DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 226. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. Van de juffrouw, die mede aan tafel mocht eten. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI,KINK H.t ttJ Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kaulon Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement bolangrijkc korting). Tot plaatsing van advert, en reel van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bnroan D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam die zich niet il October abouiieeren op dit blad, ontvan gen de tot dien datuiu verschij nende nummers gratis. Canada en de Ver. Staten. De heer Taft, de gezetto en doorgaans gelijkmoedige president der Vereenigde Staten, heeft gezegd, dat hij diep teleur gesteld was. Hij zeide dat aan een officieel diner, bem aangeboden te Kalamazoo in den staat Michigan. Kalamazoo is, zooals men weet, do selderijstad. Tot meerdere glorie van den NederlandBchcn naam mogen wy er op roemen, dat men te Kalamazoo dn cultuur der selderij, die vrijwel onbekend was, van een Nederlander heeft geleerd. Thans zijn honderden hectaren bedekt met die plaut, die op verschillende manieren wordt verbruikt. Er is geen reden om te onderstellen dat de heer Taft teleurgesteld was door de qualiteit van het diner, dat wel goed zal zijn geweest. Maar hij was ontevreden wegens de verkiezingen, niet in de Unie, maar in Canada. Deze verkiezingen ziju als eeu zware nederlaag voor de liberale partij te be schouwen, 5 ministers zijn niet herkozen. De meerderheid waarmee de conservatieven uit de stembus komen zal die, waarmee de liberalen uit de verkiezing van 1908 te voorschijn waren gekomen, belangrijk in de schaduw stellen. Bij deze verkiezing stonden de landbou wers vau het W. van Canada tegen de fa brikanten in het O. Eerstbedoelden hadden van een verlaging van het tarief aan de Amcrikaansche grens slechts voordeelen voor hun producteo te verwachten; de fa brikanten e. a. verwachtten dat men een verlaging van het tarief van invoerrechten goed zou trachtten te maken door e> n ver hooging van de directe belastingen, waar van zij natuurlijk niets moesten hebben. Deze nederlaag wordt ook iD de V. S. zeer betreurd. Van Taft af, heeft men aldaar het Canadeesche volk verkeerd be oordeeld, zijn politiek zelfstandigheidsgevoel onderschat. De naïeve uitlatingen, die in het Congres te Washington over de toe komstige inlijving van Canada bij de V. S. werden gedaan, moesten in Canada wel kwetsen, vooral omdat daaruit toch eigen lijk dezelfde minachting voor den Canadees sprak, waarmee men vroeger diens wenschen om nauwere handelsbetrekkingen van de hand gewezen had. Zelfs president Taft moet zich eens hebben uitgelaten dat hij het ontworpen wederkeerigheidsvergelijk ook als een middel beschouwde om Canada in politiek opzicht meer uit het rijksverband van het Britsche Rijk los te maken en meer in de specifiek Amerikaanscho belan gen te betrekken. De stembus heeft ge antwoord; het volk heeft zich uitgesproken dat het tegen zulk egn prijs geen voor deelen op handelspolitiek gebied wil binnen halen en dat de grenslijn tusschen de V. S. nog even scherp en duidelijk als vroeger getrokken blijft. Aan die overwegingen hebben de con servatieven hunne overwinning te danken. Engeland mag zich verheugen over het feit, dat het Dominion trouw blijft en er niet aan denkt eenige nieuwe sterren toe te voegen aan de banier der Vereenigde Staten, maar de heer Taft is teleurgesteld. Want de heer Taft had gerekend, stellig gerekend, op de overwinning der libeialcn met wie hij onderhandelde. De overeen komst met Canada lag hem na aan het hart. Daarin en in zijn arbitrage-voorstel, waarvau echter voorloopig ook al niets to recht komt omdat de Senaat er niet van weten wil, zag hij zijne beste aanbevelingen voor een tweede presidentschap. Het schijnt voor de Amerikaansche presidenteu een punt van eer te ziju, weer „ingehuurd" te worden om dat woord te gebruiken, na afloop vao hunnen eersten termijn. En nu ontviel hem deze aanbeveling. Dat is niet aangenaam. De wereld is vol teleurstel ling en de heer Taft behoort deze te dragen. Tripoli. Volgens vertrouwbare inlichtingen, ver strekt aan den correspondent van de Frankfurter Zeituog te Konstantinogel, is de Italiaansche onderneming zoover ge vorderd, dat een teruggaan uitgesloten schynt. Economische aanbiedingen aan Italië zouden nu een minder wezenlijke uitwerking hebben dan voor eenige maan den. De antwoorden der regeeringen te Parijs en te Londen, op hot verzoek om bemiddeling van de Porte, luiden bijna afwijzend. Daar zich nu ook Ruslaud tot een dergelijke tusschenkomst niet geneigd toont, zoo rekent men aan Turksche zijde als eenige mogelijkheid dat het ergste nog zal worden afgewend, op de onmiddellijke inwerking van den Duitschen invloed bij de Italiaansche regeering. Duitschland. Het sociaal-democratische partijbestuur heeft in de Vorwiirts een verkiezingsoproop gepubliceerd. Men leest daariu o.a.: „partij- genooten, strijdend op den grondslag onzer beginselen, zult gy den verkiezingsstrijd streng zakelijk voeren"; en: „steeds grooter wordt het getal van ken, die zal niet hot laatste overblijfsel van levensvreugde te gronde gaan alleen nog redding verwachten van eeu algeheele verandering in onze politieke en economische toestanden. Dit doel nader te goraken en tegelyk grondige afrekcoing te houden met onze onderdrukkers, daarvoor zal aan het volk weldra gelegenheid worden gegeven". En met voldoening wordt ten slotte gecon stateerd, dat „de politieke en economische toestauden nu byzonder gunstig zijn". De Voss. Ztg. maakt naar aanleiding van dit laatste do opmerking, dat de partgen vau het zwart blauwe bloc deze openlijke dankbetuiging voor haar indirecten steun aan de sociaal-democraten wel verdiend hebben Frankrijk. Geheel Frankrijk is onder den diepen indruk van do ontzettende ramp, die zijn marine te Toulon heeft getroffen, een ramp, die naar de Temps echryft in de geschie denis der marine-catastrofen om het groot aantal slachtoffers bovenaan zal staan: de ontploffing der Maine in de haren van Havanna maakte honderd slachtoffers, de aanvaring der kruisers Camperdown en Victoria driehondeid, de ontploffing der Liberté meer dan 400.Doch niet alleen om het verlies san zoovele meHscheulevens treurt de Temps: „door deze catastrofe is een gat in ons tweede eskader geslagen, is zijn homogeniteit verdwenen. Het telt niet meer zijn zes gelijkwaardige kruisers, gemaakt om te zamen den stryd te voeren. Het verlies van de Liberté beteekent niet alleen het vcrlieB van een schip, maar het verlies van een element uit eeu eenheid, welke thans geschonden is." De vraag die thans in de Frausche pers FEUILLETON. door ERNST VON WOLZOGEN. 6) Dit had hij te dauken aan het gezonde bloed vau zijue voorouders aau beide zijden, aau de voortreffelijke eigenschappen zijner ouders en de harde school van zijn kinderjaren. Maar dat hij ondanks deze soliede basis, ondanks zijn ouden naam en zijn geachts ambenaarspositie geen schitterende partij kon doen, sprak als het ware van zelf. Daar zijne middelen hem niet vergunde in booge kringen door te dringen moest hij nog blij zijn op de openbare huwelijks tnarkt tweede klasse deze juffrouw Minna Scbulze verworven te hebbeD. Wel waren de oude Schulzes slechts in de hoogte geko men proleten, maar zij hadden geen kosten ontzien om hun Minna alles te laten leeren, wat tot de maatschappelijke beschaving der upperten behoort. Dit beteekende des lo meer, daar deze Minna werkelijk een zeer statig, gezond en frisck meisje geweest was, dat in eiken kring een goed figuur maakte en iu de kleine stad zelfs tot de schoonheden kon gerekend worden. Zijne Minna hield van hem zonder twijfel, zoo goed en kwaad als een iets bekrompen en nuchtere vrouw kan liefhebben. In normale tijden kon zij zelfs vroolijk en met eeuige gratie teeder zijn. De heer von Seetr'.ed had alle reden over zijn lot in het algemeen tevreden te zijn, temeer, daar zijne droomeu van de hoogste mogelijkheden van aardschen welstand geen overspaunene waren. Hij hoopte op een goed bezoldigde positie in den administratieraad van een groote Bank, of als particulier ambtenaar vau een grand seigneur, etm behagelijk huis vol gezonde, hoopvolle kinderen, een vreedzamen echtelijken staat en een aangenamen welstand zonder zorgen dat was ziju ideaal. Maar die vervloekte gierigheid bij zulk een jonge vrouw - zijne Minna was eerst 24 jaar oud dit treurige karakter, dat in zooveel kleine hatelijkheden jegens gelijkgestelden, afgunst jegens hoogeren en krenkenden hoogmoed jegens onder geschikten zich uitte, veroorzaakte den mau met het fijne gevoel zelfs lichamelijk mishagen. Haar kwade luimen, haar dikwijls belachelijk onverstand moesten als nevenverschijnselen van haar toestand verdragen worden. Het andere echter bleef. Eu die leelijke eigenschappen, waarop al zijne voorzichtige opvoedings methoden totnutoe schipbreuk hadden geleden, dreigden hem den vrede in huis op den duur te verstoren. Wanneer niet de brave Gusta er geweest ware, die zijDe vrouw reeds bij haar huwelijk had medegebracht, en die gelukkigerwijze wegens haar groot volhardingsvermogen tegen elke verandering opzag, dan hadden zij onder die dienstbodenellenden nog voel meer te lijden gehad dan nu reeds het geval was! De heer von Seefried vermeed het wel zorgvuldig al die kleine luiden met truune klachten en hunne praat jes tot zich te laten naderen, maar hij had een zeer slecht opmerker moeten zijn om niet reeds lang bespeurd te hebben, dat zijn vrouw om haar gierig heid en haar tiranniek wezen jegens dienstboden in de geheele stad reeds zoo berucht was, dat zij een stadsc-he meid in het gehtel niet meer vinden kon. Lauger dan drie masuden was er nog geene in huis geweest eu de onlangs van buiten gekomen kiudenneisjes hadden het maar veertien dagen uitgehouden. Hij kou zich zeer goed verplaatsen in deu gemoedstoestand vau die lieden en ziju rechtvaardigheids gevoel kwam met het huuDe in opstand. Bij ziju moeder hadden ondanks de krapheid de dienst boden 'net jarenlang uitgehouden, ge- woonlijk totdat zij gingeu trouwen of totdat zijne moeder haar zelf aanspoorde beter bezoldigde betrekkiugen aan te uemen. Hij wist dus bij oudervinding, dat bijna zonder uitzondering slechts de meesters schuld hebben, wanneer de dienstboden niet deugen. En in zijn eigenhuis moest hij zonder tegenspraak de grootste onbillijkheid, de tegenstrijdig- ste paedagogie dulden zonder ziju mond open te doen! Dat was hard. Eu eeD verandering in dien ellendigen toestand zag hij nog niet. Indertijd, zes weken vóór de geboorte van het eerste kind had hij zich ook voorgenomen krachtig in te grijpen, zoodra zijn vrouw weder op de been was en het was toch onmogelijk gebleken. Hij was zoo met werk overladen, dat hij zich met den besten wil der wereld ook nog niet met de huiselijke zaken kon bemoeien. En bovendien ging het toch ook werkelijk niet aan, zijn vrouw in de oogen harer dienstboden te vernederen. Zulk e6ne kreuking zou zij hem nooit hebben kunnen vergeveu, zelfs wanneer zij de zachtmoe digheid van engel bezeten had. Wat dus te doen? Hij wreef zich het voorhoofd, wierp zijn opgebrande sigaret in het asehbakje en strekte zich met een nieuwen diepeo zucht op ziju divan lang uit. Hij zag geen uitweg. Het moest gedragen worden, op de eene of andere wijze. Intusschen was Nora Wackerbarth in de keuken gekomen, om het eene wijn glas om te wassohen. „Wel moge het u bekomen, juffrouw" had Gusta met duidelijkeu spot iu de stem gezegd. „Kunt n nog adem halenf Hebt u zich niet te vol gepropt? Dat ie niet gezond weet u. Daarvan kunt u kwade ziekten krijgen vraag u het maar aan mevrouw!" (Wordt vervolgd). A. W. IL Ëyrnann, Kleine Haag 6,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1