Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 19 September 1911. Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Clermont, laagste 745.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 20 Sep tember 1911. Matige tot krachtige Z.W.- lyke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. /barometerstand le AMERSFOCPX 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 63 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TIMPERATUUR van het water op Dins dag 19 Sept. des 's morgens 7 uur ie 60' F. gewonden bij de politie en de betoogers. Zich terugtrekkend wierpen de betoogers de ruiten in van verschillende handels huizen en van de straatlantaarns in eooigo straten van de wyk Ottakring. Zij plun derden een school en deden aanvallen op tramwagens, die zy trachtten in brand te steken. De troepen moesten tusschenbeide komen en van de wapens gebruik maken. In den avond namen de onlusten in de arbeiderswijk Ottakring een ernstig karakter aan. De betoogers sloegen de lantaarns :n de voornaamste straten Btuk en richtten barricades op, om de troepen te beletten verder te rukken. Er werd met projec tielen naar de troepen en de politie ge worpen. De troepen maakten gebruik van hun wapeDS. Het gerucht loopt dat er één doode, 4 ernstig gewonden en 80 meer of minder ernstig gekwetsten zijn. Aan de zijde van de troepen en de politie wei den verscheiden manschappen ernstig gewond. In den loop van den dag werden 70 arrestaties gedaan in de binnenstad en 100 in de wijk Otta kring. Tegen 11 uur in den avond was in Ottakring de rust hersteld. Het bestuur van de sociaal-democratische partij sprak afkeu ring uit over de ongedisciplineerde elemen ten, die met de troepen en de politie voch ten, en verzocht de arbeiders Maandagmor gen gewoon den arbeid te hervatten. Het is gebleken dat een persoon gedood werd, velen ernstig gewond, en 58 min of meer ernstig werden gekwetst; hieronder zijn begrepen de gewonden bij de politie en de troepen. Aan de „Berliner Anzeigcr" word uit Weenen geseind: De straat, waarin zich gisteren de ongeregeldheden afspeelden, is een tooneel van verwoesting en nog steeds door militairen bezet, daar men voor herhaling vreest. Voor de wijk Uttakring iB de kleine staat van beleg afgekondigd. De huisdeuren moeten te 8 uur gesloten worden, de koffiehuizen te 9 uur. Niemand mag zondi r gegronde redenen zijn woning verlaten. De huisvadcre zijn in dit opzicht voor het gezin verantwoor delijk. Tegen den morgen begon het hard te regenen, hetgeen de politie het schoonvegen van de straten gemakkelijk maakte. Later klaarde het weer echter op en men vreest nu voor ongeregeldheden, wan neer de arbeiders van het werk terugkeeren. Tusschen den minister van binnenland- sche zaken en den politie-president, die versterking wcnscht te hebben, vinden be sprekingen plaats. Reeds zijn troepen van buiten de stad ontboden. Uit Praag wordt geseind, dat de sociaal democratische party tegen Woensdag, wan neer de Landdag geopend wordt, de alge- moene staking zal proclameeren. Men vreest, dat er groote demonstraties zullen plaatB hebben. Vrijzinnig-Democratische Bond. Deze Bond houdt Zaterdag 4 en Zondag 5 November te Zutphen zijn algemeene vergadering. Daarin zal worden voorzien in de vaca tures vau leden van het hoofdbestuur we gens periodieke aftreding der heeren Welleman, Nolting en Ketelaar en in de vacature-Visser. Verder komen aan de orde een regle mentswijziging en het rapport der commis sie voor de ouderdomsverzekering. Naar aanleiding daarvan stelt het hoofd bestuur voor, dat de Bond als zijn mee ning uitspreke: a. Invaliditeits- en ouderdomsverzorging behooren gelijktijdig en in onderling ver band te worden geregeld; aangezien de omvang en de beteekonis van invaliditeit veel grooter is dan die van ouderdom en de nooden dooi invaliditeit teweeggebracht, in veel ruimer kring en in den regel zeker niet minder zwaar worden gevoeld, dan die welke uit ouderdom voortvloeien. Invaliditeitsvoorziening moot dus stellig niet minder urgent worden geacht dan ouderdomsvoorziening. b. De vorm van deze invaliditeits- en ouderdoms-verzorging zij een combinatie van verplichtte verzekering en Staatspen- sioneeriDg; zoodauig, dat voor loontrekken- den de verzekeringspremie voor de helft wordt betaald door de werkgevers en voor de helft door de werklieden, met dien verstande, dat de betaling van de premie voor de werklieden met lage loonen door den Staat wordt overgenomen. Voor niet-looutrekkenden met geringe inkomens gelde hetzelfde beginsel. o. Het bedrag van de wekelijksche in komens, waarvoor de premiebetaling door den Staat wordt overgenomen, wordo in verband niet plaatselijke omstandigheden zoo mogelijk op 16 tot f 10 bepaald. d. De leeftijd voor de ouderdomsrente worde gesteld op 65 jaar e. De organisatie dezer verzekering be ruste op het beginsel van zoo sterk moge lijke decentralisatie en zoo groot mogelijke medewerking van belanghebbenden. f. Do noodige middelen ter voorziening in de kosten dezer verzekering mogen in geen geval worden gevonden door verhoo- ging van invoerrechten, maar door toe passing van do beginselen omtrent het belastingwezen, opgenomen in het werk program van den V. D. Bond. Onafgedaan werk. Het Wbld. van hot Recht «chrijftj .Verleden jaar gaven wij een lijst van wetsontwerpen, welke bij het uiteengaan der Kamers in behandeling waren en on afgedaan waren gebleven. Van de acht daarop vermelde ontwerpen heeft Blechts één het Staatsblad kunnen bereiken, dat ter bestrijding van de zedeloosheid. Al het andere bleef rusten. Ook de ontwerpen tot herziening van de militaire rechtspleging, van welke de regeeiing uitdrukkelijk een spoedige behandeling had wenschelijk ver klaard, ook het ontwerp tot herziening van bet burgerlijk bewijsrecht, sinds 1907 in staat van wijzen. Misschieu heeft het nog eenig nut, op een en ander nog eens de aandacht te vestigen. Men kan nooit weten. Mogen wij er dan tevens de her innering aan toevoegen, dat het nieuwe Wetboek van Militair Strafrecht werd vast gesteld bij de wet van 27 April 1903 en nog steeds op invoering wacht." Gisterenavond werd in de sociëteit „VerecDiging" een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij, waarin de heer J. van den Tempel van Amsterdam de beteekeuis van „Roode Dinsdag" uiteenzette. Spreker wees er op hoe het algemeen kiesrecht meer en meer wordt het middel punt van het politieke leven, hetgeen blijkt uit de steeds toenemende belangstelling daarvoor bij de politieke partyen en be sprak, als noodzakelijk gevolg van het algemeen kiesrecht, de sociale hervormin gen. Staatspensionneering, ziekteverzeke ring, invaliditeits- en ouderdomsverzekering, winnen dan ook voortdurend meer voor standers. Wel bestaan er wetsontwerpen daarvoor, maar onze Christelijke regeering zorgt er niet voor, dat de ontwerpen ook wetten worden. En daartegenover legt ze met haar belastingwetgeving steeds meer lasten op de arbeiderB. De indirecte belas tingen, in hoofdzaak opgebracht door de arbeidende klasse, zijn onevenredig hoog, en dreigen thans weer verzwaard te wor den docr de beschermende rechten. En dat er voor de sociale wetten geen geld zou zijn, kan spr. niet inzien. Van 1S96 tot 1907 toch steeg het totaal der aanslag in de vermogensbelasting van 5516 millioen tot 6534 millioen, waaruit blijkt, dat er geld genoeg is, als men het maar haalt waar het is. Verbetering is slechts te brengen door een krachtigen kiesrechtstrijd. De groote voordeelen komen eeist als de arbeiders het kiesrecht ook goed leeren gebruiken, maar de ervaring leert, dat er ook directe voordeelen door dien stryd worden verkre gen. Alles wat op het gebied van sociale wetgeving in ons land bestaat is gekomen na een opflikkering van het Nederlandsche proletariaat. Zoo in 1874 de Kinderwet- Van Houten, in 1889 de Arbeidswet, in 1897 de ougevallenwet. En Sprekers vaste overtuiging is het, dat het nu evenzoo zal gaan. Ten slotte bespreekt de heer van den Tempel de aktie voor het volkspetitionne- raent. In weerwil van do ondervonden te genwerking telt het adres 318.808 hand- teekeningen. Dit cijfer wordt nog iets hooger, daar er nog steeds lijsten inkomen Uit het district Amersfoort kwamen 3688 handteekeniogen; uit de stad Amersfoort 1459, waaronder 417 van vrouwen. Na de beteekenis van de betooging in den Haag te hebben uiteengezet, eindigde Spr. met een opwekking mede te strijden voor het algemeen kiesrecht. Bij besluit van den Minister van Finan ciën is de 398ste Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 20 November 1911 en eindigt 9 Februari 1912. De verkoop van de loten zal aanvangen op den 30 October 1911. Onderscheidene studenten van ver schillende Universiteitssteden hebben een korpB opgericht, met het doel allen, die de Gereformeerdo beginselen zijn toegedaan, te vereenigon en zich bij de Unie aan te sluiten. Voor de Utrechtsche universiteit treedt op de heer J. Donnor te Amersfoort. De le luitenant H. J. Ruempol Ha mer van het 5e regiment infanterie wordt van 13 Oct. tot 2 Nov. a.s. bij de werk plaatsen voor draagbare wapenen aan de Hcmbrug gedetacheerd tot het Tolgen van een cursus ter opleiding tot officier van wapening. De rechtbank te Utrecht heeft gis teren, overeenkomstig het verzoek van den verdediger, Mr. M. Mendels, vrijgesproken C. A. II. sigarenmaker te Amersfoort, be klaagd van mishandeling (hot gooien met een steen) van een werkwillige tijdens do staking by den sigarenfabrikant G. van Dors8en alhier. De cisch was 1 maand gevangenisstraf. Verschenen is de Gemeentebegroo- ting voor 1912 welke sluit in ontvangsten uitgaaf mot een bedrag van f747 746.15. In de Nota van B. en W. zeggen zij: De gewone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1911 werden geraamd op f651 941.24, terwijl die voor 1912 ge raamd worden op f489 746.15. Deze vermindering is toe te schrijven aan de door U vastgestelde bedrijfsveror- dening voor de gasfabriek, tengevolge waarvan de uitgaven en ontvangsten voor deze inrichtingen niet meer op de Ge meente begrooting voorkomen. Slechts zijn thans iu de begrooting opgenomen de terugbetaling van rente en aflossing door de fabriek aaD de Gemeente, benevens een geraamd batig saldo. In de Momoriën van toelichting op de Gemeente begrootingen der laatste jaren is meermalen door ons gewezen op de wenschelijkheid het beschikbare gedeelte van het saldo van een afgesloten dienstjaar voor gewone uitgaven niet te verhoogen. Indien toch een beschikbaar saldo geheel aangewezen wordt voor betaling van jaar lijks terugkeerende uitgaven en over een dienstjaar een lager saldo verkregen wordt, dan zullen zich moeilijkheden kunnen voordoen, die ernstiger zijn naar mate het verkregen saldo kleiner is dan het saldo van een vorig dienstjaar. Dat dit eevaar geenszins denkbeeldig is, blykt uit de rekeningen over de jaren 1909 en 1910. Over 1909 bedroeg het beschikbare saldo der gewone middelen f42 393.88s, over 1910 f29 324 01 (zie voor de bestanddeelen van deze saldo's de toelichting op art. 1 der begrootingen). Was destijds het geheele bedrag van f 42 393 8S5 aangewezen voor jaarlijks terug keerende uitgaven, dan zoude, tengevolge van het lagere saldo over 1910, een belangryk tekort op andere wyze gedekt moeten worden. By de vaststelling der Begrooting voor 1911 is evenwel besloten f29 259 11' te gebruiken voor gewone doeleinden (waar onder daD nog f 8000.begrepen waren voor bijzondere opeubare werken en f 1000 voor de landbouw-tentoou6telling) en de rest, ad f 13 134 77, voor buitengewone doeleinden. Trekt men de genoemde f 8000 en f 1000 =f9000.af van het beschikbaar gestelde bedrag, dan zoude dus een saldo van 20.259 IIs aangenomen moeten worden voor de dekking van de gewone uitgaven aaaugezien immers de resteerende f 9000. bestemd waren voor niet-torugkeerende uitgaven. Evenwel is het niet mogelijk geweest, deze begrootiög sluitende te maken indien van het batig saldo over 1910 geen hooger bedrag dan f 20,259,11s beschikbaar werd gesteld. Dit bedrag moet gebracht worden op f 25,500zoodat het nog blyft onder het werkelijk verkregen saldo, hetgeen f 29,324,01 bedraagt. Wordt dus een be drag van f 25.500 beschikbaar gesteld voor de gewone middelen, daD kan voorloopig voor buitengewone doeleinden gereserveerd blijven f 29,324,01—f 25,500 zz f 3,824,01. Dat met een saldo van f 20,259,11s niet kan volstaan worden, moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de Hoogere Bur gerschool. Terwijl voor 1911 de school gelden, tengevolge van de nieuwe school geldregeling, f8403 hooger kondeD geraamd worden, moet deze opbrengst, vergeleken bij 1911, f9553 lager worden geraamd. In verband met het aantal klassen moet do Rijks-subsidie f 3U00 lager worden geraamd. Tegenover deze mindere ontvangsten staat een bedrag van f 6586,22, waarmede do uitgaven verminderd kunnen worden. Ook andere posten eischen belangryk hoogere uitgaven (byv. subsidie Armbestuur f2567,32 tractemeuten Lager onderwijs f2231,25). Daartegenover staat, dat ook verscheidene artikelen in uitgaaf lager geraamd zijn eD dat meerdere ontvangslartikelen een stijging aanwijzen. ZFIST. Zaterdagavond laat kwam de auto van baron Zuijlen van Nijevelt, be woner van het kasteal Haarzuilen te Vleu ten uit de richting Woudenberg, met groote vaart Zeist inryden. Bij den ingang van het bosch, niet ver van de kom van het dorp, alwaar de weg een vrij scherpe boebt maakt, kon de auto door haar groote vaart deze bocht niet nemen, zoodat zij met groote kracht tegen een boom reed. De inzittendeu, de heeren baron Van Zuylen, dr. Bouvé uit Oosterbeek, en de chauffeur, werden uit het voertuig geslingerd en kwamen eenige meters verder iu het kreupelhout terecht. Alleen de chauffeur bekwam vrij ernstige wonden aan het hoofd, men vreesde voor hersenschudding. Toen men even later een onderzoek wilde instellen naar den toestand van het beschadigde voertuig, kwam het licht, dat men daarbij gebruikte, te dicht bij het benzine-reservoir, waardoor de auto vlam vatte en bijna geheel werd vornield. Alleen de motor bleef ongeschonden. Cadetten en burgers. Zondag avond zaten in het café „de Burg'' op 't Hofplein te Alkmaar een veertigtal cadetten van het eerste en het tweede studiejaar, om buiten de school met elkaar kennis te maken. De op het Hof spelende jeugd vond daarin aanleiding om voor de open rameD,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2