DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 195. MAANDAG 21 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I». J. van Schaardenburg. lliireau: KCKINK If t.lO 6. Telet. Intere. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per önnM Van 1 tot 5 rogcis f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. 15,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bj id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrjjkc korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Adyert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam Leemten in de wet. De Vaderlander schrijft over de onregel matigheden bij de stembusopnamo van de Gemeenteraadsverkiezingen. Na een op somming der feiten gaat het blad aldus voort: ,Het was daar dus op het 7e stembureau van district I in Den Haag een janboel van je .welste, en do auti-revotutionuaire voor zitter daarvan, de heer Steenbergen, kan van ons do getuigenis krijgen, dat hij is of iemand van zoo grenzelooze domheid, dat men niet auders dan diep medelijden met hein kan hebben, of iemand, met wien onze justitie een hartig wootdje heeft te spreken. Aan haar zal het in alle gevallen tot plicht zijn te onderzoeken, of men hier niet met opzet te doen heeft. De Haagsche Gemeenteraad heeft nu, zooals te verwachten was, den heer Scba- lekamp niet als Raadslid toegelaten. En zo heeft dus den heer De Kleer als zoodanig gekozen verklaard? Neen, goede lezer, zóó ver gaat de bevoegheid van den Raad niet. Al is nu ook honderdmaal gebleken, dat de heer De Kleer de wettig verkozene is, de wet geeft geen middel om hem zitting te doen nemen; de Raad kan niet uieei doen dan de valschelijk gekozen verklaarde weren; en do sociaaldemocratische partijen de heer De Kleer komen er niet zonder kloerscheuren af. Wat hnn na overwinning in wettigen strijd toekwam, wordt hun onthouden; zo kunnen opnieuw den kamp aangaan; alle arbeid, alle moeite en ook alle geld aan den eersten strijd besteed, is weggeworpen. Dit nu is onge hoord; dit krenkt op de schrijnendste wijze ons rechtsgevoel; het is een leemte in do wet, dat het lichaam, waarvoor de heer De Kleer gekozen werd, de bevoegdheid mist dezen alsnog gekozen te verklaren en op te roepen om zijn geloofsbrieven in te dienen. Bij allo inspanning, die tegeuwoordig do verkiezingsstrijd vergt, is het onduldbaar, dat men niet verzekerd zou zijn van de vruchten, die de overwinning ons moet schenken. Ongerekend, dat iedere ver kiezing, die vernietigd wordt, een schade post is voor de gemeente, waarin ze plaats heeft. Gesteld eens, dat de heer Schaleknmp van zijn niet-toelating in hooger beroep gaat bii Gedeputeerde Staten het zou in dit geval wel het toppunt van vrijmoe digheid zijn, maar de heer S. is antirevo- lutionuair en het geval is dus niet ondenk baar en dat deze op grond van het verbreken der zegels van het pakket de hcele herstemming in district I nietig ver klaren, dan kunnen alle partijen weer eens aan don gang gaan, en dat zou een ont zettend koopje wezen, ook al is hot dan allesbehalvo goedkoop. De burgemeester van Den Haag heeft naar aanleiding van het geval zjjn ver wachting uitgesproken, dat het moraliteits gevoel van de verschillendo politieke par tijen wel zoo groot zal wezen, dat ze geen nieuwen strijd zullen aangaan over den zotei, die door de niet-toelating van den heer Schalekamp is open gekomen, en dat dus de heer De Kleer bij enkele candidaat- stelling de plaats in den Raad zal ver krijgen, die hem toekomt. Zeker, op die wjjze kan iets goed gemaakt worden. Maar dal zou gratie zijn, en het is niet aan genaam die te aanvaarden, als men rech ten kan laten gelden. Daarenboven zjjn wij er nog niet zoo zeker van, dat alle' politieke partijen van dergelijke hooge moraliteit blijk zouden geven." Dr Stakingen in Engeland. De spoorwegstaking is geëindigd, zoo luidt een kort, doch zeer verblijdend Reu ter telegram. De voorwaarden van de regeling voor zien in do beëindiging van de staking, aangezien de leiders der werklieden hun uiterste best zullen doen out de werklieden over te halen, dadelijk het werk te her vatten, en alle werklieden, in het conflict betrokken, daartegenover door do maat schappijen weer zullen worden aangesteld, zonder op eenigo wijze gestraft te worden. De commissie van onderzoek, die zal worden aaugewezen om de geschilpunten te behandelen, zal bestaan uit twee verte genwoordigers van de werkgevers en twee vertegenwoordigers van de werklieden, met een onpartijdigon voorzitter. De commissie zal zoo voortvarend mogelijk te werk gaan. Door beide partijen is de verzekering ge geven, dat zij de oplossing van de com missie accepteereu zulleu. Bovendien heeft de regeering aan dc spoorwegmaatschap pijen de verzekering gegeven, dat zij in de volgende zitting aan de wetgevende macht voorstellen zal, do toename der lasten te verlichten, voor het geval de exploitatie kosten toenemen mochten tengevolge van de duurdere arbeidskracht. Het departement van Oorlog heeft last gegeven, dat alle troepen zoo spoedig mo gelijk naar hun districten moeten worden teruggezonden. 't Heeft er echter in de laatste dageD treurig uitgezien in Engeland. Liverpool maakte Vrijdag, volgens be richten van daar, den indruk vau eeu stad des doods. Er liepen geeu trams, er was geen electrisch licht, kantoren en restau rants werden om twee uren gesioten, op de straten zag men nie's anders dan politie en soldaten. Aan het station trachtten de enkele Bpoorwegmannen, die nog in dienst waren gebleven met groote inspanning een treiu voor Manchester gereed te maken. In den loop van den ganschon dag waren er slechts twee treinen het station binnen gekomen. Voor handhaving der orde daar ter plaatse zijn buitengewone maatregelen ge nomen er liggen niet minder dan 30,000 soldaten, die met 2500 agenten en 1500 volontaris den politiedienst verrichten. Aan het goede renstation te Derby hebben Vrijdag zoo ernstige ongeregeldheden plaats gehad, dat dc overheid militaire hulp heeft moeten requireeren. Te Port Talbot, Glamorgan, is een po ging gedaan om den North mailtrein tot staan te brengen, de poging mislukte echter. Te Coventry is hot heet toegegaan. Een troep politieagenten etcorteorde daar acht wagens met koopwaren, die naar het station reden, dit was echter geheel in handon van het gepeupel, dat de teugels van de paarden doorsneed. De politie trachtte tusschenbeide te komen, maar stond machteloos tegenenover de overmacht. Te York hebben de stakers getracht een trein te doen ontsporen, door groote hoopen steenen op de rails te leggen, te Rugby had bjjna een treinbotsing plaats gehad, doordat een machinist zonder waar schuwing zijn locomotief in den steek had gelaten. Een ernstig govecht tusschen stakers en politie had Vrijdag plaats te Birmingham, Zes wagens met vleesch, dat naar de markt vervoerd zou worden, werden overvallen door stakers, die de teugels van de paarden trachtten door te snijden. Maar de sterke politiemacht, die de wagens be geleidde, wist dit te beletten; er vielen bloedige klappen en ten slotte trokken de aauvallors af en konden de wagens naar hunne bestemming rjjden. De onderhandelingen over Marokko. Een „entre acte" noemt het Berl. Tage- blatt hetgeen do Nordd. Allg. Ztg. heeft ntedegedeold aangaande Cam- bon's vertrek naar Parijs. Dezo offi- cieuse nota, zegt het Tagebl., bevestigt der halve de berichten uit Parjjs over een onderbreking der Berlijosche onderhande lingen. Meu kan, bij gebrek aan betrouw bare nauwkeurige inlichtingen, dit vertrek van den Pranschen gezant op tweeërlei wijze uitleggen: of wel de onderhandelingen zijn een keer te meer op het „doodo punt" aangeland, en Cambon zal te Parij6 den toestand gaan uiteenzetten, of wel is de schikking in groote trekken klaar en wil Cambon er verder met zjjn regeering over boraadslagen. Wij voor ons, zijn meer ge neigd tot de eerste opvatting, doch houden de pessimistische uitlegging, dat deze entre- acte slechts een overgang is tot het afbre ken der onderhandelingen, voor ongegrond. Ten slotte zegt het Tagebl. nog al drei gend, dat het geheimzinnig doen der re geeringen het afwachten der dingen in koelen gemoede zeer bezwaarlijk maakt, en dat panieken gewoonlijk in de duis ternis ontstaau. Al de Fransche bladen bespreken de onderbreking der Fransch-Duitsche onder handelingen. Do Matin zegt, dat het geval bewijst, dat men met Duitschland niet moet onder handelen, doch het alleen voor een machtig en sterk leger plaatsen. De Petite République vaart hevig uit tegen Von Kiderlen-Wachter en zegt, dat Fraukrijk niet langer de grillen kan dulden van een Minister, die een persoonlijk succes zoekt, togen zijn Keizer en tegen de be langen van het Duitscho volk in. De Echo de Paris spreekt van het 'hou den der recruten onder de wapens, opdat Frankrijk niet in minderen staat de onder handelingen zou heropenen. De Petit Parisien ze?t, dat onderbreken, geen afbreken beteekent, on dat de over een komst zal tot stand komen ondanks het overbodig draaien en koeren der Duitsche diplomatie. Paris Journal ver klaart, dat de Fransche diplomatieke krin gen niet verontrust zijn door den toestand, door Duitschland verwekt. Frankrijk. Tusscheu Fraukrijk en Japan is heden, tervauging van het verdrag van 1890, eeu handels- en scheepvaart- overeenkomst ge- teekend waarin do clausule is opgenomen betreffende de meest bevoori echte natie. De overeenkomst is aangegaan voor den tijd van tien jaren. Sedert eenige dagen is het te Mau- benge en omstreken zeer onrustig. De prijs van boter, melk en eieren is daar n.l. ver hoogd en dat heeft de huisvrouwen in het harnas gejaagd. Zij hebben besloten om de genoemde artikelen voorloopig niet meer te koopen, maar tevens de markten te saboteeren. Komen nude boeren met hunnen voorraad aan, dan loopen de vrouwen te hoop, plunderen de wagens leeg en worpen den inhoud over do straat. De autoriteiten schijnen machteloos, want ondaoks het opticden der gendarmerie duren de onge regeldheden voort. Do onderprefect hoeft ook al getracht de vrouwen to overreden om van verdero handtastelijkheden af to zien, maar ook zijn optreden heeft niet gebaat: de vrouwen hebben besloten niet van gedragslijn te veranderen, voor de prijzen weder op de normaio hoogte zijn gebracht. Groot-Britannie. De Duitsche luiteuani Schultz is heden voor den vredo-rechier te Plymouth ge bracht, beschuldigd van spionnage. De zaak is tot 28 dezer verdaagd, do aangeboden borgstelling is geweigerd. Naar luid van andere berichten, moet Zaterdag in de buurt van Plymouth een zich uoemende Max Schultz dr. Phil en luitenant in het 13de regiment huzaren, gevangen genomen zijn. Dr- Schultz wordt volgens deze berichten beschuldigd een jong advocaat te Plymouth tot overtreding van de wet op het ambtsgeheim te hebben overgehaald. Wolff's bureau meldt inmid dels uit Berlijn, dat in de Duitscho rang lijst geen officier te vinden is, wiens naam en identiteit met de gearresteerde overeenstemt. Portugal. De Constituante heeft onder groote geest drift het ontwerp-grondwet aangenomen. Perzie. Het gerucht dat de ex-sjah van PerziS vermoord zou zijn, is niet alleen nog niet bevestigd, maar uit Teheran wordt zelfs bericht, dat zijn kansen op herwinning van den troon steeds grooter worden, daar ge geheele scharen Nomaden thans zjjn partij hebben gckozeD. Volgens een bericht uit Tebriz zou hjj te Astara geland zijn eu met de Schach- sewennentroepen van den gouverneur van Maragka, die zich op den weg naar Ardebil bij zijn krijgsmacht gevoegd hebben, in de richting vau Tebriz opgerukt zjjn. Zaken doen. In de Middenstandsbond vertelt do heer J. S. Mcuwsen een paar staakjes van zaken doen in verband met de huizen van koop met recht van wederinkoop, waar in den regel voor do goederen, dio de klanten als onderpand voor hun leening want hot is een gefingeerde verkoop in handen van zoo'n bankhouder achterlaten slechts een klein deel der waarde wordt gegeven, zoodat het beleenbricfje een betrekkelijk hooge waarde vertegenwoordigt. Sommige bankhouders vullen nu beleen- briefje8 van hun eigen bank van teening in, met denkbeeldige bedrageu, geleend op waardelooze prullen. Een dorgeljjk

De Eemlander | 1911 | | pagina 1