DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 220. De opening der Kamers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULEINK HllO 6. Telef. Iutere. 188. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regele f 0.40. Voor icderen rcgel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Ëuitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amstordam Zij. die zieli met 1 October abonueereu op dit blad. ontvan gen de tot dien datunt verschij nende nummers gratis. Helaas, wij kunnen boven dit artikel niet schrijven: „de Troonrede''. Het is Minister Heemskerk, die ditmaal namens H.-M. de Koningin in de Yereenigde Vergadering der beide Kamers de „Openingsrede" uit gesproken heeft. Met innige teleurstelling en oprechte ver bazing heeft gaDSch Nederland de tijding vernomen, dat de Koningin de zitting der Staten-Genoraal niet in persoon zou openen. AVolke politieke richting men overigens ook toegedaan mocht zijn, algemeen be treurde en verwonderde men zich over dit besluit. Want wel is bij de opvolgende grond wetsherzieningen steeds meer 't overwicht verplaatst van de Kroon naar 't Parlement maar de wetgevende macht berust toch nog steeds bij Koning, èn Parlement, en niet bij 't Parlement alleen. Eu als nu op 'n dag als gisteren, bij 'n gelegenheid als do opening vaD de zitting der Staten Gene raal, de KoDing zonder dringende reden afwezig is, maakt dit den indruk als of uit de wetgevende macht de Koning geheel uitgeschakeld kan worden. De meest voor de hand liggende reden voor dezeo verassenden zet op 't staatkun dig schaakbord is natuurlijk de sinds maan den aangekondigde socialistische betoogiug voor Algemeen Kiesrecht. Als inderdaad de „Roode Dinsdag" de oorzaak geweest is van 't wegblijven der Koningin, kunnen wij moeilijk gelooveo, dat Zij uit eigen beweging tot dit voor Haar Volk zoo telourstellendo besluit gekomen is. 'n Oranje-vorst ruimt niet 't veld voor 'n socialistische manifestatie, 't Zullen dus ongetwijfeld de verantwoordelijke raadslie den der Kroon geweest zijn, die H, M. overreed hebbeo, aan hen ditmaal op te dragen de zitting der Staten-Generaal te openen. Om welke redenen? Wij kunnen 't zelfs niet gisseD. Geheel onaannemelijk komt 't ons voor, dat gehandeld zou zijn uit vrees, dat de persoon der Koningin aan eenig gevaar of zelfs maar aan eenige onaaugename bejegening zou blootgesteld zijn. Die mogelijkheid scheen geheel uitge sloten; de Ncderlandsche socialisten zijn geen nihilisten of bommenwerpers en zij zullen zich er wel ter dege van bewust zijn, dat 't hun zaak slechts 6chado zou hebben kuunen toebrengen, als ons volk de veiligheid van z'n Koningin ook maar één oogenblik bedreigd had gezien. Eerder zouden wij meeneu, dat H. M. niet naar den Haag gekomen is, omdat Zij de Troonrede, die Haar ditmaal voorgelegd werd, niet de moeite van de reis waard achtte. Id trouwe, 't is 'n onbeduidende rede, die Heemskerk gisteren uitgesproken heeft Wij zullen on kunnen er maar heel weinig van zeggen, omdat de rede zelf ook heel weiDig zegt, gelijk trouwens de laatste jaren steeds 't geval geweest is. Te prijzen valt 't in den minister, dat hij niet al te voel beloften gedaan heeft, waarvan hij wist dat de vervulliog toch niet mogelijk zou ziju. Indien in de nieuwe zitting alles afgedaan wordt, wat thans aanhangig is, zal 't ons werkelijk meevallen. Alleen deze opmerking moet ons nog uit de pen: in den verkiezingstijd wordt den kiezers steeds diets gemaakt, dat 't gaat voor of tegen den Christus. Tcvergeefi hebben wij in de openingsrede naar een spoor gezocht, dat er op wjjzen kan, dat die verkiezingsleuze bewaarheid wordt. Wanneer zullen de kiezers toch gaan inzien, dat ze op weinig christelijke wijze bij den neus om den tuin geleid worden? Stolypin's dood. De Russische couranten zijn gistormorgen met rouwrand verscheoen. Zij bevatten por tretten van Stolypin eu kolommen-laDge arti kelen, aan den overleden minister-president gewijd. Deze artikelen geven uitdrukking aan de smart en de verontwaardiging over het gebeurde. Zij schetsen de verdiensten van Stolypin. Het Nowoje Wremja schrijft dat de geschiedenis van Rusland een nieuw tijdperk is ingetreden. De dood trad in tengevolge van liart- verzwakking. De dokter Afanasjef heeft de volgende mededeelingen gedaan over de laatste uren van den stervende. Hij had den geheelen Maandag erge pijn gehad en gekermd. Om zes uur 's avonds begonnen hem de krach ten te ontzinken, af en toe trad bewuste- teloosheid op. Yerscheidene malen riep de stervendu luid: „Geef den brief terug". Tegen acht uur begon de zieke koud te worden; hij wist dat hij g'wg sterven. Oui negen uur sprak hij ziju laatste woorden: „Legt mij op mijn zijde". Een half uur voor den dood intrad, verloor hij het be wustzijn. Om drie uur 's nachts voerde professor Obolenski een sectie uit; daarna werd het lijk door prof. Stefauof gebalsemd. Aan het ministerie van binueulandsche zaken heersebt groote verwarrine. Het vraagstuk, wie de overledene zal opvolgen, wordt sterk op den voorgrond gesteld. Aanzienlijke kansen heeft Makarof, de vroegere onder-minister, ook Doernowo. De benoeming van Kokoftsef tot minister president schijnt echter vast te staan. De dader Bagros, die in de veBting te Kief is opgesloten, is vreeseli„k ter neer geslagen en ziek. Het onderzoek tegen hem is geëindigd. Uit Kiëf wordt aan de Lokal Anzeiger: geseind: Stolypin's doctoren moeten tot de overtuiging zijn gekomen dat het pistool, waaruit geschoten is, met dumdum-kogels geladen was. Verschillende verwondingen van inwendige organen werden daardoor verklaard. Dit pistool had Bagrof gekregen van overste Kulobka, den chef van de ge heime politic te Kief. Het ziekenhuis, waarin het stoffelijk overschot van Stolypin ligt, was eergisteren den geheoleu dag door een groote menigte belegerd, die bleef staan totdat des avonds het bericht van het overlijden werd verspreid. Frankrijk en Duitschland. Het antwoord van Duitschland is uog niet bekend; toch is er reeds een en ander uitgelokt. l)e belangrijke stap vooruit, dien meu verwachtte en algeraccu als nood zakelijk gevoeld had, is iu zooverre werke lijk gedaan, dat Duitschland omtreut de geschilpunten betreffende den Marokkaan- schcu status ook concessies gedaan heeft, die door hun omvang en door de wijze, waarop ze gedaan ziju, het geschil zoover beperkt hebben en den wil tot accoord zoo duidelijk vastgesteld, dat een breuk hoogst onwaarschijnlijk gewordeu is. Et- blijft echter niettemin geechilterrein; dat spreekt vanzelf. Geou van beiden wil in eens zijn maximum toegeven of den schiju op zich nemen, aan de sommaties in de pers van de tegenpartij toe te geven. Er moet dus uog geduld geoefend. De kwade zijde van dit voortzetten van het mar- chandeeren is de toenemende ontstemming van de Fransche openbare mecniug. Dit kan namelijk maken, dat, ook bij een tou slotte sluiten van een accoord, deFransch- Duitsche betrekkingen nog minder werke- lijkb verbetermg zulleu ondergaan dan sommigen misschien verwacht hadden. De Matin zegt in een artikel, waarboven zij plaatstOpgeschoten, maar nog niet aan het doel: Wij meenen, dat Duitschland van zijn kant het een en ander toegegeven heeft, maat- wij vreezen, dat het nog niet genoeg is om te kunnen zeggen, dat de overeenkomst beklonken is. Laat ons echter niet ongeduldig worden. Indien wij vol gelijken wat, naar wij meenen, morgen het verschil van inzicht zal uitmakon met dat, wat veertien dagen geleden bestond, dan kunnen wij niet ontkennen, dat er een heel aiud weegs in de goede richting is afgelegd. Naar aanleiding van de optimistische opvatting van Duitschland in de Marrok- kaansche quaestie verklaart de officieuse Berliner Korrespoudenz: van alle punten die tot het program der verzekering van de economische rechten van Duitschland iü Marokko behooien, is nog slechts een enkel punt waarover uog geen overccu- verkregen is. Daarop grondt de Duitsche pers de hoop, op een spoedige definitieve regeling der gobecle Marrokkaansche quaestie. De korte tijd die roodig was voor het opstellen vau het Duitsche aut woord toont, dat een tamelijk algemeene overeenstemming tusscheu Frankrijk eu Duitschland is tot stand gekomen. De Echo de Paris zegt, dat ondanks het besliste stilzwijgeu in officieele kringen, zij in staat is het volgende overzicht te geven van het Duitsche antwoord dat hedenavond te Parijs wordt verwacht: Duitschland geeft het denkbeeld niet op van een internationaal toezicht (controle) op het beheer van Frankrijk in Marokko, wijl het de aaugebodCD waarborgen onvol doende acht. Het blijft ook cffectiove deelneming vragen iu alle openbare werken en spoorwegen, waarvan de uitvoeriDg dooi de Sheriflijusche regeering aan Frankrijk zou worden opgedragen. Het biedt daar- ontegen ook Mcelnoming aan in de ondernemingen welke aan Duitschland worden toegewezen. Een ander geschilpunt is de douane- quaestie. De Duitsche opmerkingen ziju in verzoe nenden en gematigden geest gesteld. De Temps doolt omtrent het gisteren tus6chen Cambon en Kiderlen te Berljjn gevoerde onderhoud mede, dat in tegen spraak met hetgeen bericht is het schriftelijk antwoord nog niet is overhandigd. In dit langdurige onderhoud hebben de minister eu de ambassadeur gelegenheid gehad allo twistpunten van het verdrag over Marokko nog eens na te gaan, zonder dat zjj echtor tot con bepaalde, algeineeno overeenkomst zjju gekomen; zij bobben zich verstaan over enkele punten, terwijl andero van buitengewoon belang onafgedaan zijn geble ven. Ten slotte gaf Kiderlen den wensch te kennen de besprekingen voort te zetten voor de nieuwe uitwisseling vau documenten, maar cerat nadat hij met den rijkskanselier zou hebben gesproken. De volgende bespieking zal vermoedelijk eerst Donderdag plaats hebben. De oudeiimnde- lingen zullen nogweleonigeu tijd aanhouden. De stakingen in Spanje. Reuter seint uit Madrid, dato 19 Sept. Do „Staatscourant" bevat een besluit, waarbij de grondwettelijke waarborgen voor Valencia tjjdclijk worden opgeheven. De algemeene Arbeidersbond besloot tot een algemeene staking over geheel Spanje. De datum vaD afkondiging zal nader worden vastgesteld. De grondwettelijke waarborgen zijn voor geheel Spauje geschorst. Minister-president Canalejas heeft mede gedeeld, dat te Alcira en te Cercageote de commune is uitgoroepen. Alcira is in handen der revolutionnaireo; zjj hebben de Btad gedeeltelijk door dynamiet verwoest en eeo poging gedaan om het klooster in brand te steken. Men is in het onzekere omtrent het lot van de burgerwacht; het stadhuis is verbrand. Het is gebleken, dat vreemdelingen de leiding van de ongeregeldheden in handen hebben. 'Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gistermiddag 3 uur de werkzaamheden hervat Het voorzitteischap werd waargenomen door den heer Lieftiock, oudste lid in jaren, die de leden verwelkomde met een kort woord. De minister van financien diende de Staatsbegrooting voor 1912 met bijbehoo- rende finaccieele nota in. Daarna werd overgegaan tot het opma ken der nominatie voor het Voorzitterschap der Kamer. Eerste candidaat werd mr. W. K. F. P. graaf van Bylan'lt met 69 van de 74 stemmen. Tweede caudidaat werd jhr. mr O. van Nispen tot Seveuaer (Nijmegen) met 56 van de 74 stemmen. Derde candidaat werd mr. II. L. Drucker De tijdelijke Voorzitter zegt dat, daal de Koningin tot ons leedwezen niet in de residentie is, de voordracht aan H. M. zal worden toegezonden.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1