"STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand met radheid van tong, en met bewonde renswaardige menschenkennis hun slacht offer weten te overtuigen, dat de koop, die hem voorgesteld wordt, zoo voordeelig is, dat hij niet weigeren kan. Hoe zou hij dat buitenkansje ook kunnen laten loopen Verbeeld u, men biedt hem daar te koop een verzameling lombardbriefjee een waarde van f 5000 vertegenwoordigende, waarop geleend is f 3000, en die kan hjj nu voor f 800 a f 1000 koopen. Een zuivere winst dus van ten minste f 1000. Als het slachtoffer zoover bewerkt ie, dat hij zal toehappen, doch nog weifelt, wordt midden tusschen dat pakje briefjes uit, een briefje genomen (natuurlijk dat briefje waarvan de waarde f 350 is en waarop zij slechts f75 leenden) en dit briefje moet het dan doen, en doet het in de meeste gevallen ook. Ziedaar, zeggen zij dan, hier heeft u een der briefjes, laat u dit inlossen, en als de waarde niet ten minste het viervoud is, dan verbeure» wij f 100, welk bedrag zij dan met veel vertoon deponeeren. Het pand wordt door het slachtoffer zelf gelost, bjj een juwelier of goudsmid laat hij het sieraad taxeeren en verneemt dat het werkelijk meer dan f 300 waard is. en hij sluit den koop, en betaalt voor oen hoopje papier zijn goed geld. Het is niet alleen te Amsterdam, dat deze lieden reeds sedert eenige jaren straf feloos hun praktijken uitoefenen, ook te 's Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, enz. maken zij voortdurend slachtoffers. Ook uit die plaatsen werd herhaaldelijk tegen deze practijken gewaarschuwd doch zonder succes... De vorige week werd in de hoofdstad des rijks een winkelier de du pe dezer lieden; hy kocht voor een waarde van f 15.000 dezer briefjes, hij botaalde voor het bezit der briefjes f 2500 en kreeg voor de f 15000 en f 2500 welke hem de inlossing der panden en de briefjes gekost hadden, een hoop rommel, waarvoor hij bij verkoop geen f 3000 kan krijgen. ongevallenwet voor zeelieden en vlsschers. Aan alle vereenigingon, betrokken bij de zeevaart of de zeevisscherij, is door Minister Talma een schrijven gezonden waarin wordt verzocht iemand aan te wijzen, die zou kunnen zitting nemen in een te benoemen commissie, welke in haar vergaderingen zal hebben te bespreken een schema van wet telijke verzekering voor zeelieden en zee- visschers. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. De Nederlandsche vereeniging voor ge meentebelangen houdt haar algemeene vergadering te Dordrecht op Zaterdag 23 Sept. De heer L. De Rouw, inspecteur van 's Rijks belastingen in den Haag, zal een inleiding houden over het vraagpunt: Algemeene Rijks-inkomstenbelasting met opcentenheffing door de gemeenten, of afzonderlijke gemeentelijke inkomstenbelas ting? der Nederlanden, door familie-omstandig heden niet kon voldoen aan de toezegging om deu eersten steen van het Tehuis te leggen, heeft II. M. de Koningin dit Za terdag gedaan. Het volgende lezen wij in de Amersf. Ct: „Men zegt, dat de bleekerij „De Luiaard" van mejuffrouw de weduwe W. Otte, groot 37 Aren, is aangekocht door do Gemeente om daarvan een ge meentelijke bad- en zweminrichting te maken." Wij kunnen dit bericht uit de beste bron tegenspreken. Wel schenkt ons Gemeentebestuur zijn aandacht aan de zaak van een gemeentelijke badinrichting, maar van bovengenoemd stuk land is geen sprake. Trouwens een ieder kan gemakkelijk begrijpen, dat het alleen do Raad is, die in een openbare zitting zulk een beluit tot aankoop kan nemen. De deelneming voor den afstandsrit van Amersfoort naar Groningen, door den Nederl. Wieier Bond uitgeschreven op Zondag 27 Augustus, is tot dusver zeer gering. Geven zich niet spoedig meerdere deelnemers op, dan bestaat er veel kans dat het bestuur van den N.W.B. den rit niet door zal laton gaan. Wegens vertrek Daar elders heoft de heer J. W. v. d. Woestyne bedankt als secretaris der coöporatieve inkoop-ver- eeniging van ambtenaren en als secretarib van de coöperatieve winkelvereeniging „Ons "Voordeel." De lstc-Iuit A. G. Lagerwey, van het lste reg. veldart. te Amersfoort, wordt 16 Sept. a.s. gedetacheerd bij de werk plaatsen aan de Hembrug, tot het volgen van een cursus. St. Bartholomkusmarkt. Aangevoerd 250 paarden, 110 hitten en 60 veulens. Luie paarden f 350 f 600. Werk f 150 i f 350. Slacht f 70 a f 110. Veulens f 120 a f 175. Hitten f 60 k f 170. Eenige buitenlandsche handelaren waren aanwezig. De handel was niet vlug. Een troep zigeuners, die aan den Soesterwcg hun tenten hadden opgeslagen, zijn door de politie buiten ae gemeente, in de richting Apeldoorn, gebracht. Op den openbaren weg zijD gevon den en op het bureau van politie gedepo ueerd: een beursje, een lepeltje en een bril in etui. Zwemwedstrijden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 21 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 765.1 m.M. te Horta, laagste 750.0 te Haparaoda. Verwachting tot den avond van 22 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meeat zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temperatuur: Warmer. fBlirameterstand te AMERSFOORT 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 79 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 21 Aug. des 's morgens 7 uur is 62' F. briefje, waarop b.v. f 100 staat als geheel op diamanten biraden of andere voorwer pen, welke een groote waarde doen ver wachten, wordt opzettelijk „verloren". De gelukkige vinder, op zoo'n ge makkelijke wijze in het bezit gekomen van een stuk papier dat hem de beschikking zal verleenen over een voorwerp van veel boogere waarde dan de f 100 welke daarop geleend zijn, spoedt zich naar de particuliere bank van leeuing (huis van koop met recht van wederinkoop) betaalt de f 100 plus de eventueele rente, en ziet zich tot zijn groote verbazing in het bezit gesteld san een totaal waardeloos prul. Op veel grooter schaal dan men zon vermoeden worden deze praktijken ou- geBtraft uitgeoefend. Al pruttelt een beetgonomene wel eens, ja al dreigt hij wel eens met politie en justitie, het blijft bij dreigen, daar de vinder zichzelf aan oneerlijkneid heeft schuldig gemaakt, toen hij het bank van leening briefje op straat vond en behield en er wederrechtelijk gebruik van maakte. Andere heeren kiezen den grooten weg en de stadsbank van leening als operatie basis, en treden als volgt op: Door middel van annonces in dagbladen koopen zij in groote getale bank van leening briefjes van een stadnbauk. Zij geven voor die briefjes een luttel bedrag voor de bezitters dier briefjes dikwijls nog een voordeeltje, omdat zij het geld missen de panden in te lossen en komen op die wijze in het bezit van een groot aantal dezer briefjes. Op deze briefjes &taat van wege het bankbestuur vermeld het bedrag, dat ter leen verstrakt werd, benevens de getaxeerde waarde van het pand. Natuurlijk is de getaxeerde waarde hooger dan de voor geschoten som, doch in de meeste ge vallen is dit geschil in werkelijkheid zeer gering. Zelfs geschiedt het meermalen dat goederen (gouden en zilveren sieraden) expresselijk mot het doel ze te beleenen vervaardigd wordeu, en uiterlijk heel mooi doch zoo goed als waardeloos zijn. Al deze briefjes worden gesorteerd io pakken van f 3000 tot f 10.000. De ge taxeerde waarde vermeldt hiervoor op de briefjes bijv. 4000. Om later te vermelden redenen beleenen deze bedriegers eeu diamanten sieraad van bijv. f 350 waarde voor f 75 en laten als waarde f 150 daarbij vermelden, en voegen dit briefje bij het gesorteerde pakje overige briefjes. Nu worden de slachtoffers gekozeD. Men krggt bezoek van een paar „heeren", die Patrimonium. Ingevolge een besluit van de laatste jaarvergadering heeft het bestuur van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimo nium een adres gericht aan den minister van justitie, waarin deze verzocht wordt te willen bevorderen, dat in do wet tot wij ziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek de volgende wijzi gingen worden aangebracht: lo. dat maatregelen worden genomen tegen misbruiken bij het vorderen van schadevergoeding door de werkgevers van hunne arbeiders. 2o. dat verbindend worden gesteld de voor den arbeider gunstige bepalingen in de artikelen 1038c eo 1638d van het B. W. 3o dat artikel 1638w in dier voege wordt gewijzigd, dat van de bepalingen in dat artikel vervat, niet bij reglement of over eenkomst mag worden afgeweken. 4o. dat aan het eerste lid van artikel 1639 i worden toegevoegd de woorden: „en niet korter dan eene week" en het tweede lid van dit artikel in dien zin worde ge wijzigd, dat de termijn van opzegging bij reglement of overeenkomst niet korter mag worden gesteld dan in het eerste lid is aangewezen. 5o. dat de arbeidsprocedure worde ver eenvoudigd en aan manoen uit het bedrijfs leven invloed wordt verleend op den gang dezer procedure. Tehuis voor alleenstaande blinden te WoLFHEZEN. Aangozieo do eerevoorzitter der vereeni ging Nationale Blindenzorg, Prins Hendrik In de Amersfoortsche Zweminrichting werden gisteren nationale zwemwedstrijden gehouden, uitgeschreven door de Amers- foortsche Zwem- en Poloclub. Dank zij het fraaie weder woonde een talrijk publiek de wedstrijden bij, dat met zeer veel belang stelling de verschillende nummers volgde. Dc goede organisatie van het geheel maakte, dat die belangstelling dan ook geen oogen- blik verflauwde, terwijl de muziek van het le regiment huzaren tevens zorgde dat een vroolijke stemmiug bleef heerschen. De Amerafoort8cbe zwemmers maakten een zeer goeden indruk. Wel namen ze niet de eerste plaats in, maar aan zeer bekende zwemmers uit Amsterdam en an dere plaatsen wisten ze meermalen eeD inooilyken strijd te bezorgen. Deelgenomen werd door leden van Het IJ, D. J. K., Dolfijn, A. Z en H. D. Z. (Amsterdam); G. Z. C. (Gouda); R. Z. C. (Rotterdam); Z. Z. Z. (Zwolle); II. V. G. B. (Haarlem) en Bussum. De jury bestond uit dc heeren W. E. Bredius W. Hzn., Voorzitter van den Ned. Zwembond, P. Remmelts, secretaris H. V. G. B., Jhr. J. W. Godin de Beaufort, J. Cattie, H. Rolaodus Hagedooro en J. Wesseling. De uitslagen zijn als volgt: I Snelzwemmen voor aspirant leden der Amersf. Zwem- en Poloclub 4(1 M. le prijs, bronzen medaille, L. Green in 35 sec., 2. P. Bonk in 40 sec., 3. J. Wolterbeek io 41 sec. II. Snelzwemmen voor leden der Amers- foortschc Zwem- en Poloclub 80 M. le prijs, zilveren medaille, H. Mnnze- brock in 1 miD. 1L3|S sec., 2e prgs, bronzen medaille, J. Noest in 1 min, 13'|s sec., 3. Cb. Marin in 1 min. 13s|s sec., 4. L. Mahler in 1 min. 15 sec., 5. J. Has in 1 min. 15 sec., 6. C. Vlaanderen in 1 min. 223|s sec., 7. H. Wolfswinkel in 1 min. sec., 8. L. Green in 1 min, 29 sec., 9. E. C. Kan in 1 min. S2 sec., 10 J. Druif in 1 min. 36'|t sec. ni. Snelzwemmen voor Juniores 80 M. le prijs, verguld zilveren medaille, A. Minnes (Het IJ) in 1 min. 0*/6 sec., 2de prijs, zilveren medaille, L. K. Anthoni (A. Z.) in 1 min. 7sec., 3e prijs, bron zen medaille, H. J. Smit (A. Z. en P. C.) in 1 min. 9 sec., 4. J. R. Levy (D. J. K.) in 1 min 10'/6 sec., 5. H. Anthoni (A Z.) in 1 min. 12'/t sec., 6. H. Minnes (Het IJ) in 1 min. 123/6 sec., 7. B. Verrney (Bus sum) in 1 min. 13a/s sec., 8. H. J. Feld- berg (Het IJ) in 1 miu. 14 sec 9. Markus (A. Z.V in 1 min. 14 sec., 10 H. G. Los (Het IJ) in min. 14'/6 sec. 11. J. C. v. d. Meule (A. Z.) in 1 min. 154/s sec., 12. P. Solloveld (R. Z. C.) in 1 min. 193/t sec., 13. J. Sieuwe (Bussum) in 1 min. 202 s sec. 14. H. Boekholst (Het IJ) in 1 min. 224/a sec., 15. E. Rijpesteyn (Het IJ) in I min. 24 sec16. E. O. Kan (A. Z. en P. O.) in 1 min 26a;6 sec., 17. C. Vlaan deren (A. Z. en P. C.) in 1 min. 343/t sec. IV. Snelzwemmen 600 M. lo prijs, verguld zilveren medaille, A. Minnes (Het IJ) in 10 min. 22 sec., 2e prijs, zilveren medaille, C. Beem (A. Z. en P. C.) in 10 min. 562/6 sec., 3de prijs, bronzen medaille, L. K. Anthoni (A. Z.) in 11 min. 234/6 sec., 4. Van 't Ende (Z. Z. Z.) in 11 min. 47 sec., 5. F. G. Los (Het IJ) in 11 min. 52'/s sec., 6. C. Mahler (A. Z. en P. C.) in 12 min. 35 sec., 7. J. Ncest (A. Z. en P. C.) in 12 min. 48 sec. J. D, Los van Het IJ was tweede in 10 min. 28'|6 boc. maar hij word gedisqua- lificeerd wegens voortdurend afzetten aan de boeien en aan den grond. W. Bohlander (Het IJ), die buiten mede dinging meezwom legde den afstand af in II miu. lla|6 sec. V. Rugzwemmeu 210 M. le prijs, verguld zilveren medaille, J. G. Cortlever (Het IJ) in 4 min. 12 sec., 2e prijs, zilveren medaille, C. J. Tersteeg (Het IJ) in 4 min. 124|, sec., 3de prijs, bronzen medaille, K. Beem (A. Z. en P. C.) in 4 min. 14 sec., 4. M. Lagerwey (A. Z. en P. C) in 4 min. 23 sec., 5. J. Bohlan der (Het IJ) in 4 min. 36'|e sec. VI Snelzwemmen SO M. le prijs, verguld zilveren medaille, A Minnes (Het IJ) in 1 min. 41 G, sec., 2de prijs, zilveren medaille, A. Verweij (H. V. G. B.) in 1 min 42/ü sec., 3de prijs, bron zen medaille, J. E. de Boer (A. Z. en P. C.) io 1 min. 9 sec., 4. J. C. den Boer (G. Z. C.) in 1 miD. 10*|5. VII. Snelzwemmen voor dames 40 M. le prijs, verguld zilveren medaille, R. Frederiks (H. D. Z.) in 394|6 sec., 2de prijs, bronzen medaille, A. Cortlever (Het IJ) in 41 sec., 3. J. Evelein (H. D. Z in 42 sec., 4. S, Spangeothal (H D. Z.) in 44 sec., 5. R. Spangenthal (H. D. Z.) in 47 4|s sec., 6. G. Struijs (Het IJ) in 4S2|a sec. Hierna gaven do dames leden der Holl. Dames Zwemclub eenige proeven van fraai zwemmen, onder leiding der presideDte mevr. Triebela. Deze oefeningen vielen zeer in den smaak en vei wierven dan ook een enorm succes. Aan mevr Triebeis werd een bloemstuk aangeboden namens de A. Z. en P. C. VIH. Rugzwemmen voor JuoioresSOM. le prys, zilveren medaille, M. Lagorweij (A. Z. en P. C.) in 1 miu. 15!|6 sec 2de prijs, zilveren medaille, K. Beem (A. Z. en P. C.) in 1 min. 154|6 sec., fc3de prijs, bronzen medaille, S. Smit (G. Z. C.) in 1 min. 205|s sec., 4. Markus (A. Z.) in 1 min, 213|, sec., 5. J. C. den Boer (G. Z. C.) in 1 min. 25 sec., 6. C. Mahler (A. Z. en P. C.) in 1 min. 254|6 sec. IX. Snelzwemmen 240 M. le prijs, verguld zilveren medaille, A. Minnes (Het IJ) in 3 min. 494|s sec. 2de prijs, zilveren medaille, C. Beem (A- Z. en P. C.) in 4 min. 6'|6 Bec., 3de pjijs, bron zen medaille, H. J. Smit (A. Z. en P C.) in 4 min 15 sec., 4. J. E. de Boer (A. Z. en P. CJ in 4 min. 31'|t sec., 5. P, Solleveld (R. Z. C.) in 4 min. 43 sec. X. Gekleed duiken en pop aan den kant brongen. le prys, verguld zilveren medaille, J. C. den Boer (G. Z. C.) in 302/,, Bec., 2de prijs, zilveren medaille, Jac. van Es (Het Y) in 31'/s sec., 3de prijs, bronzen medaille, F. H. Nijland (Het Y) in 32J a sec., 4. C. Mahler (A. Z. en P. C.) in 343/, sec., 5. S. Smit (G. Z. C.) in 453 5 soc., 6. H. J. Smit (A. Z. en P. C.) in 544 sec. Als extra nummer kregen we nu duik- proevon, waarvoor eeuigo officieren van de

De Eemlander | 1911 | | pagina 2