WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kerknieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 22 September 1911. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Horta, laagste 747.2 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 23 Sep tember 1911. Zwakke tot matige Weste lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Temporatuur: Dezelfde. barometerstand le AM ER S TOO PT 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 59 1909 die een oogenblik den Spaanschen troon deed wankelen. De beweging van thans wordt tweeërlei voorgesteld: als een revolutionnaire en als een zuiver economische. De oorsprong dor beweging schijnt hen in 't gelijk te stellen, die er niet anders dan een zuiver economische actie in zien. Zij begon toch in 't begin dezer maand met een loonstaking der vrachtrijders te Bilbao, een staking, waarbij de mijnwerkers zich weldra door een „6ympathie-staking" aansloten, die binnen korten tijd SO.OOO man omvatte, en zich daarna snel ovbr het geheele Noorden des lands uitbreidde, en vervolgens ook in hot Ooston en het Zuiden. Hiertegenover staat de door den premier Canalejas gehuldigde opvatting, dat deze staking, allerminst enkel een beweging om loonsverhooging en verbetering van arbeids voorwaarden is, doch een beslist revolutio nair karakter draagt, aangestookt door „vreemdelingen" en door de republikeinen, die aldus do omverwerping van de monar chie willen voorbereiden. Aanvankelijk schijnt de premier echter een andere op vatting toegedaan te zijn geweest. Immers hij trad te Bilbao zelf bemiddelend op door te trachten de werkgevers tot concessies aan de stakers over te halen. Trouwens, de republikeinen hebben bij monde van hun leiders Lerroux en Igle- •ias beslist elk verbaud tusschen hun partij en de staking en de gewelddaden die daarbij zijn gepleegd, ontkend. Nog eer gisteren heeft de laatste in een rede te Barcelona nadrukkelijk verklaard, dat zijn partij zich alleen zou aansluiten bij een zuiver revolutionaire staking en niet van plan was mee te doen aan een platonische solidariteitsbeweging. Volgens een interview, dat Iglesias dien zelfden dag aan een Tempscorrespondent toeBtond, verwacht de republikeinsche party dat door de stijgende ontevredenheid van het volk over den nieuwen Riff oorlog, waarop de Spaansche regeering schijnt aan te sturen, de monar chie in Spanje welhaast haar einde zal vinden. Overigens kan voor Spanje de vraag, of de tegenwoordige beweging alleen een economischen dan wel een republikeinsch revolutionairen ondergrond heeft, op zichzelf van ondergeschikt belaog geacht worden. Een in oorsprong economische beweging toch verandert zoo ergens dan in Spanje licht in een revolutionaire. En dit in 't oog houdend, is ook thans de wijdvertakte beweging, die het geheele land door too- neelen van opstand en oproer heeft in 't leven geroepen, ongetwijfeld niet onbeden kelijk, zoowel voor de regeering als voor de monarchie. Ook de „revolutie" van Juli 1909 groeide uit een stakingsbeweging, gevoed door den onwil der natie tegen den Riff-oorlog, door de regeering begonnen voor de belangen van enkele groot-uiijn- bezitters; deze revolutie bepaalde zich toeu slechts tot één provincie en zij bracht reeds den troon in gevaar. Daarbij komt, dat do regeering werkelijk geen overvloed van militaire macht heeft om een algemeeue opstandsbeweging met geweld te onderdrukken. Van het leger, dat nominaal 112000 man sterk is, zjjn er op 't oogenblik niet minder dan 73000 in Riff gebied en andere deelen vau Marokkol En teu slotte heeft de monarchie niet, als toen, de veiligheidsklep van een liberaal Kabinet, dat de ontevredenheid der natie kan doon bedaren. Het eenig mogelijk monarchaal alternatief dat overblijft, wan neer Canalejas' heengaat, is een regeering van den conservatieven Maura, die in 1909 verantwoordelijk was voor de bloedige onderdrukking van don „opstand" te Bar- celpna, en voor den gerechtelijkeD moord op Ferror. En Maura zou zeer zeker thans geen betrouwbaar stut voor den Spaanschen troon blyken. Onthullingen omtrent Russische politietoestanden. Te Petersburg wordt verteld volgens het „Berliner Tageblatt", dat Bagrof de moordenaar van Stolypin, op verzoek van de hofkringen, naar de hoofdstad gebracht zal worden om in 'openbare zit ting voor den rechter te verschijnen, opdat de geheimen van den politieken politiedienst eindelijk aau het daglicht zullen komen. Mocht dit echter niet geschieden, dau zal de terechtstelling van Sagrof den 25en September te Kief plaats hebben. Zooals bekend is, werd Bagrof na den aanslag in den schouwburg bijna vermoord. Thans is uitgemaakt dat dit geschiedde op een wenk van den chef der politieke poli tie, om het te doen voorkomen, alsof Bagrof niet tot zijn manuen behoorde. Intusschen heeft reeds te Kief een onderzoek naar de samenstelling der ge heime poiitie door de rechterlijke macht plaats gehad, die schandelijke dingen aan het licht bracht. Daar de politie chef Kul- jabko gedurende dit onderzoek afwezig was, vermoedt men dat hjj gevlucht is. Kujalbo ia óf naar het buiteuland uitge weken óf heeft zelfmoord gepleegd. Een andere chef der politie te Kiew moet van de 300,000 roebel, die voor de organisatie van de poiitie bestemd waren, zich 100,000 roebel toegeëigeud hebben. Dk Iersche Spoorwegstaking. Er schijnt voorloopig nog zeer weinig kans op een spoedig oinde van 't conflict in het Iersche spoorwegbedrijf. Het bestuur van het Algemeen SpoorwegverboLd heeft besloten tot de algemeene stakiog te adviseeren, waoneer de spoorwegdirecties niet ophouden met de beambten en arbei ders te straffen en te ontslaan, die weige ren „besmette" goederen tc vervoeren, en wanneer zij niet alle reeds ontslagenen zonder verdere straf weer iu haar dienst nemen. Van haar kant weigerden de direc ties niet alleon deze eischt-n in te willigen, doch ook elke onderhandeling met de A. S. R. S.: zij erkennen deze niet als do vertegenwoordiging van haar personeel, en willen alleen afgevaardigden daaruit ont vangen. Het uitvoerend comitié van de Amalga mated Society of Railway Servants besloot over de Iersche spoorwegen de algemeene staking af te kondigen. Volgens een telegram uit Dublin zou men in Ierland algemeen verontwaardigd zijn, dat alle stakingsleiders Engelscben zijn, die met de Iersche toestanden niet op de hoogte zijn. Over de staking zelve valt niet veel nieuws meer te berichten Zij schijnt zoo ongeveer stationnair, met hier een verbete ring, daar een verslechtering van den toe stand. Uit Dublin vertrokken gisteren alle mail-treinen op tyd. Op de Cork-lijnen der Great Southern and Western hebben alle seinwachters hun post verlaton; de maat schappij heeft daarop alle draaischijven laten vastspijkeren, zoodat de treinen dier er nog gaan, thans zonder signalen rijden. De verdrukking van finland. De generaal-gouverneur heeft eeu voor stel bij den senaat ingediend, volgens hetwelk onmiddellyk allo oefeningen van de jeugdige viijwilligers woiden gestaakt en hunoc vereenigingen worden ontbonden. Groote verontwaardiging is ook gewekt door de verbanning uit Wiborg van den heer Aïrola, den redacteur van een socia listisch blad. Hy was gearresteerd op een meeting, die belegd was om te protesteeren tegen do wet, waarbij een deel van het Finsche district Wiborg wederrechtelijk bij Rusland werd gevoegd. Door het optredon van politie en mili tairen ontstonden er ongeregeldheden. Er werden een aantal personen in hechtenis genomen, o. a. Aïrola, die juist werd ge arresteerd op het oogenblik, dat hij de opgewonden menigte tot bedaren trachtte te brengen. Na zijn invrijheidstelling moest Aïrola het gebied van Wiborg, op bevel van deu gouverneur nog denzelfden avond verlaten. Als voorwendsel voor deze verbanning, die geheel in strijd is met het grondwettig recht dat aan ieder Finsch burger is ge waarborgd, werd door den gouverneur op gegeven, dat het blad van Aïrola had ge protesteerd tegen het bovengenoemde annexatieontwerp. Verder wordt de russificatie van het hoogo en lage ambtenaarskorps steeds erger. Ook de Finsche Senaat is thans geheel in handan van de werktuigen van het Russische Ministerie. De algemeene overtuiging is, dat men in Finland met rassche schreden terugkeert tot de tijden van Bobrikoff. Het centrale bureau van den „Bond van Christelijke Jongelieden" te Genève, deelt mede, dat de Russische Regeering het wereldcongres heeft verboden, dat deze Bond in 1912 te Helsingsfors wilde houden. De Duitsche mijnwerkers. De minister van Handel, von Sydow, zeide heden bij de opening van het nieuwe rogeeringsgebouw voor de mijnen, dat sinds het jaar 1769, toen er slechts 300 mijnwerkers waren, het leger van deze mynwerkers nu tot 166,000 man gestegen is. Alleen in de laatste 60 jareu is de waarde der productie der staatsmijnen in Silezië van 10 op 56 millioen, en die van alle mijnen van 315 op 1752 millioen ge stegen. Joden in China. Men heeft kort geleden een onderzoek ingesteld naar den toestand dor joden in ChiDa. Hot bleek, dat de sedert gesloten stad Kaï-Phong ten lijde der dynastie Ding 4000 joden herbergde die vredig leefden te midden der Chineezen. Sedert de dynastie Han zijn de joden zich in Chiua komen vestigen, vanuit Perzië. Te Kaï- Phong stichten zij een joodsch dorp, waar zij 4 synagogen hadden Een zekere Keizer Ming schonk hun een monument ten tee- ken zjjner welwillendheid. De steenen hiervan zijn nog te zien, evenals de over- blijfseleu der oude synagogen. Kaï-Phong bevat thans nog 200 joodsche families, die streng leveu volgens de Mozaïsche wetten, wat betreft hun gr dsdiensfig leven, maar zich in maatschappelijk opzicht, geheel ge voegd hebben naar de Chincesche levens wijze. Manifestatie. Het is gisterenavond, na afloop der Kamervergadering, op het Binnenhof eenige oogeoblikken warm toegegaan. Eeu vrij talrijke menigte wachtte daar de uit hot gebouw der Kamer komende leden op. Het bleken voornamelijk socia listen te zijn, die het vooral op den heer De Savomin Lobman, den leider der rechtsche coalitie bij het bekende adres- besluit, gemunt hadden. Toen de heer Lohman te midden van eenige rechtsche leden het Binnenhof over waudelde, werd gefloten en de socialistenmarsch aangeheven, waartegenover eca man van rechts de beeren begon too te juichen. De heer Lohman en zijn politieke vrienden ver dwenen door het kleine poortje, dat naast het Buitenhof voert, en de manifestanten wilden blijkbaar denzelfden weg uit. De bij de Kamer dienstdoende veldwachters vonden hierin termen om zich voor de poorten te plaatsen en die af te sluiten voor het publiek. Wie er nog door wilde, werd hardhandig teruggewezen. De heer Lohman wandelde uiterlijk- onverschillig door. Dr. A. Kuyper gearresteerd. Gistei morgeu te halftwaalf was er een groote oploop op de Place de Brouckère. te Brussel veroorzaakt doordat men van de straat af voor een van de vensters van het Hotel Montropole een poedelnaakten man zag heen en weer loopen. Deze bleek te z'yn Dr. A. A. Kuyper, de voormalige minister-president van Nederlaud. Dr. Kuyper werd door de politie gearresteerd en overgebracht naar het commissariaat in de Rue de la France. Hy werd van daar overgebracht naar het commissariaat van de vierde divisie. Er werden talrijke getuigen gehoord, die ver klaringen aflegden in bovengenoemdeu zin. Dr. Kuyper gehoord, verklaarde eveneens, dat het feit juist was, doch dat hij naakt in zijn kamer rondliep op voorschrift van zijn geneesheer, niet vermoedende, dat men hem van het plein af kon zien. Er werd tegon hem desondanks proces verbaal opgemaakt. Vervroegde winkelsluiting. De afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden heeft een rondschrijven aan de winkelbedienden verspreid, waarin betoogd wordt, dat de 9-uursluiting nog niet zoo heel veel beteekent. Het moet komen tot de 8-uursluiting, en het is hiervoor, dat do bond actie voert. Verklaring der socialisten. In de Tweede kamer verklaarde de heer Schaper gisteren namens de socialistische fra- tie,dat, indien de rechterzijde terugkomt op het gebeurde van den vorigen dag, en alsnog de gelegenheid aanbiedt om de toen in debat gebrachte zaak te bespreken, de spons zal worden gehaald door het voorgevallene, en het de fractie een genoegen zal zijn weder op de oude wyzo met de rechterzijde samen te werken. Gebeurde dat niet dan zullen de socia listen daarentegen al het mogclyke doen om de behandeling der aanhangige wets ontwerpen en ook het sectieonderzoek der StaatBbegiooting zooveel mogelijk te rekken. Bij de openbare behandeling van deze laatste zou voorts telkens de kiesrecht- quaestie worden ter sprake gebracht. Over het kruissymbool. De correspondent van de N. R. Crt. te Kristiania schrijft d.d. 13 dezer: De bekende Zweedsche rijksarchivaris Dr. Oscar Montelius hield hier gisteren een boeiende voordracht over de geschie denis van het Christelijke kruissymbool waaruit hier het een en ander wordt medegedeold. Het Latijnsche kruis is niet, zooals men algemeen meent, een copie *an het kruis dat op Golgotha werd opgericht, en welas onderste arm langer is dan dan de andere. Deze vorm van kruis is niet overeenstem mend met het menschelijk lichaam; net dwarshout zou onpractisch zijn, en in plaats dat het Daar het midden toe beves tigd is, zou het zich bovenaan dienen te bevindeD, gelijk indordaad de vorm was van het kruis, dat men voor kruisigang bezigde. Het Latijnsche kruis heeft zich uit het Griekschc kruis ontwikkeld; maar hoe is dit ontstaan? Om dit op te sporen moeten wy in het oog houden, dat de Christenen zich niet in eens konden los maken van de heidcnsche tradities, die zij van hunne voorvaders hadden overgenomen; maar dat zij die op verschillende wijzen hebben voortgezet. Duizeudon jaren geleden werd het wiel als symbool der zon gebruikt omdat men do voorstelling had, dat de zon een schijf was, een wiel, dat tegen het hemelgewelf rolde. Dit wiel wordt eern als een schijf met eeu gat in het midden afgebeeeld, later wordt het een vierepakig wiel, al naar gelang het wagenwiel zich op aarde ontwikkelde. De zon behoorde tot een der voornaamste godheden, zoodat het vierspakige wiel ten slotte de godheid in het algemeen begon te symboliseeren, en hot is dit symbool, dat wy in het Christelijke kruiB terugvinden. In vroegere tijden wordt zoo wel in het Noorden als in het Zuideu de zon afgebeeld als een vierspakig wiel, en daaruit ontwikkelde zich later de voorstelling van een zonnegod die, gezeten in zijn met vier paarden be spannen wagen, door het hemelruim rijdt. Dat vierspakige wiel werd alzoo een zeer gebruikelijk symbool en de Christenen namen dit over als een symbool voor de godheid. Wij vinden het terug als een stralenkrans achter het hoofd van Christus en ook als achtergrond van personificaties van God den Vader en van den Heiligen Geest; daarentegen bijna nooit in verband met hen, die niet direct tot de godheden behoorden. Dat het kruissymbool veel ouder is dan door de Christenen wordt aangenomen,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2