WEERBERICHT. Thermometerstand KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 25 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 770.2 m.lf. te Horta, laagste 746.7 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 26 Augus tus 1911. Zwakke tot matige Z.W.-lyke tot Zuidelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met tijdelyke opklaringen. Temperatuur: Dezelfde. (Barometerstand te AMERSFOQftX 759 m.lf. Vorige stand to 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 71 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vry- dig 25 Aug. des morgens 7 uur is 65' F. werpen, kwalijk anders dan vernederend kan worden geacht. Moet dus de verdwijning van het groen- wezen uitgaan van de studenten zelve, recht en plicht der ouders blijft het, zoo lang een meer rationeele toestand niet algemeen is ingevoerd, hun zoons te be schermen tegen verkeerdheden, die uit het oogpunt van zedelijkheid en menschelijk- hcid niet mogen worden geduld en vaak zelfs den uaam van mishandeling en be zoedeling verdienen. Tot dusver bestond er geen algemeen toegankelijke gelegenheid voor allen, wion onze academische jongelingschap ter harte gaat, om tot handhaving van bovenbedoeld recht en plicht der ouders saam te werken. Die gelegenheid te scheppen door hen te doen toetreden tot de door ons gestichte Vcreeniging, is ons doel. Deze Vcreeniging zal dus de plaats zyn waar elkeen zijn inzichten omtrent de mid delen ter bestrijding van het euvel zal kunnen uiteenzetten en elkeen zijn klachten zal kunnen neerleggen en van waaruit, zoo noodig, met de Regeering en de Hooge- Bchoolautoriteiten voeling zal worden ge houden. Verder zal de Vereeniging ouders en voogden de gelegenheid bieden zich omtrent het groenen inlichtingen to ver schaffen voor hun zoons die naar de aca demie gaan. Zij zal de plaats ziju, van waai uit de strijd togen het euvel met alle middelen, die de bestaande toestanden en omstandigheden aan de hand doen, zal worden gevoerd. Geldelijke contributie zal van de leden niet worden gevorderd, tenzij hoogstens een geringe hoofdelijke omslag voor druk kosten. Na dk staking der zeelieden. De Stoomvaartmaatschappij Nederland gaat ook na de opheffing der staking nog steeds voort met het aanmonsteren van Chincezen als stokers en tremmers eD heeft dezer dagen ruim 30 Nederlandsche stokers en tremmers, die met de Prinses Juliana waren binnengekomen, ontslagen met toe kenning van een maand extra gage. Da eerste stokers krijgen een vaste betrokking aan den wal. In Amsterdam zijn thans nog omstreeks 500 zeelieden, die gestaakt hebben on nog niet aangemonsterd zijn, terwijl het aantal derzulken buiten Amsterdam ongeveer even hoog wordt geschat. Reizende Bibliotheken. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal dezen winter, thans reeds voor de vierde maal, de ingezetenen van vele kleinere plaatsen in ons land in de gele genheid stellen, te genieten van zorgvuldig gekozen, goede en degelyke lectuur. In October kunnen 80 kisten worden verzonden. Gounod's Faust en de censuur. Prodhomme en Dandelot werken aan een lijvige Gounod-biografie, waarin veel tot nog toe onbekend materiaal wordt verwerkt. Zoo wordt daarin naar de schrijvers reeds hebben verklapt verhaald, hoe bij gelegenheid van de eerste opvoering van Faust de toenmalige directeur van den Grand Opéra, Carvalho, moeilijkheden kreeg met censuur; de minister van Schoone Kunsten, Fould, wilde nl. de kerkscène verbieden, aangezien z.i. dat tooneel aan leiding zoo geven tot diplomatieke con flicten met Rome. Carvalho was wanhopig, de coupure van de kerkscène zou het ge- heelo werk bederven. Maar gelukkig had Gounod op het se minarium dat hg in zijn jeugd had bezocht, een medescholier gehad, die toen pause lijke nuntius was geworden en uit vriend schap jegens Gounod alle Faust-repetities bywoonde. Terwijl nu Carvalho druk met Fould confereerde, zat de nuntius in een naburige loge. Carvalho kwam toen op het idee, den nuntius naar zyn meoning te vragen en deze verklaarde tegen de ge ïncrimineerde scène niet het minste be zwaar te hebben. En zoo was de opera Faust gered. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken De vlirgkn-oorlog. De gezondheidscommissie te Chicago heeft een eigenaardige wijze van voorlich ting van het publiek ingevoerd. Bijv. een aanplakbiljet, waarop wordt aangetoond, hoe men in het zomerverblijf typheuse koorts kan krijgen. Men ziet den ver- trekkenden ;trein, de kinderen drinken uit een pomp 'nabij een mesthoop, de groote meuschen baden vlak bij een riool, en bij een pic-nic-partij komt een zwerm vliegen, terstond na een bezoek aan een privaat, op de etenswaren zitten. Vooral de vliegen worden duchtig bestookt. Zjlfs op couranten- omslagen staan krachtige aansporingen tot den verdelgingsoorlog: „waar vliegen voort telen, sterven de baby»." „één vlieg, heden gedood, bespaart het dooden van een uiilliocn over twee maanden" „vuil -(- vliegen -|- vingers koorts", en van overheidswege wordt verkondigd: „This is our summer battle-ciy: Muzzle the dog; swat kill) the fly.' Ook worrit raad gegeven om de vliegen af te houden van vuilnis en mest, die niet kan worden verwijderd of om de larven en eiljes daarop te dooden, bijv. het be sproeien met petroleum, waarin 1 pel, ruwe carbol, of met ijzersulfaat-oplossing. (N. T. v. G.) Het absinthverbod. De commissie uit den Franschen senaat tot onderzoek van het wetsvoorstel tot verbod van bereiding en verkoop van absiuth heeft een statistiek van het verbruik van dien drank in het licht gegeven. In 1873 zijn 6713 H.L. verbruikt, in 1880 IS,000 H.L., in 1890 105,25S en in 1900 238,467 H.L. Sedert is het verbruik gedaald tot 172,166 H.L. Het zal zeer moeilyk zijn, de middelen te vinden tot vergoeding van hetgeen de Staat zal derveo als de absinthbaten verdwijnen, en het verbod zal daarom lang op zich laten wachten. (N. T. v. G.) Bij genoegzame deelneming, voldoend# beschikbare onderwijskrachten en localiteit zal in den a.s. winter te Amersfoort land- bouwocderwy» aan miliciens worden ge geven. De luitenant N. T. Carstens van het le rcg. vesting art. te Zwolle is overge plaatst bij het le reg. veld ait. te Amers foort. De heer G. M. van der Plank is benoemd tot reserve-paardenarts 2e kl. bij het reserve personeel van do landmacht. De hoer J. H. Baaiman, onderwij zer aan de R. K. School op de Breedestraat alhier, slaagde gisteren te Arnhem voor het examen Hoofdactc. De heer J. J. Nagelhout slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen boekhouden M. G. (huisacte). In eene gisterenavond gehouden vergadering werd besloten tot oprichting der Vryzinnige Kiesvereeniging Amers foort'» Belang." Tot voorzitter werd gekozen de heer A. C. R. O. Leinweber en tot secretaris de heer F. Kortes, Brouwerstraat 19. Prosit! ZEIST. De gemeenteraad heeft gisteren ingevolge de Woningwet voorschotten ver leend aan de vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting Zeist en aan de vcr eeniging Woningbouw van de vereeniging van ambtenaren en werklieden van do gasfabriek der gemeente Zeist, resp. tot bedragen van f 55.000 en f 47,950. Holland op z ij n smalst. Uit Neerlandia: In een Nederlandsch dorphotel zet men dezen zomer den gasten huitres de veau voor Bedoeld zijn kalfsoesters. Zouden ze er minder om zyn als ze zoo genoemd worden f Gelezen op een winkelruit te Zwijn- drecht: Sigarenfabriek in gros en detail. Nederlandsche hotel rekening: Cham bre No Note pour monsieur enz Nederlanders, weigert zulke rekeningen te voldoen. Herhaaldelijk leest men in Hofbe richten: Dame du palais, Waarom niet hofdame? Badplaats-genoegens. Door oen badgast, wonende aan de boulevard de Favauge te Zand voort, die op hot strand aldaar een tentje had staan, was gemerkt, dat daarvan wel eens door een ander ge bruik word gemaakt. Toen hij gisteravond weer eens in die tent ging kijken, zag hij daarin een persoon liggen. Direct werd de politie getelefoneerd en gingen twee agen ten op opzoek uit. De persoon werd betast en heen en weer geschud doch er was geen leven in te krijgen. Bij onderzoek bleek het een aangeklende pop te zijn, die door andere badgasten daarin was gelogd. Ouder groote hilariteit der vele aanwezigen werd de pop ontkleed, en onttakeld mede genomen naar het politiebureau. Plattelandsgcmoedelijk- heid. Een bericht uit Steendcren: Voor brand bleef ooze gemoente gelukkig tot heden gespaard. Toch bewijst een onzer brandspuiten thans goede diensten en wel bij het ouderwater zetten der fuodeering van de dokterswoning (P. G. en N Cr'.) Ook een beroep. In het Maas trichtsche ziekenfonds te Maastricht heeft zich iemand laten inschrijven van beroep: rattenverdclger. Beroepsgevaren. In's lands koepokinrichting te Batavia is een ongeluk gebeurd dat op het oogenblik nog niets onrustbarends heeft, doch dat over eenigen tijd ernstige gevolgen kèn hobben. In genoemde inrichting bestaat, gelijk men weet, een aparte afdeeling voor de bereiding van pestvaccin. Vier dagen ge leden is in die afdeeling een flesch, be vattende cultures van pest, gebroken en ongelukkigerwijze is een onzer artsen daar mee aan de handen geïnfecteerd. Uit den aard der zaak zijn onmiddellijk alle mogelyke maatregelen getroffen om het infectiegevaar te beperken en zooveel doenlijk te beatryden. Naar bet zich laat aanzien met succes; de betrokken gcuees- heer is op het oogenblik nog volkomen gezond en verricht zyn dagelijksche werk zaamheden. Naar men weet duurt echter het incubatie-tijdperk minstens zeven dager, eu hoewel de kans op besmetting, naar men meent te mogen aannemen, is afge wend, dient nog afgewacht te worden wat de komendo dagen zullen brengen. Spoorwegongeluk. By het station Gcorgenberg in Hongarije aan de lijn Kaschau-Oderberg heeft een zeer erustig spoorwegongeluk plaats gehad. Een sneltrein uit Boedapest kwam in botsing met een personentrein uit Kaschau. Deze laatste trein had tot het station voor Geor- genborg gereden met 2 locomotieven, waar van er een defect werd en afgekoppeld inoest worden. Do trein reed nu met een locomotief verder. Do koppeling echter brak, toen de trein het station uitreed. Men zette de wagens weer terug. Tydens dit oponthoud kwam de sneltrein met volle vaart aanzetten. Twee spoorwegwachters liepen met signaalvlaggen den sneltrein tegemoet om hem te doen stoppen. De machinist van den sneltrein kon echter, doordat de lijn vlak voor het station een scherpe bocht maakt, deze signalen niet zien en reed door, totdat hij op een goede 100 meter afstand den stilstaanden trein in het gezicht kreeg. Toen was het echter reeds te laat. De sneltrein liep op den stilstaanden personentrein. De machinist en de stoker kondon echter nog tijdig afspringen. Hoewel de meeste personen, die in den stilstaanden trein zaten, het gevaar hadden zien aankomen en uit hun coupé gesprongen waren, worden er toch nog 5 personen gedood eu 3 zwaar gewond. Deze waren rustig blijven zitten. 'n Zonderling r echter. Te Londen is op 76-jarigen leeftyd een rechter overleden, rechter Willis, die er van hield in do rechtzaal mee te deelen welke dingen hij nooit in zijn leven had godaan. Zoo kroeg men te hooren, dat hij nooit de telefoon had gebruikt, Dooit een wedreu had gezien, nooit gewed of gespeculeerd had, nooit geld had geleend en nooit schuld had gehad, Dooit naar den koers van de Engelsche staatsschuld had gezien, nooit iels van de Crippenzaak had gelezen enz. Hij was de zoon van onbemiddelde ouders, werkte eerst in een hoedenzaak, leerde zich zelf Latijn en Grieksch, terwijl hij van 40 in het jaar leefde. Zelf is hij eens als beschuldigde voor den rechter verschenenen: als Baptist had hij geweigerd de schoolbela8ting te betalen. De tegenwoordige dandy. Dat er jongelieden bestaan, die een klein kapitaal aan het lyf dragen, heeft men dezer dagen kunnen lezen naar aanleiding van een geruchtmakend proces te Berlijn. Klachten over de toenemende weelde wor den echter ook in Engeland geuit, waar de bekende schrijfster mra. Humphry Ward in een Loudcosch blad bittere opmerkingen maakt over het dandymsme. dat in uitge breide kringen van do Engelscbe heeren wereld moet bestaaD. Hoe de eischen der gasten, die op En gelsche landgoederen voor eeu kort zomci- verblijf genoodigd worden, steeds moer gestegen zijn, kan blijken uit de verzuch- tiug vau een dame uit den adel, die tot de schrijfster zeide: „Tegenwoordig kan men geen jonge menschen meer vragen zonder hen iederen morgen de fijnste likeuren reeds in bed te doen toekomen en groote flesschen Eau do Lubin of Eau de Cologne in hun morgenbad te gieten. Deze heertjes verlangen tien gerechten aan het diner en iederen dag champagne, terwijl zij voor twintig jaren gelukkig wareu met een krachtig smakend wildbraad en een glas goed inlandsch bier". Een, dandy, die slechts zyn meest „nood zakelijke" benoodigdheden naar de aan spraken van zijn stand wil aanschaffen, komt met 7000 pond sterling in het jaar nauwelijks toe en steekt zich dikwijls nog in de Bcbuldco. De voornaamste persoon in zijn leven is de kleermaker. De kleinste jfout in zijn toilet zou hem den heelen dag hinderen. Zijn zyden, spinnewebfijne ondergoed zendt hij tot was6chen naar Frankiijk. Hot grootste deel van den morgen brengt de dandy door in zijn badkamer, waar een vijftigtal van de meeat vt rschilende essences staan, en zachtheid en fijne geur aan de huid wordti gegeven. Een kostbare, met mozaiek ingelegde vloer, eerste klasse mahoniehouten meubels, ja zelfs een zilveren badkuip behooren daarbij om deze „werk plaats der schoonheid" de noodige waardig heid en uitrusting te verlecnen. De toilet tafel van de mee9t elegante dame is tegen woordig niet rijker met parfums, instru menten der kosmetik en allerlei schoon heidsmiddelen voorzien als die van den Engehchen dandy. Öpdat zijn kostuum hem volmaakt recht zitte, draagt hij ecu korset. Een kor- settenfabrikaut uit het Westland icrtelde aau een iutervieuwer, dat zijn beste klan'en heeren waren, en dat zy de hoogste eischen

De Eemlander | 1911 | | pagina 2