WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND~ Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELENDEN VAN HET KONINICL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 18 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Seydisfjord, laagste "43.3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 19 Augus tus 1911. Zwakke tot matige winden nit Westelijke richtingon. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT 760 m M. Vorige stand te 12 uur 766 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van liet water op Vry dag 18 Aug. des 's morgens 7 uur is 65* F. Denemarken. De staking op de tramlijnen te Kopen hagen kan in alle opzichten als mislukt beschouwd worden. De twee maatschappen, die ondanks de staking het bedrijf eenigszins gaande heb ben gehouden, willen van de 300 stakers er slechts 100 weer in dienst nemen, en dan nog alleen met verlies van hun na lange jaren verworven voorrechten. Afdeeling Handel. In de Verslagen en Mededcelingen van do Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel iB tlmD6 als no. 3 verschenen het Rapport, aangeboden aan H. M. de Koningin door de Staatscommissie voor den Middenstand, inzake maatregelen tegen liet langdurig uitstel van betaling van rekeningen in kleiuhandel en kleinnijverhcid. No. 4 bevat het Verslag omtrent Handel, Nijverheid en Scheepvaart van Nederland gedurende 1910. Dk controle op s1embureaux. Een inzender schrijft aan het Volk: „Bij het opmaken van den uitslag dor laatste herstemming in II vroeg ik den voorzitter van een der bureaux, de ongeldig verklaarde briefjes te mogen zien. Dit verzoek weigerde hij beslist, hoewel het door twee kiezers in II werd onderstreept. M.i. komt er zoo al heel weinig tereoht van publieke controle. Mijn vraag is nu: Kan de voorzitter met de Kieswet in de hand eeD dergelijk ver zoek weigeren en zoo ja, moeten we dan niet aandringen op spoedige verbetering? Men leere uit het geval Den Haag!" De redactie teekeut hierbij aan, dat de Kieswet duidelijk zegt in art. 89, laatste alinea, 2e zinenede: „Indien een der in de zaal aanwezige kiezers dit verlangt, moot het biljot (dat is elk biljet waarvan dit verlangd wordt) worden vertoond." DeB voorzitters weigering was dus in strijd met de wet. Indische beqrooting. De Indische begrooting voor den dienst 1912 is thans bij den Raad van State in behandeling en zal in de eerste dagen der volgende maand aan de Tweede Kamer worden rondgodeeld. Eerste Kamer-vacature. De Haagsche correspondent van De Tijd schi ijft, dat het hem niet zou verwonderen, indien de Piovinciale Staten vau Zuid- Holland als opvolger van wylen mr. J. C. De Harez Oyens kozen een ambtgenoot van den overledene in het Kabinet-Kuyper, den vice-admiraal Ellis. Df vergiftigingszaak in de Nieuwe Meer. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft terechtgestaan M van Exter, beschuldigd van opzettelijke vergiftiging van zijoe vrouw. Meu zal zich herinneren, dat in de „Nieuwe Meer" (Haarlemmermeer) in eikaars onmiddellijke nabijheid woonden de echtparen van Exter, waarvan de man bakker was, en Huogenhout. Iu Februari jl. is vrouw van Exter over leden, na te hebben geleden aan buikloop, bloedafgang odz. Wijl niemand eenig kwaad vermoed had, werd de vrouw be graven. Toen echter eenige weken later Iloogeuhout plotseling stierf aan dezelfde verschijnselen als vrouw van Exter, kreeg dr. Folmer, die bij beiden geroepen was, kwade vermoedens, waartoe te eer aanleiding bestond wijl bekend was dat van Exter en vrouw Hoogenhout in ongeoorloofde ver standhouding leefden hetgeen achter door dezen ontkend werd dat van Exter brood leverde aan de familie Hoogenhout, wat het toedienen van vergif gemakkclyk maakle Op last van de justitie werden, nadat in de uitwerpselen van Hoogenhout arsenicum was gevonden, van Exter en vrouw Hoogenhout in hechtenis genomen. Het lijk van vrouw van Exter werd opgegraven en ook daarin bij onderzoek arsenicum gevonden. Zoowel van Exter als vrouw Hoogenhout die heden terechtstaat blijven ontkennen, maar voor den eerste is zeer bezwarend, dat een drogist te Amsterdam pertinent verklaart hem arsenicum te hebben verkocht, terwyl van Exter ontkent dat vergif gekocht te hebben. Van Exter wordt verdedigd door deu hem toegevoegden advocaat, mr. dr. W. P. Vis, te Haarlem. Vrouw Hoogenhout heeft als verdediger gekozen mr. van Gigh Jr:, te Amsterdam. Tengevolge van de onstentenie van beide beklaagden, wier zaken geheel afgescheiden van elkander behandeld worden, bracht de constructie van het bewijs groote moeilijk heden mee, vooral wat betreft vrouw Hoogenhout. Do subst.-officier van justitie, mr. Hojrer, heeft zich dan ook genoodzaakt gezien iu de zaak tegen vau Exter 19, in die tegen vrouw Hoogenhout 27 getuigen te dagvaarden. Van Exter zat volkomen kalm in de beklaagdenbank. De publieke tribune was stampvol, vooral van belangstellenden uit de Haarlemmermeer. Bekl. hield z.ch ter terechtzitting aan zijn ontkentenis. Do deskuudigen, dr. Schoo, van Itallie en de heer v. Ledden Hulsebosch verklaar- deo in de urine van vrouw van Exter en iu haar later opgegraven lichaam een hoeveelheid arsenicnm te hebben gevonden, voldoende om haar dood te veroorzaken De drogist Kunst, uit de Kinkorstraat, te Amsterdam, deelde mede, hoe vau Exter arsenicum bij hem gekocht heeft, zoogenaamd om katten te vergeven. Tweemaal 5 gram iu opgelosten vorm. Bekl. ontkende dit, doch getuige her kende beklaagde, die mank is, pertinent. Verschillende getuigen legden oDguustige verklaringen af betreffende van Exter en vrouw Hoogenhout, waaruit o.a. bleek van hare intieme verstandhouding tot vao Exter en dat deze en zijn vrouw ten gevolge dier versta»dhoudiog herhaaldelijk onaan genaamheden hadden gehad. De eisch van het Op. Min. tegen van Exter is levenslange gevangenisstraf. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 22 Augustus 1911, des namiddags ten half twee ure, 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer P. C. H. Briët. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsiug van de 6e klasse der Jongensschool. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot toekenning van periodieke ver hoogingen van jaarwedden van de leeraren I. M. J. Hoog, A P. II. J. van Weezei Errens en Dr. Th. Weevers. Te 's Gravonhage slaagde gisteren voor het examen Fransch L. O. mej. W. E. Fföger. - Zooals we reeds meedeelden, zal op 1 Sept. a.s. de TrekhondeDwet in werking treden. Met ingang van dien datum zal het den houder van eene hondenkar verboden zijn die te gebruiken te doen gebruiken: lo. anders dan met inachtneming van de voorschriften, bij algomeenen maatregel van bestuur gesteld omtrent de lichamelijke gesteldheid cd de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide; 2o. wanneer hij niet als houder is inge schreven in een register aangelegd dbor Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waarin hij woonplaats heeft. Houders van hondenkarren wordt, ter voorkoming van schade, aangeraden tijdig zich als zoodanig te doen inschryven, bij welke inschrijving een nummerbewijs zal worden afgegeven. De inschrijving zal worden geweigerd, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voorschriften. Onherroepelijke veroordeeling van den houder wegons overtreding van enkelo strafbepalingen zal in bepaalde gevallen eveneens tot weigering der inschrijving leiden. Belanghebbenden kunnen ter Gemeente secretarie nadere inlichtingen bekomen in betrekking tot die voorschriften, welke zoowel door den houder als door den ge leider moeten worden in acht genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de wet ondor hondenkar verstaat een voertuig, mot éen of meer hondeD bespannen. De Verkiezing. De verkiezing, die thans achter ons ligt, is er oen, zooals Amersfoort er wellicht nog nimmer een heeft meegemaakt. Er is aan beide zijden gewerkt met een (jver als Dimmer te voren; in verschillende buurten wemelde het dan ook des avonds van huisbezoekore van allerlei kleur en scha- keering. En als men iemand op straat ontmoette, tien tegen een, dat het over de verkieziug ging, andere onderwerpen van gesprok schenen er niet te bestaaD. Gelukkig, dat dat nu alles voorbij is. Een verkiezing toch moge eenige bekoring hebben om de energie, die er bij ontwik keld wordt, in werkelijkheid is het iets zeer onaaugena-ims voor meDigeeo, een tijd van spanning en over-ontwikkeling der werkkracht van sommigen, waarbij de ge lukzaligheid van de overwinning veelal in 't niet zinkt. De eerste stemming op Donderdag 10 Augustus leerde aan beide partijen, dat er met hard werken succes was te krijgen. En dat er aangepakt is in de week tusschen 10 en 17 Augustus, we wezen er boven reeds op. Maar het hoogtepunt werd toch op deu dag van gisteren, den verkiezings dag bereikt. Reeds vroeg begon het ge draaf naar de stembus. Een drietal auto's ou een aantal rijtuigen voerden de kiezers naar het stembureau, van 's morgens 8 tot 's namiddags 5, voortduiend kwam er nieuwe aanvoer. We hoorden vertellen van een roomsche auto, van een Achterbergh auto en van een liberale auto. Deze wonder- machines bleken eveDwel heel gewone automobielen te zijn, die den kiezers een aangenaam ritje bezorgden, zonder wellicht veol invloed op hun stem te hebben ge oefend. Met de auto van den heer Van Achterbergh had des middags nog een ongelukje plaats. Bij de Bergstraat moest plotseÜDg geremd worden voor een wiel rijder, en dat geschiedde met zoo'n kracht, dat het mechanisme vorder den dienst weigerde. De meeste kiezers waren toen trouwens reeds binnen, zoodat den dienst weigeraar geen al te zware verwij'en zullen zijn gemaakt. Toen om vijf uur het stem bureau gesloten werd waren er 639 kiezers ter stembus geweest, d.i. dus 159 meer dan bij eerste stemming. Wie zou daarvan het meest geprofiteerd hobbeo? Dat was de vraag, die du allen beheerschte en do meest optimiatitche propagandist durfde zelfs geeD voorspelling te wagen. Wel waren er, (die nog niet met het verkiezings- werk vertrouwd zijo) die het luid uitspra- keu, dat de heer Van Achterbergh ver in de meerderheid was. Maar zij, die meer meegedaan hadden, wachtten liever,idan dat zij hun meening gaven. Het eerste bericht, dat we ontvingen was van tieD minuten voor zes. Het luidde; Achterbergh 81 stemmen, Briët 100 stem men. Dat zag er al niet kwaad uit en gaf moed voor het volgende. Zeven minu ten over zes kwam het tweede kaartje: Achterbergh 163, Briët 200. Dat bleef dus goed gaan en hardop werd het nu al ee- dacht, dat Briët er wel was. Tien minuten later waren de stemmencijfers 220 en 250, zoodat Briët er nog 30 voor was en vjjf min. voor half zeven stond kot 272 tegen 300. Nu werd het voor ieder duideljjk, de overwinning was voor„Gemeentebelang". De totale uitslag, die ons even daarna be reikte bevestigde, hetgeen gedacht werd, en in minder dan geen tijd, was het nieuws overal bekend. Van de bijeenkomst des avonds in One Huis gehouden vermelden we maar weinig. Het spreekt van zelf, dat er na zoo'n zwaren strijd is gejubeld ei gefeest. Op deu openbareD weg is gevonden een stuk van een armband, dat op het bureau van politie is gedeponeerd. Door de politie is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen twee lotelingen, ter zake van openbare dronkenschap, ver storing der openbare orde en verzet tegen de politie. Chineesche studentjes. In den laatsten tyd gaan er vele Chineesche Btudenten naar Amerika. Eenige dagen geleden zyn er weer vijf en zeventig naar verschillende Amerikaaasche universiteiten vertrokken. Zij staan onder leiding van drie Chineezen, die hun opleiding iu het buitenland hebben genoten. Dit is nu al de derde groep van Chineesche studenten die in de laatste jaren naar Ameiikagaat. De eerste bestond uit 80, de tweede uit ongeveer 70 studenten. Elk jaar vertrekt er een nieuwe groep en te Peking is reeds een college geopend met Ameri- kaansche docenten om de studenten voor hun studies in de Vereenigde Staten voor te bereiden. De wraak der Najaden. In de Russischo badplaats Reval heeft zich het volgende amusante tooneel afgespeeld. Een drietal joDgelui, studenten, hadden oen roeiboot gehuurd en waren daarmee gevaren naar de badafdeeling, waar de dames zwommen. Talrijke schooneo waren in het bad, toen de boot met de 3 joDgelui haar met oen bezoek kwam vereeren. Toen de dames zagen, dat de jongelui hun verre kijkers op haar begonnen te richten, verzochten zij hen zich te verwijderen. Dc jongelsi echter bleven waar zij waren,'en maakten zelfs grapjes tegen de spartelende najaden. Dat zou gewroken worden. Een paar dappere jongedames zwommen regel recht naar de boot toe, grepen het ranke vaartuigje Tast cn duwden het om. De jongelui vielen te water en dropen sniadelyk als gewassen poedels af onder het daverend hoongelach van de geheeledamesafdeeling. Hij kon hot niet helpen. Een eigenaardige advertentie was dezer dagen te lezen in een te Lahr verschijnend blad. Zij luidde: 50 mark ontvangt degene die tegenover mij durft verklaren dat ik met hem het voor onzen landbouw zoo Dadeehge gesprek gevoerd heb, n.l. dat het in een vierde jaar niet meer zou regenen. Johann Ivopf, ineester-metselaar Kürzell. De arme man, die er zich zoo beslist tegen verzet, schuld te hebben aan de groote droogte der laatste maand, waB inderdaad door zijn lieve medemenschen van deze misdaad beschuldigd en door de bevolking van de plaats regelrecht ge- boycott, zoodat hij zich Diet anders d m op bovengenoemde manier wist te redden. De hals meent natuurlijk dat zijn protest heel wat zal uitwerken. In menschenetershanden. In de streek van Lingunda, Belgisch Congo, werd, naar het „Hbl. van Antwerpen" vernam, de postuverste van Goidsenhoven op een verkenning aangevallen door de inboorlingen, en deze zouden in ecu hinderlaag, twee soldaten gevangen geno men, gedood en vervolgens opgegeten hebben. Sedert eenigen tijd was die streek onveilig; de dragers werden er voortdurend aangerand en uitgeplunderd. Een magistraat van het parket van Basaakusu heeft zich nu daarheen begeven om een onderzoek in te stellen. Er ztjo bijzondere maatregelen genomen om de veiligheid der reizigers te verzekeren,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2