WEERBERICHT. Thermometerstand KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 2 October 1911. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Valencia, laagste 752.2 te Nice. Verwachting tot den avond van 3 October 1911. Meest matige Westelijke tot Noorde- ljjke wind. Gesteldheid van de lacht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of hagelbuien. Temperatuur: Dezelfde. ©Mometerstand t# AMERSFOORT 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. juist daarop zijn de „rekspeeches" berekend; hoe langer hoe liever is de leus der socia listen. Wij zjjn onuitputtelijk in stof en geduld. De toeleg is dus om allereerst de plannen met de Miütiewet te verijdelen. En als men zoover is en de Kamer, na de tot 't mini mum van tijd teruggebrachte vacantie ter voorbereiding van de begrootings-campagne aan de budgetten begint, zal 't lieve leven worden hervat en zooveel en zoolang worden gepraat dat men onmogelijk voor Nieuw jaar met de budgetten gereed komt en misschien zelfs tot Credietwetten de toe vlucht zal moeten nemen om den gercgel- den gang van 's lands zaken te verzekeren. Pogingen om de obstructie door een inhaast tot stand te brengen wijziging van 't Re glement van orde, ter beperking van den duur, voor elke redevoering toegestaan, te fnuiken, zijn wel reeds, zegt men, in over weging, maar het is zeer do vraag of daarvoor in do gegeven omstandigheden een meerderheid zou zijn te vinden. Er zal dan ook ten slotte maar een 't alleruiterste middel overblijven om, indien de rechterzijde geen ongelijk erkennen en den socialisten geen voldoening geven wil, aan den dreigenden toestand van volslagen stilstand dor parlementaire machine te ontkomen en dat middol is de ont binding der Tweede Kamer en een beroep op 't Ned. volk. Mij is met stelligheid verzekerd dat het Ministerie ernstig over de toepassing van dat middei denkt en dat Minister Heems kerk reeds in dien zin voorstellen aan H. M. do Koningin moeten hebben voorgelegd. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uur F. 54 Alleen bij een obstructie in openbare ver gadering, met de daarmeé gepaard gaando „scènes", interrupties, stemmingen eu wat dies meer zij, verneemt het publiek hoe zij, zoolang hun geen voldoening zal zijn gegeven, zich verweren. Dc kranten-ver slagen en 't analytisch verslag dor Kamer, dit goedkoope en met 's lands geld be taalde propaganda middel, zullen dan ver slonden worden en waar men telkens en telkens weder zal doen klinken, dat het de rechterzijde is, die onder leiding van den hoer Lohmati den toestand heeft in 't leven geroepen, waariu de socialistische fractie meent geen ander middel te bezitten om zich te verweren en .aar rechten to doen eerbiedigen, zal er ook voor de heeren Troelstra c s. geen enkele reden zjju om hun gedragslijn te veranderen. De Regeering, die met en gesteund door de geheole rechterzijde, maai ook, naar men meent te weten, onder andere, hoogere invloeden, er den hoogsten prijs op stelt, dat de Miütiewet zoo mogelijk nog voor de begrootingen worde behandeld en kan het zijn, afgedaan, zij zal in dit opzicht door de handelingen van de socialisten worden gedwarsboomd. Want het besluit moet onherroepelijk vaststaan dat het met dc Miütiewet niet verder zal komen dan tot een algemeen debat. Zijn mijn inlichtingen juist en ik heb reden om dat aan te nemen dan zullen de heeren Ter Laan, Schaper, Hugenholtz, Duys, Troelstra, Vliegen en Helsdiugen zich allen voorliet algemeen debat doen inschrijven en hebben zij speeches gereed, die elk ongeveer eou geheele zitting zullen in beslag nemen. Daartegen zal men, bij 't bestaande reglement van orde, weinig kunnen doen. By een onderwerp van zooveel beteekenis en waarover vertegenwoordigers van de verschillende partyen zeker wel 't non en ander zullen hebben te zeggen, kan men, zelfs tegenover een blijkbaar vooropgesteld spelletje van Dauer Redoer, zeer moeieüjk sluiting der beraadslagingen vooistellen voordat de ingeschreven sprekers aan 't woord geweest en door de Regeering be antwoord zijn. En nu maken zich de 7 Kamersocialisten sterk om de discussie in eersten termijn minstens twee weken te rekken. De rechterzijde en do voorzitter dei- Kamer kunnen daartegenover alleen maat regelen nemen, die op uitputting,-zelfs van de obstructie, gericht zijn: lange dag- en talrijke avondzittingen; maar daargelaten dat men daardoor de geheele Kamer treft om van de ambtenaren, stenographen, analytische en persverslaggovers niet te spreken en daargelaten de vraag of dan niet telkens door 't uitlokken van stem mingen over verdaging der zittingen, blijken zal dat de Kamer niet voltallig is, komt men met dat middel niet heel ver. Want Een uittinding op orchestgebied. Do heer Bernard Samuels, thans werk zaam te Schwerin in Mecklenburg en vroeger een tijdlang verbonden als eerste fluitist aan het Utrechtsch Stedelijk Orchest, als zoodanig tevens leider van het eerste solo-blazersorkest, dat in ons land werd opgericht, is de auteur van een uitvinding, die het den blaasinstrument bespelers gemakkelijk maakt don toon te binden, nan te houden, dóór te doen klinken, zoolang zij verkiezen. Dit apparaat is door den heer Samuels aan dirigenten en leden van verschillende orkesten vertoond en in hun tegenwoordigheid gebruikt. De eenvoudige en vernuftige vinding wordt overal geroemd, ook door den heer Mengelberg en de heeren Krügcr, Tiel, Brohm, Elders en Kok, leden van het Amaterdamsch Concertgebouw-orkest, die haar ongetwijfeld in toepassing zullen brengen. De heer Mengelberg sprak de verwachting uit dat met den Aerophor zoo heet het nieuwe instrument weldra alle oikest-blazeis musiceeren, eD hierdoor het genot van den dirigent, die zulk een «orkest van iangen adem* leiden mag, \orhoogen zullen. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dal er dagelijks gelegenheid bestaat om op kamer Nu 3 van het Gemeentehuis in ontvangst te nemen de vergoeding voor de op 21 Sept. j.l. plaats gehad hebbende inkwartiering. De storm. Ook Amersfoort heeft veel te lijden ge had van den stormwind, die van Zaterdag op Zondag zoo allerwegen ongelukken heeft veroorzaakt en verwoestingen heeft aangericht. Vooral het plantsoen heeft heel wat geleden, hetgeen vooral gisteren morgen goed merkbaar was aan de vele takken, groote en kleine, die overal den grond bedekten. Maar bij het afrukken van takken is het niet gebleven. Menig boom heeft aan den woedenden storm geen weerstand kunnen bieden. Zoo lagen er gisterenmorgen twee bij de muziektent in het plantsoen, terwijl op den hoek van de Heerenstraat een oude accacia ontworteld was. Tu6schen Koning straat en Bloemend.straat was een groote iep door midden gebroken, terwijl een ander nog stond te schudden en een groot stuk bodem deed deinen. Tal van kleinere boompjes waren nog of geheel ontworteld of grootendeels vernield, zoodat bijna overal liet plantsoen oen tooneol van ware ver woesting vertoonde. Ook elders hadden de boomen het zwaar te verduren. De accacia's langs de Stati onsstraat moesten heel wat takken missen, terwijl de boom op den hoek van don Vlasakkerweg word omvergerukt. In den tuin van den heer Tromp van Holst aan den Soesterweg moest een zeer zware populier het tegen den stormwind opgeven. By zijn val kwam hij terecht in een noteboom, die ook deerlijk gehavend werd. Op tal van andere plaatsen werden ver woestingen aangericht. Gelukkig schijnt alles nog al zonder persoonlijke ongeluk ken te zijn afgeloopen. Dat ook de uit hangborden het zwaar te verantwoorden hadden is te begrypen. Een ontslag. Men deelt ods mede, dat de heer Schriel, onderwijzer aan het Ryksopvoedingsge- sticht alhier een aanschrijving heeft ont vangen om vóór 15 October a s. zijn ontslag to vragen. Doet hij dit niet dan zal hem dit met ingang van 1 November a.s. onge vraagd worden verleend. De oorzaak van dit ontslag zou zijn, dat de heer Schriel op Koninginnedag bij het zingen van een vaderlandsch lied zijn hoed niet zou hebben afgezet. Onze zegsman verzekert ons echter, dat de directeur van het gesticht slecbts dit als middel aangrijpt, terwijl de ware redenen cigenlyk moeten gezocht worden in de politieke beginselen van den heer Sohriel. Deze is nl. Christen socialist. Ondertusschen schijnt de heer Schriel geen plan te hebben zijn ontslag to vragen. De Wognummers. Id verband met 't optreden van de Wog- uummers a.3. Yrydag in do St. Joriskerk, meldt men ons: Nadat de onderhandelingen met de Mu ziek Directie in Chaux de Fonds zijn afgesprongen, heeft de Vereeniging opnieuw eene uitnoodiging voor een Tournée door Zwitserland ontvangen van eene muziek- directie uit Gooève, deze tournée zal dan einde Januari moeten plaats hebben. De Phonograaf Maatschappij Pathé noodigde de "Vereeniging uit naar Parijs te komen om daar voor genoemde Maatschappij te ziogeo, terwijl half October in de Duitsche steden Emmerich, Wezel en Munster wordt gezongen en op de terugreis voor de ver pleegden der Heldring gestichten te Zetten en cindo October ten bate van de Verecni- ging „Tot Steun" te Bussum. QuickN. E. C. 1-2. De verwachting, dat Quick in staat zou zyn de Nijmegenaars te kloppen, is uiet verwezenlijkt. Wel was de verhouding om gekeerd evenredig aan den uitslag maar daar heeft men eenvoudig bij voetbal niets aan. De gasten gaven evenals verleden jaar een doortastend spel te zien, dat echter te reel in ruwheid ontaardde. Quick speelde in het begiD niet foi>ch genoeg en trachtte te veel met samenspel te bereiken, wat tengevolge van het voortdurend op den man zitten van N. E. C. niet gelukte. Met wind mede voor N. E. C. zijn beide partijen van gelijke kracht. N. E. C. weet het eerst te doelpunt* n tengevolge van een fout van Quick's ach erhoede. Quick maakt daarna niet een mooi schot van Valk gelijk. In deze periode hadden schoten vaD de Bruijn een beter lot verdiend. Na de rust is Quick geregeld veel sterker en Btaan do achterspelels op de helft van het veld. N. E. C. verdedigt echter hard nekkig en zooals men gewoonlijk ziet go beureD, N. E, C. breekt uit, forceert een vrije schop en woet uit deze zeer gelukkig te doelpunten Hoe Quick ook werkt, Keetell gaat zelfs naar voren, niets helpt en de twee punten gaan naar Nijmegen. H. V. C. O D. O. 1—3. Gisterenmiddag ontving II. V. C. op het terrein achter Rustoord de Arnhemsche club O. D. O. op bezoek In weerwil van bet ongunstige weer, was de belangstelling voor deze ontmoeting vrij groot. En, de voetballiefhebbers zullen niet zijn teleur gesteld. \an beide zijden werd uiet veel vuur gespeeld zoodat, hoewel H. V. C. tegen het laatst begon te verslappen, de wedstryd van het begin tot het eind zeer spannend was. Wel deed do wind afbreuk aan het spel maar niettemin werd er, voor al door de Arnhemmers, die trouwens reeds eenige malen voor promotie le klas in aanmerking kwamcD, uitstekend voetbal te zien gegeven. Even na twee uur wordt begonnen. Het begin is voor O D. O. Door juist samen spel ondernemen do Arnhemmers gevaar lijke aanvallen, die echter door H. V. C.'s verdediging uitstekend worden afgeweerd. Vooral Jan van Doorn moet hard werken want herhaaldelijk komt O. D. O. terug. De H. V. C. spelers worden prachtig ge passeerd en ervaren dat het treuzelen met den bal niet veel goeds brengt. De Arn hemmers weten daar teD minste niet van en doen door forsche overzetten het spel, prachtig opdringend, goed verplaatsen. Niettegenstaande dit goede voorbeeld is menig H. V. C.'er toch herhaaldelijk aan 't pingelen, waardoor de overmacht van O. O. steeds grooter wordt. Doelpunten kan dan ook niet uitblijven en spoedig verschaft O. D. O. zich dan ook de lei ding (1 0). H. V. C. schijnt ondertusschen in vorm te komen. Een prachtig spel ODtwikkelt zich, waarin beide partijen vrijwel tegen elkaar opwegen. EeD dor O. D. O.-spelers raakt nu binnen het strafschopgebied den bal met de hand aan, Jaquet zal do penalty nemén en schiet prachtig tegen de lat, waarna de Arnhemmers weer vlug het spel weten te verplaatsen. Nu pakt H. V. C. nog wat krachtiger aan en weet O.D.O. vrij wel in te sluiten. De doelman is echter uitstekend en werkt prachtig weg. Jaquet mist nogmaals een prachtkans door bij open doel over de lat te schieten. De gelijkmaker kan echter niet uitblyven, met een harden schuiver wordt Arnhem's doel man gepasseerd. Met dezen stand, 1 1 komt rust. Na hervatting schijnt H. V. C. een door tastend spel te zullen geven, Jaquet, die ünks-binnen is, maar geregeld een center voor spel geeft te zien, mi6t echter nog al eens en bederft ook voor een goed deel Nieuborg's Bpel. De Arnhemmers, wier verdediging trouwens in de puntjes is, trekken daarvan ter dege partij, zoodat het spoedig met H. V. C. is gedaan. Wel worden nog enkele goede doorbraken on dernomen, maar zonder resultaat. De Arn hemmers blijven flink doorwerken, terwijl H. V.' C. minder wordt. Toch duurt het oog geruimen tijd eer O. D. O. de leiding weet te veroveren, het derde punt volgt echter kort daarop Met dezen stand 31 voor O. D. O. komt het eind. Bij Arnhem was het geheele elftal uit stekend, bij H. V. C. was Jaquet veel minder, dan we van hem gewoon zijD, en kreeg Dykhuizen veel te weinig te doen. Zijn prachtvoorzetteD kunnen anders door Nieuborg zoo mooi in doelpuuten worden omgezet. Laten de H. Y. C.'ers dat goed in het oog houden en ook bedenken, dat tegen handige, vlugge spelers het pingelen met den bal immer verlies beteekent. De scheidsrechter voldood maar matig. De heer H. P. Hopman, ambtenaar bij dcN ed. Centr. Sp. maatschappij alhier is niet ingang van heden overgeplaatst naar Barneveld. Een automobiel, die hedenmorgen de bocht bij Bavoort wat al te snel nam kantelde, zoodat de twee inzittende heeren tegen de keien werden geslagen.Zij kwamen er wonder wel af en toen met vereende krachten de machine weer op de wielen was gezet konden zij hun reis vervolgen. A G E N DA 2 Oct. Vergad. Iokoopver. vau Ambtenaren in de Zwaan. 6 Get. De Wngnammers in de St. Joriskerk. 10 Oct. Concert in Amicitia. 13 Oct. Lozing met iicbtbooldon Ned, Protest. Bond in Amicitia. 3C Oct. Concert in Amicitia. 30 Nov. Coucert in Amicitia. 9 Jan. Coucert iu Amicitia. ZEIST. B. en W. hebben bij den gê- meenteraad ingediend het ontwerp van een verordening op de keuring en den verkoop van voedingsmiddelen en gebruiksartikelen. Onder voedingsmiddelen verstaat de veror dening al hetgeen strekken kan om door menschen gegeten of gedronken te worden, en onder gebruiksartikelen de voorwerpen, die bestemd zijn tot bet bereiden, bevatten, bewaren, vervoeren of gobruiken van voe dingsmiddelen. Het personeel van den keuringsdienst zal bestaan uit een gediplomeerd veearts, die aan het hoofd van deu dienst zal staan, voor zooveel de keuring van vee, vleesch en visch betreft, uit twee scheikundigen, belast met het onderzoek en de keuring van voedingsmiddelen en gebruiksartikelen, en uit twee gediplomeerde keurmeesters van vee en vleesch. Storm. De eerste najaarsstorm heeft Zatordag op onze kusten gewoed. Vooral

De Eemlander | 1911 | | pagina 2