DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 205. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. §L NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. Busten LAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. van Schaardenburg. Kureau: KI.KISfK HlAd Telef. luterc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertenties: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eri veel. van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alp. Binneu-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam De beslissing in zake Nimmerdor is ge vallen. Met 10 tegen 7 stemmen werd 't voorstel van B. en W. tot aankoop van 't landgoed, gistermiddag door don Raad aangenomen. Helaas moest* 't weer bijna een partij stemming zijn: van de rechterzijde had slechts de heer Hamers den moed er een eigen meening op na te houden; hij onder wierp zich niet aan de taktiek der rcchtschc heeren, die zich plotseling in tegenstanders omgetooverd hadden, blijkbaar in de hoop, zoo 't voorstel bij zuivere partijstemming, rechts tegen links, aangenomen werd, bij volgende verkiezingen de zaak-Nimmerdor tegenover de kiezers te kunnen uitspelen en de meer behoudende vrijzinnigen voor hun zegekar te spannen. De heer Hamers heeft dit spelletje nu bedorven. \Vy brengen onze hulde aan dezen veteraan, die tegen 't advies van z'n fractie in, bij de beslissing over deze voor dc toekomst van Amersfoort zoo hoogst gewichtige zaak, alle politieke bijoogmerken op zij zette en alleen naar 't belang dei- gemeente vroeg. Yoor 'n roomsch raadslid behoort daar inderdaad moed toe. Miuder moedig toonde zich 't andere raadslid, dat evenals de heer Hamers, voor de laatste.maal de raadszitting bijwoonde. Wij bedoelen den beer van Enst, die op 't uiterste moment scheen terug te deinzen voor de beslissing. Tegen 't eind van de beraadslagingen vroeg de beer van Enst 't woord en begon met de verklaring, dat hij 'n voorstander was van den aankoop van Nimmerdor. Evenwel, hij stelde voor, de beslissing aan te houden tot de volgende vergadering, wanneer de nieuw gekozen lfcTen tegen woordig zouden zijn, die eerder geacht konden worden de publieke opinio weer te geven dan de huidige leden. Wij zijn dit volstrekt niet met den heer van Enst eens. De quaestie-Nimmerdor is in ettelijke geheime zittingen besproken en de oude raadsleden kuunen geacht worden geheel en al op de hoogte van de zaak te zijn. Anders is 't gesteld met de nieuwe leden, die, nu ja, wol van de zaak afweten maar toch slechts voor zoover zij uit gesprekken en kranten-artikelen ervan vernomen hebben. Zij kunnen er natuurlijk niet zóó inzitten als de oude leden. En vóór zij er zoo inzitten, kennis genomen hebben van alle stukken enz. enz., zou zeker dc 7e September verstreken zijn, datum waarop de heer van Boetzelaer de beslissing wenscht. Wat 't andere argument betreft, bij de periodieke Terkieziogen was nog niets be kend 7an 't voorstel tot aankoop van Nimmerdor, zoodat niet aangenomen kan wordeu, dat de toen-gekozen leden in in dezen mandaat van hun kiezers hebben. Te zonderlinger lijkt ons de houding van den heer v. Enst, omdat hij zich beslist voor stander van den aankoop verklaarde. Gelijk 't lid Gerritsen reeds opmerkte moest hij 't zich dan juist 'n eer rekenen aan deze goede zaak te mogen mede werken. Yan 'n voorstander zou men toch zeker niet verwachten dat hij de zaak ging rekken. Eorder kan dit 'n uiterste poging zijn van 'n tegenstander, die zich nog aan 'n stroohalm vastklemt en speculeert op wie-weet- wat-er-nog- 'n \olgende-keer gc- beuren-kan. Gelijk steeds, wanneer er in troebel water te visschen valt, was 't lid Joriesen er als de kippen bij om 't voorstel van Enst ce steunen. Druk liep hij heen cn weer om te conferceren met de hoeren Yels IJeijn en van Kalken, toen dezen zich legen uitstel verklaard hadden. Toch werden zij door de inblazingen van hun medelid niet tot andere gedachten gebracht, ja de heer Veis Heijn verklaarde niet zooveel woorden, dat hij 't niet eerlijk vond te speculeercn op 'n andere constel latie van den Raad. De heer Yels Heijn heeft door dit loyale standpunt weer eenigszius goed ge maakt wat hij {eenige maanden geleden van z'n repulatie verspeeld had. 't Voorstel van Enst kou slechts de Stemmen verwerven van de heeren Ruijs, Salomons en Jorissen. Deze laatste scheen om 'n zacht woord te gebruiken zeer zenuwachtig, althans tegen 't eind der zitting, toen de voorzitter, hoewel geen voorstander van dcu aaukoop, toch meende een woord van hulde niet te mogen onthouden aan den heer Gerritsen, die, toen 't aanbod pm Nimmerdor te koopen hem gewerd, meende eerst de gemeente de gelegenheid te moeten geven den koop te sluiten. Waarop de heer Jorissenwo zullen maar aannemenzich liet ontvallen, dat hij zich hiermee niet kon vereenigen, daar de beer Gerritsen nog geen woord van hulde ver diende, zoolang niet uitgemaakt was, dat Nimmerdor voor dc gemeente 'n voordeel zou zijn. 'n Dergelijke uitlating kan men slechts van 'n politiek tegenstauder als de heer Jorissen verwachten. We behoeven de argumenteu, voor en tegen den aankoop aangevoerd, niet te herhalcQ, daar er niets nieuws te berde gebracht is en geen nieuwe gezichtspuulon geopend zijn. Slechts willen wij uog sigualeercn 'n iusinualie van deu heer Kroes, als zouden do onderteekenaars van 't adres der burgerij vóór den aankoop in de Teutstraat e. o. te vinden zijn, terwijl de tegenstanders juist de belastingbetalenden waren. Zeer snedig merkte de heer Rijkcus hiertegen op, dat de twee rijkste Amersfoorters tot de warmste voorstanders behoorden, daar bij wijzende op twee voor de heer Kroes zittende raadsleden. En thans zal dus do voorspelde belas- tingreihooging en de groote uittocht van Amersfoort's belastingbetalende burgers beginnen! Wij wachten af. Frankrijk kn Duitschland. Men kent eenigszins de geschiedenis van den Britschen gezant Cartwright, te Weenen. In het bekende Oostenrijksche blad de Neue Freie Presse, kon men voor eene dagen een artikel aantreffen, dat eenen Duitschland zeer vijandigen geest ademde. Het blad, zeide dat dit artikel de meening weergaf van eenen diplo maat, die eene verantwoordelijke positie bekleedde. Het heette daarin, dat heel Engeland op de hand was van Frankrijk en dat indien de oorlog uitbrak, dit de schuld zou zijn van de Duitsche diplo maten. Natuurlijk maakte het groot gerucht. Men vermoedde onmiddellijk, dat de heer Caitwright achter den, trouwens onge noemden, schrijver had gestaan. Een Oostenrijksch blad, dat het orgaan is van den Oostenrijkschen troonopvolger, betreurde het verschijnsel, dat een di plomaat gevestigd in Oostecrijk, bond genoot van het Duitsche Rijk, van zijn vrijen tijd misbruik maakte om de be langen van dit Rijk te schaden. En de geheele Oostenrijksche pers sloot zich daarbij aan. De Engelsche gezant heeft wel iets moeten zeggeD. Maar wat hij zegt, is zoo diplomatisch onduidelijk, dat hij de verdenking niet van zich af heeft kun nen werpen. Hij had dat kunnen doen door de eenvoudige verklaring dat hij part noch deel had aan het gerucht makende artikel, maar daarvoor heeft hij zich wel gewacht. Nu is juist de stemming in Duitsch land zeer tegen Engelaud. Meu heeft honderdmaal beproefd in goede verstand houding met Engeland te leven maar telkens mislukken die pogingen. Als, zegt men, Frankrijk thans een hoogen toon aanslaat, is het omdat het vertrouwt op Engeland. Als Mephisto achter Faust staat Engeland achter Frankrijk bij de groote. en gevaarlijke sehermpartij, die de aandacht van Europa nu reeds zoo lang bezighoudt en het moedigt de repu- pliek aan om maar toe te stooten; En geland zal den tegenstoot pareeren. Dat het daartoe in staat zal zijn, dat het inderdaad Frankrijk krachtdadig zal te hulp komen ingeval van een conflict, is volstrekt niet zeker. Maar het neemt althans het voorkomen aan van den edelmoedigen vriend en de Franschen gelooven aan de Engelsche onbaatzuch tigheid. Ten minste op het oogenblik; zij weten eigenlijk ook wel hoe het daarmede staat. Het schijnt dat de heer Cartwright met zijn ontslag zijne ernstige fout zal boeten. In politieke kringen te Weenen wordt verzekerd, dat de regeering over de daad van den Eugclschen gezant geïn terpelleerd zal wordeu. De Duitsche Keizer eu de minister von Kiderleu Wachter benevens de Fransche gezant Cambon zijn thans te Berlijn teruggekeerd en de onderhande lingen over Marokko zullen opnieuw beginnen. Cambon zal aan Duitschland verzoeken het standpunt der regeering in zake de Marokko-kwestie nader te preciseereu ten einde een herhaling van incidenten te voorkomen. Bovendien zal Cambon mededeeling doen van de be langrijke territoriale compensaties, welke door Frankrijk worden aangeboden. De Fransche regee.ring kan niet ver der met haar concessies gaan, omdat de publieke opinie daartegen zou opko men en het parlemenf deze nimmer zou goedkeuren. In politieke kringen hoopt men, dat de onderhandelingen spoedig tot een bevredigend einde zullen worden ge voerd. Intussehen gaat ook Italië zich met het Marokko Vraagstuk bemoeien. De Italiaansche bladen berichten, dat de Italiaansche regeering aan Londen, Parijs en Berlijn liet weten, dat Italië, voor het geval Frankrijk van Marokko bezit neemt, eveneeus compensaties zal verlangen en wol waarschijnlijk de annexatie van Tripolis. Duitschland. Morgen zal in het Treptower Park bij Berlin een socialistische monsterbetoogiog naar aanleiding van de ouderhandelingen over de Marokkaansche quaestie worden In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heeft. Men fette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, «'en gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1