WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Schoolnieuws. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI- MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 12 October 1911. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Mttnchen, laagste 759.4 te Riga. Verwachting tot den avond van 13 October 1911. Zwakke tot matige Z.O.-ljjke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichte, latei- toenemende bewolking, later mogelijk regen. Temperatuur: Waarschijnlijk nachtvorst, overdag iets koeler. Ikfometerstand te AMERSFOORT 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 56 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 54 afstand van een stuk van het Frausche Congogebied Fransch grondgebied dat goedschiks wordt afgestaan aan den erfvjjand! wil gebruikeQ om het tegen woordige Ministerie ten val te brengen. De contra-revolutie in Portugal. Uit de nog altijd niei overeenstemmende berichten omtrent het verloop van de monarchistische contra-revolutie, kan thans wel zooveel met eenige waarschijnlijkheid worden gezegd, dat Paiva Couceiro en do zijnen, wel is waar sterk genoeg zijn ge bleken om de orde in het Noorden van Portugal to verstoren, doch niet om het nieuwe régime ernsug in gevaar te brengen, indien ten minste do regeeriogstroepen trouw aan de Republiek blijven en niet uaar de monarchisten overloopen. Intusschen is de stemming te Lissabon iotwat angstig en zenuwachtig, hetgeen te begrijpen is, bjj de groote onzekerheid, die ulom heerscht en bij de grooto tegen strijdigheid in de berichten van het terrein van den strijd. Wat do plattelandsbevolking in het Noorden betreft, hoewel deze niet bijzonder dweept met de monarchie, aarzelt zjj toch voorahuog om gemeene zaak te maken inet de monarchisten. Men vreest de weer wraak der Republikeinen indien dezen overwinnaars blijven. Door de Portugeesche bladen wordt hot bericht verspreid, dat een paar honderd vrouwen, gewapend met alle mogelijke wapenen en onder aanvoering van priesters de dorpen in het noorden afloopen om de bewoners tegen de republikeinen op te zetten, unaar dezen weigeren de wapenen op te nemen; wel zijn zij bereid den Konicgsgezinden proviand te verschaffen. Uit den Duitschen Rijksdag. In naam der sociaal-democratische Rijks dagfractie heeft Bebel de volgende inter- pellaties aangekondigd: 1. De ondergeteekenden richtan tot den Rijkskanselier de vraag, hoe thans de stand van zaken by de onderhandelingen met Frankrijk betreffende het Marokko-vraag- stuk is. 2. Wrat denkt de Rijkskanselier te doen, om de algemeene duurte der noodzakelijk ste levens- en voedingsmiddelen, welke thans tot een ramp voor het grootste deel van het Duitsche volk geworden is, tegen te gaan? Is het den Rijkskanselier bekend, dat door een reeks overheden grovelijk in strijd gohandeld is met den duidelykon tekst van de wet op het recht van ver- eeniging en vergadering voor het Duitsche Rijk? en wat denkt de Rijkskanselier te doen, om de wet door de overheid he doen eerbiedigen? De Internationale Toestand. Lord Haldane, de Britsche minister van oorlog, heeft in een redevoering te Aber deen den internationalen toestand besproken. Hy zeide, dat er aan alle kanten reden is om bekommerd te zyn over de toekomst. „Maar de Britsche minister van buiten- landsche zaken heeft zes jaren lang den vrede bewaard en hy zal al het mogelyke doen, om dén vrede in stand te houden". „Wij verkeeren," zoo vervolgde hy, „wat de buitenlandsche aangelegenheden betreft, in een tjjd zoo moeilyk als zelden te voren. Laat ons andere natiën niet te streng beoordeelen en veeleer haar sym pathie betoonen. Wij zyn de eersten geweest in hot veld. Wij hebben een groot deel der bewoonbare landen der wereld verworven. Duitschland en Italië zijn oen eeuw te laat geboren. Zy hebben niet dezelfde voordeelen gehad als wij. Hot staat aan hen alleen te beoordeelen, of zij hun gebied al dan niet willen uit breiden", Van een moraiiteitsstaudpunt is er tegen deze redeneering nog al een en ander in te brengen. De Vrijzinnige Zweedsche Regeering. Over de nederlaag van de conservatieve regeering.Lindman bij de jongste verkie zingen voor Eerste en Tweede Kamer, die na vijftig jaar van conservatief regime ein delijk weer een liberale regeering in Zwe den aan het roer bracht, hebben wy reeds bericht. Wy laten hier thans nog enkele bijzonderheden over het nieuwe Kabinet volgen. In het Ministerie-Staaf! hebbeD o.a. zit ting een onderwijzer en een boer. De Miuisters van Oorlog en van Marine zijn beiden niet militairen. De nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ehrens- vard heeft zich op zyn gezantschapspost te Washington don roep verworven een der uitnemeudste Zweedsche diplomaten te zyn. De nieuwe Minister van Oorlog, David Bergström is liberaal journalist, de Minister van Marine, Jacob Larson bekleedde een rechterlijk ambt; hij geldt als een rnaD van zeer radicale opvattingen. De vooruitzichten van het nieuwe Kabinet worden over 't algemeen zeer gunstig ge acht, omdat het over een zeer sterke liberaal-sociaal democratische meerdorheid in de Tweede, eD een krachtig liberaal- sociaal-democratisch bloc in de EerBte Kamer beschikt. De conservatieve macht acht men dan ook waarschijnlijk voor langen tijd gebroken. Wel is waar hebben de liberalen in de Eerste Kamer niet op zichzelf de meerderheid, zoodat een toe vallige oombinatie van conservatieven en sociaal democraten niet uitgesloten is. Doch deze laatsten hebben, na by de verkiezin gen broederlijk met de liberalen laaoge- werkt te hebben, officieel de verzekering gegeven, dat zy tegonover het nieuwe Kabinet waarin geen sociaal-democraat zitting heeft een afwachtende, welwil lende houding zullen aannemen. Tweede Kamer. Nu de socialistische Kamerfractie genoe gen genomen heeft met de verklaring van den heer Nolens namen» de geheele rechterzyde en de obstructie gestaakt heeft, is door den heer Troelstra c.6. 't volgend voorstel ingediend: ,De ondergeteekenden hebben de eer, ingevolge art. 96 van het Reglement van Orde, voor te stellen, een adres te ont werpen aan de Koningin, waarin wordt aangedrongen op indiening van vooratellen tot Grondwetsherziening door de Regeering in den loop dezer legislatieve periode, wegens de urgentie van het kiesrecht- vraagstuk." De stormschade in den Haag. Naar het Vad. verneemt zal het herstel van de schade door den storm van 30 Sept. aan de boomen en gebouwen der gemeente veroorzaakt (het Bosch is Rijks domein en staat dus hier buiten) niet f 20 000 kosten, zooals werd gemeld, maar f 50.000. Naar verluidt, zouden B. en W. voornemens zijn daarvan f 20.000 aan te vragen voor dit jaar, en f 30.000 op de begrooting voor 1912. De dure tijd. Door B. en W. te Utrecht is aan eenige lichamen aldaar het verzoek gericht, een ondeizoek te willen instellen naar de juist heid der klachten over abnormale stijging der prijzen van de levensmiddelen. Yan het te ontvangen antwoord zal af hangen of B. en W. stappen zullen doen, om daaraan zooveel doenlyk tegemoet te komen. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. De centrale commissie der Rein-Leven- beweging heeft zich opnieuw tot H. M. de Koningin gericht met een adres betref fende geneeskundig onderzoek voor het huwelyk. Adressante verzocht een wets ontwerp naar den geest van een voerstel van prof. dr. H. Treub, luidende: „Do maatregel zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huwelijk voltrok ken zou mogen worden, zonder dat beide partijen overlegden een verklaring vaneen geneeskundig onderzoek hoogstens veertien dagen vóór hel huwelijk verricht. Elke ver klaring zou voor „gezien" geteekend'moetcn zijn door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlyk Wetboek toe stemming hebben te verleenen, en eindelijk door een anderen geneesheer dan dengene, die het onderzoek gedaan heeft". De hoofdelooze school. In Indië is zonder eenigen ophef een paar jaren een ernstige proef genomen met de republikeinsche school, lezen wij in Het Onderwijs. Aan de gereorganiseerde iclandsche scholen le klasse n.l. met meer dan één Europeeschen onderwijzer, was niet bepaald, wie de leiding der school zou hebben voor zoover dit het onderwijs in het Nederlandsch betrof. De departe mentschef ging vau het denkbeeld uit, dat de twee of drie Europeesche onderwij zers in gemeen overleg de zaken wel zoo zouden regelen, dat de school marcheerde. Een prachtige gelegenheid dus om de groote voordeelen van de veel genoemde democratische school te demonstrcereu. De practyk heeft evenwel die schoone ver wachtingen niet wezenlykt. In plaats van gemeen overleg heerschte op vele scholen bewoon anarchie en was ieder zyn „eigen baas", niot tot voordeel van het onderwijs. Thans heeft de directeur aan de republikeinsche school een einde gemaakt en de bovenmeesters-tyrannie ook voor de gereorganiseerde inlandscho scholen weer ingevoerd, zij het ook, dat de boven meester hier Leider genoemd wordt. Bij Kou. besluit van 10 dezer is, uiet ingang van 1 Norember 1911 aan den reserve luitenant kolonel D. J. Heinsius. commandant in bet 18de landweerdistrict op zijn aanvrage eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Men verzoekt ons opname van het volgende: Het afdeelingsbestuur van den Neder- landschen Protestanten Bood alhier heeft het genoegen Uw aandacht te vestigeu op haar openingsavond van het nieuwe honds jaar, Yrydag den 13den October zal Dr. C. E. Hooykaas, predikant te Ylaardingen, de eerste lezing geven en wel des avonds ten 8 ure in de groote zaal van Amicitia, Het onderwerp, dat hy behandelen wil, laidt: „Hoe zyn wij aan onzen Bijbei gekomen?" Gedeeltelijk is dit de altijd merkwaardige geschiedenis van het beek in het algemeen met lichtbecldeu naar sleeninschnften, Babylonische kleitafels, schrift op papyrus, op perkament, maar reeds heel spoedig wordt het de geschiedenis van den Bijbel zelf. Deze staat niet alleen afzonderlijk, omdat do Bijbel nu eenmaal het boek der boekon is, maar ook omdat er zooveel zorg, zooveel liefde aan gegeven is en wij zoo uitvoerig met al dat werk bekend zijn. Van alles, wat hij bespreekt, vertoont Dr. Ilooykaas uit zijn particuliere, ryk voorziene verzameling lichtbeelden; b. v. de handschriften, die onder de kostbaarste schatten van het "Vaticaan, 't Britsche Museum en St. Petersburg worden gerekend, laten zich in afbeelding op bet doek zien. De moeilykheden om ze te ontcijferen worden op een ander beeld in Hullandsch schrift duidelijk gemaakt. Naievo en zeer mooie bijbelhandschriften uit de Midden- Eeuwen, de eerste Protestantsche bybels passeeren de revue en worden deskundig toegelicht. Men heeft dus te wachten een lezing, die als een zeer rijk en merkwaardig geïllustreerd boek is te beschouwen, waar van de tekst allerbelangrijkst en boeiend is, al maakt Dr Hooykaas vermoedelijk geen aanspraak op eenig wetenschappelijk nieuwtje. Integendeel wat gegeven wordt is weten schappelijk gemeengoed by recht- en vryzinnigen, by Roomsch en Onroomsch. Wij openenen dus niet met een propa- gandaavond voor onze vrijzinnig-godsdien stige beginselen, maar veeleer mot een onderwerp, dat ons Christenen van allerlei schakeering belang inboezemt en niemand aanstoot geeft. Gaarne opent dan ook de afdeeling, ditmaal zonder propagandabedoeling haar gelederen om andersdenkende bijbelvrien den mede te laten genieten van dezen veelbelovenden avond. Door het hoofdbestuur van de Ned. Voetbalbond is in Yelp een commissie be noemd, welke bela6t is met een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval op den voetbalsvedstrijd V.Y.O.H.V.C. op jongst leden Zondag. AGENDA 12 Oct. Handel en Nijverheid in de Zwaan.- 13 Oct. Lezing met lichtbeelden Ned. Protest. Bond in Amicitia. 17 Oct Verg. Openb. Leeszalen, 18 Oct. Amicitia. Bond voor Vrouwenkies recht. Mej. v. Bemmelen, met lichtbeelden. 19 Oct. Openbare Vergadering afd. Amers foort v. d. Ned. Vereen, tot afschaffing van aicoh. dranken in Ons Qnis. 20 Oct. Openb. Verg. der Vereen, voor Vrou wenkiesrecht, in Amicitia. Spr. Prof dr. Eerd- mans uit Leiden. 21 Oct. Vergadering tot oprichting eener afd. van de Ned, Natuurhist, Vereeuiging. 23 —24 Oct. Operette-avonden in Amicitia. 2526 Oct. Solser en Hesse in Amioitla. 27 Oct. Tooneelvoorst. jRoyaardslin Amicitia. 28 Oct. Speenhoff en de ïa Mar in Amicitia. 3C Oct. Concert in Amicitia. 10 Nov. Pisuisse en Blokzijl in Amicitia. 16 Nov. Concert voor de Kiuderherstellings- en Vacantiekolonies in Amicitia. 27 Nov. Tooneelvoorst. (Rooyaardsj in Ami citia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 8 Dec. Concert in Amicitia. 11 Dec. Repetitie Toonkunst. 12 Dec. Uitvoering Toonkunst. 17—18 Dec. Uitvoering Nut in Amicitia. 9 Jan. Concert in Amicitia. BAARN. B. en W. hebben den gemeen- teraad voorgesteld de loonen van alle vaste gemeente werklieden, met uitzondering van den gemeente timmerman en schilder en van de werklieden van de gemeente-gasfabriek, te vorhoogen met 50 et. per week en alzoo vast te stellen op f 10.50. Eveneens wordt voorgesteld het uurloon der losse worklieden te brongen van 16 op 17 ct. YEENENDAAL. Bij de gehouden ver kiezing voor twee leden van den raad der gemeente Yeenendaal werdon uitgebracht 594 stemmen, van onwaarde 8. Hiervan verkregen J. van Leeuwen Hz. (Anti-rev.) 307, A. van der Poel (Soc.-Dem.), 20S, E. de Ruiter (Christ-Hist.) 287, L. van Silfhout (gesteld door een groep kiezers) 186, W. van Son 79 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. van Leeuwen Hzn, en herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren R. van der Poel en E. de Ruiter. Het proces tegen een gift- me n g e t o r. Te Chemnitz is een procea begonnen, zooals het in de geschiedenis der Duitsche rechtspraak slechts zelden voorkomt, namelijk tor zake van de aan klacht tegen een moedor, die haar eigen dochter van 13 jaar met vergift om het leven heeft gebracht, teneinde in het bezit te komen van de verzekeringssom ten bedrage van f 20,000 mark, die op het hoofd van haar kind wa« gesteld. De beklaagde, Magdalena MarthajVoigt, een donkerblonde vrouw van omstreoks40 jaar, houdt stijf en «terk haar onschuld staande, zoodat de rechtbank genoodzaakt vai, een buitengewoon groote menigte getuigen op te roepen. Duizenden verdrongen zich op den eersten zittingsdag voor het gerechtsgebouw en de ruime zittingzaal was in een oog wenk overvuld met publiek, waaronder dames. Uit het eerste verhoor van de beklaagde bleek, dat haar man in 1907 is gestorven en dat uit haar huwelyk behalve het gestorven 13jarige meisje Liddy Hertha

De Eemlander | 1911 | | pagina 2