DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN No. 249. WOENSDAG 26 OCTOBER 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. (5,60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINI1 HlAO 6. Telet. Iuterc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regols f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uiislnitend" gerechtigd het Alg. Binnen, en Buiteulandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Bescherming ex de Politieke Zeden. De Veroeniging Het Vrije Ruilverkeer" behandelt in nummer 113 bovenstaaud on derwerp, daar ze »an oordeel is, dat er samenhang tusschon Bescherming en Po litieke Zeden bestaat. Dit kan niet anders, waar de tariefwetgever het fiscale terrein verlaat en aan zekere iDdustriên roordee- len wil verschaffen. Dc samensteller van een beschermend tarief staat altijd bloot aan het gevaar onder bijzondere invloeden te geraken. Die invloeden organiseeren zich en zijn er op uit een plooibaren wet gever, in casu Regeering en Volksvertegen woordigiDg to krijgen. Dit streven wekt politiek verderf. Beschermende landeo le veren, volgens het blad, het bewijs van het bovenstaande. De heer A. Dcakin, premier van Australië, zeide, dat invoer rechten daar aldus tot staud kwamen: Een fabrikant bezoekt den afgevaardigde van zijn district en zegt tot hem: «r moet 30 pCt. invoerrecht op mijn fabricaat worden gelegd of myn industrie gaat te gronde. Het parlementslid antwoordt: schrijf mij een brief daarover en zet daarin: 50 pCt.l In het Parlement toont het lid den brief van den fabrikant aan den Minister; deze gaat daarmee accoord: in het Parlement verbinden allerlei afgevaardigden zich om elkanders wenschen goed te keuren en de 50 perc. wordt zegevierend in de wet vastgesteld. Ha nog eenige staaltjes te hebben aan gehaald, constateert het blad, dat door de jongste tariefwijziging d» eerbied voor Parlement en Regeering in Anstralië niet vooruitgingen. In Canada hetzelfde verschijnsel, sinds men de vrghandelsbanen verliet. De politie ke dampkring werd zoo onzuiver dat Sir Wilfrid Laurier in 18S3 o.a. zeide: „Ik gewaag van dit onderwerp meer met ver driet dan met toorn, maar er is wel geen goed vaderlander, die niet met schaamte het aanziet, dat onder de beschaafde vol keren der aarde de naam Canada gelijk luidend is geworden met corruptie". In 1908 werd openlijk door een Canadees te Londeu gezegd: „Onze Ministers worden tijdens hun ambtsbediening schatrijk zonder dat daarvoor eenige bron is aan te wijzen dan de macht, die zij als Ministers be zitten". Verder wordt gewezen op de corruptie in Amerika als vrucht van de bescherming. De trusts betalen schatten, om de verkie zingen in hun voordeel te doen uitvallen. De fabrikanten gaven in 1896 voor de presidentsverkiezing 5.000.000 'dollar uit. Harriman, de spoorwegmagnaat, gaf in 1904 260.000 dollar om den Staat New York te „bewerken". Na nog eenige, trouwens bekende, feiten uit Amerika te hebben aangehaald, besluit de anti-protec- tionistisohe Cassandra, in dit geval „Het Vrjje Ruilverkeer" aldus: Australië, Canada, Amerika... men zal misschien zeggen, dat dit alles wel ver van ons af ligt en dat de daar voorkomende misbruiken voor ons niet genoeg bewijzen. Maar dan moet men toch niet voorbijzien dat feiten als de hier meegedeelde ook wel uit naderbij gelegen landen zouden zijn bij te brengen. Niet voorbijzien ook, dat Mi nister PiersoD, die als vrijhandelaar zeker met meer schroom dan een beschermings- gezind Minister zal zijn genaderd door gegadigdou voor tariefgunsten, na ziju aftreden schreef, dat hij het hierbedoelde dingen naar zulke gunsten reeds „ad nuseam" d.i. tot walgens toe, had ervaren En voorbijzien moet men ten slotte ook niet dat de boven weergegeven toestanden voortvloeien uit bet stelsel zelf en zich dus in meerdere of mindere mate zullen voordoen overal, waar dat stelsel zijn intrede doet. Zooveel verschillen do men- schen op de beide halfronden niet, dat één doel sterk zal staan voor de verleiding, waarvoor het andere deel bezwijkt. „Verleiding" dat is het wat dit stelsel meebrengt. Wanneer de wetgever het in zijn macht heeft recbtstreeksche voordcelen aan dezen en genen uit te deelen, dan ligt het immers voor de hand dat voor belangheb benden de verleiding te 6terk wordt om middelen aan te wenden die er toe leiden zullen dat hun een deel der buit toevallc! De fout ligt in het stelsel en komt daarom overal on altijd uit het stelsel voort. De Oorlog. Van Turksche zijde wordt melding ge maakt van een ernstige nederlaag, die de Italianen bij Benghasi zouden hebben geleden. 8000 Italianen zouden in een hinderlaag zjjn overvallen en 800 man aan dooden en gewondon hebben verloren, en met achterlating van veel wapens en eenige munitie op de vlucht zijn geslagen. De Turken en Arabieren zouden slechts 15 man hebben verloren. Van Italinansche zijde word» 't bericht met beslistheid tegengesproken. Constantinopolitaansche bladen vernemen uit Tripoli dat in gevolge de oproepiDg van den Sjeich der Senoessi de stammen der Kibboes en Toearegs zich beicid hebben verklaard tot den heiligen oorlog. Over 't algemeen zullen trouwons de Italianen langzamerhand de illusie als zouden de Arabierenstammen, uit haat tegen de Turken, zich zonder verzet bij het Italiaansche regime neerleggen, wel verliezen. Uit Koustantinopel wordt naar Weenen geseind: Bij de ontvangst der diplomaten, deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat 2000 Italianen bij Benghazi gesneuveld zijn. De Italianen beantwoorden dit bericht met de mededeeling uit Tripoli, als volgt: „Naar het heet, zouden in 't jongste gevecht houderden Turken gesneuveld en een nog grooter aantal gekwetst ziju Misschien liegen allebei. Generaal Caueva heeft naar Rome ge seind, dat het gedurende den nacht rustig is geweest. Hoe groot de verliezen waren kon nog niet vastgesteld worden. De vijand werd met belangrijko Terliezen teruggeslagen. Verscheiden oproerige Arabieren ziju gefusilleerd; een groot aantal gevangenen zullen voor een krijgsraad terecht slaan, andere worden ingescheept. De mededeeling van den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken, dat 2000 Italianen te Benghasi gesneuveld zouden zijn, is onjuist; men weet, dat honderd man gedood of gewond zijn. De correspondent van het Berliner Tage- blatt seint uit Oeskjoeb: „Het bericht wordt bevestigd, dat aanzienlijke hoeveel heden wapens en ammunitie naar Albanië gezonden zijn om daar door de regeering verdeeld te worden". De Italiaansche regeering heeft zich te Kaïro beklaagd, dat zooveel Turksche offi cieren over Egypte naar Benghazi gaan. De Egyptische regeering heeft geantwoord, dat zij den overtocht van enkele personen niet kan verhinderen en dat de officieren de reis niet in troepen en niet in uniform ondernamen. De komende Rijksdagverkiezingen. net gister door ons meegedeelde ant woord vau den Rijkskanselier op de duurte- inrorpellatie is van beslissende beteekenis voor het verder verloop van den nu komen den verkiezingsstrijd. Von Bethmann Holl- weg en de Regeering hebben zich, zooals het nationaal-liberalé orgaan, de Köln. Ztg. overigens toch niet van él te sterke regeeriDgsvijandigheid te verdenken het uitdrukt, het systeem om eiken eisch, die de groot-agrarische portemonDaie raakt als een groot nationaal gevaar te brandmerken, overgenomen. Von Bethmann heeft zich solidair ver klaard met het blauw zwarte blok: de levendige toejuichingen, die hij met ziju besliste afwijzing van rechts oogstte, het gesis en gefluit, dat na zijn rede uit de linksche banken werd gehoord, bewezen, dat ook in den Rijksdag dit als do groote beteekenis van 's Rijkskanseliers antwoord werd gevoeld. Von Bethmann Hollwcg heeft met zijn rede klaarheid gebracht. Hij heeft, en met een scherpte, die aan 't bedoelen geen twijfel meer mogelijk laat, het stembus parool aangegeven, zóó als de conservatie ven en agrariërs dit wilden, en zooals ook het Centrum, zij het wat aarzelendor, het zal aanheffen. De verkiezings-campagne is begonnen- De Franscii-Duitsche Onderhandelingen. Men verzekert dat Frankrijk en Duitsch- land het zeer spoedig eens zullen zijn over de compensaties in den Congo, Maar hoe de puzzle zal wordeu opgelost om Duitsch- laud toegang te geven tot de Oebangi en Fransch-Congo toch niet middendoor te deelen, daarover leest men wel veel, maar duidelijk wordt het niet. Geen wonder trouwens, want een blik op de kaart bewijst dat het volstrekt onmogelijk is. Een aanslag op koking Ferdinand? Uit Sophia wordt aan de Duitsche Reiche- post geseind: „De zood van prins Alexander van Battenberg, den voorganger van den koning van Bulgarije, wordt beschuldigd van het smeden van een complot tegen den koniug. Hij zon zfch op in 't oog loopende wijze in verbinding hebben gesteld met officieren en ambtenaren. Een bijzondere bewnkiugsdienst is geor ganiseerd.". De toestand in Portugal. Wij deelden gistereu mee, dat de Spaan- sche Regeering thans besloten heeft om mot kracht tegen de Portugeesche royalisten op te treden. Er ziju thans reeds 400 royalisten op Spaansch gebied ontwapend. Men zou zeggen, dat dit besluit om correct tegenover eon bevriende Rogeering te haudelen, wel wat laat komt. jiiEii men schijnt dit iu Spaüje zelf ook te gevoelen. Er wordt tou minste, als verklaring van de tot dusver betoonde welwillendheid tegenover de royalisten, betoogd, dat deze veroorzaakt word dooi de omstandigheid, dat do Portugeesche Republiek in verstandhouding stond tot de Spaausche Republikeiueu, hetgeen de Spaansche Reg. natuurlijk onaangenaam moest zijn. Als dit laatste werkelijk de oorzaak is, dan mag men vrageu in welk opzicht er dan verandering is gekomen in de ver houding tusschcu de Portugeesche Ropubliek en de Spaansche Republiekeinen. Ecu aannemelijker reden zal wel deze zijn, dat het thaus, nu er blijkbaar weinig hoop meer ia om do contra revolutie te doeu slagen, voor de Spaansche Regeering verstandiger lijkt, zich niet laoger te com- promitteeren met de vijanden der Portu geesche Republiek. De opstand in China. Do berichten over den toestand in China zijn al even verward als die over den Turksch-Italiaanschen oorlog. Alleen blijkt er ten duidelijkste dit uit: de revo- lutionnairen zijn aan de winnende hand en de regeering staat er, vooral na Joean Sji Kai's uitvlucht, slécht voor, Wij laten hier enkele van do berichten volgen, zonder van hun juistheid overtuigd te zijn. Over San Francisco komt een telegram, dat 20,000 man der keizerlijke troepen zijn aangevallen door 16,000 opstandelin gen, bij Kwangsjoei (ten noorden van Hankou). De regeeringsoldaten werden overwonnen en velen hunner neergeveld, terwij) de revolutionnairen gioote voorraden munitie en vele stukken geschut veroverden. In PekiDg moet de angst zeer groot zijn. Wie kan, stuurt zjju gezin de stad uit naar buiten, waar men het veiliger acht, en er is zelfs een gerucht gegaan, dat de kleine Keizer, Poe Ji, uit Peking waB vervoerd. Maar dat schijnt niet waar te zijn. De vloot op de Jangtse heeft gebrek aan munitie, petroleum en rijst, en de admiraal heeft geseind, dat hij en zijn manschappen op den dood zitten te wachten. Uit de nadere berichten die er komen over het gevecht in Hankou-Woetsjang- Iiangjaug, blijkt, dat de regeeringstroepen door de opstandelingen werden aangevallen, toen zij nog nauwelijks uit den trein ge klommen waren. Eerst werden de rebellen teruggeslagen, maar zij kregen versterking en hadden toeu spoedig hun vijand onder de knie. De torpedobooten op de rivier koudcu weinig helpen, uit vrees dat de regeerings troepen zelf zouden worden getroffen. Een Pantserschip naar China. Wegens de in China uitgebroken revo- lutio is, vernemen wij, besloten tot uitzen ding van Ilr. Ms. psatserschip Holland, van do zeemacht in Ned. IndiJ, uit Batavia naar Shanghai, ten einde aldaar gestation- neerd te worden ter bescherming van de belangen van Nederland^che onderdanen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1