DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 231. WOENSDAG 4 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG Uit de Pers. BUITENLAND. DE MLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: Kf.KINIO H.vTclel. Intero. 18». Abounementspri js Prijs iler Advertentien Per jaarf 4.Franco per Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.-Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Koningin en de Roode Dinsdag. De „Haagsche Torenwachter" -an de „Middelb. Ct." geef: als de eigenlijke reden, waarom de Koningin niet overgekomen ia, de volgende lezing. Zooals mij niot van één kant, maar van verschillende zijdon werd medegedeeld, zit het geval zóó in elkander: toen de Koningin keDnis had genomen van hot antwoord, waarin Minis ter Heemskerk weigerde de heeren van het volkspetitionnement te ontvangen, en daarin o.m. als reden had aangegeven, dat hij zulkB niet kon doen, omdat de petiti- onari8seu do openingsplechtigheid, waarbij de Koningin tegenwoordig zou zijn, dienst baar wilden maken aan bun propaganda, heeft H. M. daarin gemeoud een opvatting te zien, die haar in den party strijd zou kunnen betrekken. Als constitutioneel vorstin, die boven de paitijen moet staan, zou de Koningin, door over te komen, hare stilzwijgende goedkeuring verleeueu aan do zienswijze van Minister Heemskerk, die, zg moge juist of niet juist zijn, toch indirect de persoon van de Koniogin trof. Onmiddellijk dan ook nadat de Koniugin van dit ministerieel schrgven had kennis genomen, seinde zij dat de ministers niet op hare overkomst uioesten rekeneu en werden alle reeds getroffen voorbereidselen zoooals b.v. het in orde brengen van de Ridderzaal, afgelast. Zie hier de juiste en eeuige reden van hetveel besproken wegblijven der Koningin op den „Rooden Dinsdag". De Oorlog. Aan de berichten van het oorlogstooneel kan ook heden weer niet veel waarde worden gehecht evenmin alB aan de mede- deelingen omtient bomiddeling, want wat het eene oogenblik als juist wordt geseind, wordt het andere oogenblik ten stelligste tegengesproken. De Italiaansche regeering heeft, gelijk bekend is, nadrukkelijk het beschieten van Turksohe schepen in do haven van Resjadië ontkend, alsmede de berichten, dat de Italianen een aanval op de haven vau Murto zouden gedaan hebben. De Italiaansche regeering beweert, dat al deze eu soortgelijke berichten niot anders dan Turksche verzinsels zijn, ten doel hebbend om Europa te doen gelooven, dat Italië politieke doeleinden in de Aziatische Zee nastreeft en internationale verwikkelingen wil uitlokken. Intusschen deelt men uit Corfu mei, dat de Hertog der Abruzzen aan den woli von Preneza een ultimatin heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat de Italiaansche vloot de stad zal bombardoeren, indien men de oorlogsschepen, welke ie de haven liggen, niet overgeeft. Pater Rossetti, de apostolische gedele geerde in Tripoli, eu de andere Francis- kaner monniken, hebben op de aansporing tot vluchten geantwoord, dat zij liever willen sterven, dan hun kerken verlaten. Naar uit VaticaanBcho kringen gemeldt wordt, zal Tripoli de zetel van een apos tolisch vicariaat worden, tu zou de benoe ming van een bisschop eerstdaags te ver wachten zgn. De Populo Romano maakt Turkije er een verwijt van, dat de uittartingen tegen Italië voortduren. Deze uittartingen bestaan volgens het blad in do opschorting der capitulatiën, in de uitzetting van Italiaanshe arbeiders, die aan den bouw van de spoor liju in Kleiu-Azië werkzaam zijn eu in be- leedigende samenscholingen voor het Ita- liaausche consulaat te Saloniki. De Populo Romano zegt, dat Turkije vau deze nieuwe beleedigingen rekenschap zal moeten goven. De Italiaansche bladen molden, dat het er den schjjD van heeft, of de Arabieren, die eerst den Italianen zeer vijandig gezind waren, van inzicht veranderen. Naar gemeld is, heeft een Arabische monigte twee Ita liaansche consuls te Bengazi uitgeplunderd. De Arabieren namen den consuls hun ba gage en bovendien 10.000 fres af. Thans hebben de Arabische hoofden zich tot de Italiaansche overheid gewend, om vergiffe nis voor deze gewelddaad. Zij verontschul digen het gebourde door op den hongers nood to wjjzen, welke in het land beerscht. Uit Saloniki wordt aan de Liberté ge meld, dat de Italiaansche visschersvloot verhinderd wordt de haven te verlaten, en als gevangen beschouwd wordt. Uit Konstantiuopol wordt aan den Ber liner Lokal Anzeiger geseind, dat alle Ottomaansche maatschappijen de Italianen in haren dienst ontslagen hebben. De ge- heelc vloot ligt bij de Dardancllen en zal inderdaad de Italiaansche tegomoet gezon den worden. Het ministerie van marine heeft beslag gelegd op alle steenkolen in de stad. Zelfs den kleinsten haddelaar is het verboden kolen te verkoopen. 10,000 Italianen verlaten heden en morgen Kon- stantinopel. Van eigenlijke wapenfeiten valt Blechts één enkel te vermelden. De sociaaldemocratische afgevaardigde De Fe lice, die onderweg is naar Tripolis, seinde uit Augusta op Sicilië: „De Italiaansche oorlogsschepen zijn een Turksche vlootaf- deeling op hot spoor, die troepen brengen moest naar Bengasi. Waarschijnlijk hebben zij op bet oogenblik reeds voeling met elkaar. Wat de bemiddelingsquaestie aangaat, de Italiaansche ambassado te Parijs bevestigt, dat men eerst van bemiddeling of onder handeling zal kunnen spreken, na de er kenning door Turkije van de Italiaansche bezetting van Tripolis. Van belang is ook een bericht in het Bulgaarsche Staatsblad dat oen oekase openbaar maakt, waarin do reserve officieren worden opgeroepen voor den tijd vau éen maand voor October of November. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat deze maatregel in geen enkel verband staat met den oorlog. Dit laatste zegt natuurlijk niets. De Marokko Quasstie. Omtrent het denkbeeld om geschillen, die in de toekomst tusschon Frankrijk en Duitschland mochten rjjzen oret de uit legging van het te sluiten Marokko verdrag, ter beslechting op te dragen aan het scheidsgerecht in Den Haag, verneemt de Parij8che correspondent van het Berliner Tageblatt: „Een voorstel in dezen geest is nog niet gedaau. Het denkbeeld is alleen door de Fraoscho regeering uitgesproken, en goedkeuring door Duitschland zou Frankrijk welkom zijn. Frankrijk wil door deze bereidwilligheid toonen, hoezeer het naar vrede haakt. Het gewicht van dit voorstel ligt niet in de practisohe gevolgen, doch in het feit, dat juist Frankrijk en Duitschland in een oud geschil Let scheids gerecht erkennen. „Zoodra de Congo- onderhandelingen afgeloopen zgn," zegt deze correspondent verder, „zal hot verdrag in zijn geheel ter goedkeuriug gezonden worden aan de andere mogendheden, die de Algeciras-acte onderteekendon."" De opstand in Portugal. Uit de Spaansche stad Santiago de Com- postella komt een bericht, dat zeker door de censuur niet uit Portugal kon worden geseind, namolijk dat het eindelijk is ge komen tot deu inval vau de kouingsgeziu- den in Portugal, waarvan al zoo lang werd gesproken. Paiva Couceiro. het hoofd der Konings- gezinden, zoo wordt bericht, is in don nacht van 1 October het laud binnengedrongen, aan het hoofd van 4000 mannen, welge wapend en goed uitgerust, met verscheidene kannonen en mitrailleuses. Waar hij zich bovindt en wat hij deed wordt niet gemeld. Alleen komen er on bestemde berichten van dreigende opstan den op verschillende plaatsen. Naar het algemeen oordeel wordt het bestuur der nieuwe republiek wel niet bedreigd, maar men verwacht toch ernstige gebeurteuisseu. Couceiro'a inval trof samen met den op stand in Oporto. Het was ook al lang vooruit gezegd, dat tegeljjk met zulk een inval hinnenlandsche onlusten zouden uit breken. Omtrent dien opstand worden nu nadere bijzonderheden bericht, waaruil blijkt, dat alles met zorg was voorbereid. Zaterdag tegen middernacht trokkengroote inenschen- menigten door de straten van Oporto en het hoofd der politie ontving een ongetee- kende waarschuwing, dat er om 4 uur een tegenrevolutie zou uitbreken en dat de monarchisten voornemens waren, alle ka zernes aan te vallen en do troepen, die trouw bleven aun de republiek, te ver moorden. Het hoofd de politie en de militaire gouverneur riepen nu alle manschappen samen. Vele huizen, waar zich verdachlc royalisten bevonden, worden doorzocht cu er werden tal van samenzweerders in hech tenis genomen. Zij waren allen gewapend met revolvors en dolken. Velen vluchtten over do daken. Op de Donro werd een schip met allerlei wapenen en schietvoor raad in beslag genomen. Toen de troepen hot Glazen Paleis aanvielen, waarin vele royalisten waren gevlucht, vonden zij geen tegenstand; waut de mecsten waren door ouderaardsche gangen cn zijdeuren ontvlucht. Vele gewapende burgers losten schoten op dn vluchteude kooingsgezinden. Het garnizoen ie Oporto is nu versterkt en het bouilt zich dag en nacht strijd vaardig. Volgens de laatst" telegrammen hebben de iowoners van Santa Friso zich vóór het koningschap verklaard en de republi keinen verdreven. E"n bericht uit Lissabon maakt melding van oen mislukte poging van konings gezinde troepen otn bij Gaves de grens over te trekken. Het Vlaamsch in Belgie. Ouder dit opschrift lezen wij in het te Gent verschijnende „Volksbelang": Een Hollander, verblijvende in dc pro vincie Antwerpen, vraagde het inboorling schap. Bij zgn vraag waren zijn geboorte akte eu huwelijksakten zijner kinderen eu eenige andere stukken govocgd, die hem afgeleverd werden door de gemeente- en rechterlijke overheden uit Nederland. Hem werd door de procuieur-generaal vat: Brussel opgedrugen, bij al die stukken, die in het Nederlandse!) zjjn opgesteld, oen Franscbe vertaling te voegen! En dat gebeurt schrijft Het Volks belang in een land, waar het Neder- landsch evenzeer de officieolc taal is als het Fransohl De Presidentsverkiezing in Mexico. De presidentsverkiezing iu Mexico, of liever het kiezen van kiesmannen door wie de president zal worden gekozen, is vrg rustig afgeloopen. Er werdon 30,000 kies mannen aangewezen en de groote meerder heid van dezen moet vóór Madcro zijn, zoodat het als zeker wordt beschouwd dat generaal Madero, die indertijd Porfirio Diaz ten val bracht, bij de eigenlijke ver kiezing, op 11 October a.s., tot president zal worden gekozen. Begrafenis der slachtoffers der Libert»." Te Toulon had gister de begrafenis van de slachtoffers der „Liberie" plaats. Pre sident Faillióres was aanwezig. In een toespraak bracht de president roerende hulde aan de dooden en bracht hij den slachtoffers den afscheidsgroet van het rouwende vaderland. De picsidcut zeide verder, dat de treffende bewijzen van deel neming uit den vreemde ontvangen tot het hart der zeelieden zouden spreken. Terwijl de lijkstatie voorbijtrok, ontstond een paniek onder den stoet, doordat een ladder, waarop zich toeschouwers bevonden was omgevallen. Een aantal personen liepen kneuzingon op. Fallières en de presidenten van de Kamer werden gescheiden en de stoet geraakte een oogenblik in de war. De president hoeft in een telegram den koning van Engeland zijn dank eu die van de regeering betuigd voor de deelne ming der Eugelscho zeelieden aan de be grafenis. Dbensche belastingen. De Dceuschc Minister van Financiën, Neergaard, heeft in het Folkelhtng, do volgende vier nieuwo belasting-ontwerpen ingediendlu. vorhooging van do inkomsten- en de vermogensbelasting, welke den Staat waarschijnlijk een meerdere opbrengst vaD 4'/s millioen Kr. zal verschaffen; 2o. verhooging van dc braudewijnbelasting, waarvan de vermeerderde opbrengst op 3 tnilliocn Kr wordt geraamd; 3o verhooging van do bierbelasting met 3,73 Kr. per hectoliter, met een vermeerderde opbrengst, welke geraamd wordt op 2' millioen Kr., en 4o. een zegclbolasting op sigaretten. Hierbij zullen dc goedkoopste soorten met 10 ore per 100 st., de duurste soorton met 100 öre per 100 stuks worden belast. De opbrengst wordt op 700.000 Kr. geschat. De Paus en de Wereldlijke Macht. De Milanee9cho Persevcranza heeft dezer dagen mededeeling gedaan vun een gesprek, dat zgn correspondent te Rome heeft gehad met eene Valikaausch hoogwaardigheidsbe- kleeder, die kort te voren door den Paus in gehoor was ontvangen, eu waarbij deze

De Eemlander | 1911 | | pagina 1