DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 247. MAANDAG 23 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaart 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maaudon id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. I Bureau: U9.Ui.tfK H.iiW Telef. ïïntcrc. IS». Prijs der Advertfentiën Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Alg. Siuuen- en Buitculandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam De Oorlog. Meer dan de gebeurtenissen op het oorlogsveld, trekt op het .oogenbhk de aandacht het politiek gedoe. Er is iets gaande, al weet men niet precies wat. De Taniu, een blad dat er iets Tan kan weten, verneemt, dat er vóór-besprekingen plaats hebben over het toetreden van Tur kije tot een der drie mogeudheden-verbou- den. Daar deze onderhandelingen geheim gevoerd worden, zijn or geen nadere bij zonderheden te krijgen. Doch in principe is reeds aangenomen, dat de Turksche regeering niet onder protectie van de andere mogendheden zon komon, doch al» mogendheid met volkomen gelijke rechten optreden. Deze inlichtingen van de Tanin worden bevestigd door informaties van den correspondent van het Berliner Tageblatt in Konstautinopel. Iets naders vernemen wij uit een bericht uit Wecnen aan de Voss. Zeitung. Dit luidt: „Tusschen Engeland en Turkije hebben thans besprekingen plaats over een over eenkomst, waardoor Turkjjo een stille deel genoot zou worden van de „Triplo Entente." De „Triple Entente" zon Tarkjje zijn territoriaal bezit in Europa on Azië waar borgen, waarvoor Engeland schadeloos go- steld zou worden door concessies in Meso- potamië en aan de Porzische Golf. Op deze wgze tracht Engeland oen einde te maken aan den Duitschen invloed te Konstautinopel, ten einde daar zgn eigen mvlo&d voor good te vestigen. Thans begrijpt men, dat Engeland om dit plan te doen slagen, gebruik heeft ge maakt van de wenschen van Italië ten opzichte van Tripoli. Wanneer werkelijk dergelijko onder handelingen gevoerd worden tusschen Engeland en Tnrkjje, dan zal de verhouding tusschen Engeland en Duitschland er niet op verbeteren, als Engeland op zoo'n wijze den Duitscben invloed uit Turkge ver drongen heeft. Ook kan dit goen goed doen, wat betreft het hehoud van den Europeeschen vrode. Volgens do „Jeni Gazette" zouden 300 Italianen da Turken bij Sentar ten zuiden van Tripoli hebben aangevallen; de aanval zou echter afgeslagen ziju. Drio Turksche seigeanten en acht inboorliugon zijn gedood, zevon soldaten en drie inboorlingen zijn gewond. Naar men zegt, hoeft do Italiaan6che vloot Zaletin gebombardeerd, doch kondon geen troepen aan land worden gezet. De Romeinsche Messagero deelt mede, dat de minister van oorlog bevelen heeft uitgevaardigd tot het treffen van de nooaige voorbereidingen voor de vorming van een tweede expeditiekorps. De Italianen bezetten Benghasi Donder dag na oen buitengewoon hevig gevecht, waarbjj aan weerskanten gevoelige ver liezen werden geledon. Russische Toestanden. De Russische Senator Troessewitsj, die een onderzoek instelde, heeft bevonden det de Ochrana te Kiëf ruim 400 menschen gevangen hield, die zich aan geen vergrijp schuldig maakten en die terstond vrijgelaten konden worden. De Senator heoft nu ook te St.-Petersburg een dergelijk onderzoek ingesteld en van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat bot aantal onschuldige gevangenen aldaar iedereen Terbazen zal. De Russische regeoring i», zooals reeds werd b. richt, geneigd, iets van hot vroeger gepleegde onrecht te herstellen. De eerste minister Kokoftsef heeft gelast, hem nauw keurige inlichtingen omtrent alle politieke gevangenenen te verstrekken en, naar men verzekert, zal thans ook gratie worden verleend aan Lopoesjin, den gewezen directeur van het politie departement, dien Stolypin, om zijn eigen ambt te behouden, naar men zegt, onschuldig liot veroordoelen en naar Siberië verbannen. De Joden Palestina. Op de herhaalde klachten, die ton gevolgo van dringende aanmaningen uit Palestina, de Chachatnbaschi (opper-rabbijn) van Tur kije bij de Turksche Regeering heeft inge diend, is nu aldus lezen wij in de J. W., het officieele antwoord van het groot-vizie- raat bij hem ingekomen. Het antwoord der regeering wordt gedra gen door een groote welwillendheid voor de Joden van Palestina, en Tan bereidwillig heid ten opzichte van voorzorgen voor hgn veiligheid. Het voorstel, op verschillende punten van het land militaire posten te plaatsen om de rust en orde te bewaren, is aangenomen, en de bereidwilligheid van de Jood8che kolonies on gemeeDten in Pa lestina, om de hiervoor noodigc gebouwou op eigen kosten te verzorgen, met dank baarheid ter kennisse genonian. Echter wijst de regeering dezen geli'elijken steun af,omdat zij het haar eigen plicht rekent al het noo- dige te doen voor de openbare veiligheid. Om haar haar plannen te kunnen uitvoeren verzoekt de Rogeering ten slotte den Cba- chambaschi mede te deelen op welke punten der provincie de Joden de vestiging van militaire posten wenschen. De Chachambaschi heeft deze vraag on- middelijk over gebracht aan de Joodsche autoriteiten in Palestina en zal hun ant woord binnenkort aan de Regeering mede- deelen. De opstand in China. Een te Petersburg uit Peking ontvangen telegram meldt, dat do .regeering haar betalingen heeft opgeschort, en dat de opstandelingen zich van 30 milliocn taels, welke aan den Staat behoorden, hebben meestor gemaakt. Tal van banken hebben haar kantoren moeten sluiten; teiwijl verscheidene Ettropeescbe handelsbanken in staat van faillissement verkeeren. De toestand in Hankou is op het oogen- blik rustig; er zgn teekenen welke op grooto bedrijvigheid onder de republikeiu- sche troepen wijzen. Slechts enkele lichte schermutselingen hebben plaats gehad; een ornstig treffen wordt eerst heden (Maandag) verwacht. Te Peking is bericht ontvangen dat op een brigade der Keizerlijke troepen door de republikeinscho troepen geschoten is, welke een sterke artillerie hadden opgesteld noordelijk vau Kwangshoei. De Keizerlijke troepen werden verslagen en tot Sinvaugo- how teruggedreven. Naijver onder Kelners. Reeds eenigen tijd heerscht er onder het Fransche hotelpersoneel te Pargs een beslist vijandige stemming tegen de buiten- landscho collega's, vooral legen do Duit- schers en Zwitsers, die beschuldigd worden de Frauschcn uit hun betrekkingen te verdringen en het brood uit don mond te balen. Herhaaldelijk komt het in en voor de buitenlandsche plaatsingsburcaux tot for- meelo kloppartijen zooals oen dozer avonden in liet bureau vim de Zwitsersche vereeni- ging Holvetia, waar verschillende betoogers binnendrongen en alles kort en klein sloegen. Groote brand te Koxstantinopkl. Alsof de Turken nog niet geDoeg elleD- dou beleven dezer dagen, brak Zaterdag een grooto brand uit in do stadswijken Bayajed en Kapon. Er moeten reeds bon derden huizen een prooi der vlammen zijn geworden Tengevolge van gebrek aan water was de brandweer tot werkeloosheid gedoemd. Yau omgekomen menschen was niets be kend; blykbaar hadden de bewoners van het getroffen stadsdeel zich met hun draag bare eigendommen allen in veiligheid kunnen brengen. Home-Rule ïoor Ierland. De Britsche minister voor Ierland, Birrell, heeft in een redevoering to Ilfa- combe het een en auder medegedeeld omtrent het Home Rule-ontwerp der regeeriDg. Hij gewaagde van Ierlands vroegere grieven en zeide, dat hetzij de Iereche quae8tie moeilijk of gemakkelijk is om op te lossen, de regeering zich verbonden heeft om haar onder handen te nemen en allo krachten in te spannen „om te voldoen aan het rechtmatige verlangen der over- groote meerderheid van het Iorsche volk in Ierland, Engeland, Sohotland, in het geheele Britsche rijk en de geheele wereld. Het plan der regeering omvat: lo. het instellen van een parlement voor Ierland, bestaande uit twee kamers en met een uitvoerond bewind, dat verantwoording schuldig is aan dat parlemeut, en 2o. het verleenen van de bevoegdheid aan dat parlement om allo zuiver Ierschc belangen te regelen, in nationale zelfstandigheid. Meer wilde minister Birrell niet meo- deeleo. Na Maart a.s., zeide hij, zou er gelegenheid te over zijn. om maandenlang over zelfbestuur voor Ierland te spreken. De regeering, zoo voegde hg er bg, vindt krachtigen steun voor hare plannen, en als het rijk er over werd geraadpleegd, dan zou zij een overweldigende meerderheid op haro hand hebben. Een Vrijgezellen-belasting. De vrijgezellenbelasting wint terrein, zooal nog niet in het Dnitsche Rijk als geheel, dan toch in dc Bondsstaten. De kleinsto dezer, Reusz, oudere linie, zal beginnen. Daar heeft de begrootiugscom- missie, bij de behandeling van het ontwerp betreffende de hervorming der inkomsten belasting, het volgende aangenomen: „Van ongehuwde belastingplichtigen boven de 25 jaar. en van belastingplichtigen, die gehuwd zijn geweest, zonder kinderen, zullen belasting-opcenten geheven worden, die vijf procent zullen bedragen voor de inkomens van meer dan 3000 tot 6000 mark, en zeven procent voor de inkomens boven de 6000 mark. Een Duitsch blad vreest, dat de vrijgezellen van Reusz, oudero lirio, nu wel dadelgk met pak en zak zullen gaan verhuizen naai andere Bondsstaten, die hun vriendelijker gezind zijn. Da toestand in Portugal. Het wetsontwerp betreffende een spoedige en gestrenge berechting van samenzweerders door do Portugcesche regeeriDg ingediend, is nog niet in zijn geheel aangenomen door Kamer en Senaat. Het zijn nog Elechts do eerste negen artikelen die worden goedgekeurd, en artikel 9 betreffende het instellen van bgzondere rechtbanken voor samenzweerdeis werd in den Senaat aangenomen met niet meer dan drie stemmen meorderheid. Naar aanleiding van die stemming had de eer6to-minister een onderhoud met den President der republiek, Er liep een gerucht, dat het kabinet zou aftreden, maar dat wordt tegengesproken als geheel ongegrond. Militiewet. Door de heeren De Beaufort, Van Vlijmen, Elaud en Thomson is op enkele artikelen een amendement ingediend, waar van de strekking is om niet-Nederlanders, tot een andere nationaliteit behoorende, uit de militie verwijderd te bonden. Neder landers, die hunne nationaliteit verloren hebben, maar niet in het bezit van een andere nationaliteit zijn, z.g. „Hoimathlose", worden er niet door uitgesloten. Openbare Leeszaal te Utrecht. Zaterdagmiddag had te Utrecht in het nieuwe gebouw der openbare leeszaal de inmetseling plaats van een gedenksteen, welke plechtigheid in de groote voordracht- zaal plaats vond. Onder de vele genoodigdon werden opge merkt mr. dr. A. F. baroo van Lijnden, burgemeester der gemeente, de wethouders mr. dr. A. W. van Zijst, A. J. van Dieren Bijvoet en mr. J. P. Fockema Andreae, benoveDB een aantal raadsleden. Voorts eenigc hoogleeraren, dr. A. W. Bronsveldt, dr. Singels en eenige loden van het bestuur der Centrale Vereenigiug voor Openbare Leeszalen. Nadat de voorzitter der openbarn leeszaal, mr. A. de Graaf de aanwezigen had toe gesproken, werd door het dochtertje van jhr. mr. Van Beerenstein en een zoontje van mr. De Graaf do gedenksteen inge metseld. Daarna voerde dc burgemeester, baron Van Lijnden, het woord. Collectebussen in du stations. Naar de Haagsche correspondent van de Stand, verneemt, heeft de directie van de Maatschappij tot Exploitatie van S.S. aan de stationschefs konLia gegeven, dat alle collectebussen, die op de stations hangen, verwijderd moeten worden. Alg. Nederl. Werkliedenverbond. Dc jongste vergadering van het Centraal Bestuur van bovengenoemden Bond besloot, de Tweede Kamer te verzoeken, zich te gaan bezig houden met de Ongevallenwet

De Eemlander | 1911 | | pagina 1