DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. De Troonrede. No. 219. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLA Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. m Bureau: KI.K.IVK 11 lit) 6. Xelef. luiere. 18». Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitonlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam /.ij, die zich met 1 October abonueereu op dit blad. outvan- gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Namens H. M. de Koningin heeft Minister Heemskerk hedenmiddag de zitting der Staten-Generaal geopend met do vol gende rede: Mijne Heeren! De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staton Generaal te openen. Onze betrekkingen met de audere mogend heden zijn vau den meest vriendschappe- lijkcn aard. Kan 1910 voor land en tuin bouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 191J tengevolge van d6 buitengewone droogte en het heerechen van het mond en klauwzeer, voor verschillende takken van het bedrijf een verre van gunstig lesuUaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op be vredigende wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangryke mate toe, terwijl ook de resultaten met het reederijbedrijf behaald verbeterden; de uitkomsten van de ver schillende takken van visscherij zijn be houdens enkele belangrijke uitzonderingen niet zeer bevredigend. In Oo9t-Indié valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoéd. Tegen de epidemische ziekten welke in sommige streken de bevolking bedreigden, werd doortastend opgetreden. Bezwaren ondervonden bij de uitvoering van het grenstractaat van 1904 met Portu gal hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzake lijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van ouze onder danen in hot omliggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren zoo hier te lande als in do koloniën vervullen hunne taak op lofwaardige wgze. Dank zij liet ruim vloeien van 's Rijks middelen laat de financieele toestand des lands zich eenigszing gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duurzame versterking der middelen waartoe ontwerpen zijn inge diend blijft echter dringend noodzakelijk zoowel tot herstel van het evenwicht tus- schen de uitgaven en de ontvangsten als met het oog op onvermijdelijke nieuwe uitgaven waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied welke aan hangig zijn. Dit zittingjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door do behandeling van de bij u aanhangige wetsvoorstellen waarbij van uwe krachtsinspanning en toewijding ougetwyfeld veel zal worden geeischt. Ook audere onderwerpen van wetgeving blijven do aandacht eischen. Een wettelyke regeling inzake de pen sioneering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in 1 bewerking, wetsvoordrachten worden in gereedheid gebracht tot regeling van levens- verzekeringsbedrijf en tot technische her ziening van de woning- en van de leer plichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorwcglijnen voor het locale verkeer en aau dc verbetering van wegen naar de tegenwoordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd, ont werpen zullen U worden aaugeboden in verband met de regeling van de peusioen- aanspraken van het spoorwegpersoneel. Uwe medewerking zal worden gevraagd, om de particuliere locale telefoouexploitatie door rijksexploitatie te vervangen. Een wetsontwerp bedoelende verkrijging, door landarbeiders van land met woniDg in eigendom of van los land in pacht zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening yan de jachtwet en van de regeling van het land bouw en veeartsenijkundig onderwijs zijD in bewerking. Een wetsontwerp ter verze kering van arbeiders tegen geldelijke ge volgen van beroepsziekten zal u bereiken. Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den finaucieelen en economischen toestand van Suriname. In voorbereiding is eene hervorming van de politierechtspraak in Nederlandsch-Indië. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot wijziging van artikel 111 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indië. Moge op uw veel omvattenden arbeid Gods Zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal to zyn geopend. stolypin OTRRLEDE 1. De Russische Minister-President Stolypin is gisteravond om 10 uur overleden. Er schgnt in den loop van den dag 'n ongunstige keer in z'n toestand gekomen tc zgn. De ochtend-bulletin» luidden al bedenkelijk en 's middags deden dn berichten 't ergste verwachten. Stolypin was de zoon van een Russisch generaal; hg werd te Dresden in 1863 geboren, tijdens zijn ouders een reis door Duitschlaud maakten. Stolypin studeerde aan de universiteit te Petersburg en werd in 18S4 aan het ministerie Tan binnen- landsche zaken werkzaam gesteld. Yier jaar later verliet hij het ministerie om zich op zgu landgoederen in het gouver nement Kovno terug te trekken. Na tot adelsmaarschalk gekozen te zijn, werd hg in 1903 benoemd tot gouverneur van Saratof. Stolypin was nog gouverneur toen in 1906 Goremikiue als opvolger van graaf Witte, hem de portefeuille van bin- nenlandsche zaken aanbood. Weinige weken daarna trad Goremikine af en werd Stoly pin Minister-president. Dat was in den zomer van 1906, en midden in het revo- lutionnair tijdperk. Het was ook de tgd der marine-oproeren te Sveaborg. Weinig tijds later had de aanslag plaats tegen Stolypiu's villa, iu de oinstrekeu vau Petersburg gelegen. Bovendien was Stolypin's verhouding tot de eerste en de tweede Doema verie van gemakkelijk. Tevergeefs trachtte hij een constitutioneel Ministei te zijn; het eene oproer volgde op het andere, en 16 Juui 1907 werd de tweede Doema ont bonden. Opnieuw moest Stolypin zonder Parle ment regeeren. Hij stelde al zgu vertrouwen op het bijeenroepen van de derde Doema, waarin hij met omzichtigheid en geduld een meerderheid zocht bijeen te krijgen, en een werkelijken parlementairen geest te kweeken Maar reeds in October 1908 deden zich opnieuw zeer ernstige vraag stukken voor: de annexatie van Bosnië en weinig tijds later de zaak-Azew. In 1909 wisten zijn, allengs talrijker geworden vijanden, hem in een zeer moeilgk parket te drijven; de Tsaar scheen hun gelijk te geven door te weigeren de besluiten van de Doema tegen den Rijksraad en het marinebestuur te bekrachtigen. Doch Stoly pin kon op zulk een üitstokenden staat van dienst wijzen, dat hij de crisis wist te boven te komen en aan het bewind bleef. In Maart van dit jaar verkeerde Stolypin opnieuw in moeilijkheden met de Doema naar aanleiding der zemtsvo's in Polen. Hg zond de Doema gedurende drie dagennaar huis, ten eiude de besluiten te kunnen af kondigen. Opnieuw scheen het, dat zgn positie zeer slecht was, doch wederom wist Stolypin alle moeilijkheden te overwinnen. Stolypin isnaar wat van den persoon van den moordenaar bekend is geworden het slachtoffor geworden van zijn eigen politiestclsel: het stille veiklikkerswezen en de meer dan eens gevaarlijk gebleken op neming van revolutionnairen in de gelede ren der politieambtenaren. Na den aanslag op Plehwe en de door Yoskrcssensky ver oorzaakte ontploffing, die een hoogen Petersburg6ohcn politieambtenaar het leven kostte, heeft ook hij voor het systeem moe ten boeten. lederen dag, zou hij eens ge zegd hebben, sta ik met den dood voor oogen op; het lang verwachte oogenblikis dan ook eindelijk gekomen. Frankrijk- Duitschland. Hedenavond zal het antwoord van Duitschland aan Cam'non ter hand worden gesteld. De Franscho pers gaat voort met het handhaven van een zeer gereserveerde houding bij het overdreven optimisme der Duitsche bladen. Hier begrijpt men zeer goed, dat dit optimisme van hooger hand bevolen is, en dienen moet om de gemoe deren der ongerust geworden spaarders en der beurs-menschen tot bedaren tc brengen. Men lacht wat, om den ijver vau sommige bladen, als de Lokal-Anzeiger, die doen alsof de overeenstemming reeds verkregen, en slechts op ondergeschikte punten nog wat te regelen is. Zonder een indruk te willen geven voor de ontvangst van het Duitsche antwoord, beschouwt de Fransche pers den toestand nog weir.ig véianderd. „De Fransche nota", zegt de Echo de Paris, „geeft de uiterste grens aan van onzen goeden wil. Er blijven oog een aan tal beginselquaesties in behandeling, waar van wij verklaard hebben niet te kunnen afgaan, Zoo dus Duitschland uicuwe eischen zou stellen over die quaestios, moeten wjj opnieuw antwoorden mot een: uon popu lous". De Matin spreekt in deuzolfdeu geest, en zegt een nota van de Norddeutsche Allgomeine Zeituug besprekende, die voor zichtigheidshalve van nog vrij belangrijke verschillen gewaagt: „Wij hopen dat Duitschland in zgn antwoord genoeg breedte vau opvatting zal toonen, opdat de regee ringen zoo spqedig mogelijk kunnen mede- deelen, dat de overeenstemming voor Ma rokko verkregen is. Anders zou het kunnen gebeuren dat de Fransche regeering een derde outwerp moet zenden, dat om zoo te zeggen gelijkluidend is niet het tweede. Het Journal zegt, dat de te regelen quaestios juist die zijn. waarover het 't moeilijkst is tot overeenstemmiug te komen. De oplossing van dc Marokkaansche quaestie verdraagt niet de minste zwakheid. De geringste beperking van onze vrijheid van handelen zou alle voordeden te niet doen. De correspondent van de Figaro to Lon den zegt, dat de Engelsche diplomatieke kringeu optimistisch gestemd zijn over den afloop der onderhandelingen, zelfs indien geen overeenstemming werd verkregen. Men gelooft uiet, dat de oorlog aanstaande is, niettemin neemt Eogelaud stilletjes alle mogelijke voorzorgen en de correspondent bevestigt dat Frankrijk op de eerste alarm zal kunnen rekenen op de actievo mede werking van de Britsche vloot en het Britecho leger. Onder het opschrift: „Les consequences d'Agadir" wijst de Matin op groote schade die handel en nijverheid in Duitschland ondervinden van hot terugtrekken der vreemde kapitalen. Deze Bchade wordt erkend door de Botsen Courrier en de Frankf.Ztg. De Temps spreekt do hoop uit, dat het antwoord van Duitschland niet dubbelzinnig meer zal uitvallen, daar „de ernstige con tradictie tusschen Duitschlands onmisken bare vredelievendheid on het voortdurend aggre68ieve optreden van zijn diplomatie, steeds meer drukt op den algemeenen toestand in do wereld. In Frankrijk begint de openbare raeening, na zooveel teleurstellingen door Duitschland sedert 1905 bereid, te twijfelen aan do betrouwbaarheid ven dat land. De Fransche regeering zal zoo lang mogelijk onderhan delen, maar Duitschland zal, zoo het de zaken goed inziet, bemerken dat de meor- dorheid van hét Franscho volk, zoo eens gezind als ooit, achter de regeering staat en bezield is met een gevoel van toorn en verzet waarmede niemand noch in het land noch daaibuiten zonder gevaar kan blijven spelen. Onlusten in Wkknen. Ook in Weenen is 't gisteren tot zeer ernstige demonstraties tegen de duurte der levensmiddelen gekomen. Van socialistische zijde was 'n betoogiug op touw gezet en dit is de aanleiding tot de ongeregeldheden geweest. De troepen dieven een deel van den stoet terug, die de stad wilde binnendringen. De betoogers wierpen met projectielen, de •oldaten losten drie salvo's, waardoor enkele personen gewond zijn. Eveneens hadden wanordelijkheden plaats te Matzleindorf. Bij de ongeregeldheden wierpen do be toogers de ruiten in van het stadhuis, van de prefectuur en vau particuliere gebouwen. De troepen herstelden de orde. Er zijn

De Eemlander | 1911 | | pagina 1