NIEUW! NIEUW! DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ïïelikatessen JCam a 18 cent per ons. KROMMESTRAAT 8. J. J. CASAA/DER. Roomsehe Leeszaal? MEURSING S MACHIANLE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 246. ZATERDAG 21 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BUITENLAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: per jaarf 4.Franco per I M post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post 1 £-: id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLGISK H.b.MJ li. Telet. Iutere. 183. Prijs der AdvertentiBn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd act Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 70- 78 Amsterdam DE Deze Ham Is Pikant, Slager, k a u dun gesneden worden en Is tevens voordeellg ln bet O e b r n 1 b. Sinds oenigen tijd duiken telkens geruch ten op, betreffende de oprichting eener ▼rij-toegankelijke roomacho leesinrichting hier ter stede. Verschillende bladen wisten reeds te melden, dat de verwezenlijking yan dit plan weldra 'n leit zou zijn. De (r.k.) Eembode vertelt echter, dat 't nog lang niet zooyer is. Naar aanleiding van de loopende geruchten wenscht dit blad op te merken: dat, zoo er dan al sprake is van de stichting eener Katholieke openbaro lees zaal, deze zaak in ieder geral nog lang niet zooyer is gevorderd ais de aange haalde berichtjes wel zouden doen ge- looven. Een dergelijke onderneming toch, eischt, wil ze kans van slagen hebben, deugdelijke voorbereiding, veel zorg en niet geringe offers. In al die nieuwtjes schuilt, zooals trou wens meer het geval is, maar een kleine dosis waarheid. Toen men hier voor de openbare neu trale leeszaal ging ijveren, lag het voor de hand, dat men onzerzijds ging over wegen, wat, in geval van stichting eener dergeljjke inrichting, te doen stond. In een ledenvergadering van de ver- eeniging „Geloof en Wetenschap" bracht het bestuur de zaak ter sprake. En na eenige discussie, waarbij vooral werd betoogd het noodzakelijke van een deugdelijk onderzoek, machtigden de leden het bestuur een commissie samen te stellen aan welke werd opgedragen van advies in deze te dienen. Zoolang nu het resultaat van dit onderzoek nog onbekend is, dunkt hot ons wel wat voorbarig do opening van een r.-k. leeszaal als zeer aanstaande aan te kondigen. Bovendien willen we met betrekking tot de rijkssubsidie opmerken, dat die alleen wordt gegeven, wanneer ook de betrokken gemeente de stiohting finan cieel steunt. Hoe het zij, de plannen schijnen to be staan en de verwezenlijking schijnt ernstig overwogen te worden, waarschijnlijk reeds overwogen te zyn. Evenwel, is er misschien 'n kink in do kabel gekomenf Hadden do heeren er niet aan gedacht, dat rijkssub sidie slechts dan verleend wordt als de gemeente voorgaatf Dan moet de heer Greve, die dogenen, die dit nog niet wisten, er op weos, den heeren wel 'n teleurstelling bereid hebben. De heeren hadden trouwens wel mogen bedenken, dat er in g o e n geval op rijks subsidie te rekenen valt. Dit rijkssubsidie toch komt slechts Openbare Leeszalen ten goede en 'n roomsehe leesinrichting, ook al is deze vrij toegankelijk, kan toch moeiljjk 'n Openbare Leeszaal genoemd worden. De Eembode zelf zou natuurlijk haar waarschuwende stem wel hebben doen hooren tegen 't aanvragen van rijkssubsidie. Kort geleden immers drong dit blad aan op bezuiniging op de Rjjksbegrooting door schrapping yan de subsidies voor Open bare Leeszalen. We kunnen niet aannemen, dat dit blad, dat dergelijke subsidies voor 'n leeszaal, die in 't algemeen belang is, afkeurt, wèl zou billijken 'n rijkssubsidie voor 'n lees zaal, waar slechts 'n klein deel der be volking mee gebaat is. De Ooblog. De passieve tegenstannd welke het Turksche Kijk tol dusver bood, schijnt Italië ten langen leste ietwat zenuwachtig te maken. Nu de hooghartige afwijzing van alle bemiddeling en het verwerpen van elke concessie, den verwachten indruk op de Turksche Regeering heeft gemist, wil mou het met dreigementen probeereo. De Italiaansche regeering heeft namelijk gedreigd, den oorlog te zullen brengen op het grondgebied van Turkye zelf, indien dit niet onmiddellijk de thans aangeboden vredesvoorwaarden aannam. Deze vredesvoorwaarden zonden volgens een telegram uit Rome aan de Temps aldus luiden: lo. betaling door Italië van een geldsom bij wyze van onteigening van het kroon domein, het kalifaatdomcin ou de artistieke en archaelogische eigendommen! 2o. een verklaring, overeenkomstig die van Oosten- lijk-Hongarije, dat Italië afziet van de ca pitulaties, als de andere mogendheden dit óók doen; 3o. toestemming van Italië in een verhooging vau de Turksche douane rechten met 4 pCl. en in een belasting op vreemdelingen, als de andere mogendheden hier ook in toestemmen; 4o. de vergunning aau de bevolking van Tripoli en Barka om den Sultan als geestelijk hoofd te blijven erkennen en de vergunning aan een gods dienstig plaatsvervanger van den Sultan om zich in Tripoli te vestigen op den zelfden voet als een Kath. bisschop, Op- perrabijn en Senoessisch hoogepriester. Yerder zou Italië bereid zijn in het ver volg loyale hulp aan Turkije te verleonen bij de verdediging van de onschendbaarheid van zijn grondgebied. Intusschen wordt do kans op een alge- meenen Enropee6chen oorlog steeds grooter, hoe langer de tegewoordige toestand van onzekerheid duurt. Yan de onrust waaraan do kleinere Bal- kanstaten ten prooi zijn is hier reeds her haaldelijk gesproken en de telegrammen houdm ons getrouwelijk op de hoogte van de al dan niet uitgevoerde plannen tot mobilisatie, welke thans op den Balkan aan de orde van den dag zijn. Daarenboven heeft de Turksche Groot vizier in de Kamer verklaard, dat de minister van buitenlandsche zaken een telegram had ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat er spoedig complicaties in den Balkan te wachten waren. Maar ook in de regeeriDgskringen der grootc mogendheden en b\j de groepen, wolke deze kringen inspireeren, schjjnt men hoe langer hoe onrustiger te worden eu hoe langer hoe {minder in staat om zijn begeerten het zwijgen op te leggen. Het meest typisch in dit opzicht is do Russische Novoje Wramia, die ronduit betoogt, dat Rusland thans gebruik moet maken yan het oogenblik, waarop aan al zijn „goede naburen" de handen gebonden zijn, om zijn slag te slaan. Het moet in de eerste plaats Turkije brongen tot een regeling yan de Dardanellen-quaestie. Het is niet onmogelijk, dat de mogend heden, bevreesd voor de gevolgen van een langer voortduren van den oorlogstoestand, thans te Konstantinopcl stappen doen om de Turksche Regeering te doen berusten in do annexatie van Tripoli, golyk in eon bericht aau een Duitsch blad gemold wordt. Uit Konstautinopel wordt gemeld dat de divisie in Smyrna en de troepen in Salonika zijn gemobiliseerd met het oog op mogelyk agressief optreden van de Italiaansche vloot. De Turksche vloot ligt sedert vier dagen in de Dardanellon geankerd. SJotwan, de afgevaardigde vau Benghasi, heeft in de Kamer medegedeeld, dat 14.000 Senoessis ten strjjde zijn getrokkon. De bladen melden dat 10.000 mannen uit Fezzan zyn opgerukt in de richting van Tripoli. Een incident. In Tripoli woonde reeds vóór den oorlog een Duitscher, von Lochow geheeten. De man had daar veel grond gekooht en hield zich bezig met hot boerenbedrijf op groote schaal. Destijds reeds was dit velen Italiaanschen bladen een doorn in het oog, daar zij in dezen heer Lochow een pionier meenden te zien voor een groote Duitsohe kolonisatie. Toen evenwel de oorlog uitge broken was en Tripoli door Italië bezet, kon do heer Lochow geen goed&meer doen: hij was oen spion voor Duitscliland, die de Turken tegen Italië hielp een „canaille" gelijk de Stampa schreef, en gisteren meldden do Italiaansche bladen dat Lochow door de Italiaansche overheid uit Tripoli verbaDnen was. De officeuse Norddeulscho Allgemeine Zcitung verbetert dit bericht: inderdaad heeft de Italiaansche consul in Tripoli van den heer Lochow geëischt dat hij Tripoli verlaten zou, maar Lochow heeft zulks geweigerd, en de uitzetting is na het ingrijpen van don Duilschen consul niet geschied. Bovendien zyn in Rome de noodige stappen gedaan om dezen Duitschen onderdaan voor overlast te beschermen, zoolang niet bewezen is dat Lochow de militaire operaties der Italianen heeft gehinderd. In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk eroquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aanial systematisch door ons verrichte vergelijkende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetineel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor heu die een moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1