DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 204. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hooidredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarI 4.Franco pet- post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Cliireau: HLKISK. Hi.Kl 4>. Telet. Inter»-. 1S:{. Prijs tier. Advertentie» Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iednren regel meer f 0.08. Buiten hot Kanton Amersfoort per regel fO.10. (B:j abonuemont belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Vergadering van den Raad dei Gemeente Amersfoort op Vrijdag 1 September 1911, des namiddags te 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Aauwezig alle leeden. Op de tribune is zeer veel belangstelling. De notulen worden ongewijzigd gearres teerd. Ter tafel kouten de volgende ingekomen stukken: Een verzoek Tan den leeaaar W. Ent- mens hem ontslag te willen geven als leeraar aan het Gymnasium en de ïïoogere Burgerschool. Wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Een verzoek van de wed. J. C. van Eijbergen-Lam om een in perceel Havik no. 27 gevestigd bedrijf, hetwelk veel stank verspreidt, te doen verplaatsen buiten de gemeente. Wordt terzijde gelegd als te zijn ouge- zegeld. De volgende adressen betreffende den aankoop van Nimtherdor: Een adres van de afd. Amersfoort van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij, waarbij zjj instemming betuigd met het Tooi-stel tot aaukoop van Nimmerdor en waarbjj voorts wenschen te kennen gegeven worden betreffende de explotatie; Een adres van den Amerloortschen Bestuur- dersbond, en van J. Visser, e.a., waarbij instemming betuigd wordt met bovenge noemd adres van de afd. Amersfoort van de S. D. A. P.; Een adres van H. de Kempenaer e.a. waarbij zij verzoeken het voorstel tot aan koop van Nimmerdor niet aan te nemen. Een adres van 11. de Pool e a. waarbij zij verzoeken het voorstel tot aankoop van Nimmerdor wel aan te nemen. Een adres van de kiesvereeniging „Amers- foort's Belang'', waarbij zij verzoekt het voorstel in zake Nimmerdor niet aan te nemen. Zullen behandeld worden bij punt 2 dei- agenda. EeD verzoek van Mej. Sinnige om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de school Puntenburgerlaan, wegens baar benoeming aan de Meisjesschool. Wordt eervol verleend met ingang van 2 September. Vervolgens komt aan de orde de agenda. 1. Benoeming van eene onderwijzeresin de nuttige handwerken aan do openbare lagere school 3e soort in de Puntenb.laan. (vacature Mej. J. Eggink.) Voorgedragen worden: no, 1. Mej. J. W. L. S. Richard no. 2. Mej. M. van Hoogevest no. 3. Mej. J. Valkenburg. Benoemd wordt mej. Richard met 9 stemmen; mej. Hoogevest verkreeg 8 Bteai- men. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende den aankoop Tan het landgoed „Nimmerdor". De beer v. d. W a 1. Mijoheer de Voor zitter. Ik wil uit mijn brochure bet doel voor gemeeotegrond-politiek citeeren. „Het doel van gemeente grondpolitiek is: het in de hand hebben, en bouden, van het uitbreidingsplan der gemeente en het beheerschen van den verkoop van bouw terreinen, daardoor het verbeteren en leideu van economische en sociale toestanden, het streven naar de oplossing van bet woningvraagstuk in zich sluitende vooral verbetering van hygiënische toestaudeu, het stichten van openbare inrichtingen voor volkswelzijn, als plantsoenen, sport en speeltuinen, volkstuinen, badhuizen, ruime Btraten en pleinen. Het naderen der op lossing van bot woningvraagstuk niet uitsluitend arbeiderswoningen sluit weer in zich tnoreele en intellectueele verbetering, vooral vermindering van aicohol-gebruik, het in de hand hebben van bet uitzuig- syateem en tegengaan van liet algemeen belang vaD werkelijke grondspeculanten te verijdelen, het medezeggenschap over vorm en inrichtingen vaD woningen en gebouwen en bij dat alles nog vergoeding te ontvangen voor de daarstelling dier goede werken, m, a. w. een billijke winst te bedingen bij den verkoop der aange kochte gronden ten voordode der ge meentekas.'' Het hoofddoel beeft dus een moreele strekking. Een noodzaak is het geworden dat de Gemeente zich wapent togen grondspeculanten. Dat wapen is tijdige grondpolitiek. Alleen do fioaucieele zijde wil ik nog maals bespreken omdat vele andere, zooals bet woningvraagstuk, bij niet aan koop toch vervallen. Bij aankoop van Nimmerdor is het eerste noodige dat de gemeentebedrijven met één wordt vermeerderd n.l. met een grond bedrijf. Aan het hoofd van dal bedrijf staat, zoodra het eenigen omvang heeft, een bezoldigd directenr. Het dagelijks bestuur bestaat uit een door deo raad be noemde commissie, de kassier is do ge meenteontvanger de borg der ge meente. Het grondbedrijf bereidt voor en stelt voor alle bouwacties als: aankoop en verkoop van gronden, aanleggen van wegen, geldopnemingen en aflossingen; in een woord alle handelingen die bet grond bedrijf eischt. Voot verkoop kan men lezen erfpacht. De raad moet echter verdere transactie sanctionneeren- Men begint alle aan de gemeente behoorende gronden „als actief" in te brengen en deze zoo noodtg in districten in te verdeden. Op het passief komen de op die gronden rustende schulden. Bij het grondbedrijf neemt men voor- behoudens de noodige voorzorgen van dat bouwgrond voor de stad in waarde strjgen dat die voordeden dus aan de toekomst zijn dat ook daarom de toe komst met de onkosten als: renten, ver betering der terreinen enz. bezwaard moet worden, dat men die onkosten dus niet uit gewoon betaalt maar uit buitengewoon d. i. uit nieuwe leeningsgelden. Op die wijze komt dus de toekomst voor een grooter passief te staan maar ook, door de stijging der waarde, voor een grooter actief. Het belastingbiljet van heden wordt er dus niet door bezwaard. Mijnen meermalen verkondigde finan- cieelen opzet is niet weerlegd. Ik bedoel dat aangenomen er niets van Nimmerdor verkocht wordt de Gemeente bij een verstandig economische exploitatie 1% netto kan maken; te betalen blijft dan 3° Indien we jaarlyksch de rente bijschrijven dan kost de aankoop is 17 '/2 ets per AP, de grond in 1935 35 ets per MJ. Gegeven zelfs de uitbouw van Amers foort dan za] toch ieder met mij eens zijn dat die grond dan goedkoop geacht kan worden. Zij die na ons kotnen zuilen zich verbazen, dat tegen tien aankoop geagiteerd is, omdat in tien grood der zaak teder het bezit wenschelijk voor de gemeente acht. Maar tegenstanders kan men in 3 rubrieken verdoelen a. Zij die zelf grond exploiteeren b. zij die bezig zijn alle grond die om Amersfoort verkocht wordt in handen te krijgen om die duur gemaakt door do gemeenschap later niet woekerwinst aan die zelfde gemeenschap te verkoopen. c- zij die vreezen voor bun belastingbiljet. De eerste rubriek geeft daardoorde krachtigst denkbaro aanbeveling voor den aankoop omdat ze zeer goed inziet dat de gemeente dan eenbeveions- waardige gronden heeft aatt te bieden dan zij geeft en zij tot gereduceerde prijzen moet aanbieden. Dat de tweede rubriek zich eveneeus roert is oatnurlijk omdat hunne winstkansen tot een verre toekomst verschoven worden. De derde rubriek de belasting betalers zullen bij den opzet als door mij be doeld door den aaukoop niet bezwaard worden maar ik vrees, met groote vreeze, dat indien geen uieuwe bewoners toe- stroomeu het belasting pet. wel Torhoogd zal worden. Voor en na zijn door een bekrompen, niet vooruitziend bestuur hier zeer vele noodzakelijke werken onuitge voerd gebleven, verschoven tot later. Dat later is nu geworden. De gemeente staat voor de noodzakelijkheid groote werken uit te voeren. Bijgoede exploitatie kan Birkhoven en Nimmerdor missobien hulp bieden. De exploitatie van Birkhoven kan bo- giunen met de gronden aan beide zijden van den nieuwen weg gelegen. Nimmerdor eveneeus met gronden aan den weg. De onkosten daatop vallende zijn gas leiding en riolceriog dat is dus bijna, zonder onkosten f 10 per strekkende AI., en diC gronden zullen dan wel meer opbrengen dan de inkoopsprijs. De berekening wordt belangrijk andcis wanuPer de gemeente het park begint te exploitoeien. Zoodra de vraag er komt kan ze met een klein gedeelte beginnen Daarvoor legt ze aan wegen van 15 M. breed, begriut of bestraat, met gasleiding rioleering, zoo noodig beplant. Per strek- ttende Meter kost dat: begrint f26be straat f 31 Wij nemen aan dat per H.M. 100 strekkende M. weg noodig is, is totaal op pervlak 1500 AI2 voor uitsparingen, kruispunt, plantsoentjes enz. enz. eveneens 1500 M'J is totaal verlies pet- II.A. 3000 M! Een H.A. is 10.000 AD blijft dan te verkoopen 7000 AIa van de H.A. De grond kost ons per II.A. f 1750 Grintwegen C. a. voor 1 H.A. 100 X f26 f 2600 Totaal f 4350 De AI2 kost de gemeente dan f 0.62' bij bestrating keuit de prijs op f0.70. Let wel. Bij deze exploitatie is gerekend dat 5 benut wordt voor wegen etc. dat is op de 10 H.A. 3 H. A. Ik vertrouw dat die opzet ruim genomen is. De gemeente verkoopt deo grond niet direct en moet dus rente rekenen. Welnu bij niet in ex ploitatie zijnde gronden is dat jaarlijks eene verhoogiug van s ets. per M.s Bij in exploitatie met wegen voorziene gron den is dat 3 ets. per M.8 Dan komt dezo vraag: zoti do gemeente dn prjjzcn van 62 en 70 ets. niet ean beetje kunnen opzetten om koopers in die heerlijke om geving te vinden om nog wat over te hou den voor onyoonzien. Volgens bot Amersf. Dagblad is dn prijs van gronden op denBorg van f 1.505.00. en is die prijs lager dan in andere plaatsen. Nog aannemelijker voor velen is wanneer de gemeente in erfpacht geeft. Stel een bouwterrein van 1000 AI. a 1.50 per M. is f 1500 legen een erfpachtrente van 4% is f 60 saam, betaalbaar in 4 termijnen. Het bouwkapitaal kan dan f 1500 minder zijn. Indirect is koop en erfpacht voor den bouwer geen verschil direct belangrijk. Ook van die zijde bezien is dus de oDderncmingsnsico geen risico cn hoeveel waardevoller en mooier zal de omgeving van Amersfoort bly'ven als bet mooi van Nimmerdor bewaard bly'ft door gemeente exploitatie, waarbij geld maken geen doel maar gevolg is en middel om het mooio mooier, het vriendelijke vriendelijker, het aantrekkelijke aantrekkelijker te maken. Hot nntuurschoon aan die zijde der stad wordt beheei'8cht door Nimmerdor, eigen dom der gemeente blijft bet er voor altjjd. Alles wisselt hier bencen komt het tot een gemeente grondbedrijf dan moet het spreekt ook bier het stram styve een kant uitziend bureaucratische paard op stal gezet of in Fléhite op geborgen en daar voor het dartele, vroolijke comuiercieelo paard van stal misschien, gemeente Amersfoort, getooid met reclame voor mooie en goedkoope bouwterreinen. M. de V. Van welken kant ook bezien aankoop van Nimmerdor door de gemeente blijf ik aanbevelen. De beer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter. Ik heb het voorrecht geboren Amers- foorter te zijn en ik zou mijn collega's die een dertig of veertig jaren geleden hier woonden, eens uit willen noodigen, na te gaan, hoe onze gemeente er toen uitzag. De was stad geheel gelegen tusschen de singels en buiten niets. Hoe zal Amersfoort over 25 jaar zijn? Wij worden oud, de stad blijft eeuwig jong. Hadden de toenmalige bestuurders meer inzicht gehad en wat moed betoond, dan zouden we op 't oogenblik een beter ge heel zien. dan hadden we goedkoope gron den gehad en de toegangen tot de stad waren uiet verknoeid. Bij ieder voorstel van ingrijpenden aard zijn er pessimisten, die wel alles zouden willen en wenBcben, mits het hen niet eene oppoffering kost. Het eind is altijd: het zal te duur zijn en wij krijgen belastingverboeging. Ik herinner me nog levendig, dat ik, ongeveer 15 jaar geleden, een voorstel deed om minimum loon en maximum arbeidsduur te krijgen. Wat oen oppositie daartegen Belastingvei hooging, niet meer bouwen enz. en wat hebben we van dat alles gezien? Zestien jaar geleden werd de inkomsten belasting ingevoerd en was de opbrengst circa f37000 en nu bijna een ton. Dat is een bewijs van gestadigen voor uitgang. Belastingverhooging nu we Nimmerdor koopen, is m. i. uitgesloten; indien zulks moet geschieden, dan zal het zijn omdat er een complex van eenige groote jaarl ijksche uitgaven moet geschieden. Optimist als de heer v. d. Wal ben ik niet; in de eerste vijf of tien jaar zal het der gemeente m. i. 4 5 mille kosten.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1