WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 12 September 1911. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Breslau, laagste 740.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 13 Sep tember 1911. Zwakke tot matige Z.O.- lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, kans op regen of onweer vooral in het Zuidwesten. Temperatuur: Overdag iets koeler. (Barometerstand te AMERSFOOfVE Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 73 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins- dig 12 Sept. des 's morgens 7 uur is 60'F. met groote opgewektheid, hoewel de stem niet meer zoo helder klonk als vroeger. Tot voorzitters van den pai tijdag werden de heeren Dietz en Leber gekozen. Het verluidt, dat Haase, de Ryksdagafgevaar- digde voor Königsberg, tot opvolger van Siuger zal worden benoemd. Frankrijk. De Fransche minister van oorlog hoeft een rondschrijven verzonden waarbij aan militairen verboden wordt deel te nemen aan politieke betoogingen. Naar het heet, is do minister tot uit vaardiging van d t besluit gekomen, doordat in den jcogsten tijd soldaten revolution- nairo vergaderingen hebben bezocht of deelgenomen aan klerikale betoogingen en doordat enkele ofticiereu artikelen hebben geschreven, waarin weliswaar militaire quaesties werdeu behandeld, maar tevens het politieke terrein werd betreden. Portugal. De Lissabonsche correspondent van het Berliner Tageblatt seint: De regeering heeft Almeida, den leider der Carbonarios, naar de grens gezoodeo, om de juiste sterkte van de stellingen en de bedoelingen van de royalistische strijdkrachten uit te vorschen. Almeida heeft bericht, dat de monar chisten zich thans hebben samengetrokken in de nabijheid van Orense. Hun aantal bedroeg tusschen 4000 en 5000 man. De royalistische troepen bestaan uit infanterie, cavalerie en artillerie en hebben ongeveer 40 kanonnen, meerendeels snelvuurkanon nen, en luchtschepen, die aanhoudend over de republikeinsche kampen, in het bijzon der over Chaves, heeukruiseo. De soldaten van de republiek en de inwoners zijn voordurend in angst, dat er bommen uit die luchtschepen zullen worden geworpen. De oorzaak van de vertraging van den aanval van de monarchisten is, dat ze te weinig geld tot hun beschikking hebben. De monarchisten verwachten echter binnen eenige dagen een half millioen pond uit Brazilië en Engeland. Almeida denkt, dat de aanval van de royalisten binnen een week zal plaats vinden. De royalisten rekenen er vast op, dat de republikeinsche troepen zich op het oogenblik van den aanval zullen over geven. Dit denkbeeld is echter niet juist, want op het oogenblik staan 22.000 man republikeinsche troepen aan de grens. Do regeering is voornemens geen pardon te geven, om den oorlog tusschen Noord- en Zuid-Portugal te voorkomen. Zonder twijfel zal het grootste deel van de bevolking van het Noorden ten gunste van de roya listen opstaan, maar daar deze menscben onvoldoende gewapend zijn, zullen zij spoedig worden verslagen. Het gehecle land verkeert in angstige spanning. Een ernstige samenzwering is in de Lissabonsche staatsgevangenis ontdekt. In den laatsten tijd hebben de schildwachten menschen waargenomen, die geheimzinnige pakken in de gevangenis brachten. Een onderzoek heeft uitgebracht, dat de ge vangengenomen royalisten van revolvers en messen waren voorzien. Hun aanvoerder is een priester, Figueiredo. Zij koesterden het plan om na den inval van de monar chisten in Portugal alle bewakers en schild wachten te vermoorden. De Kiesrechtbetooging. De Minister van Binnenlandscho Zaken heeft het volgende schrijven gericht aan de heeren W. H. Vliegen, voorzitter en J. G. van Kuykhof, secretaris van het be stuur der Sociaal Democratische Arbeiders Party in Nederland te Amsterdam; 's-Gravenhage, 9 September 1911. Ik bad de oor uw schrijven d.d. 4 September jl. te ontvangen, waarin my wordt medegedeeld dat op Dinsdag 19 September a.s. het adres der Sociaal democratische Arbeideis Partij tot in voering van Algemeen Kiesrecht te ongeveer half drie namiddag zal worden bezorgd aan mijn Departement en waarin vervolgens wordt te kennen ge geven, dat het u zeer aangenaam zou zijn, indien ik zou kunnen goedvinden de deputatie, die my dan namens het bestuur persoonlijk dat adres zou willen aanbieden, te ontvangen. Het doet mij leed, dat ik mij tot persoonlijke, ontvangst der deputatie niet bereid kan verklaren. Het ontvan gen eener deputatie tot aanbieding van een adres is in den regel overbodig. Het verzoek, hetwelk de aandacht der Regeering vraagt, is vervat in het adres. Uit beleefdheid ontvang ik echter zoo mogelijk adressanten, indien zij er prijs op stellen, gaarne persoonlijk, mits daaraan geene beteekenis kunne worden gehecht, welke ik niet voor mijne reke ning zou kunnen nemen. In dit geval moet ik echter daartegen bezwaar ma ken, dewijl blykens het gesprokene op 16 April 1911 in het congres van de SociaalDemocratische Arbeiderspartij, de bezorging van dit adres op Dinsdag 19 September is bepaald met de uitge- gesproken bedoeling om een demon stratie te stellen tegenover de opening der Staten Generaal door Hare Maje steit de Koninging, welke opening ge noemd werd de propaganda voor de Koningin, terwijl voorts, na het stellen der vraag cf de directie aan de goede regisseurs den schouwburg met coulissen en requisieten zal afstaan, met name ten eerste of ik de deputatie zou ont vangen, ten tweede of de betooging zou worden toegestaan, de bedreiging is geuit dat bij weigering de Koninklijke optocht dienstbaar zou worden gemaakt aan het doel dat met de betooging be oogd wordt. Geheel in overeenstemming daarmede wordt mij in uw schrijven medegedeeld, dat het adres aan mijn Departement zal worden bezorgd op genoomden Dinsdag 19 September en op zeker door u aangewezen uur, terwijl ik op d« bepaling van dag en uur geen in vloed kan oefenen, en terwijl uit den aard der zaak in de bezorging van een zy het belangryk stuk aan mijn Depar tement voor mij geen aanleiding ge legen is om het persoonlijk in ontvangst te nemen. Het geldt hier niet het toelaten der betooging, waaromtrent ik niet tot een beslissing geroepen ben, maar ik zoude door onder deze omstandigheeen de deputatie te ontvangen mijne medewer king verleenen tot de op de bovenom schreven wijze ontworpen handeling. Het is duidelijk dat dit niet op den weg der Regeering kan liggen. Het doet mij leed dat dit beletsel door u in het leven is ingeroepen, want ware eenvoudig aan mij verzocht om op een my gelegen tyd eene deputatie van uwe partij tot aanbieding van een adres voor algemeen Kiesrecht te ont vangen, dan zou het mij aangenaam geweest zijn daartoe dag en uur te be palen en de deputatie by mij te zien. Rijkspensioen voor Gemeente-Ambtenaren. Naar wy vernemen, zal weldra ter indie ning gereed zyn een wetsontwerp tot het toekennen van pensioen ten laste van het Rijk aan gemeente ambtenaren en beambten en aan hun weduwen en weezen. Het wetsontwerp zal in de aanstaande Troonrede worden aangekondigd en daarna zoo spoe dig mogelijk worden ingediend. Het moet de bedoeling van de Regeering zijn de behandeling van dit wetsontwerp zooveel mogelyk te bespoedigen, opdat het in elk geval nog in den loop van het nieuwe zittingjaar tot wet verheven zal worden, H. IJ. S. M. De Permanente Commissie tot onderzoek van misstanden behoorende tot den Bond van Orde van Personeel H. IJ. S. M., houdt 17 dezer te Amsterdam een buiten gewone vergadering, ter behandeling van een bij haar ingekomen voorstel van ver schillende commiezen, luidende: De Maatschappij benoeme uit het corps commiezen b.v. eeu 50 tal ambtenaren bij allo diensten die een verantwoordelijke positie bekleedeu en verleene hun een hoogere maximum-bezoldiging van b.v. f 180 te bereiken in 3 of 6 jaren. Alle commiezen, ook niet-leden, zyn ter bijwoning uitgenoodigd. art. 83 en 84 Gemeentewet. De gemeenteraad van Hulst heeft Dins dag jl. gehandeld in strijd met gemeente wet door niet te voorzien in de vacature van een wethouder ontstaan door de aftro- ding van den heer Hombach als raadslid. De heer Hombach is alB zoodanig herkozen, doch moest Dinsdag als wethouder natuur lijk toch aftreden en art. 83 der gemeente wet schrijft voor, „dat de gewone tijd, ter verkiezing der wethouders, is de eerste Dinsdag in September. Alsdan wordt voor zien iu de vervulling van de plaatsen van hen, die op dien dag aftreden"- De burgemeester verklaarde echter de eerste alinoa van art. 84 van toepassing hetwelk luidt als volgt: „De verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden, of om eene andere reden openvallen, geschiedt binnen veertien dagen na het openvallen. Uit art. 83 bljjkt voldoende, dat ouder „eene andere reden" niet verstaan wordt periodieke aftreding en er is dus alle reden om te vermoeden, dat do wijze van uitleg der wet, die men in Hulst heeft, niet zal worden goedgekeurd. Positieverbetering voor officieren. De Haagsche correspondent van „De Standaard" schrijft In aansluiting aan wat ik vroeger heb meegedeeld over de positieverbetering van officieren, kan ik thans mededeeten, dat vermoedelijk morgen bij de Tweede Kamer zal inkomen het wetsontwerp tor verbete ring van de positie der officieren, van de encadreering der landweer en van de be velvoering in het actieve leger. Merkwaar dig is in dat wetsontwerp, dat er meer in geregeld wordt dan verwacht had kunnen worden uithoofde van wat de Minister in December van verleden jaar als Kamerlid bepleit heeft, dat er nl. in vervat is niet alleen een tusschentijdsche, maar ook een algemeene verhoogiag van de pensioenen. De Minister van oorlog blijkt van oor deel te zijn geweest, dat do militaire pen sioenen niet alleen op zichzelf laag zijD, maar dat er ook een ongunstige verhouding is tusschen de activiteitsuitkomsten en de pensioenen, zoodat de overgang by het verlaten van den dienst in den regel moei lijker valt dan elders. In dezen gedachten- gang ligt het in den aard der zaak dat verhooging der salarissen de bedoelde ver houding nog ongunstiger en den genoem den overgang nog moeilijker maakt. Op deze gronden heeft de Minister blijkbaar gemeend aan do tractementsherziening te moeten doen gepaard gaan een algemeene pensioensverhooging. Wat aangaat de pesioeooD, na volledig volbrachten diensttijd toe te kennen, schijnt de Ministei geen aanleiding aanwezig te hebben geacht, om de grenzen van art. 6 der Burg. Pensioenwet te overschrijden, en te hebben gemeend, dat er voor de middel rangen de meeste behoefte aan verbetering was. In verband mot een en ander is men gekomcu tot de navolgende bedragen: luitenant-generaal f3000, generaal-majoor f 2800, kolonel f 2500, luitenant-kolonel f2300, majoor f2100, kapitein f1500, met verhooging tot f 2000, eerste-luitenant f 1000, met verhooging tot f 1200, tweede-luitenant f900. Wat voor de betrokkenen in dezelfde volgorde beteekent een maximum-verhoo ging voor: Generaals Majoors van f 100, Kolonels t 400, Luitenant-kolonels f 500, Majoors f 500. Kapiteins f 440, Eerste- Luitenants f 300, Tweede f 100. Een derge- lijko pensioenverhooging zal dadelijk ten gevolge hebben, dat het evenredig pensioen by ten deele volbrachten diensttyd eveneens stygt. En juist dit werd een middel geoor deeld om tusschentydsche dienstverlatingen te bewerken. Maatschappelijke eu Hygiënische vraagstnkken. Rev. Patterson. Drankbestrijders zijn practische men- Bchen. Dit ia een bekend en niet te weder leggen feit. Geen goed middel wordt ach terwege gelaten om de zaak der geheel onthouding te bevorderen. En dit is toe te juichen. Zoolang nog dagelijks kan worden waargenomen, dat de alcohol voor onze samenleving ten vloek is en elke so ciale on zedelijke verbetering in den weg staat, zoolang nog honderden, ouderen als jongeren van jaren door den drank worden ten gronde gericht, zoolang kan een krach tige actie tegen het alcoholisme niet ont breken. Dit wordt wij zeggen gelukkig zoowel in ons vaderland als daarbuiteu ingezien. De strijd tegen de drinkgewoonten geschiedt internationaal en dit met de beste resultaten. Daarvan zouden volo drankbe strijders van naam bier te lande kunnen getuigen en daarvan weet ook, en niet het minst, Rev. Patterson van Belfast te spre ken. Deze merkwaardige predikant, die een open oog heeft voor don nood der tijden, die niet, zooals vele anderen, deed als of er geen sociaal vraagstuk bestood, die begreep, dat zoowel de materieele als de geestelijke belangen der minderbedeel den behoorden behartigd te worden en die derhalve midden in den strijd staat voor verbeteringen in het gemeenschapeleven, bemerkte, zooals velen dit voor en na heui deden, hoe de alcohol alle veranderingen ten goede tegenstond. Vooral op aandrin gen van eenige werklieden werd hij de stichter van de nu „Vang-mijn-kameraad- beweging". In slechts twee jaar tijds wist hij door die organisatie niet minder dan 150 000 personen, in Groot-Brittanniö en Ierland, onder de blauwe vaan te verconigen. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort geven de ingezetenen, in verband met enkele gevallen van febris typhoïdea, diin- gend in overweging MEI.K. tenzij deze gepasteuriseerd is, en WATKK, 't welk niet van de waterleiding afkomstig is, voor het gebruik te KOKEN. Amersfoort, 11 September 1911. De Burgemeester: WUYTIERS. De Secretaris: J. G. STENFERT KROESE. Blijkens kennisgeving van Burg. en Wethouder» is de voorbereiding van de werkzaamheden, betreffende de na te noe men takken van dienst als volgt tusschen de leden van hun College verdeeld: a. de Burgemeester: gemeente-reiniging, openbare gezondheid, plantsoenen en be plantingen; b. Wethouder Kam: Gasfabriek, water leiding en openbare werken (behalve plant soenen en beplantingen); c. Wethouder Yau Esveld: Armwezen en financiën; d. Wethouder Rijkens: Onderwijs. De zeereerw. en wijdlufto heer F. Kenninck, president aan 't oud-katb. Beminarie alhier, vierde dezer dagen den dag, waarop hem voor 25 jaren door den aartsbisschop van Utrecht het professoraat in de exegese werd opgedragen. Bij deze gelegenheid werd Zijn Eerw. door z'n vroegere en tegenwoordige leerlingen 'n schrijfmachine aangeboden als 'n bewijs van hunne waardeering van 't onderwijs, dat zij van hem hadden ontvangen. De reserve-kapitein jhr. \V. A. Ortt is by het lste rcg. veld-art. voor oefening onder de wapenen gekomen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2