Nachtdienst bij de H. IJ. S. M. In antwoord op een aan de directie der H. IJ. S. M. door de Vereeniging van Adsistenteu voor den Buitendienst der H. IJ. S. M. gericht schrgvcn om toelage voor nachtdienst, is het volgende antwoord ingekomen: „Uw schrijven beantwoordende, doelen wij U mede, dat wij in 1907 uaar aan leiding van een door een aantal groeps- vertegonwoordigers ingediend verzoek, een onderzoek hebben ingesteld naar de ge grondheid der tegea den nachtdienst aan gevoerde bezwaren, en de mogelijkheid vau het geven van een toelage voor nachtdienst. Ons is toen gebleken, dat de tegen den nachtdienst ingebrachte bedenkingen zeer overdreven zijn on dat onoverkomelijke practische bezwaren zich verzetten tegen het geven van de gevraagde toelage. In deze, ouze overtuiging, is sedert geen wijziging gekomeu eu ook Uw schrijven heeft daarin geen verandering gebracht, zoodat aan uw verzoek geen gevolg gege ven zal kunnen worden. „Ten aanzien van de drie, door u in de toelichting van uw verzoek genoemde gron den, merken wij op: Ad A. Erkend kan worden, dat het hebben van nachtdienst oenige meerdere huishoudelijke uitgaven vordert. Daartegen over staat echter, dat bij de vasttelliug vaD de door de Maatschappij aan haar personeel betaalde bezoldiging rekening gehouden is en wordt met het voorkomen van nachtdienst. Ad B. Dat de nachtdienst in het alge- meer meer van de krachten vordert dan de dagdienst kan niet worden toegegeven. Veeleer is het omgekeerde het geval, daar de nachtdienst in de meeste gevallen min der oplettendheid vereischt dan de dagdienst. Aan het bezwaar, dat zg, die overdag moeten slapen, daartoe niet die volkomen rust vinden, welke 's nachts in de gezinnen pleegt te heerschen, wordt tegemoet gekomen door het personeel zooveel moge lijk in dag en nachtdienst te doen rouleeren. Ad C. Een beroep op hetgeen in andere bedrgven geschiedt heeft weinig waarde. Zij leenen zich doorgaans al bijzonder •lecht voor een vergelijking met het spoor wegbedrijf. Een middel van dr. Doyen tkoen het mond- en klauwzeer. Le Temps publiceert een brief vau dr. Doyen aan den Fraoschen Minister van Landbouw, waarin hij onder dankzegging voor hom van regeeringswege verleende medewerking bij zijn proeven met een door hem gevonden middel tegen mond- en klauwzeer, protesteert tegen inmenging van een commissie. Hij vraagt slechts in staat te worden gesteld, overal waar de ziekte optreedt het middel te mogen toepassen, dat onfeilbaar verbetering brengt en in staat is het kwaad te stuiten. Het Fransche blad meent te weten, dat de Ministor aan de prefecten in de depar tementen, waar dr. Doyen proeven heeft genomen, heeft opgedragen hem nader te berichten, over het resultaat dier proeven en hoe de veeartsen en landbouwers denken over hetgeen Doyen daar met zgn middel teweeg heeft gebracht. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Het aantal artsen in ons land. Het Geneesk. Jaarboekje geeft de volgen de tabel, aanwgzeude de artsen sedert 1888. 1 Januari. Aantal artsen. Vermeer 1888 667 1889 713 46 1890 791 78 1S91 867 76 1892 945 78 1893 1009 64 1894 1101 92 1895 1220 119 1896 1317 97 1897 1383 66 1898 1547 164 1899 1639 92 1900 1760 121 1901 1888 128 1902 1984 96 1903 2061 77 1904 2141 80 1905 2163 22 1906 2277 114 1907 2345 68 1908 2474 129 1909 2572 98 1910 2694 122 Hieronder zijn de officieren van ge zondheid niet meegerekend. Het aantal apothekers bleef ongeveer gelgk, namelijk tasschen 6 en 7 honderd. Het aantal artsen nam van 1880 tot 1910 met circa 400 pCt. toe. Het aantal artsen nam duB 8 maal sneller toe, in korter tijd, dan de bevolking! Uitslag van de heden gehouden herstem ming in district I voor een lid vun den Gemeenteraad. Aautal kiezers 815. Uitgebracht 639 stemmen. Van onwaarde 3 P. van Achtcrbergh 307 P. C. H. Bnët 329 Zoodat gekozen is de heer Brlct. Het 2de oskadron van het late reg. huzaren, onder bevel vau ritmeester P. H. A. Loopuyt, keert 23 dezer uit Amsterdam naar Amersfoort terug. De loting voor de op 3 September e k. te spelen eerste ronde der beker com petitie van den Nea. Voetbalbond had tot resultaat dat de Amersf. voetbalclub „Quick" zal moeten spelen tegen U.V. V. Naar wg vernemen wordt Zondag 20 Aug. a.8. in de Remonstrantsche kerk geen godsdienstoefening gehouden, wo- geDB ziekte van Ds. Heering. Met Stct. ne. 192 zijn o.a. verzonden de statuten der Amersfoortsche zwem- en Poloclub. Gisterenavond had een goed bezochte vergadering plaats in „de Keizerskroon" van de Amersfoortsche melkvcrkoopers. Puut 1 van de agonda; voerstel om van af 1 Sept. tot 1 April de thans geldende melkprijzen met 1 cent per L. te verhoogen, werd voer zoover door de vergadering ge wijzigd, dat de verhooging zal ingaan den 21 Aug. a.s. Punt 2. Voorstel om een adres te zendeu aan den Raad der gemeente Amers foort om ook hier te komen tot een ver ordening op den verkoop van melk on melkproducten. Dooreen der leden werd doel en strekking eener verordening duidolgk gemaakt en de ze wees er op, dat het vooral ten nutte kwam van do goede melkverkoopers. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en het adres door bijua alle aanwezigen geteekend. De prijzen der melk zullen nu zjjü: Gepasteuriseerde melk 10 Cts per Liter- flesch, lo6se melk 9 Cts per Liter. BAARN. De nieuwe voetbrug over het spoorwegraviju zal heden voor het publiek worden opengesteld. Daardoor zal een nieuwe en betere verbinding tot stand ko men tusschen de kom vao het dorp en het Prins Hendrik Park. De zg. klaphekjes, welke toegang geven tot de spoorbaan van do H. IJ. S. Mij. on welke men steeds moet passeeren om van den ouden Utrecht- schen weg in het park te komen, zullen dan voor goed worden gesloten en daar mede is tevens een groot gevaar geweken. De brug is gebouwd door de Mij. tot het maken van werken in Gewapend Beton te 's Gravenhage. Zg is eenvoudig, doch sier lijk van vorm en lijnen. Dank zij de mild heid van enkele in- en opgezetenen der gemeente en van een in Baarn veel be langstellend inwoner uit een naburige ge meente, is het, met de medewerking van Baarn's gemeentebestuur, mogelijk gewor den deze overbrugging tot stand te brengen. Het strafbare van operaties. Het hooggerechtshof to Leipzig heeft een chirurg veroordeeld, die een meisje van 17 jaar had geopereerd, wel met haar eigen goedvinden, maar zonder toestemming van haar voogd. Deze had hem daarvoor aan- goklaagd. Tweemaal had de voogd zgn eisch zien afwijken, nu echter kreeg hij in hoogste instantie volledig gelijk. Hiermede is uitgemaakt voor geheel Duitschland, dat elke operatie, zonder toe stemming verricht, gelijk staat met licha melijk letsel. Begrijpelijkerwijs heelt deze uitspraak in medische kringen opzien verwekt. GrafelgkTalscheinun ter. Uit Weenen wordt gemeld, dat een Ita liaansche graaf, met name Spiridon Cavada, te Orsova, aan boord vaD ,'een Ruroeenscbe boot is gearresteerd. Deze afstammeling uit een groot geslacht was liet hootd van een bende svalsche munters, die een zeer verkwistend leven leidde. Zij deden vooral in valsche Amerikaansche bankbiljetten. In zijü bagage beeft men echter veel, tamelijk slechte nagemaakte biljetten eu 100 kronen gevonden. Kine m atog raphe n-c e u s u u r. Te Christiania is men in den laatsteu tijd ijverig doende, het bezoeken door kinderen vau kinematograaf-voorstellinger tegen te gaan. Dezer dagen hebben drie kinemato- graaf-theaters slechts coDcessie verkregen, nadat zij zich verplicht haddeD, de films voor do vertooning aan het oordeel van een commissie to onderwerpen, welko uit paedagogen is samengesteld. Een koene zwemster. De 16-jarige Rosa Pitoüow heeft een prestatie op zwemgebied geleverd, welke nog niet is voorgekomen. Zij heeft nl. Dinsdag in ruim 8 uur de haven van New-York van Castriver tot Coney-Island, derhalvn in haar volle lengte overgezwommen. Dit traject is wegens do afwisselende stroomingen uiterst gevaarlijk. Millionnairsvreugde. Te Los Angelos (Californië) is de kluizenaars- millioiinair C. P. Philipps gestorven Met hem is een zonderling uit de kringen der Amerikaansche multimillior lairs heenge gaan, die Bedcrl jaren aan den waan leed, dat hg door ledon van de „Zwarte Hand" vervolgd werd. De ongelukkige rijkaard bewoonde daarom in het kwartier „Van Ruys" een bijzondere, voor hem ingerichte kamer, waarvan de met ijzer beslagen deuren en betraliede vensters tegen in brekers beveiligd waren. Sedert 8 jaren had hij dit vertrek niet verlaten, slechts aan enkele bekenden, w.o. zakenvrienden, en aan zgn knecht John was het binnen treden veroorloofd. Nu is hg dan eindelijk van zijn angsten verlost. Tragisch-comische Raads zitting. In de Overbetuwsche gemeente Gendt heeft een raadszitting plaats gehad, waarvan de N. Arnh. Ct. o. a. hot volgende meldt: Aanwezig zgn met .don Voorz. alle 7 raadsleden. Tot goed begrip dieue, ook de heer Bus, wion bij de j.l. periodieke ver kiezing het vertrouwen dor kiezers was opgezegd. Ouder de toehoorders zijn aanwezig de pastoor, de kapelaan en de predikaut. De Voorz. Ik heb ontvangen het navol gend schrijven: „De ondergeteekenden .leden van den „Gemeenteraad van Gendt verzoeken UEA, „beleefd doch dringend binnen 3 dagen „raadsvergadering. Punt 1 op de agenda „te plaatsen: „Ontslag te geven aan don „ondorwgzer Metzer als een gevaar voor „de school voor het onderwijs geven". „Gendt, 4 Aug. 1911. „(get.) S. M. Rasing, T. T. Bosman, H. „Braam, J. H. Burgers, J. Bus, G. Derk- „sen, II. Cornelissen.". De redactie is niot erg schitterend. Ook behoort het bijeenroepen der vergadering aan den Voorzitter. De heeren kennen mijn advies van vorige keer. Ik acht niot voldoende gronden aanwezig voor dit ontslag en ik blgf bij dat advies. De vergadering kan dus kort zijn. Ik zal dit punt in tondvraag brengen. Ie er nog iets? Zooals gezegd ik acht niet voldoeude gronden aanwezig en blgf bij advies van de vorige vergadering. Burgers: Ik zou beter vinden dat voor stel van de wethouders m'nheer de Voor zitter om hem tot November salaris te laten geven. De wethouders hebben dat immers voorgesteld? Voorz.: Dat was een besluit van den Raad. Wilt u dat in rondvraag gebracht h6bbeD, van de vorige vergadering: De Raad der gemeente Gendt: overwegende dat bijna alle ouders of verzorgers gemoedsbezwaren hebben tegen het zenden hunner kindoren of pupillen naar de 5e klasse der openbare lagere school alhier, omdat zg aan een onder wijzer dier klasse J. C. A. Metzer hun kinderen in geweten niet durven toe vertrouwen; overwegende dat die gemoedsbezwaren dier ouders of verzorgers voldoenden grond vinden in de gedragingen van genoomden onderwijzer, zoowel in- als buiten de school; overwegende, dat genoemde ouders of verzorgers nu reeds sinds 14 dagen hun kinderen niet ter 6chool zenden en er niet de minste vooruitzicht bestaat, dat hunuo gemoedsbezwaren zullen wijken; overwegende dat hierdoor niet kan vol daan worden aan de plichten van den ge meenteraad in zoover hg voor voldoende openbaar ooderwgs te zorgen heeft; besluit: aan genoemden J. C. A. Metzer met ingang van heden ontslag te ver- leenen als onderwijzer aan de openbare lagere school te Gendt, met behoud even wel van zijn salaris tot den len November 1911." Dan zal ik dit besluit in rondvraag brengen. 1) Het wordt met algemeene ateuimen aangenomen. De Voorz. (leest het volgende schrijven voor): Ter voldoening aan all. 2 van art. 70 der Gemeentewet heb ik de eer u te berichten dat het beslnit van 10 Aug. no. 1, waarbij, Uw College heelt besloten aan den hedr J. A. |Metzer, onderwijzer aan de openbare school alhier ontslag le geven, zonder dat genoemde onderwijzer dit gevraagd heeft eu zonder voordracht van het college van B. en W. of Arr. Schoolopziener, ingevolge art. 29c der Wet op het Lager Ouderwijs door mij niot wordt ten uitvoer gelegd, omdat dit als strij dig met de Wet door Hare Majesteit de Ko ningin zon kunnen worden geschorst of vernietigd. Een memorie van toelichting gaat hiernevens. De burgemeester enz. G. W. Maas Gscsteranua. Rasing: Hot is onze plicht te zorgen voor het algemeen belang, cn dit is hot niet wanneer de ouders hunne kinderen niet naar school kunnen zenden. Er zgn bewijzen genoeg voor bijgebracht en ik kan er u nog wel meer brengen. Maar gij eu oenige uwer trawanten zijt voor Met zer. Er zgn punten genoeg, die in strijd zijn met het algemeeu belang. De Voorz.: Ik acht het ontslag niet in 't algemeen belang. De inlichtingen daar voor vindt u in de memorie tan toelich ting. Burgers: Ik kan ook geuoeg bewgzen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2