DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 233. VRIJDAG 6 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar4.Franco per post id. f 5,60. Por 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINt'. Htlfl 6. Telel. luiere. ISS. Prijs iler Ailvertentiën: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abouucraent belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warrooesstr. 76-7S Amsterdam Idealen, verdragen en werkelijkheid. Zoo luid dc titel van een hoofdartikel in de' Nieuwe Courant, waarvan wij ons ver oorloven het slot over te nemen. ,Het is wel moeilijk thans geen satire te schrgvea. De storm heeft er al voor gezorgd. In plaats van het in aaubouw zijnde Vredespaleis uit elkaar te blazen, heeft hij zijn kosmopolitischeu toorn ge koeld op ons arme, heerlgke Bosch Laat ons nu, vreedzame Nederlanders die wij zijn en nooit tot zulk een machts daad in 6taat, over Italië's aanslag op den internationalen vrede en over zijn schending van het wereldverdrag al het kwade zeg gen dat ons voor den mond komt, In het jaar van de vijftigjarige herdenking zijner eenheid, in het jaai van de wereldtentoon stellingen te Rome en Turijn keft het jonge koninkrijk de leuze: mach: boven recht aan! Maar laat ons daarbij niet vergeten, dat de zwakheid en het onvermogen van het Turksche Rijk hun doel hebben aan do schuld van het gruwelijk feit. Vele weken lang onderhandelen Kiderlcn Wachter en Cambon moeizaam en ge duldig om het uitbreken van een oorlog over Marokko te voorkomen. Doch meer dan hun hoogstverdienBtelijk werk heeft tot het voorbijdrijven van dat gevaar bij gedragen het te Berlijn, te Parijs en te Londen levende besef, van des tegenstan ders geweldige macht. Dat besef ontbrak, ten aanzien van Turkije, te Rome. En dus is hot oorlog gewordeu, tusBchou Italië en Turkije, gelijk het zonder dat zware wederzijdsche wicht van macht tegenover macht, oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zou geworden zijn. Ziet men niet, hoe de officieuze pers in alle groote rijken, zich inspant om de idealistische verontwaardiging tegen Italië, in de dagbladen der Europeesche hoofd steden losgebarsten, tot bedaren te brengen, behalve daar, waar die verontwaardiging past in de nationale politiekf Hoe zou dit te verklaren zijn, indien niet uit het inwendig bewustzijn van de staatslieden die het bestuur de groote mogendheden leiden, dat zij niet anders zouden handelen dan Giolicti deed en dat zij bij hun volk dezelfde geestdrift zouden oogston, indien zij de machtspositie van hun land te handhaven hadden in eenig deel der wereld, in even .gunstige" internationale omstandigheden en tegenover een tegenstander als den zwakken Turk? Indien men nog eenige hoop mag bouwen zooals de laatste telegrammen doen voorzien -op een bemiddeling om een spoedig einde te maken aan den uitge broken oorlog, dan zal het ook wel zijn, omdat de groote mogendheden noch elkander noch zichzelveu vertrouwen, indien do gansche Balkan eens in brand geraken mocht. Ziedaar de éénige kans van het Vredesverdrag om dan toch nog toegepast te worden! Laat ons voortbouwen aan het Vredes paleis en arbeiden aan de voerbereiding dor derdo Vredesconfereatie. Het is de eer der kleine natiën de bewaarders van het vredesideasi te blgven, ondanks alles. Maar bedenken wg onderwijl, dat onze verouiwaardiging over de schending van die idealen door de machtigen, van soort gelijken aard is als die OTer den «torm, dio ons mooie bosch heeft verniold. De Engelsche .Observer" heeft gelijk: „er bestaat voor de vrede in Europa geen enkele zedelijke grondslag". Misschien zal het eenmaal anders worden, maar ons geslacht heeft op en met een vredestoe- komst niet te rekenen. Bewaren wij dus het ideaal - met het geweer in de hand." Rechtsche Spijbelaars. Aan het Volk dat eergisteren heeft meegedeeld, hoeveel rechtsche leden van de Tweede Kamer afwezig waren bij de openbare behandeling van verschillende wotBontwerpenwordt thans het volgende geschreven „Pe vorige week heeft de Kamer inde 5 afdeelingen de Indische bogrooting be handeld. Het geldt hier het wel en wee van millioenen menschen. In de 4e afdeeling, waarin 12 klerikale heeren zitting hebben, waren er slechts 5 opgekomen. In de 2e aldeeling, waarin 7 klerikale heeron zitten, was er niet één opgekomen; op hot laatste oogenblik kwam er eentje even neuzen en bleef een paar minuten, om daarna zonder boe of ba weer te vertreEken. In de 3de afdeeling, waar de heeren van rechts „hun" mannen tot voorzitter en vice voorzitter kozen, moesten beurtelings allerlei mannen van links den voorzitters hamer hanteeren, want voorzitter en vice- voorzitter schitterden geregeld door afwe zigheid. Dinsdag is nota bene rnet de Staatsbe- grooting begonnen door afdeelingen waarin alle kerkelijke heeren eeuvoudig spijbel den. Van de 2de afdeeling ontbraken ze allen. Van de 3de afdeeling waren er slechts 2 van de 13. Vau de 4e afdeeling ontbraken er 8 van de 12. Tegenover bet groote publiek stelt de rechterzijde zich aan, alsof haar leden het zijn die „werken". Zo stellen maar voor, allerlei wetten in de afdeelingen to onder zoeken; verzet zich daartegen iemand van links wegens gebrek aan tijd, dan roepen de heeren: o, tijd genoeg! Maar wanneer het op werken aankomt, dan gaan de heeren met vakantie, die zij zich zelf toe- ëigenen." De Oorlog. Het „Giornalo d'ltalia" verzekert uit goede bron, dat verscheidene afdeelingen zeesoldaten in Tripoli ziju ontscheept, ten einde het Italiaansch consultaat en de katholieke kerk te beschermen. De zee soldaten bezetten de citadel, welko door de Turken ontruimd was, die tal van doo- den hebben achtorgelateu. Het Italiaansch ultimatum, waarin met een bombardement van Preveza bedreigd wordt, is ingotrokken. Do regeering te Athene heeft, gelijk van daar gemeld wordt, op de berichten van Turksche mobilisaties in Macedonië om nadere inlichtingon gevraagd. Officieus wordt verklaard, dat ingeval de berichten bewaarheid worden, de Grieksche Regeering tot bescherming der grenzen de reserve lichtingen zal oproepen, Met wantrouwen wordt in de Grieksche hoofdstad het verder beloop der gebeurtenissen tegemoet gezien. Inmiddels verluidt, dat do groote mogend heden op Turkije invloed trachten uit te oefenen, ten einde te bewerken, dat het samentrekken van Turksche troepen aan de Grieksche grenzen achterwege blijft. Daardoor zal dan ook con mobilisatie van Griekenland onnoodig zijn. In sommige kringen ontkent men, schrijft do Matin, dat Italië de voorwaarden, waar onder het reeds van den aanvang van het cooflict af, bereid was tot ondcrhaudelen, bekend gemaakt heeft. Wij meenen te kunnen verzekeren, dat alle regeeringen thans deze voorwaarden, in het algemeen geuomen, kennen. Italië wil Tripoli hebben. Het verlangt dat Turkge toestemt in de Italiaansche bezetting. Anderzijds is Italië bereid, schadevergoeding te geven en op ander gebied aan Turkije morocle genoeg doening te verschaffen. Het is echter zeer waarschijnlgk, dat tot op dit oogenblik geen enkele mogendheid Tan Italië een een officieuse opdracht heeft ontvangen, Turkije daaromtrent aan den tand te voelen. De Matin geeft dan te verstaan, of het niet wenschelijk is, dat van den Franschen gezant to Canstantinopel een poging tot bemiddeling uitgaat. De Fransche republiek zal daarbij geenszins aan haar taak ontrouw worden, indien zij Turkije goede diensten bewijst. In den zelfdeD geest laat zich de Petit Parisien uit: Het is de taak 7an Europa een toenadering te beproeven tusschen de beide in oorlog zijnde landen en van de Porte de noodzakelijke offers te verkregen, terzelfder tijd, dat men haar de schadevergoedingen, waarop zij recht heeft, toekent. Het is al erg genoeg, dat een gewapende aanval heeft plaats kannen hebben, zonder eenig voorafgaande be spreking. Zulk een oorlog kan niet be stendigd worden, zonder dat de menschheid zware zedelijke schade lijdt Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Russische gezant met den grootvizier een onderhoud gehad heeft, waarbij hij, naar verluidt, het antwoord van Rusland op het beroep van Turkije op de mogendheden mededeelde. Thans zgn ook de antwoorden van allo mogendheden ontvaogeD, die uaar door het ministerie van buitenlaudsche zaken werd medegedeeld, hierin overeen stemmen, dat op het huidig oogcnlijk elke bemiddeling uitgesloten is, daar Italië hart nekkig weigert vóór het bezetten vaD Tripoli van eenige bemiddeling te willen hooren. Aa vslaq in de OostenrijkschÉ Kamer. Gedurende de zitting van de Oosten- rijk8che Kamer terwijl do socialistische afgevaardigde Adler een rede hield over de onlusten en daarop gevolgde veroor deelingen in het Weener Kwartier Otta- kring, loste een individu vier revolverscho ten op de bank, waar de minister van Justitie Hoehenburger zat. Niemand werd gewond. Een ontzettende opwinding volgde. De president sloot onmiddellijk de verga dering. De dader werd gearresteerd en verklaardo sociaal democraat te zijn en de bedoeling te hebben gehad den Minister van Justitie te dooden. Bij de hervatting der zitting sprak de voorzitter zijn verontwaardiging uit over den aanslag, en verklaarde, dat er maat- rogeleu genomen zijn, om in de toekomst dergelijke gebeurtenissen to voorkomen. De Minister-president verklaarde, dat de aanslag niet alleen gericht was tegen de bank dor Ministers, maar dat hg beschouwd moet wordon ook gericht te zgn tegen hot Oostenrijkscho parlementarisme. Het is, zeide Minister-president, niet te verwonde ren, dat de heftige redevoeringen, welke op socialistische bijeenkomsten worden gehoudeD, tot dergelijke daden voeren. De regeering zal zich inmiddels niet van haar besluit lateu afbrengen, j,ora do orde te handhaven en de wetten te doen eerbie digen. De Paniek te Toülon. Wg lezen thaus, dat de paniek bij de begrafenis der slachtoffers van de Liberté- ramp, een andere oorzaak zou gehad hebbcu, dan gisteren door oos aangegeven werd. Een bendo zakkenrollers zou haar verwekt hebbeu om een goeden Blag te slaan, en zou er dau ook in de verwarring in geslaagd zijn een |aantal horloges en andere kleinodiën buit to maken. De poli tie zoekt druk naar de daders, doch heeft er nog geen te pakken kunnen krijgen. Er blykt nog een slachtoffer van de paniek te zijn. Een luitenant ter zee kreeg een bajonetsteek iu zijn kin, zoodat hij naar hei hospitaal vervoerd moest worden. De Temps- correspondent te Toulon, Rousseau, schrgft in zijn blad verontwaar digd over het gebrek aan discipline, dat de matrozen, die in den stoet liepen, bij de paniek toonden. Men zag o.a. een offi cier, die 'tevergeefs moeite deed om zijn mannen to beletten er vandoor te gaan. Do correspondent noemt dit een te pijnlij ker schouwspel, omdat het bijgewoond werd door buitenlandsche officieren, en hij trekt er de conclusie uit, dat het verhaal over een paniek op de Liberté thans niet zoo onwaarschgnlijk lijkt Het blad, de Actio, heeft de volgende verklaring voor de paniek. Allo aanwezigen schrijft het, bij de be grafenis te Toulon, hebben den indruk medegebracht, dat deze stad in een atmos feer ademt, van voortdurendon angst voor ongelukken. Het jongste bewijs daarvan levert dc paniek, welke tijdeDs de begra fenis plaats had. Toulou is met eeu vul- kaan to vergelijken, waarvan meit elk oogenblik vol angst en beven een uitbar sting verwacht. Het Ministerie Staaft. Uit Stokholm wordt gemeld, dat de Kabinetsformateur, Staaft, aan de socialisten drie portefeuilles in zijn ministerie aange boden heeft. De socialisten hebben echter geweigerd in een liberaal Kabinet te treden, doch eischen dat zij bij het bepalen der richting van den nieuwen, koers alsmede bij de Ministerskeuze gekentl worden. Hetgeen dan hierop neerkomen zou, dat zij de politiek mede leiden zonder politieke verantwoordelijkheid. Naar verluidt zal voor de eerste maal iu Zweden do portefeuille van oorlog door een burger worden aanvaard. Staaff onder vindt nog moeilijkheden om voor de por tefeuilles van buitenlandsche zaken en van, financiën de geschikte personen te vinden. Evenwel wordt verwacht, dat in de eerst volgende dagen de lijst der nieuwe Minis ter gereed zal komeu.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1