DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 200. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1911. 8e JAARGANG. NIMMERDOR. BUITENLAND. BINNENLAND. - Men weet Diet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EËMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. vau Schaardenburg. Kureau: KLEINE H.iAG 6. Telef. latere. 18». Abonnementsprijs: Prijs iler Advertentii'n: Per jaarf 4.Franco per Vau 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B'j id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belaugrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Wij willen nog eens in 't kort weergeven de Terschillende argumenten, die pro en contra den aankoop van Nimmerdor aan gevoerd worden. Vooropgesteld mag worden, dat in be ginsel vrijwel allen verklaren voorstanders te zijn van gemeente-grondpolitiek. En dat zou niet anders kunnen ook. Men moet wel met blindheid geslagen zijn onr niet te zien welke treurige gevolgen 't verzdim en de laksheid van vorige ge meentebesturen op dit punt mot zich ge bracht hebbon. Ons ie 'n gemeente in do omgeving bekend, waar destijds voor de oprichting van 'n gasfabriek door do ge meente juist zooveel terrein aangekocht werd als in de gegeven omstandigheden noodig was. 'n Grondspeculant gaf blijk beter kijk op de toekomst te hebben dan 't toenmalige gomeentebe6tuur; immers hij kocht ter zelfder tjjd de terreinen rondom die nieuwe gasfabriek, nadat 't gemeente bestuur getoond had op de eigendom daar van geen prijs te stellen. Thans is daar 'n dichtbevolkte wijk ontstaan en toen niet lang geleden de gas fabriek dringend uitbreiding behoefde, moest 'n betrekkelijk klein lapje grond aange kocht worden voor een prijs, die niet veel verschilde van dien, waarvoor destijds de gemeente zich de eigendom van 'n geheele wijk had kunnen verschaffen. 'n Ander staaltje vernamen wij aangaande Velp, waar kort geleden 'n nieuw kerkhof noodig bleek. Dank zij do kortzichtigheid van vroegere bestuurders, had de gemeento Rheden, waartoe Velp behoort, geen grond in Velp in eigendom, terwijl zij zich ook niet door aankoop, van geschikte terreinen kon meester maken. Goede raad was duur. Ten langen leste gelukte 't de gemeente de hand te leggen op 'n stuk grond op 'n heuvelrug, bereikbaar langs een lastigen, steilen weg. Daar is thans inderdaad 't nieuwe kerk hof aangelegd, maar een van de eerste gevolgen was een aanzienlijke verhooging van de tarieven der begrafenisfondsen en begrafenisondernemingen. Mede tengevolge van 't bekendworden van dergelijke wantoestanden, zijn thans veler oogen open gegaan en zeer gering is nog 't aantal van diegenen, die ontken non dat de zorg van 'n gemeentebestuur zich ook tot komende geslachten moet uit strekken. De bewoners van heden ver dwijnen, maar da gemeente blijft. Eu naast, ja misschien boven de belangen van de bewoners, zijn do raadsleden geroepen die der gemeente te dienen. Toen de gemeente Utrecht vele jaren her 't landgoed 't Hoogland aankocht, was de meerderheid der kiezers zoo verbolgen, dat zij, bij de eerstvolgende periodieke verkiezingen den raadsleden, die -vóór den aankoop ge-temd hadden, hun vertrouwen opzegdeo. En wie zou thans nog in Utrecht 't Hooglandsche Park willen missen? Wij mogen veilig beweren, dat't initiatief van ons gemeentebestuur, dat ook toonen gaat de belangen van komende geslachten te willen behartigen, in ouze stad alom toejuiching geoogst hooft. Alleen wordt betwijfeld of wel op 't goede punt de keuze gevallen is. 'n Zekere, zij 't ook niet zeer krachtige oppositie tegen de keuze van 't landgoed Nimmerdor, is onmiskeubaar. Nu ruoet men niet uit 't oog verliezen, dat in 'n stad als Amersfoort waar de politieke hartstochten vaak zoo hoog op laaien, waar de minderheid met taai geduld en op niet altijd even eervolle wijzo de meerderheid bestookt en waar persoonlijke anti- en sympathieën zoo'n grooto rol spelen, dat in 'n stad als Amersfoort, her halen wij, elke onderneming van 't Dage- lijksche Bestuur van zekere zijde tegen kanting zal ondervinden. Zoo moet men dus niet alle oppositie even serieus be schouwen. Nu echter ook van zeer geachte zijde stemmen tegen den aankoop vernomen worden, zullen wij 't in ons volgend nummer nogmaals wagen de aandacht van onze lezers op de qnaestie-Nimmerdor te vestigen. De Presidentsverkiezing in Portugal. De uitslag van de stomming is geweest: Manuel do Arriaga 121, Machado 8-4, Ma?elhaos Lima 4 en Duarte Leite 3 stemmen. Om 3 u. 45 verkondigde de president der Nationale Vergadering onder 8torraachtigen bijval, dat de Arriaga tot president gekozen was. Salvo's van het geschut klonken, terwijl do troepen voor het parlement het saluut gaven. Volgens den corresp. der Köln Zoit. gist men nog naar de toekomstige ministers. De gematigde elementen zullen zeker met den president meegaan, tot de erkenning door de mogendheden ook de radicale, die zich eerst na deze op eigen voeten zullen stellen. Volgeos denzelden correspondent werd de verkieziug vrij koel opgenomen, daar het volk tot het laatste toe op een verkiezing van Machado hoopte. In de omgeving van het parlementsgebouw was het zeer druk. Heden zouden de 71 senatoreu worden gekozen, door de afgevaardigden uit hun midden. President Fallières heeft een hartolyk gelukweuschiugstelegram gezonden aan Arriaga. Frankrijk erkent dus de republiek. Het lijdt geen twijfel of Frankrijks voor beeld in deze, zal bij de overige landen navolging ncden, die alle na korter of langer tijd over hun bezwaren hoon zullen stappen. Inderdaad is met de verki zing van Arriaga, zegt do Times, een eind gekomen aan een overgangstijdperk in de geschiedenis der republiek. Vele zaken blijven nog onzeker, doch een regecring die een jaar bestaat, die de rust heeft weten te handhaven, afgezien dan van een aantal werkstakingen zooder overigons van groot belang, die een wetgevende verga- doring gekozeu heeft en een staatshoofd aan hei bewind riep, zulk een regeeriug kon beschouwd worden het zuiver revolu- tionnair tijdperk achter den rug te bobben. De buiteolandsche betrekkingen van de republiek moeten ongetwijfeld gunstig be- invloed worden, door het bewijs, met de verkiezing van president Arriaga geleverd, dat do republiek op vasten grondslag is gevestigd. De nieuwe regeeringsvorm is reeds erkeud door Zuid-Amerika en door de Vereeenigde Staten. De Europeesche mogendheden echter hebben willen wachten op de bewijzen, dat de republiek voor goed is gegrondvest; zij zullen derhalve na deze presidentsverkiezing hun erkenuing niet langer uitstellen. Frankrijk. Op 4 September a. s. zal president Fallières op de reede van Touloo revue houden over oen vloot van niet minder dan 90 Fransche oorlogschepen. Het is het grootste maritiem schouwspel' dat ooit door de Fransche vloot gegeven is, en hei feit karakteriseert de hernieuwing van Fran- rijks marine. O.m. zullen met een gezame- lijke tonneümaat van 410.000 ton op de reede verschijnen 18 pantserschepen, 9 gepantserde kruisers, 3 flottilles torpedo booten benevens een groot aantal onder zeeërs. De geheele vloot staat onder bevel van den oud Minister, admiraal Boué de Lapeyzére. Turkije. De Turksche ministerjvan buiteolandsche zaken Rifaat-pasja is afgetreden en tot gezant van Turkije te Parys benoemd. Rifaat heeft Woesdaguiiddag bij deu groot vizier zijn ontslag-aanvrage ingediend; deze heeft voorloopig het beheer van het depar tement van buiteolandsche zaken overge nomen. De grootvizier heeft in kleinen kring gezegd, dat hij Rifaat-pasja om zijn benoe ming tot gezant te Parijs benijdt. Hy is nog genoodzaakt tot het begin der kamer verkiezing grootvizier te blijven. Said-pasja heeft geweigerd ziju opvolger te wordon, daar hij liever voorzitter van den Sonaat blijft. De mogelykheid, dat Dsjavid-pasja grootvizier wordt, is niet groot. De eenige, die Hakki pasja zou kunnou opvolgen als grootvizier is de oude Koetsjoek-Said-pasja of de goneralissimus, Mahmoed Schefket- pasja. Hakki-pasja is voornemens dadelijk na het bijeenkomen der Kamers zijn ambt neer te leggen en oen reis naar Europa te maken. In Koustantinopol wordt thans Mahmoed Schefket pasja, de generalissimus en minis ter van oorlog, als de beate candidaat voor het grootviziraat genoemd. Schefket heeft een benoeming niet geweigerd, maar in beraad gehouden. De gezant van Turkije te Weenen Hak- kibev, wordt als opvolger van Rifaat-pasja, als minister van buitenlandsche zaken ge noemd; maar hyzclf verklaarde het depar tement slechts voorloopig te willen over- ueincn, daar hy liever op zijn post te Weenen blyft. De Takiefwet en de Drankbestrijding. Doer 't Hoofdbestuur en do Adroscom- missie van den Algemoenen Nederlandschen Geheel Onthoudersbond is 'u adres gericht aan de 2e Kamer der Staten-Generaal, waarin te kennen wordt gegeven dat zij kennis genomen hebben van het ingediende wetsontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, dat zij als leden van dezen Bond, die de drinkgewoonten bestrijdt, met leedwezen hebben gezien, dat de versche vruchten niet van invoerrechten zijn vrijgesteld, dat zij dit daarom betreurenswaardig achten, omdat zij de overtuiging koesteren, dat do toeneming van het gebruik van zoodanige versche vruchten bevorderd moet worden, daar het een der natuurlijkste «n aantrekkelijkste middelen is tot vervanging en verdringing der drinkgewoonten, terwijl elke prijsverhooging als gevolg van invoer rechten het gebruik belemmert, dat zij te eer op instemming met het streven van den Bond rekenen, waar toch lo. de jongste verhooging van den accijns op hot gedistilleerd met de uitgesproken bedoeling heeft plaats gehad, do drinkge woonten eu daarmede de drankzucht te doen verminderen en 2o. hot feit, dat tegenwoor dig vau Regeeriugswege het anti-alcohol- onderwijs op kweek- en uoruiaal3ckolen verplichtend gesteld is, voldoende bewyst, hoezeer zijn streven in den geest van den tijd ligt, hetgeen 3o. door de jaarlijksche Rijkssubsidie aan verschillende drankbestry- dersorganisaties wordt bevestigd; In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heeft. Men lette vooral op den uootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond- stotren en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proelnemingen. Door deze bereiding wordt het zetmeeJ grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed 'vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben een Heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordr liet 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1