DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 216. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Hoofdredacteur: Mr. B. J. van Schaardenburg;. Rnreau: KLKHK llt lU 6. Telel. Interr. IMS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. ÉH Prijs der Adverlentiën: Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abounement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het A)g. Biimeu-eu Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Waruioesstr. 78-78 Amsterdam Frankrijk en Duitschland. De Teinps resumeert thaos de positie van ^Frankrijk teu opzichte der Marokko- kwestie in de volgende puuteu: lo. Frankrijk verplicht zich den Sultan te beschermen tegen elk gevaar, dat zijn porsoou of zijn dynastie zou kunnen be dreigen. 2o. Ten einde deze taak te vervullen cn wegens het groote belang, dat Frankrijk heeft bij de bevestiging van de oide in het Sjerifiaansche Rijk, zal de Fransche Regeering alle punten van Marokko, welke het noodig acht, militair kunnen bezetten. 3o. Ten einde elke moeilijkheid te vermijden tusschen het Maghzen en de buitenlandscbe mogendheden, zal Frankrijk Marokko naar builen vertegenwoordigen. De bescherming van Marokkaauscbe onderdanen in den vreemde, zal worden toevertrouwd aan Fransche consuls en di plomatieke agenten. De Sultan zal geen tractaten sluiten zonder zich daarover vooraf met de Fransche Regcering te hebben ver staan. Frankrijk zal de thans bestaande ver dragen tusbcben het Sjerifiaansche Rijk en de Europeesche mogendheden waarborgen. 4. Frankrijk zul bij den Sultan een vertegenwoordiger (commissarisgeneraal)be- noemen, welke belast is met het beheer van alle burgerlijke en militaire zaken, welke beide landen gemeen hebben. Deze vertegenwoordiger zal belast wor den met de voorbereiding en de contróle, in overeenstemming met den Sultan, van de administratieve, judicieele en financieele hervormingen, door do Fransche Regeering uoodig geacht. 5o. De Marokkaansche bestuursambte naren zullon worden bijgestaan door Fran sche ambtenaren, die elk iu zijn afdeeling, de agenten zullen zijn vau den commissa ris generaal. 6o. Frankrijk zal de Murokkaausche leeningen garandeeren en eeu dienst voor de Staatsschuld invoeren. Marokko zal geen leeningen sluiten zonder toestemming van Frankrijk en de Fransche Regeering zal den Sultan de uitbetaling zijner civiele lijst garandeeren. 7o. Onder deze voorwaarden behoudt de Sultan alle rechten, hem door Europa verleend. Omtrent de economische verhoudingen worden dan verder de volgende, begiuselen opgesteld. lo. Gezag van den Staat over de publieke diensten. '2o. Bij de gunning vaD de uitvoering vau openbare werken en van leveranties zullen allo naties gelijke rechten hebben, gelijk dit in de acte van Algcciras is vast gesteld. 3o. Absolute tol-gelijkheid voor alle landen. en 4o. Absolute handelsvrijheid voor alle volkeren met uitsluiting van elke be voorrechting. Onder den titel: „Wie eischt en wie geeft in Marokko" bevat de „Berliner Lokal Anzeiger" een entrefilet, dat waarschijnlijk officieus geïnspireerd i3. In dit artikel wordt gezegd, dat de voor stelling in de Fransche pers, nis zou Berlijn de steeds vragende on Parijs de slechts met tegenzin toegevende partij zijn in de Marokko-aangelegenheid, een verkeerde voorstelling is. Men dient voor oogen te houden, dat Duitschland juist in staat is Frankrijk datgene te geven waarom het den Franschen in de eerste plaats te doen is: het politiek protectoraat over Marokko. Begrijpt Frankrijk dit voorrocht, dan kan er bijua geen sprake meer zijn van Fran sche toegeeflijkheid en Dnitsche eischen. Dit klemt to meer, wanneer men er over nadenkt, dat op den 31en December van dit jaar het politic-mandaat in de Marok kaansche kustplaatsen, dat Frankrijk ge geven is door de mogendhdnen, die de Algeciras-akte onderteekenden, afloopt. Voor Frankrijk is het natuurlijk van de grootste beteekenis ook na dieu tjjd man dataris te blijven en het is wel te voor onderstellen, dat het met enkele mogend heden reeds daarover gesproken heeft. Hoe zou het zijn, wanneer de Republiek nu eeus niet die tegemoetkomingen vond in Berlijn, welke het noodig heeft voor do rcgnlarisatie van de politie-mandaten na 1 Januari 1912? Is het zoo onmogelijk, dat Dnilschlaod, rekening houdend met de slechte onder vindingen, die do regeering opgedaan heeft in verband met dit mandaat, niet van zins is den lermjjn te verlengen De „National Zeitung" meent, dat de onderhandelingen nog gei uimen tijd zullen dnren. Dit blad schrijft in een hoofdartikel, dat de algemeeno opwinding in België en Ne derland alleen geweten moet worden aan de valsche alarmberichten in de Parijscbe kranten, die voor de ergste middelen niet terugdeinzen. „Tegenover deze deels opzettelijke mis- leidiDgen, deels in patriottische bezorgdheid verspreide alarmeerende berichten'wordt het eindelijk tijd te doen woten, dat alle berichten omtrent zoogenaamde militaire voorberoidingen in de Rijnprovinciën aan de Belgische en Nederlandsche grens leu genachtige beweringen zijo van Duitsch- vijandige» bladen met de bedoeling dc goede verstandhouding tusschen Duitsch land, Nederland en België te verstoren". Frankrijk. In den Franscben ministeiraad, waarin het antwoord aan Duitschland in zake Marokko is vastgesteld, heeft teveDS de minister van baudel, Pams, medegedeeld, dat hij, wegens de duurte der levensmid delen, eeu enquête zal doen houden naar den voorraad koren, die voor de Fransche bevolking beschikbaar is, en de minister kondigt bij voorbaat aan, dat die enquête zal aantoonen dat er voldoend voedsel voor de bevolking aanwezig is. Voorts beweert de minister dat ook de veestapel voldoende is voor de voeding des volks in den ko menden winter. V/aartoe dan zoo vraagt men onwillekeurig de groote prijsver- hooging, indien er van alles overvloed is? Rusland. Gisteravond is in den schouwburg te Kieuw, waar ook de Czar tegenwoordig was, een revolverschot gelost op den minister-president Stolypiu, die zwaar gewond werd. De dader is gevat. Men zie verder onder eventuecle laatste berichten. Spanje. In het binnenland een onrustbarend was sende stakingsbeweging met revolutionnaire I strekking en in Marokko eeo dreigende I nieuwe oorlog met dn stammeu van het I Rif: ziedaar de moeilijkheden waaronder Spanje gebukt gaat. Het een «taat in verband met het ander. De avontuurlijke Marokko politiek der Spaanscho regeering, die Spanje in con flict dreigt te brengen met Frankrijk of Duiischland, of met beiden, wordt door de bevolking met lecde oogon aangezien, en nu 't in het ;Rif weer roerig begint te worden en do bevolking vreea gaat koos- tcren voor een herhaling vaD den bloedige» veldtocht van Juli 1909, begint blijkbaar liet in Spanje altijd smeulendo vuur der revolutie op te vlammen. De borichton uit de provinciesteden worden steeds ongunstiger, Bilbao is in staat van beleg verklaard. Tal van plaatsen hebben het voorbeeld, door Bilbao gegeven, gevolgd; po men kondigt er do algemeene staking af, en houdt zelfs de treinen aan als zij langs de stations komen, zoodat minister Canalejas, dio zich Diet verheelt dat de staking niet van oconomischen aard, doch eeu soort van revolutie is, verklaart, dat heel het leger noodig zai ziin om de beweging to onderdrukken. Tegclijkertjjd komt er een Jobstijding uit Marokko: De Spanjaarden in bet Rif zjju aan de rivier de Kert aangevallen door een leger van inboorlingen en hebben een vijftigtal doode en gewonde officieren en maoschappeu te betreuren. Ieder dio ge wend is berichten over krijgsverrichtingen in Marokko te lezen, weet dat zulk een verliescijfer in negen van de tien gevallen op een nederlaag wijst, ook al staat daar tegonover een grooter verlies bij den vijand en al wordt er officieel verkondigd dat deze is teruggeslagen, 't Ia derhalve te begrijpen dat de bevolking iu Spanje vreest voor een nieuwen veldtocht in hot Rif, en de vrees daarvoor is reeds voldoende om de revolutionnaire beweging voedsel te geven. Men weet, dat als het inderdaad tot een nieuwen Rif-oorlog komt, de leservisten, evenals twee jaar geleden, van hun geziunen zullen wordeD weggeroepen om zich, ter wille van enkele, in het Rif belanghebbende kapitalisten, door de Marok kanen te laten afmaken In 1909 heeft dat geleid tot de bloedige revolutie in Barcelona, nu zou zij misschien niet tot Catalontë beperkt bljjve.n: Portugal heeft bewezen, dat de republikeinen op het Iberische schiereiland het niet altijd bij groote woorden laten, maar ook tot daden kunnen overgaan! Portugal. Zooala wij reeds mededeelden is eeD wijdvertakte royalistische samenzwering outdekt te Yianno da Castello, een Portu- geesch plaatsje ongeveer 60 K. M. ten noorden van Oporto. Bij de aldaar gedane huiszoekingen zijn zeer belangrijke documenten gevoudeu cn op grond daarvan zijn twintig personen onder verdenking in verbinding te staau met de Portugee6che emigranten in Gali- cië, gevangen genomen. Uit Oporto zijn troepen naar Viauna da Castello gezonden. Pbrzie. Dat de gewezen Sjah van Perzië wer kelijk is gevlucht, wordt thans door be richten uit Teheran bevestigd. Naar het heet, bevindt hij zich weder te Goernoe8jtef, de plaats, waar hij indertijd is geland. Zijn troepen zijn op 11 dezer door de regeeringstroepen verslagen cu Mohamed Ali ging toen op de vlucht met achterlating van al zijn bagage en zijn papieren, dio den overwinnaars in handen violen. Nkderland's belang in Marokko. De sinds eenige maanden in den Haag verschijnende „Gazette de Ilollande" wijst er op, dat Nederland's scheepvaart met 89.579 tonnen-inhoud de eerste plaats in de haven van Tanger inneemt. Dan eerst volgen Engeland met 63.299, Frankrijk met 58.779 en Duitschland uiot 36.896 tonneD. Zondagssluiting Apotheken. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken i6 bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, strekkendo in over eenstemming mot het gevoelen van den Centralcn Gezondheidsraad en vau de pharmaceutische inspecteurs om sluiting van apotheken op Zondagen en algemeen erkendo Christelijke feestdagen toe te laten, mits naar het oordeel van den pharmaceu- tischen inspecteur voldoonde gelegenheid besta tot bet verkrijgen van geneesmiddelen. In do Memorie van Toelichting wordt gewezen op de toenemonde begeerte bij de apothekers en hun personeel, om over Zondagen en algemeen erkonde Christelijke feestdagen vrijelijk te kunnen beschikken. Art. 3 van do wet tot regeling van do uitoefening der artsenjjbereidkunst belet evenwel de verwezenlijking van dien wensch; twijfel, die daaromtrent nog mocht bestaan, is weggenomen door het arrest van den Hoogen Raad van 10 April j.l. Het is niet noodzakelijk, dat alle apot heken op Zondagen on bedoelde feestdagen geopond zijn. In de toelichting wordt een regeling gegeven, waardoor het mogelijk zal zijn, dat sluiting, zij hot ook niet van alle apotheken, kan worden toegelaten. Voor het geval, dat eene uniforme rege ling gewenscl» zou blijken, is in het wots- ontwerp bovendien de gelegeuheid van voorziening bij algemeenen maatregel van bestuur voorbehouden. Een algemeene herziening van bovenge noemde wet is in voorbereiding; het overleg van don Minister mot den Cemralen Gezondheidsraad zal, naar hij hoopt, eerlang afloopen. Het zou evenwel niet billijk zijn, de apothekers op de vervulling van hun redelijk verlangen gedurende een nog niet te bepalen tijd te laten wachten, terwgl spoediger voorziening mogelijk is. Telepathie. Een rijk Eugelschman, die niet genoomd wilde worden, loofde onlangs een som van f 12.000 uit voor het leveren van een over tuigend bewijs, dat twee ver van elkander verwijderde personen elkanders gedachten en gewaarwordingen kunnen kennen. Hg had zich vaak met die, door velen aange hangen leer bezig gehouden, kon ze beslist verwerpen uocli grif aannemen en nu wilde hij door zijn uitgeloofden prijs zien uitge maakt of de telepatihie op waarheid dan wel op verbeelding beruBt.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1