WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELENDEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 29 September 1911. Hoogete barometerstand 773.0 m.M. te Coruna, laagste 748.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 30 Sep tember 1911. Meest matige Westelyke tot N.W.-ljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, regen- of hagelbuien. Temperatuur: Dezelfde. SStrometerstand te AMERSFOOpT* 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 59 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 53 Rozen bij het Vredespaleis. Het bestuur van de vereeniging tot be vordering van rozenteelt in Nederland: Nos Jungunt Rosae, ontving van het bestuur der Carnegie Stichtiog te 's-IIage boricht, dat het vriendelijk aanbod om bij hst Vredespaleis een perk met rozen te planten, gaarne werd aangenomen. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 29 September 1911, des namiddags te half 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Kroes, Salomons en Oosterveen. De notulen worden ongewijzigd gearres teerd. Ter tafel komen de volgende ingekomen stukkon. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 11 September 1911 houdende verdaging van hunne beslissing op het raadsbesluit van 1 September 1911, tot aankoop van Nimmerdor. De heer v. Duinen vraagt of voor dit uitstel ook een termijn bestaat. De Voorzi tter deelt mede dat dit onbepaald is. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders proces verbaal van de opname van de kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger op 19 September 1911. Ter inzage gelegd voor de leden. Een adres van G. Ijken, schipper, be treffende verlichting van den Eemraond. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van het Amerfoortsche Drank- weercomité, daarbij een BubBidie verzoe kende voor 1912. Zal worden behandeld bij de gemeente- begrooting. Een adres van A M. Kerkkamp e.a. waarbij zij verzoeken het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement op het middelbaar onderwijs niet aan te nemen en een onder zoek in te stellen naar de redenen, die Burgemeester en Wethouders tot het doen van het daartoe strekkende voorste! kunnen hebben geleid. Zal behandeld worden in het desbetref fende punt der agenda. Aan de orde komt de volgende agenda: 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement van orde voor de vergadering van den Gemeenteraad. De heer Gerritsen zou met het oog ep de verschillende proefnemingen, die nog niet zijn afgeloopen, voor willon stellen dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Tevens waar het voor BOmmige leden bezwaarlijk zal zijn staande het woord te voeren. Laten wy daarom eerst nog eens een paar proeven nemen of er nog wat op te vinden is. Wethouder R ij k e n s antwoordt, dat hoeveel proeven er ook genomen zullen worden, de raadszaal toch nooit grooter zal kunnen worden. Bovendien is het niet alleen ten bate van B. en W., doch ook van de andere leden van den Raad. De heer van Kalken is voor het voor stel van B. en W., ook uit een beleefd heidsoverweging. De heer Veis Heyn ondersteunt het voorstel van den heer Gerritsen, het zal voor meerdere leden een bezwaar zijn staande te spreken. Het vooi stel-G erritsen wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 5 stemmen, Voor de heeren Yan der Wal, Van Duinen, Veis Heyn, Gerritsen en Eysink. Het vooistel van B. en W. wordt daarop met op één na alg. stemmen aangenomen. Tegen de heer vau Duinen. De vergadering wordt hierop, te 1.55 veranderd in één met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting te 2.55 is aan de orde. 2. Voorloopigc vaststelling van de gc- meenterekening over 1910. De heeren Jorissen, Tromp van Holst en Ruys hebben meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen de voorloopigc vaststelling tot een bedrag van: f 713,410,76 van uit- gaveu en f 742,783,52 aan inkomen. Aldus wordt met algemecne stemmen besloten. De 3 wethouders onthielden zich van stemming. 3. Vaststelling van do rekeniDg van het strateofonds over 1910. Wtrdt voorgesteld tot een bedrag van f 642.8S in ontvangst en voor f 154.65 in uitgaven. De Wethouders onthielden zich ook thans van stemming. 4. Goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1910. Wordt goedgekeurd tot een bedrag van f17050.van ontvaugsten en van f 17050 voor uitgaven. 5. Goedkeuring van de rekening van het Burgerweeshuis, over 1910. Wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 13112 54s voor ontvangsten en f 10287.65' voor uitgaven. 6. Benoeming van leeraren aan de Burgeravondschool. Benoemd worden met algomcene stem men tot vaste leergren E, H. Buytenhuys en H. Mooyen Jr. en tot tijdelijke leeraren van 31 October 1911 tot 30 September 1912 de heeren F. Faber, H. J. Huurde- man, P. Nierop en D. Mees. 7. Benoomiog van eene onderwijzeres aan de openbare lagere school 3o soort aan de Puntenburgerlaan (vacature Mej. Sinnige). Benoemd wordt mej. van Schaik met 11 stemmen. De dames Heere en Van 't Wel verkregen resp. 4 en 1 stemmen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen voor het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmene. Wordt eervol verleend met ingang van 1 November a s. of zooveel eerder als zijn opvolger in functie zal treden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement op het Middelbaar Onderwijs. De heer Jorissen wenscht namens alle raadsleden aan B. en W. hulde te brengea voor de wijze, waarop zij in deze zaak ingegrepen hebben, waar bleek, dat de voorgestelde ernstige maatregelen uoodig waren. Wij weten, dat B. cn W. er slechts noode toe zijn overgegaan om dit voorstel te doen, doch zij kunnen overtuigd zyn den raad op hun hand te vinden, ook wanneer bet in 't algemeen belang noodig mocht blijken nog bardere maatregelen te nemen. De raad zal hen steeds steunen waar zij beoogende H.B.S. aan haar doel te doen beantwoorden. Intusscheu spreken wij de hoop uit, dat de voorgestelde reglements wijziging slechtB tijdelijk moge wezen. De Voorzitter dankt den heer Jorissen voor de afgelegde verklaring, die door B. en W. op zeor hoogen pry's wordt gesteld. De voordracht wordt hierop met alge- meene stemmen goedgokeurd. 11. Benoeming van 3 leden van de commissie van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen do geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de gemeente Amersfoort (wegens peri odieke aftreding van de heeren D. Gerrit sen, H. Kroes en R. G. Rijkens Herbenoemd worden de heeren Gerritsen, Kroes en Rijkens. De heeren Veis Heyn, Salamons, Tromp van Holst verkregen resp. 3, 1 en 1 stem. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1911 (betaling uit het artikel „Onvoorzien".) 't Betreft een bedrag van f 4.80. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1911 (buitengewone uitgaven reiniging). 't Betreft een bedrag van f 64300 voor het plaatsen van een hooiberg op „Ma Retraite." Zoudor hoofdelijko stemming goedge keurd. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikking over het saldo dienstjaar 1910, en tot wijziging van do begrooting voor het dienstjaar 1911 (onaf gehaalde rente). 't Betreft een bedrag van f 8.75. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd 15. Voorstel van Burgen'lester en Wet houders tot vaststellen van rooilijnen. De heer v. D u i n o n vindt het niet billjjk, dat de rooilijnen hier altijd worden vastgesteld, zonder dat de betrokken per sonen er iets vaDaf weton. En dit acht spr. met wenschelijk, waar het feitelijk betreft do beschikking over eens anders grond. Kan een en ander niet bij alg. publicatie bekend gemaakt worden. Althans zou spr. te voren eenige openbaar heid wcnschen. De Voorzitter gelooft niet dat hiertegen bezwaar is en zegt overweging toe. De voordracht wordt hierop zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het in gebruik geven van localen van hot gebouw aau de Koe straat aan de afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch genootschap voor landbouw en kruidkunde voor het houden van cursussen. 't Voorstel strekt om die lokalen gratis beschikbaar te stellen met kosteloos gebruik van vuur en licht. Zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de algemeene begraaf plaatsen. De heer Van Duinen is ter oore gekomen, dat met de voorgestelde salaris regeling do opzichter in een slechtere conditie komt dan hij tot nu toe was. Daarom stelt spr. voor deze regeling aan te houden, totdat de begrooting in de afd. behandeld wordt. Zoo ook wat betreft de salarieering van de doodgravers. Wethouder Van E a t e 1 d zet aan de hand van eenige cijfers uiteen, dat de doodgravei-6 zich vergissen. Bij de nieuwe regeling, waarbij deze beambten een vast salaris krijgen, gaan zij erop vooruit. Betref fends den opzichter heeft spr. geen gegevens. De Voorzitter is van meening, dat de opzichter genoeg verdient; hij gaat er in geen geval op achteruit. Reden tot uitstel is er dus niet. De hoer Van Duinen stelt toch voor do jaarwedde van den opzichter met f 100 te vermeerderen. De man beweert erop achteruit te gaan bij de nieuwe regeling. De heer Jorissen begrijpt de rede neering van den heer Van Duinen niet. De opzichter mocht immers geen emolumenten aannemen. Heeft hij vroeger meer gemaakt dan is hij buiten zijn instructie gegaan. De heer van Duinen trekt zijn voor stel hierop in; hij wist niet dat het den opzichter verboden was emolumenten te genieten. De heer Roland us Hagedoorn vraagt of de doodgravers hun eigen voor geschreven zwarte kleeding moeten betalen van de f100. De Voorzitter antwoordt bevestigend, waarop de heer Hagedoorn voorstelt, te overwegen of dit niet veranderd kan worden. Do Voorzitter zegt overweging toe onder opmerking, dat er nooit tegen gea geerd is en de kleeding slechts uit een eenvoudige zwarte kiel bestaat. De voordracht wordt hierop met alg. stemmon aangenomen. Wethouder Kam brengt hierop hulde aan den Becretaris voor het omvangrijke werk voor deze voordracht verricht. De Voorzitter sluit zich hierby aan en dankt den heer Kam namens den secretaris. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhand8che aanbesteding van eenige werken voor de waterleiding. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering wordt hierop, te 3,50 gesloten. Auersp. Drankweer Comitb. In de jongste vergadering van het Amersf. Drankweer Comité werd door den Voor zitter, professor Kenninck, in dankbare en opwekkende bewoordingen het 5jarig bestaan van het com'té herdracht. Spreker releveerde in 't kort wat in dit öjarig bestaan was verricht, op welke aangename wijze door de comité leden was saamge- werkt en hoe ten allen tijde de actie tegen drankgebruik was gevoerd op kalme, tactische wijze en ook doorgaans op den juistcn tijd. Met zeor veel genoegen mocht spreker constateeren, dat ook daardoor hot A. D. C. de achting en steun verwierf van het weldenkende deel der Amersfoortscho burgerij en niet het minst van het BeBtuur onzer gemeente, dat het werk op prijs stelde en dit toonde door het verstrekken van eene jaarlijksclie toelage voor de te voeren actie. Dit laatste vooral moet het A.D.C tot dankbaarheid stemmen, dat het Gemeentebestuur, de overheid, zich schaart aau de zijde der strijders tegen den groot- sten vyand der maatschappij, het alcoho lisme. Moge die steun het comité steeds verleend worden! Ten slotte bracht de Voorzitter een woord van hulde aan den oprichter van het A. D. O. den tegenwoordigen secretaris, die »og steeds het leeuwonaandeel in de werkzaamheden heeft en zich tot dank mag rekenen, dat na do oprichting van het A. D, C. in zoovele gemeenten van Nederland een gelijksoortig drankweer comité werd opgericht. Bestond het comité voor 5 jaren uit leden van 4 vereeni- gingen, thans zijn er 6 vereenigingen die in het comité vertegenwoordigd zijn, als volgt: De Volksbond tegen drankmisbruik Prof. F. Kenninck, voorzitter en de Heer T. L. Blanchi, secretaris; Het KruiBverbond St. Beruardu8 de Heer P. Dieges; de christ. nat, Geh. Onth. Ver. de Heeren C. Ruitenberg en Ph. van der Pol; de Maria vereeniging mejuffr. A. Sanders en mej. C. Welters; de Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoh. dranken de Heeren R. Groenveld en H. Tamminga en de Ned. geh. onth. Bond de Heeren A. Staal en H. J. van den Hengel. Het_ A. D. C. gaat thans zijn tweede lustrum in en blijft steunen op de mede- weiking van de Amersfoortsche burgerij om daardoor gezamenlijk te werken iu het algemeen moreel en financieel belang van de Amersfoortsche inwoners. Gisteravond werd vanwege de Inter nationale Orde van Good Templars een bijeenkomst gehouden, tot het stichten der orde te Amersfoort. Het resultaat was, dat zich een aantal personen bereid ver klaarden om een orde te vestigen, onder de naam van Utica no. 29 genoemd naar de plaats in Amerika waar in 1851 door eenige Vrijmetselaars do Orde gesticht werd. De loges uit Utrecht, Hilversum eu Haarlem waren talrijk vertegenwoordigd. De Hoofd Templar de heer v. d. Horst zette iu kraohtige woorden het werken dor loge uiteen. Als secretaris werd be noemd de heer Drieënhuizen Krummestraat, dio gaaine bereid is nadere inlichtingen over het werken van deze Broederschap te geven. Mejuffrouw G. B. van Gelder is met iogang van 1 October a. s. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aau de openbare lagere school te Hoogland. Zondag a. s. ontvangt Quick op Birkhoven bezoek van N. E. C. uit Nyine- gen, terwijl H. V. C. op het terrein achter Rustoord O. D. O. uit Arnhem ontvangst Men verzoekt ons opname van 't volgende: Begunstigd door het schoone wede-, begon Maandagmorgen het 56 tal jongo dames met den verkoop der Sobriëtasbloem Welwillend eu vol toewyding namen zy de vermoeiende taak op zich, de belooning voor hun werken bleef niet uit. Reeds vroeg in den morgen waren de ingeslagen bloemen verkocht, doch geen nood, men wist raad. Door de welwillendheid van

De Eemlander | 1911 | | pagina 2