DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 193. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. Na den Strijd. BUITENLAND. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg, Abonnementsprijs: Per jaar f 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. tï.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Itnreaii: KI,KIM. Hilfi 6. Telet. Interc. IS:t. Prijs dei' Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaat^in0-vau advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort iu dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteniandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam De dag van gisteren is een triomfdag geweest yoor de kiesvereeniging „Gemeente belang". Nu was letterlijk alles tegen haar te hoop geloopen. Daar had men in de eerste plaats en kelen harer leden, voor wie de eenvoudige waarheid, dat in een kiesvereeniging de minderheid zich heeft neer te leggen bij de besluiten der meerderheid, niet te be grijpen is. Zij begrijpen niet, dat anders iedere kiesvereeniging onbestaanbaar is. En een paar van die leden kon men, treuiig verschijnsel, in de laatste dagen als 't ware arm in arm met autirevolution- naire en roomsch-katholieke buiszbezoekers in de straten zien rondwaren. De roomsch-katholieken, altijd tuk op zoo'n tweespalt bij don vijand, trachtten ook hier weer in troebel water te visschen- Maar door te grooten ijver hebben zij de zaak bedorven, zooals vroeger in distr. III. Wanneer Rome zich zoo bijzonder roert, worden de Protcstauieu wakker en het strooibiljet van de propagaodaclub „Dr. Schaepman,"Woensdagavond nog verspreid, zal verscheiden stemmen, die anders op den heer v. Achterbergh zouden zijn uitgebracht, op den heer Briët hebben doen overgaan. Dan had men verder de antirevolution- nairen, wier huisbezoekers ook druk voor den héér van Achterbergh in de weer waren. En aan die vereenigde machten heeft de Kiesvereeniging „Gemeentebelang" het hoofd weten te bieden. Men heeft het laten voorkomen alsof in dé laatste dagen de leden bij tientalion en nog meer zouden zijn gedeserteerd. Waar heid is, dat tot Dinsdag j.l. vijf leden (S. J. Cohen, A. C. R. O. Leinwebcr, F. Kortes, W. Priem en J. Kamsteeg) hun lidmaatschap hebben opgezegd; dat in de laatste dagen zeven nieuwe leden zijn toe getreden en dat de vcreeniging thans 243 leden telt. Er is natuurlijk weer druk geschermd door de tegenpartij met de schrikbeeldenDo Eemlander en de fractie Gerritsen Rijkens. Wij hebben het reeds meer gezegd, dat men naar andore argumenten by de kiezersvangst zal hebben uit te zien, want deze slaan heusch niet meer in. Een woord van lof mag hier niet worden onthouden aan de huisbezoekers der vrij zinnigen. Ze hebben zeer moeilijk werk gehad in deze warme dagen en hadden heel wat onjuiste en plompe verhaaltjes van hunne tegenstanders te achterhalen en te weerleggen. Maar ze hebben groot succes van hun werk gehad even als zij, die ditmaal de propaganda en het coutrölewerk in elkaar hadden gezet. De dank van de partygenooten dn vol doening over hun eigen werk zij hun loon. De Stakingen in Engeland. De locatand in Engeland wordt er nog niet beter op, en het staat Ie bezien of de ernstige pogingen van de Regeering om een oplossing te vinden, wel het ge- weDschte resultaat zullen hebben. Een voorstel van minister Asquith om een koninklijke commissio te benoemen, ten einde te ouderzoeken welke wijzigingen in de overeenkomst van 1907, waarbij verzoeningsraden werden ingesteld, weu- echelijk zouden zijn, werd door de verte genwoordigers der directies aangenomen, die van het personeel weigerden ccluer In het Lagerhuis gaf Lloyd George een overzicht van het behandelde in de con ferenties. Hij legde er den nadruk op, dat de door de regeering voorgestelde commissie van onderzoek zou bestaan uit drie leden, een de arbeiders vottcgenwoordigende, do twee andeten de werkgevers. Er was niet bedoeld, dat de commissie de zaak op de lange baan zou schuiven, maar om te kaD- delen. Hij moest wel denken, dat de werkuemers het voorstel in geest, bedoe ling eu uitwerking niet ten volle begrepen hadden. Hij was verheugd te kunnen zeg gen, dat de onderhandelingen heropend waren. De minister deed een beroep op de leden en de pers om een zeer groote beperking in het kritieke uur der onder handelingen te oefenen. Er is een misver stand geweest ten aanzien van het voorstel der regeering en hij zeide vol vertrouwen te zijn op oen bevredigende regeling, als de arbeiders het doel der commissie be grepen-, indieu zij niet tevreden waren met haar adviezen dan konden zij nog altijd gebruik tnaken van hot machtige wapen der staking. De hoop, dat de heropening der onder handeling, althans uitbreiding der staking zou tegengaan, is niet verwezenlijkt. De algemecne spoorwegstaking is tenminste reeds uitgeroepen. Nadat de spoorwegarbeiders de 5 vragen van minister Buxton beantwoord hadden, o. a. in dien zin, dat een samonkomst met de spoorwegbesturen hun de cenige uitweg toescheen, daar anders alleen de algemecne stakiDg zou' overblijven, heeft minister Asqnith, hen toesprekende, gezegd, ilat de regeering bereid is een onpartijdige konink lijke commissie te bcuoemen, teneinde de te berde gebrachte grieven der uiannen te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. De eerste minister ried den spoorwegarbeiders dringeod aan het bovengenoemde voorstel aan te nemen, om daardoor een algemeene staking op de spoorwegen te vermijden. De onpartijdige regeering wil geen dreigende taal bezigen en geen pressie oefenen, maar mochten de mannen het voorstel afwijzen, dan zullen zij een ernstige verantwoordelijkheid op zich nemen tegonovor het publick, welks belangen de regeering gehouden is uilslui tend te behartigen. Daarom kan de regee ring geen verlamming van het algemeene verkeer op de spoorwegen door een alge meene staking gedoogen. De maatregelen, die de regeering genomen heeft zullen de beraamde belemmering van het verkeer verijdelen. Ondanks deze ernstige vermaning hebben de spoorwegarbeiders besloten de algemeene staking door to zetten, Er zijn telegrammen verzonden naar alle richtingen met do aanmaning onmid- dellyk den arbeid neder te loggen; men verwacht echter, dat dit hedenavond nog niet veel zal uitwerken. Do chef van den postdionst zal morgen een bespreking houden met de ambtenaren op het pobtkantoor in St. Martift Le Graud over de verzending der mails, naar men vermoedt, zal de genie belast worden met het vervoer der mails. De bladen zullen zoovcol mogelijk met auto's verzonden worden en de directies rekenen erop, dat volo lezers hun daarbij de behulpzame hand zullen bieden. Het algemeen gevoelen is, dat de staking hoogstens drie dagen zal duren; een kwaad geval is echter, dat de bond van transport arbeiders een vergadering zal houden ter bespreking van een voorstel omtrent een algemeene staking in alle transportbedrijven. Later op den avond werd door de nieuwsagentschappen het bericht verspreid, dat de eerste minister met zijn voorstel tot benoeming van een koninklijke commissie bedoeld had oeu kleine commissie „ad hoe" van drie leden, die onmiddellijk een onder zoek zou instellen naar de werkiug van de bemiddelingsradcn en dat het uitvoerend comité van dc spoorwegarbeiders misschien niet ongeneigd zou zijn tot verdere onder handelingen. Wanneer het bericht mocht blijken waar te ziju, dan zou er meer hoop zijn op een gunstigen afloop. Al de „underground" treinen te Londen loopen als gewoonlijk. Dditschland. Er hebben in Zuid-Duit3chland zonder linge geloopen over een mobilisatie van troepeu aan de Fransche grens. Men be richtte uit Darmstadt, dat het 24e regiment dragonders, aldaar iu garnizoen, geheel onverwachts bevel had ontvangen om zich per spoor naar Hagenau in den Elzas te begeven. Tien regimenten cavallerie uit Beieren, Baden en Würtemberg kregen last zich naar dc manoeuvres in den Elzas te begeven. Men geloofde dat dit samentrek ken van troepen in den Elzas een ant woord was op het samentrekken van Fran sche troepeu aan de Fraosch-Duitsche grens. Ilet Berliner Tageblatt won aan het ministerio van oorlog iulichtiugen in om trent die goruchteu en het antwoord luidde, dat de geruchten omtrent een tegeu Frank rijk gericht samentrekken van troepen belachelijk en geheel ongegrond zijn. Het betreft hier, zoo verzekerde men aan het ministerie, alleen cavalerie manoeuvres, waartoe reeds geruiinen tijd geleden be sloten werd. Frankrijk. De groote vorderingen, die het jonge wapen der onderzeebooten in andere lan den reeds gemaakt heeft, worden heel dui delijk in een artikel van de „Temps" uit eoDgezel. De nieuwste in aanbouw zijnde onderzeebooten van de Fransche marine zijn de „Néréide" en de „Gustave Zédé", waarvan de constructie een vctdere stap beteekent in de ontwikkeling van dc onder zeebooten en een nieuwe belangrijke uit breiding van de grootte dezer oorlogsvaar tuigen. Beide booten hebbon eeu leugte van 73 H., een breedte van 6, een diepgang van 4.38 M.. bij een waterverplaatsing van 740 ton. Voorzoover meu kan uagaan, gaat Frankrijk hier aau 't hoofd der zee-mo- gendheden. Zijn de schepen ondergedoken, zoo ver plaatsen zij 1000 ton water of ongeveer 200 ton meer dan de „Archimède", tot]nu toe dc grootsto onderzeeboot van Frankryk. Deze ontwikkeling van de grootte is ont- staaan uit het stroven, de onderzeebooten tot oen aanvalswapen te ontwikkelen, waar bij het vermogen der machines toestaat den vijand op te zoekou en iu het verband van een vloot in open zee to worden op genomen. Oorspronkelijk dienden do onder zeebooten slechts voor de kustverdediging; de eerste 40 Fransche onderzcebooten hadden slechts een 70200 ton waterver- verplaatsing Laugzamerhand bereikte men ec-n grootte van 390398 ton, welk type ongeveer 40 vertegenwoordigers telt. In het jaar 1907 echter zette men, om ver schillende proefnemingen te doen, vier booten van verschillende grootte tusschcn de 3-55 en de 577 too op stapel. De „Ar chimède" van 557 eu de „Charles Brun" van 355 ton zijn voltooid en aan interes sante experimenten onderworpen, doch zij vormen geen van beide nog een bepaald aanvalswapen. De beide nieuwe onderzee booten bezitten grootere snelheid en grooter uithoudingsvermogen, tevens een beter verblijf voor de bemanniug, die gedurende verscheidene dagen zonder overdreven ont beringen in de vaartuigen verblijf kan houden. De snelheid is tevens gestegen tot 14 knoopen. Natuurlijk ziju ook de kosten gestegen: de „Pluviose" kostte nog slechts 840.000, de „Archimède" reeds 960.000, terwijl de „Zédé" 1 650.000 francs zal kosten. Portugal. De correspondent van het Borl. Tag. seint uit de Spaansche stad Badajoz, dat do censor te Lissabon hem Dinsdag de af zending weigerde van het volgende tele gram: De Portugeesche consul te Orense lichtte de Portugeesche regeering in over het hoogst opvallende feit, dat talrijke Portugeesche monarchisten in dat district dagelijks militaire oefeningen op het open veld uitvoerden. Do manschappen zyn allen gewapend en volledig uitgerust. De Spaan sche regeering heeft ten gevolge van deze gebeurtenissen 200 Portugeezeu uit het district Orense gewezen. Kapitein Azevedo Lo, die tot hetzeven- de cavalerie regiment te Almeida behoorde, is in den nacht, begeleid door een sergeant, gedeserteerd. Beiden overschreden de grens bij Aldeo del Bispo en begaven zich tot de royalisten. Dc regeering gaat voort met het be schermen der grenzen door haar troepen. Aan zes compleete bergbatterijen is onlangs weer een standplaats aau de Noordclyko gtens aangewezen. De censuur noemt dezelfde correspondent even streng als belachelijk; al de berichten zijö bovendien iu de Lhsabonsche bladen te lezen geweest. In een bijeenkomst van leden der Con stituante, behoorendc tot de groep Camacho, is de voorzitter van de nationale vergade ring, Btaanicauip, met een meerdergoid van 47 st. tot candidaat voor het presidentschap der Portugeesche republiek gekozen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1