DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 229. ZATREDAG 30 SEPTEMBER 1911. 8e JAARGANG. Sij dit numni8r behoort 'n BIJVOEGSEL. NABETRACHTING OVER DEN GEMEENTERAAD. BUITENLAND. -> - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. lüuotilrcilartnir: Mr. I). J. van Schaardenburg'. Abonnementsprijs: Por jojarf 4.Franco per post id. (5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Iturean: KI/K1NE H.V.MJ Tellet. Intere. IKS. Prijs der Ad verten tiën: Van X tot 5 regels t 0.40. Yoor iedoren regol meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Zij, die zich met I October akoiineeren op dit blad. ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Lezers, zijt gij wel eens iu de gelegen heid geweest om 'n groote collectie ruggen te bewonderen, jonge ruggen, oude ruggen, smalle raggen en breede ruggen, rechte ruggen en rondo ruggen? Niet? Welnu dan zouden wij U raden eens 'n raadszitting in onze goede stad bij te wonen. Daar wacht U inderdaad 'n uitgezocht ruggen- schouwspel. Do uitbreiding van 't aantal raadsleden heeft minder prettige gevolgeu gehad voor de pers en 't publiek, dat gewoon is neen, dat is te kras uitgedrukt, laten we liever zeggen dat zoo nu en dan eens belangstelling toont in de beraad slagingen van onze vroede vaderen. Om de nieuwe leden waardig te kunDen huisvesten, schijnt'n geheele volksverhuizing noodzakelijk geweest te zijn. Zelfs de burgemeesterstafcl is meegesleurd en terecht gekomen stegen den versten wand van de vergaderzaal, zoo ver van de pers- en publieke tribune als maar eenigszins moge lijk was. Daar de leden natuurlijk allen met 't gezicht naar de tafel vau B. en W. gekeerd zitten, ziet men van de publieke tribune niet anders dan ruggen en voor die ruggen nog eens ,'ruggen en eindelijk in 't verre verschiet de koppen van B. en W. Nu woont men de raadszittingen niet by om te leden te zien althans zoolang 't schoono geslacht nog niet z'n intrede in 'a raads vergaderzaal gedaan heeft en in zooverre heeft men geen recht tot klagen, als men slechts ruggen te aanschouwen krijgt. Maar als men er komt om te luisteren en men krijgt dan ruggen te zien inphiats van woorden te hooreD, ja dan gelooven wij wel gerechtigd te zijn onze klaag liederen aan te heffen. Wij erkennen gaarne dat 't heel moeielijk is in 'n betrekkelijk kleine zaal aan allen leden en buitenstaanders 'u goede plaats te verschaffen. Wy billijken ook, dat in de eerste plaats rekening gehouden wordt met de belangen der leden en wij zullen dus niet klagen over de lach niet, lezer publieke tribune, beter gezegd: publieke alcoof, waar voor de pers vrij goede stoelen maar voor 't publiek akelige smalle banken „gereser veerd'' zijn. (Als de raadsleden soms meenen, dat 't publiek de vergadering „uit eerbied" staande bijwoont, vergissen zij zich deerlijk, maar moeten zij de reden liever zoeken in de onmogelijke banken). Maar hierovor zouden wij niet klagen en basta dus. Wel echter heeft 't publiek er aanspraak op om te kunnen hooren en dat is bij de verhuizing niet in 't oog gehoudeD. Of alle leden met hun plaats tevreden zijn, weten wij niet, maar voor pers en publick gaat thans zeer veel vau do dis cussie verloren. In 'n makke zitting als gisteren gaat 't nog, maar als er weer eens belangrijke zaken aan de orde zijn, vreezen wij 't ergste. Toch zou de toestand gered geweest zijn, indien de raad in plaats van rechts, links omgezwenkt was. Dan hadden de leden allen met 't gezicht naar de publieke alcoof gezeten en zou er anders dan thans van hun woorden weinig verloren gegaan zijn. Slechts B. en W. zouden dan met hun rug naar 't publiek gekeerd zitten, maar aangezien de pers dan vlak achter B. en W. zat, zouden zij zeer goed ver staan worden, waarschijnlijk beter dan uit do verte, waaruit hun woorden thans hun weg tot 't publiek moeten vinden. 'n Goede maatregel is 't, dat de leden thans staande moeten spreken. Er was wel eenige oppositie tegen, o. a. van den heor Gerritsen, die maar liever ter wille van de huiselijkheid de oude traditie wilde volgen, waartegen de wethouder Rijkens ondeugend opmerkte, dat de heer Gerritsen anders juist zoo vooruitstrevend, en steeds voor nieuwe dingen te vinden was. De meerder heid kon zich met den nieuwen maatregel vereenigen en ei werd dus besloten, dat in 't vervolg de sprekers zich van hun zetel moeten verheffeu. De heer Jorissen was de eerste, die 't voorschrift opvolgde en de belangrijkheid van z'n mededeeling was wel in overeen stemming met den plcchtiven indruk, dien voor de eerste maal 'n staand spreker maakt. 't Betrof 't belangrijke punt 10 van do agenda, 't voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement op het Middel baar Onderwijs, trouwens 't eenige punt van aanbelang op de agenda. 't Ging al weer om de oude pijnlijke quaestie, 't punctum prurion? van Amers foort, de toestanden aan de H. B. S. Zelf zijn wij dit keer niet veel wyzer geworden, omdat de quaestie in 'n langdurige geheime vergadering behandeld werd. Toen de deuren weer geopend waren, legde de hear Jorissen 'n verklaring af namens don ge heolen raad, om hulde te brengen aan B. en W. voor de wyze, waarop zij in deze zaak ingegrepen hebben; zelfs als B. en W- Dog krassere maatregolen zullen noodig achten, zullen zy den raad aan hun zijde vinden; ten slotte sprak de heer JorisseD, ook al weer namens den raad, de hoop uit, dat de voorgestelde reglementswijziging slechts tijdelijk zijn zou. 't Is jammer dat ook deze zaak weer in geheime zitting behandeld is. Toegegeven, dat zulke pijnlijke quaesties niet aan de klok gehangen moeten worden, dit neemt niet weg, dat de zaak toch alom besproken wordt, zonder dat meD nu 't juiste ervan af weet. Wij achten ons dan ook niet competent om in dezen te oordeelen. Inderdaad lijkt 't ons 'n kras middel, dat door B. en W, aangewend is; de leeraren zullen in 't vervolg op de oflicieole leeraarsvergade ringen slechts enkele nauw omschreven zaken, als bevordering van leerlingen enz. mogen behandelen. Aan hun verdere be sprekingen vrijheid van vergaderen blijft natuurlijk bestaan is 't officieele karakter ontnomen. Ook al kan men niet beoordeelen of de goede weg ingeslagen is, ja al keurt men den getroffen maatregel af, erkent dient toch dal op 't stadhuis 'u geheel nieuw régime gevolgd wordt en de wethouder voor onderwijs mtt strenge hand weet in grijpen. De Oorlog. De oorlog tusschen Italië en Tur kije is begonnen. De Italiaansche Regeering heeft den Tnrksclien ge zant te Rome zijn passen doen toe komen en daarmede was de oorlogs toestand ingetredeu. Men meldt uit Rome aan de Liberté, dat de Turksche gezant zich gistermorgen om 10.30 uur naar do Consults begaf en het antwoord op het ultimatum aan de Minister van Buitenlandsche Zaken heeft overhandigd. Deze begaf zich vervolgens naar den Minister-president, die onmiddellijk den Ministerraad bijeenriep. Na een korte beraadslaging, besloten do Ministers onmid dellijk en in hun geheel de voorgenomen en in het ultimatum genoemde maatregelen toe te passen. De Minister van Marine heeft dadelijk daarop per draadloos tele gram aan de divisiën die voor Tripoli krui sen, bevel gegeven oogeoblikkelyk hande lend op te treden. Men meldt uit Rome aan do Liberté, dat de b'okkade van Tripoli zal verzekerd worden door een divisie kruisers, terwyl een divisie pantsorachepen het Turksche eskader zal opsporen, waarvan uit Beyrouth de aanwezigheid wordt gemeld. Do tweede divisie kruisers zal do transportschepen begeleiden. Met de ontscheping van de expeditionnaire troepen wordt ijverig voort gang gemaakt. De Italiaansche regeering zal op gelyke wijze voorzien in do veiligheid van de Italianen als van de vreemdelingen van alle nationaliteiten in Tripoli en Cyrenaica, met alle haar ten dienste staande middelen. De blokkade zal zich over de geheele kust van. Tripoli ou Cyrenaica uitstrekken, waar van onmiddellijk aan de onzydige mogend heden kennis zal gegeven worden. Italië heeft verklaard, de integriteit van Europeesch Turkije to zullen handhaven en zich te zullen verzetten tegen elke poging om in den Balkan een coalitie tegen Turkije te vormen. De strijd zal dus vau Italiaansche zijde uitsluitend gericht zijn op de vorovenng van Tripolis. Daarvoor heeft de regeering te Rome zich gedurende de laatsto dagen krachtig voorbereid. Do vloot werd gemo biliseerd en ligt reeds grootendeels voor de Tripolitaansche kust; het legor wordt op voet van oorlog gebracht en een aan tal transportschepen zijn gereed om do troepenmacht naar Tripoli over ie brengen. Heel gemakkelijk zal zulk een expeditie naar Tripoli niet zijn. Het Turkscho gebied, dat tusschen Egypte en Algiers aan de Noordkust van Afrika ligt, is een zeer uit gestrekt doch weinig bevolkt land; hot heeft ruim oen millioen vierk. Kilometers oppervlakte met een bevolking van gemid deld een millioen inwoners. Maar die inwoners behooren tot de krachtigste en stoutmoedigste mcnscbcn- rassen, Arabieren, Berbers en Negers, dio niet geneigd zullen zijn hnn land zonder slag of stoot aan de Italianen over te laten. Reeds nu wordt van de mogelijkheid ge sproken, dat de Heilige Oorlog legen de Kafirs zal worden Terklaard; de bewoners zijn in elk geval, zooals uit Konstantiuopel nog dezer dagen werd verzekerd, voorne mens hun land cu hun Turksche nationa liteit met alle kracht te verdedigen. De oorlog kan niet allen een gevaarlijk avontuur worden voor Italië maar ook gevaar opleveren voor den Europeeschen vrede. Want de vrees dringt zich op: zal deze oorlog tot twee Rijken „gelocalisoerd" blijveD, zal hij zich niet in een vloedgolf van bloed en verschrikking over geheel Europa verbreiden? Zullen de Mogendheden in staat blijken de elcynenten, die het In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzooton smaak van ons brood, eon gevolg onzer uitgezochte prima grond- stollen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergeliiksnde proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelon, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen dio ecu moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens iD Februari wordt het 10 pCt. dividend vau het voor ons brood, beschuit, koek, m het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1