WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 8 September 1911. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Horta, laagste 754.0 te Bodo. Verwachting tot den avond van 9 Sep tember 1911. Zwakke Z.O -lijko tot Z.W.- ljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk nevelig of licbtbewolkt, later toenemende bewolking, droog weer, behoudens onweer. Temperatuur: Nacht koeler, overdag warm. ©«rcrmeterstand te AMERSFOOPX 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 78 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 8 Sept. dos 's morgens 7 uur is 65" F. verdrukking gezet. Eu nu bevatten alle Finsche bladen een open brief aan den staatssecretaris voor Finland te Petersburg, waarin erop wordt gewezen, dat het Fin sche volk sedert lang reeds van zijn vertegenwoordiger by de Kroon verwacht had, dat hjj pogingen zou doen het onge luk, dat Finland bedreigt, af te wenden. Dat die pogingen niet zyn gedaan, heeft in het geheele land opgewondenheid ver oorzaakt. En dan word verder den staats secretaris de pertinente vraag gesteld wat hg tot besoherming van de rechten van Finland en ter afwering van de gevaren die het Finsche volk bedreigen reeds heeft gedaan of nog van plan is te doen. Portugal. De Ministerraad hield zich bezig met een onderzoek naar de maatregelen dooi de autoriteiten getroffen om mogelijke in vallen op Portugeesch gebied tegen te gaan van monarchistische samenzweerders, die zich in de Spaansche provinci Galicië zou den hebben georganiseerd. De Ministerraad vond de genomen maat regelen volkomen voldoende. De Minister-president Joao Chagas heeft eergisteren de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers ontvangen, aan wie hij mededeelde, dat de regeermg omtrent al de bewegingen der samenzweerders onder richt was. Deze laatsten zouden zeer ont moedigd zijn, en ook was hun aantal veel geringer, dan men eerst meende. Hg, Chagas, was overtuigd, dat de mo narchisten binnen enkele dagen een aanval zouden wagen. Maar de regeering was op haar hoede en goed voorbereid, zoodat er geen gevaar dreigde. Toen Bernardino Machado in den Senaat over den toestand interpelleerde, kreeg hg woordelijk hetzelfde antwoord. Intusschen beweert de Kalnische Zeitung uit particuliere bron te hebben vernomen, dat reeds op verschillende plaatsen in het noorden van Portugal monarchistische on lusten waren uitgebroken. Door de stilzwij gendheid der autoriteiten lekten echter geen bijzonderheden daaromtrent uit. Een gerucht, dat de telegraaflijnen in het Noorden waren doorgesneden, wordt niet bevestigd. Perzik. De eergisteren gevangen genomen aan voerder der opstandelingen, Sedar Arsjad is gisterenmorgen op staanden voet gefusi- leerd. Door het eerste salvo werd Arsjad wel gewond, doch niet gedood. Hij richtte zich weder op en riep met het gelaat naar de soldaten gewend: „lang leve de sjah Mohammed Ali." Toen klonk eeu tweede salvo, waardoor Serdar Arsjad gedood werd. Amerika. De statistiek van den Amerikaanschen handel over hot fiscale jaar 19101911, dat 30 Juni jl. eindigt, toont wederom een sterke toeneming van den uitvoer en wel van 1744 tot 2049 millioen dollars. De uit voer naar Engeland is van 500 tot 576, die naar Duitschland van 249 tot 287, die naar Canada van 215 tot 269 Millioen gestegeu. De Canadeesche markt heeft in belang voor de Amerikanen de Duitsche bijna bereikt en zal, wanneer het handels verdrag tot stand komt, weldra do tweede plaats innemen, want Engeland zal wel de eerste plaats behouden. Opvallend is, hoe bjj den Amerikaanschen uitvoer levensmid delen een steeds kleinere, katoen en fabri katen een steeds grootere rol gaan speleu. Aan granen werd oog slechts voor 111 millioeneu dollars uitgevoerd, tegen 121 in het laatste en 150 millioen in het voor laatste jaar. De overeenkomstige cyfers voor vleeBch en zuivelproducten zijn welis waar van 109 tot 125 millioen gestegen doch in 19091910 was het dyfer nog 146 millioen. Datzelfde geldt voor den uitvoer van vee, die van 17.9 tot 11.8 millioen gedaald was en nu slechts tot 13.2 millieen steeg. De uitvoer van petro leum is gedaald van 101.9 tot 94,6 en 92.1 millioen dollars. In de zelfde periode steeg echter do katoen uitvoer van 417 tot 449 en 584 millioen. De uitvoer van fabrikaten bedraagt thans 950 millioen dollars tegen 767 in het vorige jaar. Alles wijst er op, dat Amerika zich van een landbouw-tot een industriestaat ontwikkelt. De Aviatiek en het Leger. Hot is dit jaar voor de eerste maal, dat de lcgermanocuvres door een vliegenier in militairen dienst zullen worden medege maakt. Daartoe zijn onderhandelingen aan geknoopt met den bekenden Rotterdam- schen vliegenier Tan Meel, welke tot een gunstig resultaat hebben geleid. Dezer dagen werden nog door den luite nant Van Heyst te Soesterborg, vluchten met Van Meel gemaakt en deze zal nu bg de manoeuvres als passagier-verkenner met em opstijgen. De heer Van Meel is geheel op militaire wgze bij de manoeuvres ingedeeld en met zijn Farman gestationneerd op het vlieg kamp De Pettelaar nabij 's Hertogeubosch. Niet onbelangrijk zijn enkele bepalingen uit zjjn instructie. Zoo zal de vliegenier zich tijdens de manoeuvres hebben te gedragen overeen komstig de aanwijzingen van den leider der manoeuvres; hg mag geen tochten ondernemen zonder toestemming van dezen of van den daartoe aan te wijzen officier. Door dezen officier wordt voortszoo noodig na overleg met den vliegenier bepaald welke militaiien die zich daartoe vrijwillig beschikbaar stellen de vluchtcu als passagier-verkenner zullen medemaken. De vliegenier is niet gehouden vlieg- diensten te verrichten, indien hij om welke reden dan ook daartoe niet genegen is of dit niet wenscbelijk scht. Behoudens in geval van overmacht zul- leu geen landingen mogen worden verricht in de onmiddellijke nabijheid van troepen- afdeelingen. Verder zal hij zich hebben te gedragen naar de bevelen die in het belang van den dienst en veiligheid van personen zullen gegeven worden. Een betooging in het kamp. De mededeeling, dat de duur der her halingsoefeningen verlengd zou worden, heeft Woensdagavond in het kamp van Laren aanlcidig gegeven tot een betooging van miliciens van de lichtingen 1907 co 1908 van het zevende regiment infanterie. Een aantal hunner schoolden samen voor de officierscantine en zongen er socialisti sche liederen. Een der officieren trad naar buiten en gelastte den manschappen uit een te gaan, anders zou, op bevel van den regimentscommandant, alarm geblazen en een avondoefening gehouden worden. Daar op verspreidden de soldaten zich. Militaire Muziekkorpsen. Daar de thans bg de regimenten infan terie bestaande muziekkorpsen zullen wor den omgevormd tot fanfarekorpen ter sterkte van 1 kapelmeester, 1 onder-kapelmeester en 14 muzikanten, is bepaald, dat door de leden van die fanfarekorpsen de volgende bezoldigingen zullen worden genooten: door den kapelmeester f 1200 per jaar; door den onder-kapelmeester f 1,65 per dag; door vier der muzikanten ieder f 1,35 per dag; en door de overige tien muzikanten ieder f 1,05 per dag. Voorts is aan een fanfarekorps als bier- voren bedoeld een bedrag van f 1200 jaar lijks toegelegd, als tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing en onderhoud van muziekinstrumenten, partituren, enz. en is bepaald dat door de leden van een fanfa rekorps buiton de diensturen ook harmonie- muziek mag worden gemaakt, doch dat de instrumenten, partituren enz., die hiervoor moeten worden aangeschaft, niet uit het rijkssubsidie mogen worden bekostigd, even min als strijkinstrumenten. Commandant van het veldleger. De Courant deelt mede dat de luitenant- generaal W. A. T. de Meester in November zal aftreden als commandant van het veld leger en als zoodanig zal worden opgevolgd door den generaal-majoor H. C. A. Neeteson, thans commandant der le divisie. De Militikwet. De nieuwo Militiewet zal zoo goed als zeker tegen half October door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Het wordt echter betwijfeld, of zjj er mede gereed komt, zoodat de behandeling dan in het komende voorjaar zal worden voortgezet. Ongevraagd eervol ontslag. Te Schiedam is in de jongstgehouden zitting van den Gemeenteraad een onge vraagd eervol ontslag gegeven aan mevrouw M. C. BoerSonneveld, op grond dat zg in het huweljjk is getreden. Burgemeester en Wethouders hadden daartoe het voorstel gedaan naar aanleiding cener motie, 2 jaren geleden aangenomen en waarbij destijds toezegging was gedaan, dat de onderwijzeres, tot ontslag zoudo worden voorgedragen, zoodra deze in 't huwelijk treedt. Deze aangelegenheid gaf aanleiding tot eone langdurige gedachtenwisseling, waarbij door de bestrijders van het voorstel op den voorgrond werden gesteld do onbillijkheid en onrechtvaardigheid om eone onderwijze res, die gedurende ruim 12 jaren hare taak als zoodanig onberispelijk had vervuld, thans ongevraagd uit hare betrekking te 8toolen. Voorts werd gewezen op de feiten dat gehuwde onderwijzeressen, zoowel op bij zondere als openbare scholen te Schiedam thans werkzaam zijn tot algeheele tevreden heid over de wjize waarop zg hunDe be trekking waarnemen. Het voorstel tot ontslag werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Het was een zuivere partijstemming. Goedkoope Zondagstreinen. Op de lijn van de Geldersch-Westfaal- sche Stoomtram-Maatschappij heeft men op Zondagen een goedkoop tarief voor het personenvervoer, wat iu anti-revolutionnaire kringen ergernis verwekte. De directie heeft thans besloten met ingang van den winterdienst dit goedkoope tarief te laten vervallen. Groepsvertegenwoordiging N.C.S. Bij de op 4 dezer gehouden periodieke verkiezingen van leden der groepsvertegen woordiging van groep I der Ned. Centraal Spoorwèg Mpij., zgn gekozen tot leden de heeren F. L. Laporte opzichter van het 8einwezen; A. in 't Velt, commies; G. Noordanus, hoofdboekhouder; W. Belger, technisch ambtenaar en mr J. E Ameshoff, secretaris der Maatschappij en tot hun plaatsvervangers, in gelijke volgorde, de heeren P. Z. L. De Groot, commies; C. F. Brüsewitz, commies met den persoon lijke titel van chef do bureau; A Th. Verhey, adjunct inspecteur en C. G. de Kok, opzichter- machinist. De heer Belger moet nog een vgfden plaatsvervanger aan wijzen. De verlengde herhalingsoefeningen. 't Handelsblad gist naar de overwegin gen, welke de regeering er toe geleid kun nen hebben den duur van de herhalings oefeningen to yerlengeD. Wij kunnen naar de redenen voor dit zeer ingrijpend besluit, dat naar onze meening slechts door hoogst ernstige overwegingen mag zijn ingegeven, dus slechts gissen en dan doen zich drie mogelijkheden dadelijk voor. In de eerste plaats kan de gespannen toestand in de Euiopeesche politiek in verband met de Marokko-quaestie der Regeering de overtuiging hebben ge schonken, dat bet gewen9cht is een groo tere troepenmacht dan gewoonlijk ter beschikking te hebbeu. De pas ingetreden ontspanning, op welke men zou kunnen wgzen, is van te jongen datum om van invloed te zijn geweest. Verder denken wij aan de mogelijkheid, dat de Regeering aan de a.s. manoeuvres in deze maand een grooter aantal troe pen wenscht te laten deelnemen. Maar met dezen wensch had men ter plaatse reeds, bij de bepaling van tijd en duur van deze herhalingsoefening reke ning kunnen houden, zoodat daardoor de wij nemen aan noodzakolijke teleur stelling van de beide lichtingen niet kan worden gerechtvaardigd. Misschien ook hebben beide overwegingen samenge werkt. In de derde plaats zou men kunnen onderstellen dat de afgekondigde ver lenging verband houdt met een mogelij ken wensch in regeeringskringeu om de derde herhalingsoefening achterwege te laten. Opheldering omtrent de ware oorzaak van het besluit lgkt ous in elk geval zeer gewenscht". 't N. v. d. D. schrgft over dezo zelfde zaak: De politieke toestand van Europa is sedert eenigeD zóó gespannen, dat het dwaasheid zou zjjn,het oorlogsgevaar,daar- méé samenhangend, niet ouder de oogen te zien. Indien zg, die verantwoordelijk zijn voor 's laods verdediging, geeu reke ning hielden met den ernst der tijden, zou dat erger zijn dan dwaas. Het isdus natuurlijk, en allerminst veroutrustend, dat ook ten onzent evenals in België buitengewone voorzorgsmaatregelen worden genomen. Ongetwijfeld houdt het Kon. Besluit, waarbg de duur der herhalingsoefeningen voor de lichtingon 1907 en 1908, onbe reden corpsen, nader bepaald wordt op 49 dagen, met zulke maatregelen ver band. Deze miliciens worden in de tegen woordige ;omstandigheden nog niet naar huis gezonden een ernstig ongerief voor ben, maar dat zij hebben te dragen in 't algemeen belang. Art. 111 der Militiewet, waarnaar het K. B. verwgst, bepaalt dat de verlof gangers bij de onbereden corpson in het geheel voor ten hoogste 12 weken wor den opgeroepen, bg de bereden corpsen 8 weken, behoudens vermindering. Of ook het gerucht van het eventueel aflasten der groote manoeuvres met den politieken toestand verband houdt, is de vraag. Ook in het buitenland is de bij zondere droogte van deze zomer als be weegreden daarvoor aangevoerd, en de reden is op zichzolf gewichtig genoeg. Toch zou de reeds genoemde overweging ook hior kunnen meewerken.) Op het coDgres 15 en 16 September a.s. te Utrecht te houden, ter gelegenheid van de Tentoonstelling van gereedschappen, modellen, leermiddelen enz. ton dienste van het vakonderwijs, zal mej. H. M. S. J. de Holl, directrice van de Indrustrie- en Huis houdschool alhier een lezing houdeD over: Het huishoudonderwijs en de leermiddclon daarbg in gebruik. De kapitein A. C. M. ridder Alewijn van het le reg. veld artillerie te Utrecht, wordt 27 Sept. a.s. ontheven van zijne detacheering bg het le regiment huzaren te Amersfoort. Bij het te Wageningen gehouden concours hippique was de uitslag van het spriugconcours als volgt: le prijs f200; 2e prijs f 100; 3e prijs f50; 4e prijs f25; 5e prijs f25; 6e prijs f25; en 7e prijs f25. le pry's Fox, van luit. F. J. J. Trapman, to Leiden; 2e prgs Black Paddy, van dr. E Bemmelmans te Millingen; 3e prijs Perhaps van luit. C. H. Labouchére, te Haarlem; 4e prgs Honved, van luit, C. H. Labouchére, te Haarlem; 5e prijs La Crapuette, van luit. J. M. De Kruiff, te Ede; 6e prgs Queen, van luit. J. A. Wil- linge Braodsma, te Ede; helft van den 7u

De Eemlander | 1911 | | pagina 2