DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 229. MAANDAG 2 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND DE EEMLANDER. Hooldredacteur: 91r. 1). J. van Schaardenburg. Abounementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLUIS»: If a.MJ G. Telet. Iuterc. 188. Prijs der Advertentifin Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Adrert.- bureau D. Y. ALTA, Wnrmoesstr. 74-78 Amsterdam De Oorlog. Uit den tekst van het antwoord der Porte op het ultimatum van Italië kau men zien, dat dit antwoord zoo kalm en bezadigd mogelijk is geweest, en dat het aan de Ituhaan8che Regeermg alle mogelijke ge legenheid gaf, om onderhandelingen te openen. Naar aanleiding van het antwoord heeft de Turksche Rogeeriug nog een nota ge zonden aan de mogendheden, luidende als volgt: .Ondanks den korten termijn, in het ultimatum gesteld, hebben v.y ons gehaast lang voor de termijn verstreken was, te antwoorden, dat Italië niet tot een militaire bezetting behoefde over to gaan voor waar borgen omtrent zijn economische uitbreiding te verkrijgen. Wij wdden die waarborgen toestaan, voor zoover wij onze territoriale integriteit niet schonden. Desondanks zendt Italië ons een oorlogs verklaring. Onze vredelievendheid noopt ons om een beroep te doen op de vreed zame en menschlievende opvallingen en de vriendschap der andere regeeringen, opdat zij Italië een protest zullen doen hooren en dit land overtuigen van onzen oprechten wensch om in onderhandelingen te treden, teneinde noodeloos bloedvergieten te voor komen." De Turksche Regeering heeft zich dus ook in dat opzicht niets te verwaten. Zy heeft getoond, dat zij zich bewust was van de zware verantwoordelijkheid, die in dat historisch joogeublik op haar rustte, en zy is kalm en vastberaden den weg gegaan, dien zij gaau moest. Hoezeer de Mohammedanen in alle deelen dei wereld op dit oogenblik door eenzelfde gevoel worden bezield, blijkt wel uit oen mededeeling van deu Turkschen consul- generaal te New-York, die verklaarde, dat de 400.000 Turken, die in de Ver. Staten verblijf houden een bijzondei korps zullcu uitrusten. De vroegere gezant van de Ver. Staten te Constautiuopel, de heer Oscar Straus, richtte telegraphiscli een verzoek tot het Departement vau Buitenlandsche Zaken om terstoud bemiddeling aan te bicden. En de Evening Post begon een hoofdartikel als volgt.De overval van Itslië is buitengewoon schaamteloos, zelfs als men de meest bezoedelde bladzijde in de annalen van den internationalen landroof naslaat. (Dit blad schijnt de geschiedenis met Transvaal eu Vrijstaat geheel te zijn vergeten.) De ernst van den toestand komt zelfs in de Russische pers tot uiting. Zoowel het Novoje Wreuiia als de Retsj vreczen ecu uitbarsting van het „Mohamniedaansch fanatisme" na de bezetting van Tripoli, een uitbarsting, die ook aan het Russische Rijk niet zou voorbijgaan zonder daar ziju sporen na te laten. En beide bladen eischen, dat de mogendheden, dieltalië's veroverings- lust jniet betoomen konden, ten minste de uitbreiding van het onheil zullen voorkomen. Het feitelijke oorlogsnieuws is nog inaar weinig en wat er is, kan men nog niet onvoorwaardelijk gelooven. Er zijn geruchten van een zeeslag bij Preresa aan de Europee6che kust van Turkije, vlak bij Griekenland. Volgens de eene lezing zouden twee I Turksche transportschepen door Italiaanscho oorlogsschepen beschoten zijn, volgens de andere lezing liet geen transportschepen, doch torpedojagers of torpedobootou. Dan weer heet het, dat de Turksche schepen tot wrakken geschoten zijr. en nog gekaapt werden, terwijl andere be richtgevers woer zeggen, dat het eene schip gestrand en het andere outkomen is. En om de kroon op dat alles te zetten, wordt ook beweerd dat de Italianen in de haven 7an Prevesa troepen aan wal gezet zouden bobben, terwijl ook nog van andere zijde wordt bericht, dat de overwinning aan de Turksche zyde was. Het bericht klinkt niet heel waarschijn!yk, doch wanneer het toch waar mocht zijn dan zou Italië binnen vier en twintig uren zijn belofte om Europeesch Turkije met rust te laten, verbroken en den oorloge fakkel ook ontstoken hebben in een gebied waar nog grooter schade zal worden aangericht dan in Tripoli. Een Reutertelegram uit Rome meldt het volgende, dat misschien de juiste lezing van het gebeurde zal zijn. „Het ministerie van marine heeft een telegram ontvangen va i Kaap Santa Maria di Leuca, mededoclende dat de torpedo- vernielers „Artigliere" en Corazziere" gisterochtend bij Prevesa een Turkschen torpcdovernieler en een Turksche torpedo boot in den grond hebben geboord. De „Corazziere" is met een genomen jacht op weg naar Tarente. De „Albino" heeft een stoomschip met een Grieksche bemanning, dat van 't noorden kwam en 5 Turksche officieren en 272 soldaten aan boord had, genomen op het oogenblik, dat het de haven van Prevesa binnenkwam. Het schip had ook een groote hoeveelheid munitie co graan geladen. Aan Italiaanscho zijde waren geen ge wonden en was ook geen nadeel toe gebracht. Het ontschepen van Italianen te Prevesa wordt echter uit Rome tegengesproken. Ook wordt tegengesproken een bericht, dat Griekenland zijn leger zou hebben ge mobiliseerd. Wat de krijgsverrichtingen in Tripoli zelf betreft het volgende: Zaterdagmorgen stoomde een Italiaansche torpedoboot met een witte vlag naar de kust van Tripoli. Eenige marine-officieren, die °de witte vlag voor zich uit lieten dragen, overhandigden de Turksche autoriteit liet ultimatum, niededeelende dat de Italiaansche vloot bevel gekregen had, de stad te bezetten. De Turksche commandant antwoordde dat hij aan dat verzoek niet kon voldoen en dus de overgave weigerde. Daarop verklaarden de officieren, dat zij den uiet- combattanten een termijn van 24 uur toestonden om de stad te verlaten en nadat men van 'oeide zijden elkaar beleefd gegroet had, was het onderhoud afgeloopen. Het Italiaansche eskader heeft daarop te 10 uur 30 hedenochtend het vuur geopend op do forten rondom de 6tad. Het vuur dor forten hield spoedig op. De Turksche troepen ontruimden de stad. Het schijnt dat ze zich op verzet in het binnenland voorbereiden De Italiaansche marine heeft reeds een ongeval te betreuren. Uit Konstantinopel wordt namelijk ge seind, dat de Italiaansche kruiser „Pisa" vóór Tripoli aan den grond geloopen is. De „Pisa" is een pantserkruiser van 10.000 ton, in 1907 gebouwd, eeu der modernste schepen dus vau de Italiaauschc marine. Op verzoek van de Turksche regeering heeft Duitschland de beschorming der Turkscho onderdanen in Italië op zich genomen. Ook over den toestaud der Italianen in Turkije is men meer gerustgesteld, wijl volgens de laatste berichten uit Konstanti nopel, hun leveu geen gevaar loopt en Duitschland hen zal beschermen. Turkije doet nog alle mogelijke moeite om den ramp af to wenden. Het vroeg aan Duitschland en Engeland bij de regee ring te Rome te willen optreden, opdat Italië do vijandelijkheden zou staken. Duitschland antwoordde reeds tweemaal zonder succes stappen te hebben gedaan. Een derde poging zou Italië slechts kunnen kwetsen, en wellicht tot ontbinding van het Drievoudig Verbond leiden, wat niet in het voordeel "an Turkije zou zyn. Sir Edward Grey antwoordde, dat het hem wat laat voorkwam, om nu nog tus- schenbeide te komen. Dit geschiedde Yrydag, doch gisteren deed de Porte eeu nieuw beroep op de mogendheden, hopend dat het nog tijd is een oorlog te voorkomen en verklarend aat zij in afwachting van hot antwoord alle maatregelen zal schorsen, die zij na Italiö's oorlogsverklaring gerechtigd is te nemen. Eveneens deed de Porte aan do bladen een mededeeling toekomen, meldend dat geen maatregelen tegen de Italianen en hun belangen zullen worden genomen, zoo lang het resultaat van het nieuwe beroep op de mogendheden niet bekend is. Drc Marokko Quaestie. In een officipuse Berlijnsche correspon dentie aan de Köln. Zeitung wordt ge meld: Hedenmiddag is door den Franschen gezant Cambon het antwoord der Fransehe regeeriug overhandigd. Op eeuige punten wijkt het af van het standpunt der Duitsche regeeting. De beginsel vragen worden daarin echter niet betrokken en in gezaghebbende kringen is uien overtuigd, dat een mislukking der onderhandelingen uitgesloten is. Weer een samenzwering in Portugal. De regecring heeft in het uooideu van het land een wijdvertakte samenzwering ontdekt tot herstel vau de monarchie. Nadat eeuige kleine botsingen hadden plaats gehad, werd het complot onderdrukt. In geheel Portugal is het rustig. Het ongeluk met de Lieert». Volgeus een telegram uit Toulon zou men daar voor een nieuwe optploffing op de Liberté vreczen. Er is in het achter schip nog een munitie-magazijn. Voorloopig mogen geen schepen de haven vanToulon inkomen, omdat men bang is, dat do gol ving achter hen do munitie in liet wrak door schudding zou kunnen doen ontploffen. Intusscheu is men nog altijd bezig met den luguberen arbeid, de gruwclyk ver minkte lijken uit het wrak der Liberté te verwijdeien. Gisteien weer 31. Sommigen hielden nog do armen voor het hoofd ge bogen, als in afwering, om zich het hoofd te beschermen. Uit de plaats en positie waarin zij werden gevonden, blijkt dat zij naar het achterdek snelden op het trompet signaal, dat alle manschappen bijeen riep, en toon door de catastrofe worden getroffen. Volgens do laat9te opgave is hot totaal aantal slachtoffers der Libertó-ramp 198 dooden (w. o. 126 van de Liberté en 142 gewonden, waarvan Gr slechts enkelen in doodsgevaar verkeeren. De begrafenis zal nu waarschijnlijk Dinsdag a s. plaats hebben. Zij zal bijgewoond worden door president Fallières, deu Miuister-presideut, den Mi nister van Marine en uog eenige andere Ministers. Steeds meer socialisten in den Rijksdag. Te Dusseldorf is de sociaal democraat Haberland in deu Duitscheu Rijksdag ge kozen. Dusseldorf gold tot dusver voor 'n vast bolwerk van het Centrum. Do symptomatische boteekenis van deze verkiezing wordt door een Dussoldorfschen correspondent aldus aangogoven: „Steeds meerder kringen van het Duitsche volk beginnen in de blauw zwarten den vijand te zien, eu trokken daaruit de noodzake lijke conclusie. Men verwacht nu stellig, dat bij de eerstvolgende algemeene verkieziugen do overmacht van het zwart blauwe blok zal worden verbroken. Merkwaardig is in deze omstandigheden een in de „Vorwëits gepubliceerde brief wisseling door den Centrumsafgevaardigde Milller in 1907 gevoerd met Bebel en Singer blijkt, dat het aanbod betreffende een samengaan van Centrum en sociaal- democratie bij de Rijksdag-herstemmingen in 1907 is uitgegaan van het Centrum en uiet omgekeerd, zooals de Centrumsafge- vaardigdc Bell te Aken had beweerd. Gouy.-Skcr. Suriname. Naar De Ned. verneemt, is de heer tnr. L. J. Rietberg, griffier dei Staten van Utrecht, bestemd om to worden benoemd tot gouverucmcnts secretaris van Suriname. De Obstructie. Omtrent de obstructie dor soc. democraten in de Tweede Kamer schrijft da Haagscho Kouter in de Prov. Gr. Ct. het volgende: „Wie, uit 't feit dat het ouderzock der Indische bcgrooting in do afa'eelingcn der Tweede Kamer in een paar dagen is afge loopen, zoodal, overeenkomstig het geno men besluit, aanstaanden Dinsdag met de 8taatsbegrooting in de secties een begin kan worden gemaakt, zou willeu opmaken dat de socialisten hun obstructie reeds hebben laten varen, zal bedrogen uitkomen. Na de protestmeetiug te Amsterdam en de daar aangenomen en ter kennis van de Tweede Kamer te brengen motie, zou een derge lijke houding niot wel te verklaren en tegenover de partijgenooten moeilijk te verdedigen zijn. De socialistische fractie moet dan ook in een opzettelijk voor dit doel gehouden nadere vergadering, haar gedragslijn in dien zin hebben vastgesleld dat, eerst na afloop van de fractie-werk zaamheden, maar dan ook pas met ernst en volharding, de taktiek van rekken en belemmeren van de afdoening van zaken zul worden toegepast. Voor het afdeclings- werk had dit minder zin. De socialistische Kamerleden overwogen dat daarvan immers toch weiuig of niets naar buiten doordringt.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1