Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 30 September 1911. ZÏZZZ INGEZONDEN STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI (Buitm wantivoordclykhcid d*r rêdacUt.^ Den Haag, 29 September 1911. Aan de afdeelingen en personeele leden van den Vryz,-Dem. Bond, reep. aan de plaatselijke kiesreoht- comité's. L. S. In de jongste vergadering van het Hoofd bestuur van den Vrijz.-Dem. Bond is, mede op verzoek van verschillende comité's, die hun actie nog niet konden beëndigen, en in overleg met het Ceutraal-Bestuur van het A. N. Werklieden Verbond, beslo ten het Kiesrecht-Adres, uitgaande van den V, D. B. en het A. N. W. V. eerst in het laatst van December tor bestemder plaatse in te dienen. Tengevolge van dit besluit resten dus nu nog ruim idrie maanden, die juÏBt in het vergaderseizoen vallende, uitstekend kunnen gebruikt/worden om in nog breeder kring dan tot nu reedB het geval was de propa ganda voor het Algemeen Kiesrecht te voeren, om velen, die het helaas nog verzuimden, op te wekken door hun hand- teekening onder ons adres mode klom bij te zetten aan onze actie, om het eerste burgerrecht aan allen, die het niet onwaar dig zyn, te doen verschaffen. Geen middel ter propageering mag in deze laatste maanden ongebruikt blijven: openbare vergaderingen, huisbezoek, ver spreiding van vlugtschriftjes, aanplakken onzer kiesrechtplaat, dit alles kan dienstig zyn om belangstelling te wekken en te doen groeien. Het zal overbodig zijn op te merken, dat het Hoofdbestuur van den Vryz.-Dem. Bond gaarne bereid is U alle gevraagde hulpmiddelen voor de actie te verschaffen en ook verder zooveel mogelijk te steunen. De reeds volteekendo lijsten worden ten spoedigsto ingewacht aan het adres van ondergeteokende opdat met het ordenen van deze oen aanvang kan worden gemaakt. Lijsten, die nog niet geheel voltcckend zijn kan men nog in bewerking houden, als er kans bestaat de ontbrekende handteeke- ningen aangovuld te krijgen. J£et ieders medewerking kan onze adresbeweging een machtig wapen zijn in den kierechtstrijd. Laat dan ook ieder zyn medewerking geven! Namens het Hoofdbestuur van den V.-D. Bond, W. A. O. Koster, adj- secretaris, van Loostraat 54, Den Haag. Utrkchtsche Philatelistïv Vereeniging. Heden viert bovengenoemde 'eroeniging haar eerste lustrum. Ze verheugt zich in een steeds toenemeuden bloei en staat gedurende het laatste jaar met 6 groote buitenlandsche vcreenigingen van postzegel verzamelaars in connectie ten einde de leden in de gelegenheid te stellen velerlei zeldzame zegels te zien en te bemachtigen. Meerdere inlichtingen o.m. over 't lidmaat schap verstrekt gaarne de secretaris L. Frenkel, Westerstraat 7 Utrecht. Maatschappelijke eu Hygiënische vraagstukken. De firma Krupp heeft meer dan tien jaar geleden een spaarbank voor hare werklieden geopend en heeft daar veel wil van. Het aantal 1228 spaarders met een tegoed van 106,542 nik. in 1900 is toegensmen tot 14,805 spaarders met een tegoed van 5,102,611 mk. in 1109. De firma geeft 5 percent rente en .moet, daar zij het geld weer bij de gemeentelijke spaarbank te Essen tegen 33/, pet. uitzet en dos l1/, pet. vorliest, in 1910 47,127 mk. bijpassen. Verder verleent zy spaar- premies uit een fonds, dat 1 pet. van de geheele som der inlagen bedraagt. Het geld in dat fonds wordt verloot tusschen de spaarders. Er zijn drie prijzen van 500, 300 en 100 mk. elk, van de rest wordon pryzen van 50 mk. gevormd. Id 1910 is zoodoende 53,350 mk, onder de beleggers verdeeld. De formaliteiten voor inleggen en terug halen zijn bijzonder gemakkelijk en het bedrag van het tegoed wordt streng ge heim gehouden. De gastentoon8telling, die hedenavond gesloten wordt, mocht zich in een bijzonder druk bezoek verheugen. De velo voorworpen werden met veel belangstellig bezichtigd, terwyl de zeer kunstige inrichting 7ao sommige toestellen, we noemen bijv. het toestel Vesuvius der firma Peck en Co., aller bewondering wekte. Deze firma die een zeer bezienswaardige collectie van den meeat onderscheiden aard had teDtoongo- steld, hoeft, ovenals de firma Gautsch en Co. met zijn keurigo expositie, hier zeker veel eer ingelegd en een uitmuntenden indruk gevestigd. Trouwens deze firma's zyn de grossiers, die aan de heeren van Nie en Kool hun artikelen leveren, zoodat al hetgeen we feitelijk over deze Amersfoort8che firma's in ons nummer van jl. Dinsdag schroveu, tevens voor hen kan gelden. Werd vroeger wel eens geklaagd over den langzamen gang bij de posterijen, tegenwoordig is dat anders. Ook hier in Amersfoort gaat de zaak flink vlug als van een leien dakje. Zóó vlug, dat een brief die op 28 dezer in Tiel was afgestempeld tusschen 3 en 4 uur in den namiddag, reeds hior in Amersfoort was ontvangen op den zelfden dag tusschen 11 en 12 uur uoormiddag. Vlugger kan het, dunkt ons, toch niet. De heer A. G. de Rooy, opzichter bij de II. S. M., is met ingang van den 2den October a.s. overgeplaatst naar Zaandam. De Eembode, dit bericht vermeldende, schrijft er bij: „De heer van Veen, inge nieur dicrzelfde maatschappij blijft alsnog hier in functie." Wat bedoelt het blad hiermeof Erg duidelijk is het niet. De heer van Yeon is trouwens niet hier in functie maar in Amsterdam. De adelborst le kl. J. F. Wosseling wordt 30 September geplaatst aan boord van H. M. „Heemskerck" te Willemsoord. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent een concert te geven door do overbekende Wognummer zangvoreeniging „Jakob Kwast". De Wognunimers bezochten de laatste jaren Amersfoort en mochten zich steeds in een buitengewone belang stelling verheugen. Ook nu weer zal de toeloop zeker groot zijn, vandaar dat we er in het bijzonder de aandacht op vestigen dat des avonds aan het Kerkgebouw geen kaarten worden verkocht. Hot Am. Dagblad deelt mede, dat Henri ter Hall dit jaar hier met de korinis niet met zijn revue zal komen. „Zie-jo ze vliegen", schynt zulk een enorm decoratief te eischen, dat onze tooneelen er te klein voor zijn. In plaats van Ter Hall's gezelschap zal tijdens de kermis onder zijn directie optreden een gezelschap „Solscr en Ilesso", dat in het Grand Tbéatre te Amsterdam avond aan avond volle zalen trekt. Men deelt ons mede, dat Vrijdag 13 October voor de afd. Amersfoort van den Ned. Protestantenbond in Amicitia een lezing wordt gehouden met lichtbeelden. Gisteren is alhier op 69 jarigen leeftyd overleden, de heer G. van Essen, oud kolonel, Officier in de Orde van Oranje Nasau. Alhier is opgericht het „Fr jak Selskip" „Uc en ThQs Het bestuur bestaat uit de heeren: S. Laverman, voorzitter, J. Dijk, secretaris, A, de Haau penningmeester, P. Dourua en S. Sieperda, leden. Gisterenavond hield de vereeniging „Ambachtschool voor Amersfoort e. o." een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw onder voorzitterschap van den heer H, J. Wolter. Nadat de heer J. W. C. Bloem de no tulen der vorige vergadering, die werden goedgekeurd, had gelezen, bracht de voor zitter een woord vaD hulde en dank aan den heer G. J. Buys, op wiens initiatief de school is tot stand gekomen, en die meer dan 11 jaar de ziel der school is geweest. Door zijn bedanken, is eenige wijziging in de samenstelling van het bestuur gekomen. Voorzittor is thans de heer H. J. Wolter en 2de voorzittor de heer R. Zijlstra. Hierna wordt de begrootiog voor 1912 vastgesteld tot een bedrag in ontvangsten uitgaaf van f 22875. De teekencursus voor volwassenen wordt begroot op f 1225. Tot leden der commissie tot nazien der reke ning en verantwoording werden gekozen de heeren J. H. C. Th. Teengs, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese en P. S. R. Wolter- beek en tot plaatsvervangend lid de heer Joh. Knoppers. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Wolter, F. Wessoling, J. W. C. Bloem en P. v. Veen Jr. worden herkozen, terwyl gekozen worden in de vacature ontstaan door het bedanken van de heeren Buijs, Wolterbeek en Hupkens, de heeren: L. J. W. Steenhuis, ingenieur H. S. M., L. A. baron van Ittersum en J. v. d. Horst. De voorzitter deelde nog mede, dat het ledental vermindert, een opwekking is zeker niet overbodig om nieuwe leden te werven. Op een vraag van den heer van Sehaik omtrent den metselcursus, deelt de voorzitter mede, dat nog goen difinitieve maatregelen kunnen worden genomen. AGEN DA 2 Oct. Vergad. Inkoopver. van Ambtenaren in de Zwaan. 6 Oct, De Wognnrnmers in de St. Joriskerk. 10 Oct. Concert in Amicitia. 13 Oct. Lezing met lichtbeelden Ned. Protest. Bond in Amicitia. 3C Oct. Concert in Amicitia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 9 Jan. Concert in Amicitia. BAARN. H. M. de Koningin-Moeder zal 11 October Soestdijk verlaten on na een kort bezoek Ban H. M. do Koningin op het Loo, vertrekken naar Zuid Tyrol. Omstreeks midden November zal H. M. naar Holland teruggaan om alsdan na een sejour op het Loo in de Residentie terug te keeren. BAARN. In de gisteren te Baarn gehouden raadsvergadering heeft de heer T. Haarman (Chr. H.) bij de rondvraag zijn leedwezen uitgesproken, dat tegen woordig des Zondugs openbare concerten worden gegeven in het Stationspark. Door vele ingezetenen wordt dit afgekeurd als strijdende met hunne godsdienstige bc- grippcu. Do voorzitter antwoordde hierop, dat z.i. de zedelijke strekking van muziek niet in botsing komt met de godsdienstige gevoe- leus van andersdenkenden en dat de gods dienstige gevoeleus ook to veel op den voorgrond kunuen worden geschoven, waardoor te weinig eerbied getoond wordt voor de overtuiging van anderen. Waar vele ingezetenen zich uitspreken tegen het geven van concerten op Zondag, staat hiertegenover, dat er ook zeer velen in de gemeente zijn, die eene andere mcening zijn toegedaan. In de meeste plaatsen van eenig beteekenis geeft men des Zoudags concerten. Gelet op do herkaaldo aanvragen daartoe bij hem ingokomen en op den aandrang van een groot doel der burgerij, heeft do burgemeester geen vrijheid meer kunnen vinden de vergunning voor muziek op Zondag langer te weigereu. Hollandsche linden in Berlijn. De beplanting van den bekenden Berljjn- schen wandelweg Unter den Linden, zal worden doorgetrokken tot aan de Branden burger poort eu tot aan de Schlossbrucke. Voor de aanplanting worden lindeboomen gebruikt, .dieuit Holland komen, waarschijnlijk uit Boskoop. Een zedelijkhoids monomaan. EenBerlijoschocersettenfabrikanthad in zijn winkel aan do Leipziger Strasso een levens- groote dame van was geëxposeerd, aange kleed met corset en onderrok, by wijze van reclame. Die wassen pop echter kwetste de teedere en kuische gevoelens van een onbekend gebleven zedelykheids- monomaan, en op ean dag outviug de corsettenfabrikant een anoniem briefje, waarin de schrijver hem aanmaande om, mot het oog op den verderfelyken zielver- woestenden invoed der wasfiguur op de opgroeiende jeugd, zijn roclame te ver wijderen. Deed hy het niet binuen drie weken, dan zou hy, fabrikant, or van lusten. Do man heeft er van gelust. Hy achtte hot dreigement niet en gistermorgen opstaande, bemerkte hij, dat de groote, kostbare spiegelruit van zijn étalage verbrijzeld was: Waarschijnlijk had de fanaticus met eeuige trawanten de aanstootelijke pop willen rooven on den vuurdood offeren. Do politio zoekt naar den ongelukkige. Engeltjes-makers. Dozen zomer trokken Cornelius Boer en zyn vrouw Johanna Viuk de dorpen van Oostfriesland af met een woonwagen. Op zekeren dag verkochten zij paard en wagon en huurden een gemeubileerde kamer te Dusseldorf en plaatsten de volgende advertentie: Een rijke landbouwei vraagt een kind om dit als zijn eigen aan te namen. Niot minder dan 56 aanbiedingon kwa men in. Het edele echtpaar nam van de stumpers 10, 20 en 40 Mark voorschot aan en bekommerde zich verder niet om baar. Twee kindertjes namen ze tot zich tegen vergoeding. Deze kwamen echter letterlijk om. Ze werden niet gereinigd, kregen geen voldoend voedsel on werden maar aan zichzelf overgelaten. Buren boorden de kindertjes schreien, do politie werd gewaarschuwd en het echtpaar vluchtte nog 's nachts, doch word to Keulen ge arresteerd en aldaar thans veroordeeld. Boer tot 2 jaar gevangenisstraf en 600 M. boete, de vrouw tot 9 maaoden gevange nisstraf. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personon die zich in de Gemeente heb- beu gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den20Sept. 1911 tot en met den 27 September 1911. GEVESTIGD. Somanagara Gadjale Raden van Batavia naar Soestcrweg 23. 8oeria Atinadja Achuiad Radon van Soera- karta naar Soesterweg 23, Ilendriua Kamphuis van Breda naar Gr. Gasthuislaan 35. Marigjc Hofland v. Leusden n. LangeBtr. 44. Comelis Emile Arnold van Zoventer van Meester Comelis O. L naar Pieter Bothstraat 15. Josephioa Petronella Timmer van Bussum naar Laugestraat 40. Johanna van Meeteren van Amsterdam n. Brcedostraat 16. Aaltje do Haan weduwe van Kempe de Vries van Enschedó naar Arnh.wcg 95. Jan Rudolf Zwart van Batavia naar Paulus Buitlaan 20. Maria Christina Gabriel van Amsterdam u. Vlasakkerweg 30. Wdhelmina de Lange echtg. van J. D. Voorn van Amsterdam n. Molenbuurt 4. IIcndriku8 Johannes van Kolck v. Rbonen naar Olicsteeg 3. Alida de Brec van Putten n. Kroontjesm. 4. Gij8berta van Meoteren van Amsterdam n. Hellestraat 77. Hermanus Boeusma van Rotterdam naar Achter Luiaard 10. Elizaboth Johanna Harrobomée v. A'daui naar Johan van Oldenbarneveldlaan 5. Marcus Leendert Otto Verkerk v. Utrecht naar Heiligenbergweg 13. Christina Maria Johanna Everdina Massa van A'dam naar Kampstraat 1. VERTROKKEN. Maria te Winkel van Havik 29 n. Utrecht. Maria Magdalena Fredeiika Nicolasina Arends van Bergstraat 23 n. Eindhoven. Catrina Maria Nefkons van Leusdeiweg 120 naar Bussuui. Comelis Best van Schimmolp.straat 44 n. Amsterdam. Samuel Hamme vau Kromme6traat 34 n. Ylissingen. Carel Louis ter Meulen van P.Bothstraat 15 naar Bussum.

De Eemlander | 1911 | | pagina 5