DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 228. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoof druil auteur: Mr. I>. J. vau Hrliiiarilenliurg. StÊ ïy&h FT Bureau: KI.EINK Ha.ltJ Telei. Intere. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement bolangrijko korting). Tot plaatsing vail advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is >uitslniten(l" gerechtigd het Alg. Binnen-en Baitenle.ndsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Zij, «lle zich uiet 1 October abouueereu op dit blad. ontvan gen de tot dien datunt verschij nende nummers gratis. Obstructie. Aan een hoofdartikel in Het Yolk ont- leeDen wij: „De eerste dupo van het onweer onzer partijgenooten tegen Lohman's schanddaad zal do regeering zijn. Zij, die in 1908, 1909, 1910 en 1911 nog geen enkelen maatregel van beteekenis heeft tot stand gebracht, die haar eigenlijk program moest laten afjakkeren in het laatste kleine anderhalf jaar dat haar nog rest voor de verkieziugen, zal zich in haar verlangeu deerlijk bedro gen zien, als de meerderheid volhardt bij haar noodlottige houding. De arbeiders klasse heeft bij het afwerken van het re- geeriugsprogram niet het geringste belang. Integendeel, behalve de bakkerswet is er haast geen wetsontwerp aanhangig, ff het is met de vrijheid en het welzijn der ar bei dersklasse in lijnrechten strijd". „Wat deert het de arbeidersklasse, indien bij het rechtmatig verweer van haar vertegenwoordigers ia het Parlement, al dit reactionairs, al dit rechtstreeks of zijdelings vnor haar zelfstandigheid, haar vrijheid en haar welzijn schadelijke, terechtkomt in den vuilniswagen? ,Op een slecht oogenbhk heeft de rech terzijde zich gestort in een strijd, waarin den zachtmoedigste het geven van pardon onmogelijk is. Zelf kwetsbaar op elke plek, doelt zij op den politieken moord van een bij uitstek weerbare Gideonsbende. Hadden onze afgevaardigden in audero omstandig heden te duchten, dat hun verweer de kracht van het Parlement zou verzwakkeu, de regeering versterken, de rechterzijde zelf heeft reeds het Parlement zoover afgetakeld, dat deze bedenking haar beteekeuis heeft Terloren. Een onbelemmerd voortweiken van de wetgevende vergadering zou aan de arbei dersklasse toch meor schade dan nut brengen. Mocht in normale omstandighedeu dit voor hen nooit een reden zijn, een spunk in het wiel te steken, in hun verweer-positie be vrijdt het hen 'an belemmering in hun aktie. Slechts de rechterzijde heeft van dezen strijd verzwakking te vreezen, een verzwakking, die onafwendbaar ten goede komt aan de democratie, het Algemeen Kiesrecht, de macht der arbeidersklasse!" Italië en Tripoli. De Italiaansche regeering heeft in den nacht van 26 op 27 September eeu nota aan haar zaakgelastigde te Konstantiuopel gezonden, waarin verklaard wordt, dat, tenzij Turkije binnen 24 uur de bezetting van Tripolis door Italië in de hand zal werken, waarna een desbetreffende over eenkomst tu8schen de beide mogendheden zal worden opgemaakt, Italië zal overgaan tot de effectieve bezetting van Tripoli. De minister van Buitenlandsche Zaken te Rome heeft aan den Italiaanschcn zaakgelastigde in Konstantinopel het vol gende telegram gezonden: Gedurende een lange reeks van jaren heeft de Italiaansche ivgeering aan de Porto vooriduiend voorgehouden, dat het absoluut noodzakelijk is aan den toestand van wanorde en verwaarloozing in Tripoli een einde te maken en dat deze landstreek dezelfde voordeelen der beschaving als de oveiige deelen van Noord-Afrika deelachtig moet worden. Zulk 'n eisch, die zich op de algemeene eischeu van de beschaviog baseert, is voor Italië een belang, dat geen uitstel kau lijden. Wel heeft op het laatste oogeublik Turkije nog concessies van ecouomischen aard voor gesteld, doch Italië meent niet meer op dergelijke onderhandelingen te mogen ingaan. Volgens verkregen iulichtingen i9 de toestand in Tripoli uiterst ernstig ten gevolge van gisting door handlangers der Turksche overheid tegen de Italiaansche onderdanen in het leven geroepen, waar door ook een dreigend gevaar voor alle vreemdelingen ontstaan is. De aankomst van militaire transporten kan den toestand slechts verergeren en het gevaar vergrooten. De Italiaansche regeering is derhalve be sloten over te gaan tot een militaire be zetting van Tripoli en Cyrenaica en hoopt dat Turkije aan zijn vertegenwoordigers aldaar last zal geven, zich op geenerlei wijze hiertegen to verzetten. Later vast testellenovereenkomstcn zullen den toestand definitief regelen. Den Italiaanschcn gezant is opgedragen, een beslissend antwoord binnen 24 uur, te vragen; zoo niet, dan zal Italië zich genoodzaakt zien onmiddel lijk over to gaan tot het nemen van maat regelen ten einde het bezetten van Tripoli te verzekeren. Aan den andereu kant toonen de berichten, die de regeering van haar consulaire agenten in Tripoli krijgt, dat de toestand buitengewoon ernstig is, door de bewegiug tegen de Italiaansche onderdanen, die door de beambten te voorschijn geroe pen wordt. Deze beweging is een groot gevaar, niet alleen voor de Italianen, maar ook voor alle vreemdelingen, die terecht ongerust over hun veiligheid zijn en Tripoli beginnen te verlaten. De aankomst van Turksche militaire transportschepen in Tripolis, op welker ernstige gevolgen de Italiaansche regeering de Porte opmerkzaam heeft gemaakt, kan de situatie slechts ei get make^, en legt aan de Italiaansche regeering den ouvoorwaardelijken plicht op, de daaruit ontstane gevaren te voorkomen. De Marokkaansche Quaestie. Een Havasnota meldt: De Duitscke op merkingen op het jongste Frausche ontwerp betreffende. Marokko bevatten nieuwe eischen en bevatten beperkiugen, die een ernstig onderzoek uoodig maken. Terwijl de „Temps" de zeer koele en gereserveerde nota van den Duit9C.hen minister van buitenlandsche zaken, bevat tende opmerkingen over de laatste Fransche voorstellen omtrent Marokko en waarin nieuwe eischen worden gesteld en oude bezwaren worden gehandhaafdeen stuk dus, dat ernstig onderzocht moet worden zondor meer mededeelt, betooi.cn andere bladen een toenemeude verontwaardiging jegens Duitschland. De „Intransigeant" zegt: „Duitschland geeft een bewijs van onver holen cynisme en van kwade trouw". De „Liberté": De onduldbare handel wijze van von Kiderlen-Wachtcr moet onmiddellijk de ontvangst vinden, die zij verdient. Het doet er niet toe, of de nieuwe eischen van politieken of economischen aard zijn. Fraukrijk heeft recht erop te rekenen, dat zijn regeeriug beslist zal weigeren in le gaan op de eischen en de elke week veraudereud. bedenksels van Duitschland." De Engelschk tloot. Mc Kenna, de minister van marine heeft voor zijn kiezers een rede gehouden, waarin hij opnieuw de verwachting heeft uitge sproken, dat er op de volgende begrooting voor de Engelsche vloot minder geld zal worden aangevraagd. Daarbij moest de regeering echter altijd het oog houden op den bouw in andere landeu. De vrede is wel het hoogste bezit der menschheid en tevens het voornaamste economische belang voor het Britsche Rijk, maar Engeland moet niettemin steeds een oppermachtige vloot hebben, die de zeeën openhoudt, gelijk dat voor het bestaan van dat rijk uoodig is. De staking in* Ierland geöindigd. De „Exchange Telegraph Compagny" seint uit Dublin, dat de staking in Ierland is geëindigd cn dat de arbeiders de dooi de directies gestelde voorwaarden hebben aangenomen. Finland's Verdrukking. Op Zondag 14 dezer werden de burgers van Wiborg verrast door een eigenaardig militair schouwspel. Plotseling en zonder dat men er de oorzaak van kon nagaan, trokken Russi sche troepen de straten binnen. Iufanteristen marcheerden met gevelde bajonet gevolgd door cavalerie en snelvuur geschut. Officieren gaven met luider stem bevelen, en ambulance-rijtuigen werden in orde gebracht om gekwetsten te kunnen opnemen. Het centrum der stad werd plot seling veranderd in een echt slagveld, waaruit 't publiek hals over kop de vlucht uam, om uiet aau de bajonet te worden ^eregen of te worden verpletterd onder dc hoeven dor paarden en de wielen der kanonnen. ->Thans is geconstateerd, dat de soldaten wareu voorzien vau epn grooter hoeveelheid patronen dan gewoonlijk en dat zij strenge bevelen hadden gekregen om op alles voorbereid te zijn en bij de eerste gclcgeuheid vuur te kunnen geven. Wie was de vijand, die heel deze mobi lisatie had noodig gemaakt? Het waren de leerlingen van de zan-r- en organistcnschool, te Wiborg. Nadat zij een concert hadden gegeven, hadden de jougelieden een lied gezongen vóór het standbeeld van Agricola, den bisschop, die het Fiusche volk ziju eerste drukletters en zijn eerste bijbelver taling schonk. Russische politieagenten hadden dit den bevelhebber van het garni zoen gerapporteerd; en deze, waarschijnlijk beducht, dat er weer eeu door de overheid verboden meeting tegen de annexatie der twee Finsche gemeenten zou worden gc houden, mobiliseerde zijn troepen tegen zangers en organisten. Gelukkig werd ditmaal geen bloed ver goten. Maar het gebeurde is teekenend voor de zenuwachtigheid, die bij de Russische troepen schijnt te heerschen. En die zenuwachtigheid zal stellig uiet worden verminderd door de dagorde, welke de bevelhebber der 22e divisie aau de bevelhebbers der garnizoenen heeft gege ven. In deze dagorde werdt gezegd, dat, I wanneer de troepen door de burgerlijke j overheid worden geroepen om steun te verleeneu bij het verspreiden van een verzamelde volksmenigte, de bevelhebber moeten optreden onafhankelijk van de autoriteiten der politie; zij moeten laten schieten wanneer de menigte niet onmid dellijk gehoorzaamt aan het bevel om uiteen te gaan. Eu ernstiger nog dan deze dag orde is het, dat hij de bevelhebbers der garnizoeuen aanspoort om zondor af te wachten tot de burgerlijke autoriteiten hun hulp inroepeu, zelve te beoordeelen, of het optreden der troepen uoodig is. Men ziet, dat men thans handelt als in een vijandelijk land; voortaan zal do Rus sische militairen dictatuur de Finsche politie vervangen. En het vereenigingsrecht der burgers van Finland, wettelijk gewaarborgd door den tegenwoordigen soeverein zelf, wordt geheel en al illusoir. hongersnood in slberlfi. Buitengewono jobstijdingen zijn uit het binnenland van Siberië ontvangen. Tenge volge van den slechten zomeroogst dreigt overal het spook van den hongersnood. Duizenden moeten reeds den hongerdood gestorven zijn. Ontzettende tooneelen spelen zich op de strateu der steden en dorpen af. Bij houderden liggen de reeds geheel verzwakte bewoners voor de huizen en op de landwegen en wachten met stoïcyusche kalmte den dood af. Uit alle deolen van het land zijn speciale treinen met levens middelen naar de bedreigde gouvernemen ten vertrokken, doch men vieest, dat de hulp te laat komt. De troebelen in Tsjktsjoean. De troebelen» in de provincie Tsjetsjoean duren voort. Het regeeriugsgebouw te Omesjeng, een plaats ten Zuidwesten van Tsjengtoe, is gcpluuderd. De opstandelingen trekken zich van Tsjengtoe terug naar Kiating. Matroos-raadslid. De minister van marine heeft aan deu lichtwachter-matroos J. DeMey te Ylissingen toestemming verleend tot het waarnemen van het lidmaatschap van den Gemeente raad, waarvoor hem telkens een verlof zal worden verleend van óeu dag. Nieuw Buurtstation te Utrecht. Leidde gebrek aan ruimte op het staats- spoorwegstation Utrecht tot liet maken van een apart buurtstation voor het locaalver- koer tusschen UtrechtNunspeetBaarn Zeist, bij het ontwerp doortrekking dor lijn GoudaSchoonhoven uaar Utrecht, (tevens de kortste spoorverbinding van IJsclstein met Utrecht) wordt in overweging gegeven nog een tweede, doch veel eeuvoudiger buurtstation in de nabijheid van dit staats spoorwegstation aan te leggen. Dit derde station zou eventueel tevens als eindpunt van andere gewenschte lijnon kunnen die- neu. Op doorgaand verkeer van goederen wagons der hoofd^poorwegen werd daarby- gerekend.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1