DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. mrn No. 199. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. *E3olsr-3 Bureau: KLBIKf! HitU Telet. Iuterc. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing-van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Presidentskeuze in Portugal. Do heer Arriaga is met 121 stemmen gekozen tot president van de republiek. Op Machado werden 88 stemmen uitge bracht. Nadat do uitslag der stemming bekend was gemaakt, legde Arriaga den door de grondwet voorgeschreven eed af. De president hield daarna een toespraak waarin hij den raad gaf de dwalingen van vorige geslachten te vergoten, waarna hy wees op het hooge belang vau eenheid in de republikeinschc partij in het belang vau het welzijn van hot vaderland en de hand having van het nieuwe régime. Toen hij daarna op het balcou verscheen, werd hy door dc menigte langdurig toege juicht. In zijn particuliere woning terugge keerd, ODtving de president dou heer Braga, president van het voorloopig bewind, die hem het ontslag van het ministerie aan bood. Arriaga verzocht het Kabinet de zaken gaande te houden tot na de vorming zan een nieuw ministerie. De reeds bejaarde dr. De Arriaga heeft derhalve ziju mcde-candidaten naar den presidentszetel verslagen, en hij zal dus als eerste de ry der Portugeesche presi denten openen. Blijkens zijn beloften vóór de ^verkiezing afgelegd, zal Arriaga voor alles een parlementair president zijn. Geen andere motieven, dan de aanwijzingen der Kamer zullen zyn politieke gedragslija be palen. Arriaga, die een der oudste Portu- gceache democraten is, wordt door zijn hoogstaand karakter algemeen gewaardeerd en hoezeer zija radicale denkbeelden nimmer door hem en of zijn partijgenooten zijn achtergehouden, intogendeel luide en overal verkondigd, heeft zulks uiet kunnen be letten, dat zijn party een eeuigermate conservatieve tint wordt aangewreven. Inzonderheid wordt president Arriaga, onder wiens politieke medestanders de Ministers vau Biunenlandsche Zaken, van Financiën en van Opeubare Werken ge rekeud moeten worden, gedoodverfd aau de wet op de scheiding een aanmerkelijk verzachtende wijziging te zullen geveu. Evonwel heeft dr. Arriaga reeds bij voor baat verklaard, dat de evcntueele wyzi- gingen in deze wet slechts van zeer ge- ringen aard zullen zijn. Het tractemeut van president Arriaga zal 18 coutos-dc-reis bedragen, ongeveer overeenkomend met 45-000 gld., terwijl hem tevens ongeveer 15.000 gld. voor bestrijding van gewone representatiekosten worden toegelegd. De Portugeesche presi dent noch zijn familie zal een der paleizen aan den Staat toebehoorend, metterwoon mogen betrekken. Jodenvervolging in Engeland. Zooals wij reeds mededeelden, staan de Joden te Tredegar sedert eenige dagen bloot aan heftige vervolgingen, vaD welke helaas het einde nog niet te voorzien is. „De uitbarsting", zegt de berichtgever van de „Daily Mail" te Tredegar, „was even onverwacht als geheimzinnig. Zater dagavond heerschte op straat de gewone drukte, toen plotseling een troep van ongeveer 200 jongelieden uit zystraten kwam opduiken, zich verspreidde langs de hoofdstraten on stilhield voor lederen win kel, die aan een Jood toebehoorde. Daar werd alles medegenomen, wat van hun gading was en de rest kort en klein ge slagen. Hadden zy hun lafhartig werk in de eene straat ten einde gebracht, dan kwam dadelijk een andere aan de beurt. En het geringe aantal politieagenten in het plaatsje stond machteloos tegenover deze woeste bende. Maar dit was slechts hot begin. Toen Zaterdagavond de verschillende kerken leeg liepen en duizendeu zich langs de straten bewogen, bleven hier en daai, ondanks de aansporing van de politie om door te loopen, troepen volk staan om te zien wat er wel gebeuren zou, terwijl anderen zich aansloten bij het gepeupel. Dit begon op nieuw met het rooverswerk en zetto het voort tot middernacht, toen eindelijk mili tairen kwamen opdagen, die dreigdeu vuur te geven, zoo het gepeupel zich niet ten spoedigste verspreidde. Maandag was de plunderwoede reeds overgeslagen naar Rhymney, Ebbw Vale eu andere dorpen, daar echter bepaalde de menigte zich niet tot de Joodsche win kels, maar plunderde overal, waar maar wat te halen viel. Vrouwen droegen horloges weg in hare omslagdoeken, de dieven reden met gesto len fietsen, zoo snel als ze kouden, naar de achterbuurten om ze daar voorloopig op te bergen, kostbaar vaatwerk werd suel naar een veilige plaats gebracht en was de eerste buit geborgen, dan keerdeu dc plunderaars terug om nieuwe te halen. En het was hun totaal onverschillig wien zij brandschatten, de meest geziene koopliedeu, hadden evenveel te lijden als hun slechter befaamdo collega's. Vijf, zes maal werd de „Riot Act* voor gelezen, de soldaten maakten charges met het bajonet op het geweer, geschoteu werd er echter niet, wat door een deel van het goedgezinde publiek alles behalve goedge keurd werd. Als redeu van deze plotselinge uitbar sting van haat wordt opgegeven, dat de Joden vele perceelen in eigendom hebben, waarvan zij veel te hooge huur eischen, terwijl zij de huurders bovendien dwingen in hunne winkels te koopen. De Joden zelf echter verklaarden den correspondent van do „Daily Mail", dat slechte cukelc hunner geloofsgenooteu huis eigenaren zijn en dat deze geen hoogere huur maken dan de christelijke huisbezit ters. De beschuldiging dat zij de huurders zouden noodzaken bij hen te koopen, noemen zy gewoonweg belachelijk. Hoeveel schade er reeds is toegebracht is Dog niet bekend, zeker is het echter dat zij in de duizenden loopt en dat geen enkel Joodsche handelaar gespaard is ge bleven. De Staking in Engeland. Op de spoorwegeu in Engeland wordt het laugzamerhand weder normaal. Te Manchester is de toestand verbeterd. Maar te Liverpool zyn nog duizenden stakers. De toestand is daar meer ingewikkeld dan elders, door ernstige moeilijkheden over het weder indicnststellen van de mannen van het trampersoneel, die staakten en tegen wier terugkeer de 1500 anderen, die niet gestaakt hadden, zich verzetten. Er zijn uog 35,000 havenarbeiders, voerlieden en an dere arbeiders in stakiug en het stakings- comitó verbood hun het werk te hervatten. Gisterenavond ik een deputatie van het stakingscomité uit Liverpool te Londen aan gekomen, om met de besturen vau de ver- eenigingen van spoorwegpersoneel en den nationalen vei voerarbcidersboud te beraad slagen over een algemeene staking, inge val de stakers of uitgeslotenen te Liverpool niet onmiddellijk weder in dienst gesteld worden. De commissie van onderzoek is nu ijve rig aan het werk getogen. Dè namen der lcdeD zijn in hot Parlement bekend ge maakt. Het zijn andere dan men verwacht had; maar de sameustelling wekt algemeen vertrouwen Voorzitter is de 70 jarige Sir David Harrel, gewezen onderstaatssecretaris van Ierland, die meermalen namens de regeering in echeid-igcrechtsaaugelegeuhe- den optrad. De vertegenwoordigers der spoorwegbesturen zijn Sir Thomas, R. Ratcliffe Ellis, secretaris van den algeuiee- nen meincigenaarsbond, eu Charles Gabriël' Beale, en die van het personeel, het par lementslid Arthur Henderson en John Bur nett. 4 Groot- Britannik. Honderd vier-en twintig leden van het Lagerhuis hebben een schryven over het vrouwenkiesrecht gericht aan den eersten- minister en hem verzocht, te zorgen dat eerst aan het volk gelegenheid zal worden gegeven om zich omtrent die quacstie uit te spreken, vóór het ontwerp tot verleenen van stemrecht aau vrouwen wet wordt. Turkije. De Duitsche ingenieur Richter is door de Turksche roovers vrijgelaten tegen een losprijs van 4000 Turksche pondeu en vier gouden horloges met ketting. De roovers hebben dagen lang door tusschenkomst van een vertrouwd persoon, achter de Turksche autoriteiten ora, in alle stilte onderhandeld met den Duitschen consul te Saloniki- De roovers gaven quitantie voor het geld en leverden Richter uit in den omtrek van den Miloene-pas, waar hij de Turksche wacht tegenkwam, die hem naar Elassona bracht. Richter meldde zelf dcu Duitschen consul te Saloniki zijn aankomst te Elassona en verzocht hem, bericht aan zijn familie te zenden. Hij wordt beden te Saloniki verwacht. Amerika. Te New-York zal dezer dagen een bij zondere commissie uit den Senaat bijeen komen om een grondig onderzoek in te stellen naar de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid, producent en consument, ten einde op grond van dc verkregen gegevens nieuwe wetten te kunnen voor stellen op den grondslag van de huidige economische toestanden. Men zal trachten zich zoo onpartijdig mogelijk een algemeen denkbeeld te vormen vau de inzichten van Araerika's voornaamste kapitalisten en arbeidursleidprs. Te dien einde zullen gehoord worden Pierpont Morgan, Rookefeller, eu Gary als vertegen woordigers van het grootkapitaal, Gompers, president van den Amerikaanschcn Arbeids- bond, Mitchell, bekend als stakingsleider en andere in het economisch leven op deD voorgrond tredende personen. Het lichten van brievknbussen. De wel primitieve manier van buslichting waarbij eeu eenvoudige postbeambte zonder eenige contrble met zijn handen de brieven ui: de bussen in een zak overbrent schijnt vervangen te zullen worden door een automatische, waarbjj de brieven in de zak zullen vallen door ooikantcliog van den brieveubak binneu in de bus. Zeker zullen proeven genomen zijn om uit to maken oi bij deze nieuwe inrichting kloine of dun ne blieven nergens kunnen blijven steken. Het groenloopen. Door de hecren A. G. Elias, dr. J. J. M. De Groot, jlir. mr. R. O. Yan Holthe tot Echteo, mr. S. Vao Houten, mr. J. A. Loeft, jhr. mr. A E. De Savornin Lobman, mr. T. G. H. Reitsuia, dr. D. L. Roosen burg, R. A. Viid Sandick en dr J. \V. Wicherink is do volgende circulaire ver spreid: Do beweging, die in den lando tegen bet groenwezen aau onze HoogescholeD is ont6taau, kan u niet onbekend zjjn gebleven. Veel is reeds door diebewogiug bereikt. Het groenwezen is daardoor publiek be sproken en outleed, vóór- en tegenstanders ziju aau liet woord geweest en in verschil lende geschriften zijn dc uitkomsten vau onderzoek en besprekingen in het licht gesteld. Men kan zich thans ook buiten de studentenwereld een beeld van dit instituut vormen. Ten gevolge der onthullingen zijn nu reeds veler oogen open gegaan. Zonneklaar toch is het, voor wie onbevangen oordeelt, dat die instelling Diet met onze beden- daagscbe ontwikkeling in overeenstemming is. En het feit dat zjj in bnitenlandBcbe Universiteiten niet bestaat, is een bewijs dat zij voor een gezond studentenleven geenszins onontbeerlijk is Het spreekt vanzelf dat de studenten corpsen zich naar eigen inzicht hebben te organisoeren. Een beweging om het groen wezen als verouderde, uuttelooze en vaak verkeerd werkende instelling af te schaffen, dient uit te gaan van de studenten zelve; zooals dan ook uituemend begrepen is door do Amsterdamsche studenten, die, mede onder don invloed van de door ons in gang gebrachte beweging den 21n Eebruari jl. een vereeniging, die reeds 75 leden telt, hebben opgericht: Unitas Studiosorum Amstelodaoiensium. Blijkens art. 2 dier statuten stelt die vcrcenigiDg zich ten doel het bevorderen a. van het gezellig verkeer der studenten van het Amst. studenten-corps, b. van de corpsrechterlijke belangen der leden van dat corps. Dit doel tracht zij tc bereiken door het opricbtcu eener sociëteit; zij onderscheidt zich echter hierin van de meeste andore studenten-socictciten, dat zij den groentijd vervaugt door een tjjd van verplichte kennismaking op voet van volstrekte gelijk heid tusscbeu lid en novitius. Aan die be palingen zal door een streng geregelde rechtspraak do hand worden gehouden. Dit scbijnt ons de goede weg. Het is ons bekend, dat ook op andere wijze nog de instelling van het groenwezen zal worden bestreden, die, du eenmaal op de feiten de algemeene aandacht is geves- vestigd, voor hen, die zich daaraan onder-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1