WEERBERICHT. Thermometerstand INGEZONDEN STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 26 Augustus 1911. Hoogste barometerstand 770.1 rn.M. te Horta, laagste 750.8 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 27 Augus tus 1911. Meest matige Z.W. Igke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschgnlgk regenbuien met tijdelgke opklaringen, kans op onweer. Temporatuur: Dezelfde. 'Barometerstand te AMERSFOOPT 760 ml Vorige stand te 12 uur 759 rn.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 26 Aug. des 's morgens 7 uur is 65' F. dat de ondergeteekenden de vrijheid nemen, een en ander in bijgaande memorie nader toe te lichten; dat zjj in verband met het vorenstaande eerbiedig verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat deze tariefsherziening te baat worde genomen, om alle invoerrechten voor de genoemde producten af te schallen. Electriciteitsvoorziening. De staatscommissie inzake electriciteits voorziening, benoemd bij Kon. besluit van 14 Juli, acht het dringaud noodzakelijk, dat zij een opgaaf krijgt van de plannen tot oprichting van electnsche centrales, die geacht kunnen worden in ernstige voor bereiding te zijn. Ten behoove van die commissie zijn door tusschenkom8t van de commissarissen der Koningin van de burgemeesters de noodige opgaven gevraagd. De minderwaardigheid der Nedelandsche armee. De zoowel in Duitschland als in Neder land veelgelezen „Deutsche Wochcnzeitung für die Niednrlande und Belgieu", publi ceerde in haar laatste nummer onder 't hoofd „Nach Deutschlaud front 1 het volgende artikel: De door de onderhandelingen over de Marokko-kwestie sterk gespannen politieke toestand, heeft ook de zenuwen van den Nederlannschen minister van Oorlog,aan gegrepen cu hem maatregelen doen nemen, die van groot wantrouwen tegen Duitsch land getuigen. De garnizoenen langs de geheele Duitsche grens van Zutphen tot aau Maastricht, bevonden zich tot voor kort op voet van oorlog. Geen soldaat of otficicr kreeg verlof. Nederiandsche bladen meldden, dat de forten „Kijkduin" en „Erfprins" sedert 31 Juli geveclrtsklaar waren, en dat de infanterie eiken dag in de duinen lag uit te kijken naar den vijand, die niet opdaagde, etc. In hetzelfde nummer cu kwam eeu ironisch bedoeld artikel voor over de tal- looze ingezonden stukken, die tegenwoordig over de lange marschen der miliciens in de bladen verschijnen. Dit artikel was getiteld „Der bedauernswerte niederlandi- sche Soldat". De krijgshaftige redactie van het Duitsche blad, „Die Post", in den laatslen tgd berucht om zijn oorlogsdrijveiijeo, heeft nu waarschijnlijk deze beide artikelen ge combineerd en uit het ironisch bedoelde laatste artikel tegen de querulanten en „lijntrekkers" onder onze miliciens de con clusie getrokken, dat de „Wochenzeitung" onze vaderlandsche armee hoonde. Hieraan kon echter de Wochenzeitung" niets doen en de verantwoordelijkheid voor de „hoonertj" komt geheel op rekening van de „Post". (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) M. de R. In de Maandag gehouden vergadering ter bespreking van het voor of tegen Nitnmerdor bleek het duidelijk dat een goed zakenman altijd nog geen geschikte Voorzitter is om een vergadering te presi deren. Hoewel het niet te ontkennen valt, dat door een enkele of wel meerdere sprekers propaganda werd gemaakt voor hun partij, of wel over zaken spraken welke inet de kwestie Nimmerdor niets hadden te maken, waartegen met recht door den Voorzitter werd geprotesteerd, moet tevens ei Kend dat de Voorzitter niet onpartijdig was, daar de heer v. d. Wal eveneens veel zaken releveerde welke in geen de minste betrekking stonden met den aankoop van Nimmerdor. Een tweede fout van den Voorzitter was dat hij den Heer v. d. Wal veel te lang liet spreken, tot kwart voor tien. Daarna was het niet doenlgk dat het hoor en weder hoor tot zijn recht kon komen. Daar naar het mij voorkwam het grootste gedeelte der vergaderden tegen den aan koop waren is het mij bekend dat meer deren hadden willen spreken, welke er nu tijdshalve afzagen. De denkbeelden van den lieer v. d. Wal waren genoegzaam be kend zoodat dit niet uitvoerig behoefdo gememoreerd. Derhalve is het verkeerd zooals de Eemlander deed (aangedikt door Flanor) de schuld van het fiasco of wel de inislukkiDg der vergadering geheel aan de tegenstanders te wijten, daar voor en tegen- slanders foudeerden, maar gelijk ik aan toonde in de eerste plaats de Voorzitter zij het met de beste bedoeling. Ik was van plan geweest om op den koop van Nimmerdor iets verder iu te gaan daar Maandag a.s. andermaal een vergadering ter bespreking is belegd zag ik voorloopig hiervan af: Ten zeerste hoop ik dat op de de Verg: Maandag a.s. het werkelijk Amersfoorta belang wordt bespre keu en behartigd, daar er buiten Nimmer dor zeer veel zaakrijks te doen is, hetgeen dringend verbetering behoeft hetgeen Ge meente ingezetenen en neringdoenden zou ten goede komen. Hoogachtend UEd. dw. dn. J. W. EGGINK. We hebben geen bezwaar bovenstaande regelen te plaatsen, maar wij moeten er toch eenige opmerkingen aan toevoegen. De critiek, waaraan do inzender de leiding van den voorzitter onderwerpt, gaat veel te ver. Indien 'r. inleider, van z'n onderwerp afwijkt, zoudt gjj dan werkelijk den voor zitter den plicht willen opleggen, den spreker, dio uitgenoodigd is 'n rede te houden, tot de orde te roepen? Iets anders is 't natuurlijk bij 't debat; dan dienen de debaters zich zeer zeker streng te bepalen tot 't onderwerp, dat door den inleider behandeld is. Overigens is 't onjuist, dat de voorzitter den heer van der Wal tot kwart voor tien liet spreken. Toen was reeds lang do heer van Hagelen aan 't woord. Onjuist ook is uwe bewering, dat de Eemlander de mislukking der vergadering .geheel aan de tegenstanders" weet. Wij schreven, „dat de poging mislukt is, is aan vele omstandigheden te wijten maar voor 'n goed deel aan de vergadering zelf Red. Door de heeren H. J. de Kempenaer, A. P. Schroder, M. van Heioma, P. van der Mark, H. M. E. Ilubcrs, L. S. Gerard van Sijsen, jhr. S. M. van Reigersberg Versluys eu D. Huberts in Valkhoffs Hof- boekhandel is het volgend adres aan den ge meenteraad ter leekening gelegd: „Geven met verschuldigdcn eerbied te kennen de ondergeteekenden, alle inwoners der gemeente Amersfoort; dat zij met groote belangstelling hebben kennis genomen van het voorstel van Bur gemeester eu Wethouders, aan den Raad gedaan bij schrijven van 20 Juli 1.1. in zake den aankoop van bet landgoed „Nim merdor". dat zjj bg deze onder uwe aandacht willen brengen, dat zij geheel en al het gevoelen zijn toegedaan van.de minderheid van het College van Burgemeester en Wethouders, en alzoo o.m. van meening zijn, dat de aankoop van Nimmerdor voor de stichting van een gemeentelijk grondbedrijf door ligging niet in aanmerking kan komen; dat het toch niet op den weg der ge meente ligt een zoogenaamd „Villapark" te exploiteereu, waarvan de behoefte daar ter plaatse niet in het oog springt, terwjjl het welslagen daarvan, zelfs over laDge jaren, twijfelachtig ie te noemen; dat door den aankoop van „Birkhoven" door de gemeente voldoende is gezorgd voor een wandelpark en zoo voort, voor een gemeente met zoo weinig financieele draagkracht als Amersfoort; dat door den aankoop van Nimmerdor, met alle gevolgen aan een dergelijk bezit verbonden (waterleiding, rioleering, bestra ting, toezicht, onderhoud en zoo voort) naar hun bescheiden meening de plaatse lijke belasting, in vergelijking met derge lijke gemeenten als Amersfoort abnormaal hoog zou worden opgevoerd; dat alsdan, uit den aard der zaak, ge goede ingezetenen, die niet bepaald aan deze gemeente zijn gebonden, deze zullen verlaten en andere gegoede personen er zich niet zullen vestigen; dat thans door die vestiging nog in lengte van jaren terreinen in overvloed aanwezig zijn met gunstiger ligging dan „Nimmerdor"; dat voor het geval de Raad het noodig mocht oordeelen, dat de gemeente in de toekomst terreinen tot haar beschikking heeft, zij die zich dan nu kan aankoopen meer in de nabijheid der stad en dat zii door het maken van bouwverordeningen kan zorgen voor een doelmatige en hy giënische bebouwing van gronden van an deren; dat door de bebouwing aan den Leusder- weg een gronsuitbreiding in ruimen zin noodzakelijk moet worden geacht, doch dat deze, naar de meening van ondergeteeken den gconszins samenhangt met den aankoop van Nimmerdor, zooals de meerderheid van het college van Burgemeester en Wethou ders zich schijnt voor te stellen. Redenen waarom zij zich tot uw acht baar college wenden met dringend verzoek het bovenbedoeld voorstel van Burgemees ter en Wethouders niet aan te nemen en alzoo het concept besluit tot aankoop niet te bekrachtigen". Afstandsrit AmersfoortGroningen. Omtrent den afstandsrit over 170 K.M. van Amersfoort naar Groningen, welken de N. W.B. a.s. Zondag zal houden, ver nemen wij nog het volgende: Waar vroeger in ons land gehouden afstandsritten slechts door enkele rjjders werden medegemaakt, zullen Zondag, des morgens te 9 uur, 23 deelnemers te Amersfoort starten, en dit niettegenstaande de rit naar een verwijderd gedeelte van ous laud gaat, waardoor de onkosten voor de deelnemers nogal worden verhoogd. Ouder de deelnemers bevindt zich slechts een rijbewijshouder, zoodat do vrees, dat de rit in eon wedstrijd zal ontaarden, zeer ongegrond genoemd mag worden. Het deolncmeu van 5 „gasten" wijst er op, dat de afstandsritten voor den Ned. Wielerbond een vruchtbaar arbeidsveld zal worden. De deelnemers zijn: W. Grilles, Haar lem, V. de Boer, Groningen, W. do Jager, Amsterdam, H. J. Welle, Utrecht, A. J. M. G. Baais, Amsterdam, L. Stallen, Amersfoort, E. Hamaker, Amsterdam, P. J. van der List, Den Haag, P. Th. Audiffred, Uithoorn, C, Pendraat, Amsterdam, J. de Jong, Amsterdam, P. C. Duenuoyer, Rotterdam, D. P. Manvis, Amsterdam, A. P. Ravesteijn, Amsterdam, A. Strüber, Groningen, J. Goed, Groninger, D. van Yperen. Gouderak, P. M. T. Schiffler, Amsterdam, P. Straathof, Leiden, P. van der Broecke, Amsterdam, J. Postumus, Leiden, B. de Lange, Stolwijk, J. W. Jansen, Elden. De deelnemers hebben zich tusschen 5 en 7'/i uur aan de contrêle te Groningen te melden. Iedere deelnemer die zich als dan aanmeldt, en regen wiens rijden niet gereclameerd wordt, ontvangt een zilveren boodsmedaille. De deelnemers zjjn gebon den, zich te houden aan de bepalingen van de motor- en rijwielwet, en de aangegeven maximum snelheid in de bebouwde kommen niet te overschrijden. Door de Continental banden firma is aan de jury het gebruik van een automobiel aangeboden, waardoor goede coutröle ver zekerd is. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de Fröbelschool. - Ons bericht omtrent de morgen te houden Gooisohe Wapenschouwing behoeft een kleine wijziging. Er slaat: De afdee- üngen van den Alg. Ned. Geh. Bond enz. terwijl dit moet zijn: De afd. vau den Alg. Ned. Geh. Boud, Ned. Yeroenigiug en Goede Tempelieren. A1b spreker zal ook prof. J. van Rees optreden. Op de gisteren te Arnhem gehouden Internationale Hondententoonstelling be haalde de Hollandschp Herdershond „Ursa van Princenliof" van den Heer Cattic alhier den tweeden prijs (zilveren medaille). Er waren vele inschrijvingen. Van het buitenland muntte België uit door eene keurige inzending hazewindhonden. (Grey hounds, Arabische windhonden en Barzois). Bij Kon. besluit van 19 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenniog voor menschlievcnd hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den heer W. van Achter- bergh, Beekensteinschelaan alhier, wegens de door hem met levensgevaar vcrrichto reddiug van een drenkoling uit het water van het Oorgat te Kampen op 14 Juni van dit jaar. Tot onderwijzeres te Glind gem. Barnevcld is bonoemd jonze stadgenootu mej. A. E. do Vries. Hedenmorgen is in de kamp van Zeist het buskruitmagazijn,waarin 1300 K.G. buskruit, in de lucht gevlogen. Ernstige ongelukken kwamen niet voor. Een man werd gewond. VEENENDAAL. De gisteren gehouden raadsvergadering werd geopend met het voorlezen van een door den secretaris inge zonden schrijven, waarin hij zich bij voor baat verdedigde tegen het door B. en W. op de agenda geplaatste voorstel inzake handelingen van den gemeentesecretaris. Een motie werd aangenomen, waarin over het willekenrig optreden ten opzichte van de bepalingen der landweerwet van den gemeentesecretaris, en de wijze waarop deze een schrijven van den burgemeester heeft beantwoord door dit aan den burge meester terug te zenden, doorgehaald met eon blauwe potloodstreep en daarop ge schreven, dat hij daarmee niets te maken heeft daar de uitvoering der landweerwet hem niet is opgedragen, scherpe afkeuring werd uitgesproken. Een vreemdeling besto len. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd in de Avenue Concordia te Rotterdam een bewustelooze man op straat govonden. Bij de politie werd hij ondergebracht. Toen het bewustzgn wederkeerde, maakte de man zich bekend als een 25-jarige Ame rikaan uit Norfolk. Hij deelde medo, bij aankomst tc Rotterdam te zijn aangesproken door een Engelech sprekend Hollander. Met dien man is hg uit geweest. En in een café heeft men hem ten slotte iets iu ziju drank gedaan, waardoor hij geheel versuft werd. Hij herinnert zich, dat men daarna met hem is gaan rijden. Verder weet de man niets. Volgens zijn opgave is hem een aanmerkelijk bedrag in Ame- rikaansch bankpapier ontstolen. (N. R. Ct.) Een diamanthandelaar be roofd. Een zeer brutaal rooverstuk is gisteren te Londeu uitgehaald. Eeu bekend diamanthandelaar, de heer Hopton, die naar we in Engelscho bladen lezen met zijn broeder in compagnonschap zaken doet te Amsterdam en Antwerpen, is gistermorgen van een aanzienlijk bedrag aan diamanteu „Central News" spreekt van een waarde van 3 4 4 duizend pond beroofd. De diefstal was blgkbaar goed voorbereid. In de nabijheid van de woning van de lieer Hopton in Colverstone Crescent hield een auto stil; toen de juwelier zijn woning verliet om zich naar zijn kautoor te begeven, sprongen twee mannen uit de auto, waarvan één hem bij de keel greep, terwijl de ander zgn zakken na voelde en leeghaalde. De heer Hopton trachtte zich uit den greep te bevrijden, maar kwam bij de worsteling te vallen. Toen de beide aan vallers hun doel hadden bereikt, sprongen ze weer in de auto, die in allerijl wegreed. Een vrouw zag den heer Hopton op den

De Eemlander | 1911 | | pagina 2