WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN Correspondentie. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 4 October 1911. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Seydisfjord, laagste 756.7 te Clermont. Verwachting tot den avond van 5 October 1911. Veranderlijke, later matige Noorde- ljjko tot N.W-ljjko wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt lot betrokken, waarschijnlijk later regen buien. Temporatuur: Koeler, mogelijk nachtvorst. ^Mometentand te AMERSFUC^tS 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. -55 Laagste hedennachtF. 47 Hedenmiddag 12 uurF. 54 met hem o. a. sprak over de quaestie der wereldlijke macht van den paus. Uit wal de Perseveranza over dit onderhoud mede doelt schijnt te blijken, dat Pius X niet alleen zich berustend bij de opheffing van den Kerkelijken Staat heeft neergelegd, doch dat hy zelfs blijde is bij de vele zorgen, die hij reeds heeft, niet ook die zorg nog te moeten dragen. „Er zijn menschen", aldus zou de Paus zich tegenover bedoeldon prelaat hebben uitgelaten, „die mij zoo gaarne ook nog een rijk van deze wereld op den hals zouden willen schuiven. Maar met welke moeilijkheden en zorgen heb ik arme oude man niet nu reeds te strijden! Wanneer ik een wereldlijke heerschappij bezat, zou ik grondwettelijk tneeten regeeren, ik zou niet alleen afgevaardigden en senatoren moeten hebben, maar ook een kabinet van ministers en onder-staatssecreiurissen, en bovendien zouden do Kamers door het volk gekozen moeten worden. Welk voor deel zou ik onder zulke omstandigheden van een wereldlijko heerschappij hebben? Ik zou toch alleen kunnpn doen, wat mijn ministers en afgevaardigden, wat de kiezers wilden. Zou dat soms het aanzien van mijn geestelijke waardigheid verhoogen? Neeo, neen ik wil geen Rijk en geen wereldlijke macht, die toch alleen maar last voor mij beteekenen kan.'' De publicatie va» dit gesprek moet het Vatikaan zeer onaangenaam hebben ge troffen; de betrokken praatgrage prelaat beeft van den kardinaal-staatssecretaris Merry del Val, naar het heet, op alles bo halve vriendelijke wijze order gekregen om alle betrekkingen tot de pers af te breken. H. M. de Koningin naar Bruinisse. H.M. de Koningin heeft giBtcr het zwaar geteisterde Bruinisse verblijd niet een blijk van innige belangstelling in het leed, dat de visschersplaat8 getroffen heeft In den loop van den morgen werd het bekend, dat de Koningin Bruinisse bezoeken zou. Het gerucht ging van mond tot mond. De Koningin arriveerde ongeveer 11 uur per automobiel van Rosendaal in den Anna Jacobapolder. Zij werd met de stoomboot„Het Zijpe" overgezet naar Zijpe, waar zjj ongeveer half twaalf arriveerde. De Koningin was vergezeld van een adjudant, een hofdame en mr. H. J. Dyckmeester, den Commis saris der Koningin in Zeeland. Direct na aankomst te Zijpe, waar een deel van de visschersbevolking was samengestroomd, wandelde H. M., die nu ook door den burgemeester werd vergezeld, langs den Bovendjjk. Daar bezichtigde zy met groote belang stelling de vele visschersvaartuigen, die door den storm op den djjk zijn gesmeten en geheel of gedeeltelijk zijn vernield. By verschillende vaartuigen stonden de vis- schers, aan wie het wrak toebehoorde. Voor verschillende bommen hield de Koningin even stil en sprak met den visscher. Zij wandelde het dorp om, bezichtigde de loods met de reddingsboot, die ontred derd op den dijk zat en wandelde naar het raadhuis. De toestand van de haven maakte blijk baar diepen indruk op H.M. Op het stad huis sprak zij met de wethouders en de raadsleden, die aan haar werden voorge steld. Tevens werd daar voor de Koningin geleid vrouw Douwes, de schippersvrouw, wier zoon Zaterdag j.l., toen hij zijn vaar tuig trachtte te redden, verdronk. De vrouw die zeer bedroefd was, werd door de Ko ningin hartelijk toegesproken. H. M. sprak bemoedigende woorden tot verschillende schippers en liet zich tegen schipper Van Spoor in zeer deeluemeude woorden over den pijnlijken toestand uit. Overal waar H. M. zich in het dorp vertoonde, bleef het stil. De smart van do bevolking is te diep om in deze omstan digheden de Koningin toe te juichen. Wel werd eerbiedig door de mannen het hoofd ontbloot. H M. verliet ongoveer kwart voor eenen Zijpe, liet zich opnieuw per stoom boot naar Noordbrabant overzetten om via Rosendaal —Utrecht naar het Loo terug te keeren. Bij haar vertrek van Bruinisse schonk H.M. de Koningin de som van f 6000, ten bate van de door den storm getroffen vis- schers aldaar. Openbare Leeszaal. Te Zaandam worden ernstige pogingen aangewend, om te geruken tot do stichting van een openbare leoszaal. Het initiatief daartoe gaat uit vau het Nutsdepartement aldaar. Ukt ongeluk op de „Hertog Hendrik". Omtrent liet ongeluk op de Hertog Hendrik geeft de Locomotief thans do volgende lezing: „Het schjjut dat, zonder eenig ongeval, de granaat in hei kanon werd gebracht, maar toen kon het sluitstuk niet ter be- .stemder plaatse aaugebracht worden. Er haperde iets aan; het sluitstuk werd weer opengemaakt om te zien of de grauaat ergens wrong. Men trok de granaat terug; eerst was er geen bewegingin te krijgen, toen plotseling de granaat los kwam en door het gedrang uiet genoeg handen dis ponibel waren om die tegen val'en te be hoeden. De granaat viel toen met een smak op het dek on toen volgde de ont branding met het ongelukkige gevolg. Het vorhaal dat de granaat na onvoldoende sluuing van het sluitstuk in 'i kanori voor uitschoot en toen beklemd raakte en dat daarna de ontstane gassen naar achteren een uitweg vonden en het sluitstuk ver nielden, schynt met met de waarheid over een te stemmen." Parlementaire vkelsprkkkkdheio. Aan het d.d. bij den uitgever Mart. Nijhofï te Den Haag verschenen „Parlement en Kiezer, jaarboekje samengesteld door J. A. Jungmann, bibliothecaris van do Tweede Kamer eu F. K. van Iterson, adjunct-commies ter bibliotheek" ontleeneu wij het volgende: De redevoeringen in de Tweede Kamer gohouden (niet medegerekend de rede voeringen der Ministers, noch de mede- deelingen der voorzitters) hebben eon kolom lengte van 79784 centimetor, welke, door 25 gedeeld, 3191 kolommen goven. Voor de verschillende partijen zy'n de cijfers, als volgt: Soc-dem. '22835 centicu. of 913'/, kolom men (de partij telt 7 leden). Unie-lib. 16503 centim. of 660 kolommen (de partij telt 21 leden) R.-Kath. 12374 centim. of 495 kolommen (de party telt 26 leden). Vrijz.-dem. 8219 centim. of 328;/i kolom- meo (de partij telt 9 leden). Chr-Hist. 7573 centim. of 303 kolommen (de partij telt 12 leden). Anti rev. 7264 centim. of 290' kolom men (de partij telt 21 leden). Vry lib. 5016 centim. of 200'/» kolommen (de partij telt 4 leden). Op de socialisten komt dus per man 130 kolom, unie-liberalen 31, R.-Katholioken 19, vrijz-democraten 37, chr.-bistorischen 25, anti revolutionnairen 14, en vry liberalen 50 kolom. Vrijdag 13 October komt Dr. C. E. Hooykaas van Vlaardingen in de groote zaal van Amicitia alhier een lezing met lichtbeelden houden over het ontstaan van den Bijbel. De afdeeling van den Ned. Protestanten bond noodigde hem uit naar aanleiding van zijn succes in verschillende steden van Holland en Zeeland. Met een bijzondere voorliefde heeft deze theologiae doctor zich op de studie van den bijbel toegelegd. Intusschen dat kan men van meer predikanten en ook van heel wat leeken zeggen. Maar hier wordt toch iets bijzonders en origineels aangeboden. Dr. Hooykaas immers verzamelde lang zamerhand niet alleen reeds bestaande lichtbeelden maar liet ook andere zelf maken naar wat hij iu bibliotheeken en elders op dit terrein vond. Zoo beschikt hij nu over tal van beelden o.a. naar be roemde steonen met opschriften, oude per kamenten en papyrussen, do 3 voornaamste handschriften van het Nieuwe Testament, armenbijbels en gëillustreerde bijbelhand schriften, vergelijkingen tusschen verschil lende vertalingen enz. enz. Hij geeft nu aan de hand daarvan een voor ontwikkelden eu weinig ontwikkelden allerbelangrijkst overzicht over de wording van den Bijbel tot de vormen, waarin wij dien nu hebben in Staten- en Leidsche vertaling, 't Is moeilijk met een enkel woord te zeggen, boevele en hoe groote dingen hierbij ter sprake komen, maar 't is meer dan de moeite waard on veel boeiender dan me nigeen uit den titel der lezing alleen op maken zal. Men leert respect krjjgen voor 'l veel gesmade „monnikenwerk", men krijgt eenig besef van de euorme studie noodig voor een bijbelvertaling; men verplaatst zich in andere tijden en and. re toestanden. Wij meenden daarom onzen lezers een dienst te bewijzen met hen te w|jzen op dezen aTond. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren we d gedurende de maand September 1911 ingelegd (53594.65. Terugbetaald f41336.50. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 16503. Bij de lij- »n hoefsmidschool zijn aangekomen om gedurende één jaar eou rjjeursus te volgen: de le luits. E. A. F. baron Croutz en K. G. van der Mandelo van het le reg. huzaren; de le luit. K. G. W. baron van Wassenaer en de 2de- luit. R. van Lutterveld, van het 2de reg. huz.; de le luits. jbr. L. C. de Villeneuve eu jhr. P. J. Boogaert, van het 3óe reg. huz.; zoouiedo de le luit. A. P. H. Boel- laard en jhr. F. de Villeneuve, van hot 4de reg. huzaren. Hedenmiddag viel oen bejaarde voer man van zijn wagen, met het noodlottig gevolg dat deze over zijn linkerbeen reed. Overgebracht naar het bureau van politie bleek, dat zijn linker onderbeen en enkel gekneusd waren. Nadat door den inspecteur van politie, den heer Seeuwen, een verband was gelegd, werd hy per brancard naar zijn woning gebracht. Op den openbaren weg z|jn gevonden en op het bureau van politie gedeponeerd: een zakdoek, een beurs, een koralen arm band, een fietspomp en een broche. Uit het jaarverslag der Afdeeling Amersfoort van de Maatsch. tot bev. der Toonkunst blijkt, dat op 1 September 1910 waren ingeschreven: 5 donateurs, 161 ge wone leden, 3 honoraire loden en 1 lid kunstenaar, in den loop van het jaar steeg liet aantal der gewone leden tot 190, terwijl dat dar donateurs en der leden kunstenaars ongewijzigd bleef Voor 1 Moi 1911 verloor de Aid. wegens bedanken, vertrek en andere redenen 24 gewone leden; van 1 Mei tot 31 Aug. 2 gewone leden, zoodat den 31stcn Aug. bleven ingeschreven 5 donateurs, 164 gewone leden en 3 hono raire leden. Voor een plaats van den om vang van Amersfoort mag dit aantal zekor nog altijd tot eenige tevredenheid stemmen, maar toch hoopt het Bestuur, dat er nog tal van personen in den loop van dit jaar als lid van de afdeeling zullen toetreden; moge spoedig het ideaal van do overleden secretaris verwezenlijkt worden en de afdeeling het tot een getal van 200 leden brengen 1 De Zangvereeniging die den lsten Sept. 1909 10S werkende leden telde, t. w., 69 gew. leden en 39 contribuanten, was den 31sten Aug. 86 leden sterk van welke 49 gewone leden en 37 contribuanten. De Muziekschool telde in het afgeloopen maatschappelijk jaar 154 leerlingen (101 personen), ingedeeld als volgt: 80 in 5 elementaire zangkl. m. 5 wek. lesuren 24 in 12 klavierklassen met 151/, 27 leerl. in 9 vioolkl 17 2 n 7) 2 cellokl. 2 8 n n 4 so!ozangkl.„ 4 2 Ti 1 theoriekl. l1/ 2 a 7) 1 muziekges. kl. 1 7 i) Ti 1 rythm.gymn. 1 2 n Ti 1 fluitkl. 2 AGENDA. 6 Oct. De Wognummers ln de St. Joriskerk. 10 Oct. Concert in Amicitia. 13 Oct. Lezing met lichtbeelden Ned. Protest. Bond in Amicitia. 3C Oct. Concert in Amicitia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 9 Jan. Concert iu Amicitia. (Buiten verantwoordelijkheid dar redactieA Mijnheer de Redacteur. Beleetd verzoek ik U een kleine ruimte voor mij open te laten. By voorbaat dank. Men kan bomerken dat de bewoners van de Arnhemsche poortwallen niet veel van tel zijn; daar zitten zij met een stadspomp die sinds 6 weken geen water geeft; toen hjj gemaakt is en een dag giog maar nu wordt er niet meer naar omgezien. Eerst was het: erg zuinig wezen met het water, maar nu er overvloed is en hij weer aan de wol kan komen, daar er eerst sprake van was, dat hjj niet aan de wel kon komen nu wordt er niets meer van gezegd. Die arme menschen moeten zich meer zien te redden maar de menschen, die daar wonen, moeten wel belasting betalen en als die niet betaald wordt, staaD de heeren wel dadelijk klaar met boetebriefjes; maar om een gezonde pomp te hebben, dat kan niet geschieden. Het is toch meer dan erg die menschen zoo lang zonder water te laten zitten. Veor andero dingen, die minder haast hebben, wordt wel gezorgd. Ik hoop dat hot Dagelijksch bestuur er ook notitie van wil nemen dat men met goed fatsoen uiet door die 6trant kan gaan. Niet alleen kinderen, maar ook kinderwagens vallen daar om. EEN LEZER. Wij ontvingen: Afl. 6 van den len jaargnng van Ons Maandbladorgaan der Yereeniging tot bevordering der belangen van plecbthoo- renden. R. Kath. Propaganda in Nederland lezing gehouden door dr. J. P. Cannegie- ter ter 59e jaarvergadering der Evangeli sche Maatschappij. (Uitgever Pekelharing Zalt-Bommel. September-aflcvering van „De Ploeger'''' correspondentieblad van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Droevige gebeurtenis. Men meldt uit Deventer: Naar we hier uit het Daburige Wjjho vernemen, had aldaar eendroevige gebeur tenis plaats. De landbouwer A. J. G, in de buurtschap Wechterholt, vóór eenige dagen gehuwd, laadde zjjn jachtgeweer, blijkbaar met het doel om een baas te schieten. Even later echter werd zijn vrouw, toen cc aan het raam stond, door een schot aan den schouder getroffen. Dnodelijk ontsteld snelde ze naar de buren. Kort daarop vernam uien weer een schot. Toen men de woning binnentrad, vond men den ongelukkige dood in cèn hoek van 't vertrek liggeu met een schot in de borst. Men zegt, dat de man in de laatste tjjd aan zwaarmoedigheid leed. 'n Gevallen reus. Zaterdag avond is te Utrecht de in het binnen- eu buitonland bekende reuzen bonte Iep Ulmus campestris fol var in den planten tuin door den storm geveld. Meermalen had de wind zijn krachten op hem beproefd zonder succes; wel heeft hij in den loop dor jaren een aantal zware takken moeten misseu, maar hjj bleef staan. Dat er iets hapeide aan der. voet bleek uit de padde stoelen, die zich daar elk jaar in volle weelde ontwikkelden. Nu de reus daar ligt, alles in zjjn vaart medeslepend en

De Eemlander | 1911 | | pagina 2