WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 13 October 1911. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Mtnchen, laagste 755.5 te Bodo. Verwachting tot den avond van 14 October 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Z.W.-lrjkc wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, mogelijk regen. Temperatuur: Dezelfde. fihtromelertlaiid te AMERSFO0PT 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 55 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 58 klaring opgesteld, waai voor thans in het geheele land instemmingshandteekeningen worden verzameld. Volgens de Oberschle si8che Volkszeitung, welk blad de woord voerster der ontevredenen is, heeft deze opwekking tot een gemeenschappelijk op treden tegen de „Keulenaars" reeds 1300 ondertcekeningen gekregen. Onlusten in China. Omtrent de onlusten in een gedeelte van China luiden de berichten nog altijd niet opwekkend. Te Woetsjang zou, naar gemeld is, de onderkoning gevlucht en zijn paleis vernield zijn. In een Keizerlijk besluit, waarin de terechtstelling der revolutionnairen in "Woetsjang wordt bevolen, wordt tevens hulde gebracht aan de houding van den onderkoning. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van Tsjadingfus en de autoriteiten aldaar gevangen gezet. Te Hankow hebben de revolutionnairen de consuls der buitenlaodschc mogendheden verzocht zich neutraal te houden. Zij hebben tevens een manifest doen aanplakken, waarin zij dreigen een ieder die het den vreemdelingen lastig maakt of hun handel stoort, te zullen onthoofden. Wat het doel van den opstand is, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Volgens een dagorder van generaal Hoe- Bei Mi-Li zouden de opstandelingen het hebben aangelegd op het verjagen van de Mantsjoe-dynastie. Aldus wordt teu minste medegedeeld door het Petersburgsche Telegraafagentschap. Gunning Bewapening Pantsekschepen aan Krupp. Door den heer Thomson zijn d.d. 21 September de volgende vragen ingezonden, omtrent de gunning van de bewapening van pantserschepen aan de firma Krupp. I. Is het juist, dat zonder voorafgaande vergelijkende beproeving tusschen kanonnen van velschillende fabrieken aan de firma Krupp de bewapening van drie pantser- Bchepen in totaal twaalf vuurmonden van 10 c.M. werd gegund? Indien ja: II. Was de firma Krupp laagste in schrijver? Hl. Is de Minister bereid om aan de Kamer vertrouwelijk over te leggen gelijk ook vroeger reeds geschieddede prjjzen, waarvoor verschillende fabrieken de ver langde kanonnen wilden loveren? IV. Heeft er in de prijsbepaling van de firma Kiupp gedurende den loop der onderhandelingen verandering plaats gehad? V. Welke zijn de motieven, waarom aan de kanonnen van de firma Krupp de voorkeur werd geschonken? Het antwoord van den Minister van Marine, ingezonden 11 dezer, luidt: op vraag I in bevestigenden, op vraag H in ontkennenden zin. Op vraag IH: Vooralsnog hoeft de Mi- nistor bezwaar bedoelde prijzen vertrouwelijk over te leggen; mocht hem echter blijken, dat die overlegging door de Kamer bepaald wordt gewenscht, dan is hij bereid deze vraag in nadere overweging te nemen. Op vraag IV luidt het antwoord in ont kennenden zin. Op vraag V: Nadat aan 6 firma's de noodige gegevens met prijsopgave waren gevraagd van geschat van 10.5 c.M., dat aan bepaalde door het Departement van Marine gestelde eischen zou voldoen, heeft de Minister in de ingekomen opgaven aan leiding gevonden, om, alvorens omtrent de bestelling een beslissing te nemen, een commissie van '2 deskundigen naar de fabriek te zenden, wier aanbod aanzienlijk lager in prijs was dan dat van al do andete, en wel ten einde te doen nagaan in hoe verre het mogelijk zou wezen om bij die fabriek een bestelling vao liet gewenschte geschut te doen. Nadat het rapport dier commissie bij hem was ingenomen, heeft de Minister de overtuiging verkregen, dat, nog andere overwegingen daargelaten, een bestelling bg die fabriek niet mocht plaats hebben, omdat 't geschut, hetwelk zooals het door die fabriek was aangeboden, nog nimmer door haar was vervaardigd, niet zou kunnen voldoen aan den eiscli, dien de marine daaraan met het oog op betrouwbaarheid meent te moeten s'ellen. Daar het door de firma Krupp aange boden geschut in alle opzichten aan do gestelde eischen voldoet en de 4 overige firma's om redenen van prjjs of van con structievon aard niet 70or levering in aan merking konden komen, heeft de Minister gemeend, de bedoelde kanonnen bij de firma Krupp te moeten aanschaffen. Stormramp in Zeeland. Het bestuur van de Provinciaal Water snood-Comité in Zeeland meldt het vol gende: Eergisteren, 11 October, hield het bestuur eene bespreking met een lid van de Alge- meene "Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood, te Amster dam, cd een lid van den raad van bestuur van „Het Oranjekruis". Van de zjjde van „Het Oranjekruis" werd alle mogelijke steun aan het Provin ciaal Comité toegezegd zoover de beschei den geldmiddelen, welke ook in andere deelen deB lands zullen moeten worden aangewend, zulks zullen toelaten. Namens administrateuren vanhetWater- snoodfonds te Amsterdam werd verklaard, dat, hoewel bjj hen het denkbeeld voorop stond, dat het reglement, waaraan zij bij de besteding van de middelen van het fonds gebonden zjjn, strikt genomen geeDO ruimte laat om bij eene ramp als deze, die geen eigenl|jke ramp door watersnood kan ge noemd wornen, geldelijke hulp te verleencn, zij toch bereid zijn om der Algemeenc Vereenigde Commissie te adviseeren, eene ruime bijdrage af te zonderen tot leniging der ramp, indien mocht blijken, dat de gelden, welke het Provinciaal Comité en „Het Oranjekruis" beschikbaar zullen kun nen stellen, en de golden, welke thans in den lande tot leniging van de ramp zijn en zullen worden gegeven, ontoe reikend mochten blijken om dat doel in voldoende mate te bereikon. Het Provinciaal Comité stelt f 25.000 uit zijn fonds beschikbaar voor deze ramp. Het totaio schadecijfer is nog zelfs niet bij benanering te schatten, doch gevreesd wordt, dat het wellicht tot f 150,000 zal klimmen. In deze omstandighenen, waar derhalve het bedrag der hulpverleening uit het Am- sterdamsche WatersnoodfoDds in elk geval nog niet vaststaat en ook het juiste schade cy'fer nog vooreerst niet bekend kan zjjn, terwijl niet twijfelachtig is, dat uit de thans beschikbare bedrageu de schade nog bij lange na Diet gedekt kan worden, ook indien men de hulpverleening binnen enge grenzen beperkt, achten „Het Oranjekruis" en het Provinciaal Comité zich verplicht, bij deze een beroep te doen op de alge- meene liefdadigheid, teneinde in staat te worden gesteld om aan de zwaar beproefde gezinnen van visschers en andere schade- lijdeuden hulp te verleenen en de middelen terug te geven om hunno broodwinning te hervatten. Het zal daarom door hen op hoogen prijs worden gesteld, indien plaatselijke comités de geldinzamelingen willen ter hand nemen. Alle giften, welke zullen inkomen bg den penningmeester van „Het Oranjekruis" (jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeulen, te Amsterdam), zullen aangewend worden voor leniging van nood en schade in Zeeland en in andere deelen de3 lands, terwjjl alle giften, welke bij den penningmeester van het Provinciaal Comité (mr. J F. van Deinse, to Middelburg) zullen inkomen, uitsluitend voor Zeeland zullen worden besteed. schoolhygiène. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszitting word, naar aanleiding van een voordracht van B. en W. tot uitbreiding van het aantal schoolartsen door dr. J. van Leeuwen een voorstel ingediend om zich in beginsel uit te spreken voor het stichten van een polikliniek en heilgymnastek voor schoolkinderen en tevens advies in te winnen bij de schoolartsen omtrent oog- en tandheelkundige behandeling voor de schoolkinderen, De raad besloot dit voorstel io de volgende vergadering tu behandelen. Nadat dr. Ten Berge had geadviseerd een oor-, neus en keelarts en een oogarts aan te stellen, werd de voordracht van B. en W. tot uitbreiding van het aantal schoolartsen aangenomen. Toegelaten en toch weer niet. In de jongste zitting van den gemeente raad te Herwijuen, is breedvoerig beraad slaagd over het al- of niet toolaten van den heer M. C. van Arcndonck als Raadslid. De commissie tot onderzoek van de geloofsbrie ven adviseerde tot toelating, al muntte de candidaatstelling uiet uit door netheid en kennis van zakeu. Zoo hadden sommige ouderteekenaars hun voorletters achter hun naam gezet; was de datum van de verkiezing niet ingevuld; kwam de naam van den candidaat op twee plaatsen voor, en waren de namen van andere candidaten doorgehaald, zonder dat alle kiezers die doorhaling hadden geparafeerd. Het voorstel der commissie werd bij staking van stemmen verworpen. Inmiddels had de heer Pannekoek een ander voorstel gedaan: den heer v. Arendonk niet toe te laten, waarover gestemd werd met denzelfden uitslag, en waardoor dus do heer v. A. wél toegelaten zou zijn. Aan Gedep. Staten is, naar de Geld. meldt raad gevraagd, hoe uit dezen chaotischen toestand te raken. Het zal de aaudacht getrokken hebben, dat thans overal in de stad opmctiDgen worden gedaan onder toezicht van gemeen te-ambtenaren. Dit houdt verband met het leggen van het buizennet voor de ge meentelijke waterleiding. De watertoren zal worden geplaatst op den Berg, tegenover het Berghotel. De heer D. Otter, majoor bjj de Rjjk8voldwacht te Utrecht, vroeger alhier werkzaam, zal den 2Seu October deu dag herdenkeu, dat hij voor 35 jaren bg de Rijksveldwacht in dienst trad. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier ontving 'n legaat vau 1500 van wijlen Mevr. CallenbachSchilssler te Nijkerk De afdeeling Amsterdam van den „Bond van Christen-socialisten" heeft in zake het ontslag van den heer Schriel, onder wijzer aan het Rijksopvoedingsgesticht alhier de volgende motie aangenomen: „De afdeeling Amsterdam van den Bond van Christen-Socialisten, in vergadering bijeen op Dinsdag 10 October 1911, kennis genomen hebbeude van het ontslag van den onderwijzer C. Schiiel, tevens be heerder van het uitgavefonds „Volharding", spreekt als hare meerling uit, dat dit ontslag onbillijk en onreohiv *rdig is; protesteert teu sterkste tegen deze erger lijke broodroof; spreekt baar afkeur g ui' over deze aanranding vau de grouuw.r lijke icohten van den ambtenaar eu vrije meeniugsuiting van dien staatsburger; besluit deze motie te publiceeren door middel van de pers." Do heer S. P. Slagter, leeraar in de wiskunde aan de Burger Avondschool alhier heeft oervol ontslag aaogevraagd, wegens vertrek naar Ned. Indië. Mejuffrouw A. de Vries is benoemd tot tjjdelijk onderwijzeres aan de Meisjes school, ter vervanging van mevrouw de wed. v. SlootenSpruyt, aan wie een verlof wegens ziekte is verleend. Handel en Nlitebheid. Gisterenavond hield de vereeniging Handel en Nijverheid een algomeene leden vergadering in de Zwaan onder Voorzitter schap van den heer S. J. van Duinen. Bjj de opening der vergadering herdacht de voorzitter het overljjden van baron Lewe van Middelstum, die zich zoo veel moeite heeft gegeven inzake de Middenstandsen- quéte te dezer stede. Hierna leest do secretaris de notulen der vergadering van 5 Juni 1911, welke wor den goedgekeurd, nadat den heer Luycx is toegestaan bij de rondvraag terug te komen op het besluit inzake het zenden van een sympathiebetuiging aan den heer A. A- Sutherland betreffende de openbare leeszaal. De heer van Duinen brengt daarna een uitvoerig verslag uit van het Middenstands- congres, gehoudeD te Roermond, waarvoor we verwijzen naar de couranten uit die dagen. Het volgende punt is benoeming van 2 afgevaardigden naar de buitengewone al- gemeene vergadering van den Middenstands bond te houden Maandag 16 October a,s. te Utrecht. Deze vergadering wordt ge houden op voorstel der Arnhcmscbe Han- delsvereenigiog, aan welk voorstel door 34 Middenstandsvereenigingen adhaesie is be tuigd, ter bespreking van de Tariefwet. De voorzitter zet als zijn meeniDg uiteen, dat de Tariefwet nadeel zal brengen aan het grootste deel van den middenstand, waarna de heeren S. J. van Duinen en L. J. Krook als afgevaardigden worden benoemd. Punt 3 der agenda is een voorstel van het bestuur om adhaesie te betuigen aan het adres van de vereeniging van fabri kanten en handelaren aan de Regeering omtrent wjjziging der faillissementswet. Gevraagd wordt een dusdanige wijziging, dat het mogeljjk wordt een voorloopige commissie uit de scbuldeiscbers te benoe men en dat de curator niet zonder goed keuring dezer commissie tot verkoop van faillissement8goederen mag overgaan. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Ingekomen zijn: Een schrijven van de MiddenstandsvereenigiDg voor Handel en Industrie te Hilversum betreffende samen werking tusschen de middenstandsvereeni gingen te Weesp, Buesum, Hilversum en Amersfoort. Wordt aangehouden tot de volger.de vergadering. Een schrijven van de Amersf. Schietver- eeniging „Prins Hendrik" met verzoek voor den Nationalen schietwedstrijd, welke van 15 November tot 17 December a.s. alhier zal worden gehouden, een medaille beschikbaar te stellen, zal eveneens in de volgende vergadering worden behasdold; alsook een missive van de VereenigiDg tot bevordering der vakopleiding in Nederland, afd. leerlingwezen. Verder is ingekomen een verzoek van den heer R. L. E. de Bruyn om zijn concessie aanvraag voor een electrische tramvorbinding Zeist-Amers foort te steunen. De voorzitter wijst er op, dat Zeist do ooncessie verleende. Voor Amersfoort is er echter een maar bij Er is in onze gemeente thans een onderzoek hangende naar het electriciteitsbedrijf. Het is dus vrijwel te verwachten, dat de ge meente Amersfoort op het voorstel van den heer de Bruyn niet zal ingaan. Daarom stelt de voorzitter voor, den heer de Bruyn mee te deelen, dat Handel en Nijverheid, op het onderzoek der gemeeote niet wil voornitloopen. Ten slotte is nog ingekomen een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers om vertegenwoor digers der vereeniging te zenden naar de vergadering, welke Dinsdag 17 October in de Arend wordt gehouden en waar de beer Greven het nut eener openbare lees zaal behandelen. De Voorzitter gelooft, dat de ver gadering te klein is om op het verzoek in te gaan. De heer Luycx wouscht iets te zeggen, dat de kracht van een mededeeling heeft meer niet. De vereeniging Handel en Nij verheid heeft van ganscher haar zijn sym pathie, maar hg moet het ten zeerste be- trenren, en vele leden doen dat met hem, hetgeen in de vorige vergadering is voor gevallen. Daar is door een der bestuurs leden een voorstel gedaac en dat is niet in beraad genomen maar dadeljjk eon be--

De Eemlander | 1911 | | pagina 2