MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 223. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Zedelijke slapheid. BUITENLAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn, voor men geregeld heeft gebruikt bet brood van - Hoofdredacteur: Mr. 1). J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco pet- post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Kureau: KliRINI) H.i UJ 6. Telef. Tuterc. 183. Prijs der Adyertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kantou Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantou Amersfoortin dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Xij, <lle zich met 1 October abonneeren op dit blad. ontvan gen de tot dieu datum vcrscliij- uende nnmuiers gratis. Een der grootste kwalen »an onzen tijd is zedelyke slapheid. Zedelijke slapheid openbaart zich niet hierin, dat bijvoorbeeld onder de menschen meer alechtheid bestaat, dat er door hen meer misdrijven gepleegd worden dan vroeger. Neen, in dit opzicht zijn we misschien juist vooruitgegaan. De statistieken van gevangeniswezen en criminalistiek gcveD verhoudingsgewijs steeds betere cijfers. Wel schynt er vaak veel meer kwaad te geschieden dan vroeger doch men moet niet vergeten, dat tegenwoordig maar weinig verborgen blijft. Maar er heerscht zedplijkc slapheid be staande in 'n zekere onverschilligheid voor andere dan stoffelijke dingen en stoffelijke belangCD. Die zedelijke slapheid of onverschilligheid is niet onverklaarbaar. In de laatste decen niën is er hard gewerkt op stoffelijk gebied; enorm is de vooruitgang geweest, met name de ontwikkeling van handel en industrie; door do toenemende kennis van de natuur en van hare wetten en krachten zijn er uitkomsten verkregen, die men nauwelijks had durven vei moeden. Op meuig gebied is in die tientallen jaren meer tot stand gekomen dan in do daaraan vooraf gaande eeuwen. 't Gevolg van al dat leven, al die be weging op stoffelijk gebied, van al die zichtbare en tastbare uitkomsten is nn ge weest, dat velen deze als 't voornaamste zijn gaan beschouwen, daaraan al hun krachten wijden en zich minder of in 't geheel niet bekommeren om diugen, die daarmede althans schijnbaar niets te maken hebben. En wijl 't in 't algemeen de moer ont wikkelden zijn, die 't meest deelnemen aan 't leven des tijds, zoo wordt ook 't meest die zedelijke slapheid of onverschilligheid bij hen aangetroffen. Intusschen, die zedelijke slapheid biedt 'n groot gevaar. Niet slechts voor de indi vidu, die tengevolge daarvan zich bevindt op 'n hellend vlak en voor wieu de on verschilligheid maar al te gemakkelyk lei den kan tot de eerste stap op den ver- koorden weg, 't begin van 'n treurigen en noodlottigen val, maar is gevaarlijk ook voor de maatschappij zelve. Immers 't maatschappelijk gebouw heeft 'n solide basis noodig, zal 't niet zakkeu of ineenstorten. Nog nooit heeft vooruitgang zich 'n ze gen betoond buiten alle zedelijke beginse len om. En met de geschiedenis en ervaring voor oogen mogen we wel zeggen, dat de stof felijke krachtsont wikkeling zonder meer geen blijveude vruchten oplevort, geen zegenrijke gevolgen draagt. Alle eenzijdigheid is verkeerd en werkt op den duur noodlottig. Nooit mogen wij vergeten, dat wij, menschen, toch bovenal zedelijke wezens zijn. In 't zedelijke moeten we dan ook werkzaam zijn, daarin ons krachtig toonen. Laten wo vaardig zijn [met hoofd of hand of met beide tegelijk, maar laten wo vooral Diet minder vaardig zijn met hart en gemoed. Kracht moeten we in 't leven aan den dag leggen en kracht bezitten; maar zien we toe dat 't die kiacht is, welke in over eenstemming is met onzen zcdelijken aauleg, die kracht, welke de edelen vau ons ge slacht hebben bezeten. Want or is velerlei macht en kracht, maar niet elke dient ons. 'n Staatsman bijv. moge krachtig zijn door vele sluwo en bchondige zetten, die hij doet op 't politieke schaakbord, als 't hem aan ernst ontbreekt, als hij der jezwieten stelregel daarbij volgt: 't doel heiligt de middelen, dan houdt z'n werk toch geen stand en terwijl hij zelf door z'n beginselloosheid geen aanspraak maken kan op de achting van anderen, werkt hy er toe mede, dat de toestanden in het land, dat hij dient, bedorven worden. Do ware kracht is die, welke zegenend de maatschappij binnendringt, die weldoend 't maatschappelijk leven veredelt en ver hoogt, die anderen steunt en leidt. Dat is de ware, do rechte kracht, daar zij is de zedelijke. En haar hebben alle mannen en vrouwen bezeten, die anderen ten voorbeeld zijn geweest, die op huu medemenschen eer. weldadigen iuvloed hebben geoefend, die anderen de heerlijkheid der deugd hebben doen gevoelen. Haar bezitten nog allen, die zich in de eerste plaats niensch, zedelijk wezeD gevoelen. Het oorlogsoevaak geweken. Er komt eindelijk ontspanning in Europa. De met zooveel belangstelling, vaak met angst gevolgde onderhandelingen tusschen de beide grooto mogendheden schijnen 'n goed einde nabij. Uit de mededeelingen vaD Cambon blijkt, zegt de Temps, dat tusschen Frankrijk en Duitschlaod geen principiecle quaesties meer bestaan. De nog overgebleven ge schilpunten betreffen slechts quaesties van redactie. 't Staat thans nog aan den Fransohen ministerraad de bepalingen omtrent de transactie goed te keuren, 't geen onge twijfeld heden geschieden zal. De over eenstemming in Marokko is dan bereikt en de Congo-quaestie, die vervolgens aan de orde komt, zal, volgens de bladen, weinig mocielijkheden opleveren. Do „Berliner Lokal Anzeiger" meldt: Het resultaat van de laatste besprekingen tusschen You Kiderlen-Wiichter en Cambon zal waarschijnlijk den morgen te Parijs vergaderenden ministerraad voorgelegd worden. Men veronderstelt, dat het ver moedelijk reeds aanstaanden Maandag.hier verwachte antwoord van de Fransche regeering zoo zal zijn, dat verdere onder handelingen over Marokko niet meer noodig zullen zyn en dat overgegaan kan wordeD tot de bespreking van de Congo-quaestie, die slechts kort zal duren. 't Zal waarlijk 'n opluchting voor Europa zijn deze goede tijdingen te Ternemen. Langen tijd dreigde de kans op oorlog en telkens scheen 't dat deze onvermijdelijk werd. Voor 'n goed deel is 't aan de pers te danken, dat de vrede bewaard bleef, al waren er ook wel bladen, die met hun fakkel bedenkelijk naderden 't bus kruitmagazijn der nationale gevoeligheid. Hoe 't zij, de vredesidoe heeft 'n machtige overwinning behaald. Ware de Marokko- quaestie 'u halve eeuw geleden in dit stadium geweest, zeker ware een der hevigsto oorlogen uitgebarsten, die Europa ooit zou gekend hebbeu. Itat.ie in Tripoli. Italië schijnt iets van zins te zijn tegen Tripoli. Nadat reeds eenige geruchten dien aangaande de ronde gedaan hadden, komt thans ook de ministerieele pers erkennen, dat 'n militaire expeditie naar Tripoli ondernomen zal worden. Nauwelijks, aldu3 wordt uit Rome ge seind, staat de Marokkaansche quaestie op het puut geregeld te worden, of daar doemt een Tripolitaansche quaestie op. Alle offi- cieele tegenspraak ten spijt, is de wereld overtuigd, dat de Italiaansche Regeering tegen Tripoli een aanslag voorbereidt. De militaire autoriteiten rekenen op een hef tigen tegenstand zoowel van het Turksche bezettingakorps als vau de zijde der in boorlingen. Doch daar Italië ontegenzegge lijk de heerschappij ter zeo heeft, zal het mogelijk zijn aan de Turksche (roepen allen toevoer van levensmiddelen af te sluiten. In afwachting daarvan voeren de Turken in allerijl versterkingen en munitie te Tripoli aan. Uit Constantinopel wordt gomold, dat een transportsohip met munitie en mitrail leurs met bestemming voor Tripoli, te Smyrna 500 soldalen heeft opgenomen. Het gerucht gaat, dat vier Turksche stoomsche pen met kanonnen en munitie heden naar Tripoli zullou vertrekken. IntusscheD is in de Italiaansche pers 'n blijkbaar officieuse nota verschenen, waarin o.ra. 't volgende gezegd wordt. Het lijdt geen twyfel, of er hebben militaire voorbereidselen vau zekeren om vang plaats. Echter dienen deze voorbereid selen niet als een aanwijzing beschouwd te worden, als zou de regeoring een verovering in den zin hebben. Veeleer mooten zy als voorzorgsmaatregelen worden aangemerkt. Wanneer de regeering zich tegenover een toestand geplaatst ziet, als de huidige, dan is het haar 09rste plicht die maatregelen te treffe», welke zij noodig acht, om de waardigheid en de belaugon der natie te beschermen, on zich voor alle mogelijke gebeurlijkheden gereed to houden. In Italië keer6cht echter weinig goeet- drift voor deze onderneming; de arbeiders klasse is te dien opzichte bepaald vijandig gestemd. In verband daarmede heeft hot Algemeen Werklieden verbond besloten, met alle mogelijke middelen, waaronder ook een algemeone werkstaking begrepen is, tegen de militaire expeditie naar Tripoli te protC8teeren. Voor morgen zyn alle ar beidersorganisaties door het Verbond opge roepen om over geheel Italië protestver gaderingen te beleggen. De Fransche Marine. Het nieuwe groote Fransche pantserschip Jean Bart, dat gisteren te Brest van stapel geloopen is, is het eerste schip van een nieuw type in de Fransche marine. Het overtreft in sterkte de machtigste Dread noughts der Engclsche marine. De water- verplaatsing van de Jean Birt bedraagt 23.467 ton, de lengte is 166 meter, do breodte 27 meter en de diepgang 8 85 meter. Het schip voert als hoofdartillerie twaalf stukken gechut van 30 cm., die in zes torens verdeeld zijn. Bovendien zijn aanwezig 22 stukken geschut van 14 cm. De Jean Bart loopt 20 knoopen. Heden zal te Lorient het „brooderschip" van de Jean Bart, de Courbot van stapel loopen De bouw van beide schepen heelt nauwelijks een jaar geduurd, en de Minister van Marine hoeft daarvoor extra-gratificaties aan de werklieden toegekend. Frankrijk en Spanje. In een hoofdartikel behandelt de Temps het Fransch-Spaanschpgoschil OTer Marokko. De houding van Spanje zou Frankrijk het recht geven alie verdragen op te zeggen, In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heeft. Men lotte vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die eeu moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens iü Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1