DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 239. VRIJDAG 13 OCTOBER 1911. Se JAARGANG BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Scbaardeulturg. Aboonemcntspri js Per jaart 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLGISF. H.i UJ 6. Telet. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71-78 Amsterdam De Rechtsche spijbelaars. Men schrijft uit Den Haag aan „Het Volk": Dinsdag is dc Tweede Kamer begounen aan het afdeelingsonderzoek der invalidi- teits- en ouderdouisverzekering. De leden van de klerikale koulitie hebben tegenover het publiek steeds zulk een groot woord over hun werkkracht en ook over bun liefde voor den ouden en inva liden arbeider. Ze roepen in het openbaar: „Spoed spoed!" Jawel! Hoewel zo door onze publikaties van hun spijbelarij in de vorige week nog ge waarschuwd waren, was het weer van het zelfde laken een pak. In de '2de afdeeling waren van de 7 klerikale heeren liefst 6 afwezig 1 In de 4e afdeeling schitterden zeven hunner door afwezigheid en wa6 nog niet de helft der kerkelijken tegenwoordig 1 De toestand in de Kamer is nu zóó. In openbare vergaderingen van de Kamer Btellen de koalitie-christeneu voor maar allerlei wetsontwerpen en stukken in de afdeelingen te behandelen. Degenen die werkelijk werken, kunnen daarmee niet Bteeds genoegen nemen, om alles maar met den Franschen slag af te doen. De brave heeren van rechts verzekeren dan dat hut best gaat. Dan wordt er gestemd. Alle rechtsche lui stemmen vóór behandeling. De christelijke kiezers lezen dat deD vol genden dag in do krant en denken: „Jonge, jonge, onze mannen-broeders zijn toch flinke kerels 1" Maar als dan het wezenlijke werk begint in de afdeelingen, dan zijn al die ijverige heeren weg. En als men dat Farizecïame noemt, worden de heeren boos! Het sterkste voorbeeld van de spïjbelary van rechtsche Kamerleden is misschien het volgende: In de derde afdeeling waren jhr. De Savornin Lohman eersto on dr. De Visser tweede voorzitter. Gé»n van beiden was tot nu toe aanwezig, zoodat beurtelings een tier oudete leden en meestal de heer Lieftinck het voorzitterschap moest waarnemen. Nu en dan moest men wachten op een voorzitter en beurtelings grepen de drie oudste (vrjjzinnigt) leden Daal den hamer. De heer Lobman, die vreesde voor verspilling van natioualen tijd als er mis schien twee dagen over het adres van antwoord gedebatteerd zou wordeD, bleef meerdere weken weg van den parlemen tairen arbeid! Klassenverschil in dk r.-katholieke partij. In „de Gooi- en Eemlander" stond dezer dagen bet volgende berichtje: „Morgenavond to half negen uur wordt eene vergadering gehouden in het gebouw der Katholieke Vereeniging aan de Emma- straat alhior. ten einde eene bespreking te hebben over het politiek leren in de R. K. kiesvereeniging. Tot dezo vergadering hebben toegang, diegenen die lid zijn van de R. K. kiesvereeniging alhier en niet tot de arbeidende klassen behooren." De veelgeroemde roomsche eenheid, trouwens de eenheid van 'n schaapskooi schijnt nog geen „gelijkheid" mee te brengen. Intusschen, in 'n schaapskooi kan 'n herder zich veel veroorlooven! Van de geitbnfokkers. Wij lezen in een Brabantsch blad de „Peel- en Kemperbode" van Eindhoven het volgende bericht uit de buurt van die „Maandag teerden hier in de schoone zaal van den heer Bieugelmans, kafee „Dc Wildeman", de leden van onzen Geitenbond en bij dio gelegenheid wisten 150 geitenhouders het respektabel bedrag van vijf hectoliter bier te verorberen". Er is 'n verzachtende omstandigheidde uitgelatenheid over 't rijkssubsidie van f 50! 't Kon uu wel lijden. Of minister Tahna vereerd zal zijn, uu 150 roomsche geiten fokkers 1500 glazen bier op 's ministers welzjjn geledigd? Dk Oorlog. In Turkije vervangt het eene ministerie het andere, te midden van een hevigeu strijd over het moeilijke dilemma: „moet Turkjje zich neerleggen bij het voldongen feit en Tripoli aan Italië afstaan, of uioet het zich met al de taaie kracht waarover het beschikt, te weer stellen en daarbij al de kwade kansen trotseeren, die zulk een houding zullen opleveren voor den vrede op den Balkan? Het tegenwoordige ministerie scbijDt voor het eei6te, de Joug-Turksche partij voor het laatste te zijD. Het spreekt echter van zelf dat de Porte, ook al is zij zich bewust, dat zij op het eind zal moeten toegeven, vooreerst alle pogingen zal doen ooi bet verlies en de vernedering zoo gering moge ljjk te makeD. Zij heeft daarom, naar aan het Berljner Tageblatt uit Weenen wordt geseind, aan de mogendheden meegedeeld, dat zij de „bijzondere bevoorrechte" positie van Italië in Tripoli wil erkennen. Maar deze verklaring welke trouwens precies overeenkomt met het antwoord dat de Porte op het Italiaansche ultimatum heeft gege ven werd, naar men begrijpeu kan, dooi de mogendheden onvoldoendo geacht voor een basis van bemiddeling. Anderzijds blijft het de vraag of de mogendheden zich ge heel zullen voegen naar den wensch van Italië dat, volgens de Italiaansche pers, den eisch stelt dat Turkije formeel afs:and van Tripoli doet; eerst daarna zou de Ita liaaDSche regeeting tot onderhandelen bereid zyü. Men vraagt zich af, waarover alsdan nog te onderhandelen zou vallen. Een in de Engelsche pers verspreid be- rieht als zou Duitschland als loon voor zijn steun aan Italië de haven Tobroek in de provincie van Italië cadeau krijgen, wekt natuurlijk in Engeland groote veront waardiging; en de Globe dreigt reeds dat de Engelsche regeering een dergelijke af stand, die de militaire positie van Engeland in de Middellandscbe ze# zou verzwakken, als een casus belli zou beschouwen. Zulk een gerucht het moge al dan niet op waarheid zijn gegrond schijnt niet geschikt om den toestand minder ge compliceerd te maken, dan zij reeds is. Dc Jong-Turksche partij iB naar wij opmerkten, gestemd voor een oorlog tot het bittere einde. Maar het schijnt dat de minister van oorlog generaal Sjefket pasja, de eenige figuur die op ditoogenblik zulk een nationale krijg zou kunnen leiden, dit niet voor mogeljjk houdt. Van hot oorlogstoooeel het volgende, wel Iaat gekomen, doch niet onbolangrijk nieuws. Uit Berlijn wordt namelijk bericht: De Italianen hebben de kustplaats Derna in Cyienaika beschoten en bezet. De Italiaansche geheimzinnigheid is oorzaak dat officieele berichten nog niet zijn ingekomen. Zelfs weet men nog niet, wanneer deze gebeurtenis plaats gevonden beeft, hoogstwaarschijnlijk eergisteren Het uioet hierbij veel ernstiger toegegaan zijn dan bij de andere krijgsoperaties. Tele grammen uit Rome en Konetantinopel stemmen hierin overeen, dat de Italiaoen veel werk gehad hebben bij het veroveren van deze plaats. In elk getal is er niet weinig bloed gevloeid. In Konstantinopel wil men weten, dat de Italianen een nederlaag leden en scheepsmateriaal ver loren. Al is dit overdreven, toch blijkt dat het verzet in Derna vee! krachtiger is geweest dan bij Tripoli. Berichten, ontleend aan do Vsss. Zeit. luiden: Konstantinopel, 1'2 October. De ger«chten van gisteren, meldende dat een deel van het Italiaansche eskader een nederlaag leed aan de Oostkust van Tripoli, worden hedeo bevestigd door nieuwe tijdingen uit Derna. Verschillende Italiaan echo oorloogsschepen, die troepen wilden landen en door het vuur van de Turken verhinderd weiden dit plan uit te voercD, werden ernstig beschadigd. Volgens een aodere leziDg zouden zij zelfs gezonken zijn. Uit Rome wordt gemeld: Volgens een beticht uit Malta werd Derna wegens den tegenstand tegen de Italiaansche landing beschoten. Do forten werden vernield, zoodat de stad spoedig moest vallen. Er moeten vele dooden en gewonden zijn. Te Saloniki is de boycot tegen Italië begonnen en te Smyrna en Konstantinopel eveneens. Uit Malta meldt men dat de cholera in Tripoli is uitgebroken. Reeds zijn vier personen aan de ziekte overleden. Een Sensatie-proces. Te Berlijn is het eerste deel van het sensatieproces Mettemich, den neef van den Duit6chen gezant te Londen, geëin digd, met den eisch van het Openbare Ministerie: l'/j jaar gevangenisstraf wegens bedrog. De aanleiding tot dit proces is de volgende:graaf Metternich had ont zaglijke schulden gemaakt, onder voor spiegeling, dat hij met de rijke bankiers dochter VVertheim in 't huwelijk zou treden; door dit proces nu moest o. a. uitgemaakt wordeD, in hoeverre graaf Mettemich daar toe gerechtigd was, in. a. w, of hem ten huize Wertheim inderdaad een tegemoet koming was ten deel gevallen, die zijn huwelijk niet de rijke erfdochter verze kerde. Bleek dit niet het geval, dan had hij zich aan oplichting schuldig gemaakt. Blijkbaar is het O. M. deze opvatting toe gedaan. Er is in dit proces, waarvoor geheel sensatie-minnend Berlijn een buitengemeeDe belangstelling aau dPD dag heeft gelegd, een stuk leven der Berlijnsche „hooge kringen" openbaar geworden, dat op de knltuurhoogtc der kringen 'n allerbedeu- keiyksten kijk geeft. „Een krant zon haar lezers aldus schrijft de Köln. Ztg. eigeulyk geen schooner complimont kunnen maken, dan door geen woord aan dit pro ces te verspelen. In dit geval zou het zwijgen beteekeneü: „gij, geachte lezer, staat te boog, dan dat wij by u eeuige levendige belangstelling zoudon mogon ver onderstellen voor de pofmanieren, de vieze wisselruiterijen en de financieele hofmakerij van een aan lager wal geraakten graaf, voor den bofaamden graaf, voor de befaatndo polichinel-geheimenissen uit het leven vau eon rijke familie uit het Berlijnsch Westen." De graaf werd veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voor den tijd in voorloopige heohteniB doorgebracht. Hij zat sedert De cember 1910 preventief gevangen. Door hem werd terstond oa de uitspraak hooger beroep aangeteekend. De Ketterjacht. Na de uitbanning van den vrijzinnigen predikant Jatho komt er nu in de Duit- sche Protestantsohe kerk een nieuw op zienbarend geval. Tegen den predikant Traub, te Dort mund, een vriend en geestverwant vau Jatho, die hem wakker verdedigd heeft, ie nu een aanklacht ingediend wegens belee- diging van het consistorie en de kerkelijko overheid in een paar geschriften. Hij zal waarschijnlijk eerst disciplinair gestraft en daarna voor het befaamde Spruch collegium gedaagd worden, dat Ja'ho wegens z(jn dwaalleer veroordeeldo en uit zijn ambt ontzette. De Generaal der Zouaven. f De Frausche bladen belichten den dood van Baron de Charette, don gewezen ge neraal der Pauselgke zouaven, die op zijn kasteel la Basse Motte in Bretagne is overleden, in den ouderdom van 72 jaar. Bij do verdediging van Rome, in 1870, deed hij wonderen van dapperheid. Na de inneming van Rome bood hij Gambetta zijn diensten aan en hij streed met roem in het Frausche leger. Charette behoorde tot een oud konings gezind geslachtzijn grootvader werd ter dood veroordeeld wegens deelnemen aan aan deD opstand in de Vendée— en by is steeds troaw gebleven aan zijn gevoelenB. Hij was een vertrouwd vriend van den laatsten pretendent der Bourbons, den graaf de Chambord (kleinzoon van Karei X) en hij is altijd blijven hopen, dat eenmaal het het koningschap in Frankrijk zou worden hersteld. Een vrouwelijke spion. Voor het rijksgericht te Leipzig is gister het proces begonnen tegeD de onderwijze res Recée Germaine Marie Thirion uit 'Ville.parisis (Frankrijk), doch laatstelijk te Keulen verblijf houdend. Zij wordt be schuldigd in 1910 en 1911 pogiogen te hebben gedaan het mobilisatieplau van het Duitsche leger te bemachtigen, ton einde dit aan Frankrijk le kunnen verradsn. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd. De Ckntrumtoren scheurt. De ontevredenen in het Centrum, wien do diplomatieke omsluiering van het con- fessionaele karakter der party door de z.g.n. Koulsche richtiDg niet bevalt, hebben, naar men zich herinneren zal, een „Ka tholieke actie ingeluid, en een protest-ver-

De Eemlander | 1911 | | pagina 1