DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 222. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. van Kclitiurricuburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. f Iturenu: KI.KIAS1 HwMi 6. Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentie»; Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iedorcn regol meer f 0.08. Guiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitenlaudsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam Ztj, die zlcli met 1 October abonucereu op dit blad. ontvan gen de tot dien datum vemcliij- nende nummers gratis. De Millioenbn-nota. De Nieuwe Rott. Ct. geeft een overzicht van den financioelen stand vau zaken over de jaren 1909—1911, van de voor 1912 ingediende begrooting en van de middelen, die Minister Kolkmau voorstelt, om het to- kort te dekken, om dan tot de volgende conclusie te komen: „Luchtkastcelen ziedaar hetgeen do Minister ter bescherming van het evenwicht der begrooting te hulp roept. Ten slotte begint do Minister dat ook eenigermate te begrijpen. Al verder aan zijn nota schrijvend, komt do gedachte bij hem op, dat de nieuwe inkomstenbelasting toch heel mis schien wel eens niet in 1912 in werking zou kuDnen treden. Op het tot stand ko men van die wet, zegt hij, mag niet „te zeer" worden gerekend. Zekerheidshalve zal de minister dus nog m»ar een outwerpje indienen, om 10 opcenten op bedrijf»- eu vermogensbelasting te iunen, „hetwelk uit den aard der zaak slechts in werking zal moeten treden, wanneer de betrokken be lastingen niet middelerwijl zijn afgeschaft of gewijzigd door de meer ingrijpende nieuwe regoling van het onderwerp". „Dus: opcenten, daarop komt het voor het volgend jaar neer. De Minister zal op centen heffen en laat verder 't deficit deficit. „Mochten onverhoopt ook de andere boven genoemde belastingontwerpen niet tijdig tot stand komen om in 1912 'n noemonswaar- dig bedrag aan de middelen toe te voegen", dan zal in den zomer van 1913 eens ge keken worden of 't afgeloopen jaar goed of kwaad is geweest. In het laatste geval zullen voorstellen worden gedaan, b.v. een om weer een nieuwen aanval op het suiker- fonds te gaan doen. „Resumeerend, mogen wij dus zeggen, dat met deze begrooting een nieuwe rich ting in onze financieele politiek ingeluid wordteen politiek van komt tijd komt raad. Alles zal reg kom, wordt de leus. Het is weer het oude, optimistische Kamer lid Kolkman, die in de millioencnnota het woord voert. Het pessimisme, waardoor de eerste jaren van het beleid van Minister Kolkmau zich hebben gekenmerkt, heeft dezen bewindsman weer gansch en al ver laten. Zoo gansch, dat wie niet beter wist haast zou gaan denken, dat de heor Kolk man den tijd reeds ziet naderen, waarop hij weer in de banken van de oppositie zal zitten en daartoe de voorbereidende maatregelen treft". Obstructie in de Kamer. De Hoefijzer-correspondent van 't Han delsblad schrijft over de obstructie der socialisten in de Tweede Kamer: De heer Van Bylandt heeft er vandaag, deu tweeden dag van zijn hernieuwd pre sidium, den brui al van gevevcn. Na do pauze deelde de heer O. van Nispen, die deu voorzittersstoel innam, mede, dat de heer Van Bylandt „wegens ongesteldheid" verhinderd, was, de vergadering verder te leiden. De heer Schaper, die juist aan het woord was, sprak do besto wenschen uit voor het spoedig herstel van den Voorzitter. Maar I er kwam geen applaus: iedereen begreep, dat er geen sprake was van ongesteldheid, maar dat de heer Van Bylandt er voor bedankte, om nog langer een schijndiscussie te leiden, en dat hij die weinig verheven functie overliet aan zijn plaatsvervanger die, anders dan hijzelf, wel mede verantwoor delijk was voor den toestand, die door het votum van de rechterzijde was ontstaan. Wie zal den Voorzitter hierin niet schoon gelijk geven? Hij was gisteren, ge lijk de heer Schaper heden ter loops opmerkte, door de rechterzijde in den steek gelaten bij het allereerste voorstel, dat op den allereersten dag van het hernieuwde presidium door hem werd gedaan. Het spreekt vanzelf, dat hjj niet het slachtoffer wilde wezen van de houding der rechter zijde, en zich aan de verdere leiding van de daaruit gevolgde obstructie-discussie onttrok. Want obstructie is er den ganscheu dag gevoerd. De socialisten hebben, in nog veel ster ker mate dan in Maart 1910, de rechterzijde een proefje willen geven van wat zelfs een zoo kleine groep vermag met het wapen der obstructie. Destjjds werd alleen een proefje gegeven van obstructie door het vragen van stemming, gisteren en heden heeft men niet slechts dat middel in wer king kunnen zien, doch ook dat van de gezochte, opzettelijk langdradige of opzet telijk langzaam gesproken redevoeriugeo. Gaf gisteren de keer Duya een staaltje van obstructie door gezocht en langzaam spreken, heden gaven de heeren Schaper en Ter Laan er een paar van gezocht en langdurig spreken. Zij hadden eenvoudig de agenda van den dag ter hand genomen, waarop een voorstel van de centrale sectie stond om voor het afdeelingsonderzoek een groot aantal kleine wetsontwerpen in aan merking te doen komeu benevens de be- grootingsontworpen on eindelijk de invali diteit»- en oudcrdomsverzekcring. De heer Schaper zette nu een ontzaggo- lijk betoog op het duurde twee en een half uur om aan te toonen, dat de leden onmogelijk na al die ontwerpen ook nog de ouderdomsverzekering zoudeu kunnen onderzoeken. En de heer Ter Laan praatte nog een paar uren vol over de wenschelijkheid om ook het ontwerp be- treffonde de positieverbetering voor officie- eieren nog niet te onderzoeken. Vooral de rede van den heer Schapet' was, als obstructie-rede, waarljjk in hooge mate bewonderenswaaid. Al de onderwer pen van de agenda passeerden de revue om het zoogenaamde „gewicht" er van aan te toonen en dat ging met een leven digheid, een luimigheid en een goed humeur, alsof de sprekei waarlijk aau ceu alleropwekkendsten arbeid bezig was, in plaats van aan een schijnrede, die louter demonstratie beoogde. Telkens en telkens weer werd er hartelijk gelachen om de een of andere flikkering van humor, co zelfs de leden van rechts, voor zoover ze in de zaal en niet in de koffiekamer waren, moesten soms meelachen, al was het ook wel eens als de bekende boer. Herhaaldelijk werd ook een der aan wezigen plotseling als mikpunt van des sprekers spot gekozen. Maar niet zelden trilde er ook onder al do spotternijen ironie en zelfs sarcasme. Het was een mecsteistuk op het gebied van de obstructie. Want een waarlijk langdurige en toch ook waarlijk onderhoudende obstructierede zal wol tot de zeldzaamheden bohooren. Do Kamer voor zoover er leden waren, eu dat ging waarlijk nog al, zat er in go- laten berusting bij. Men had rechts blijke- lijk ingezien dat er niets aan te doen was en dat men deze bezoeking maar moest ondergaan. Een aantal leden van links bleven, ver moedelijk uit beleefdheid, ook zitten, zoo dat pogingen van de socialisten om door stemmingen te doen uitmaken dat er min der dan 51 leden waren mislukten. Anderen echter gingen heen, o.a. de heer Lieftinck, dien wij hoorden roepeu: „Als Job hier zat zou hij allang zijn weggegaan 1" Te negen uur 's avonds hield de heer Ter Laan de Kamer bezig. Toen ver klaarde hij, dat de heeren rechts nu wel voldoende de macht van obstructie zouden hebben gevoeld eu dat de socialisten na eerst nag een paar stemmingen te hebben gevraagd voot ditmaal zouden ophouden, en hij herhaalde wat 'de heer Schaper 'e middags reeds had gezegd (even daarna wilde de heer Hugenholtz het ook nog eens zeggen, maar het werd hem door uiterst fel hameren van den heer Van Ni6pen belet, daar toen de stemmingen reeds begonnen waren): „Als de rechter zijde ons maar even te kennen geeft, dat zij ons alsnog in de gelegenheid wil stellen om te zeggen wat wij meonden te moeten zeggen, dan zullen wij van alle obstructie afzien, maar anders zullen wij obstructie voeren tegen alle ontwerpen, die ons niet aanslaan." Een dergelijke verklaring schijnt de heer Troelstra in den loop van deu dag afzonderlijk te hebben willen afleggen, doch de voorzitter, toen nog de heer Van Bylandt, gaf daartoe geen gelegenheid. De openbare beraadslagingen zijn dus nn voorloopig geëindigd, op een ultimatum van de socialisten aan do rechterzijde. Verwaardigt deze laatste zich niet om in eenigen vorm op de zaak terug te komeu, dan wordt de Militiewct het eerste slacht offer van de obstructietaktiek. Wij hopen dat mou zich rechts toch eens ernstig zal bedenken vóór men een ontwei p waarmee 's lands belang in zoo buitengewoon groote mate is gemoeid op het spel zet, omdat men zich geraakt voelt door een paar onbetamelijke uitroepen en scheldwoorden. Want zoo is, naar we hoorden, thans de gemoedstoestand rechts: Men wil eerst dc beleedigende woorden van gisteren terug genomen zien. Anderzijds hopen wij echter ook dat de sociaaldemocraten zich nog eens zullen be- deuken voor zij hun obstructie herhalen. Zij hebben nu de rechterzijde voor haar lompheid een harde les toegediend. Laat het nu genoog zijn. Do schrik zal er nu wel genoeg in zitten om herhaling te voorkomen. En wat de zaak van het kiesrecht be treft, die kan immers bij de behandeling van de Staatsbegrooting door de socialis ten op liet tapijt worden gebracht. Indien dus de rechterzijde er niet toe is te brengen om 's lands belang boven eigen geraaktheid te 6tellen, hopen wij, dat de sociaal democraten zich daartoe zullen weten op te werken. Zij zullen dan ook in dat opzicht de rechterzijde een les hebben gegevon. De Fransch— Duitsche onderhandelingen. In tegenspraak met andere bladen houdt de Berliner Lokal Anzeiger vol, dat gister avond nog een onderhoud plaats had tus- schen de heeren Von KiderlenWachter en Cambon. En heden zal waarschijnlijk nog een conferentie gehouden worden tus- schen de beide diplomaten om tot over eenstemming te geraken over de ingediende bemiddelingsvoorstellen. Volgens den Ber liner Lokal Anzeiger mag men veilig aannemen, dat een compromis tot stand zal komen, iD de eerstvolgende conferentie reeds. Nog is er geon besluit getroffen, over de vraag, of er na dat compromis ovar de thans te bespreken quaestie een communiqué zal volgen van de beide re- geeringeu, of dat gewacht zal worden totdat ook over hot daarna te behandelen punt, de territoriale concessies, eensgezindheid verkregen is. In dit laatste geval zou de definitieve oplossing tot het eind van deze maand op zich laten wachten. De goed ingelichte Parijscho correspon dent van den „Berliner Lokal Anzeiger" Beindo heden aan dat blad: „Overmorgen zal Cambon's volledige rapport in handen zijn van den minister raad. De stemming is gunstig." De Vossische Zeitung schrijft: „Sedert de Fransche regeoring zich be keerd heeft tot de methode van den heer von Kiderlen-Wachter, flo mondelinge medcdeelingen, gaat het vlotter en vlugger dau vroeger. De onderhandelaars, vroeger in ongenaakbare terughoudendheid gehuld, converseeren thans met elkander als man nen van de wereld. In plaats van de plechtige conferenties zijn blijkbaar geïm proviseerde visites gekomen zonder officieel apparaat. De handeling is, figuurlijk ge sproken, uit de werkkamer verplaatst naar den salon." De Vossische Zeitung deelt verder mede, dat do waarschijnlijkheid toeneemt, dat nog vóór het eindo van September de laatste verschillen van meening uit don weg ge ruimd zullen zijn. Uit het feit echter, dat de Rijksdag eerst den 17en October bijeen zal komen en niet den lOen, zooals oorspronkelijk het plan was, trekt de Berliner Börsenkourier de conclusie, dat de regeeriog nog niet in staat is op den lOen to antwoorden op de Marokko-interpellatie, welke onmiddelijk ingediend zal worden. De regeering denkt dus zoo spoedig nog geen inlichtingen te ktinneu geven. De staking in Spanje. Het is niet zoo heel gemakkelijk zich een juist beeld to vormen van hetgeen er thans in Spanje gebeurt. De censuur werkt krachtdadig en de buitenwereld is vrijwel alleen aangewezen op de officieele bericht geving. De waarde van deze berichtgeving wordt geteekend door het feit, dat Maandag j.l. do censuur was 14 dezer al in werking gesteld nog „alles rustig" werd genoemd, terwijl den volgenden dag reeds de krijgswet ovr.r het geheele land werd afgekondigd. In dit licht bezien kan men uit de jongste Reuter-berichten, wel niet anders dan tot do gevolgtrekking komen, dan dat Spanje weer een tijdperk van ernstige gisting doormaakt, welke in veel herinnert aar. de „revolutie" van Juli

De Eemlander | 1911 | | pagina 1