WEERBERICHT. Thermometerstaod STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN. MEDEDEELENDEN TAN HET KONENKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 25 October 1911. Hoogits barometerstand 772.4 m.M. te Horta, langste 737.7 te Skudesnacs. Verwachting tot don avond van 26 October 1911. Matige tot krachtige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezellde. Starometeratand te AMERSFOOp®- 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gistorenF. 58 Laagste hedonnachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 55 Brfgooiersquaestie. De vergadering van Stad en Lande van Gooiland droeg in Apiil van dit jaar aan een daartoe door de Gemeenteradeu der zes Gooischo gemeenten benoemde commissie op, een advies samen te stellen in zake bet wetsontwerp betreffende de gemeene heiden en weiden van Gooiland. Dit geschiedde op verzoek van den Minister van Binnen- landschc Zaken. Deze commissie heeft thans haar advies uitgebracht aan de commissie voor het ontwerpen van een wettelijke regeling der erfgooiersquaestie. Het hoofdbeginsel van het ontwerp: do erkenning, dat de „gemeene heidon en weiden" het eigendom zijn van een rechtspersoon, do vereenigmg „Stad en Lande van Gooiland", wordt over het algemeen door de commissie met instemming begroet. Evenwel meeucn de leden Huizen en Blaricum een restrictie te moeten maken. Zy achten hot zwaartepunt van het ontwerp gelegen in de bepalingen omtrent de ontbinding der vereeniging. Zij vreezen ten zeerste, dat by de voorgestelde bepalingen (gelet op bet groot aantal niet scharende erfgooiers, die bij het boerenbedrijf niet het minste belang hebben en veeleer direct geldelijk voordeel zullen beoogen), die ontbinding binnen afzienbareu tyd een voldongen feit zal zijn. Het landbouwbedrijf in het Gooi wordt uitgeoefend door meest onbemiddelde boeren, die, dank zij de gemeene heiden, thans gelegenheid vinden hun vee te ouderhouden en in hun bestaan te voorzien; wordt hun deze gelegenheid ontnomen, zoo is te vreezee, dat dit den ondergang van don boerenstand in de Gooische dorpen ten gevolge kan hebben. Huizen en Blaricum zijn zoozeer over tuigd, dat het blijvend voortbestaan van het weiderecht een onafwijsbare cisch is voor den bloei van den boerenstand, van de scharende erfgooiers in de landelijke gemeenten, dat zij den opzet van hot wetsontwerp: de erkenning en reglementee ring, eener vereeniging, eigenares der gronden, zelfs zouden betreuren, indien daarmede noodzakelijk gepaard moot gaan de mogelijkheid tot ontbinding on ver vreemding ook der gemeene weiden. Militie wet. Het in „De Nederlander" aangekondigd voorstel om de algemeeno beraadslaging reeds gisterenochtend te sluiten, is uitgebleven, klaarblijkelijk heeft men de beramers van de motie van hun voornemen afgebracht. Na de replieken van eenige afgevaar digden kwam de minister van oorlog nogmaals aan het woord en verklaarde dat hij staat of valt met het Instituut dei- militaire werkers, de nieuwigheid, waardoor de oefentijd der eigenlijk gezegde sold.-tmi zoo vruchtbaar mogelijk dient te worden gemaakt. Na het algemeen debat kwamen de motios in stemming: die van de socialisten om do meerdere kosten, welke deze wet zou vergen, geheel voor rekening te bren gen van wie meer dan 8000 gulden in komen hebben, werd verworpen met slechtB do stemmen der voorstellers vóór; die van de heeren Eland, Thomson, Verhey en Merchant om de contingentsverhooging te paren aan inkorting van den eersten oefen tijd, viel met 52 tegen 22 stemmen. Artikel I is aangenomen. Op artikel 2 was een amendement voorgesteld door de heeren De Beaufort, Yan Ylijmen, Eland en Thomson, om te bepalen, dat de militie zou worden samengesteld uit Nederlanders en ingezetenen niet-Nederlanders, doch alleen voor zooverre deze laatsten niet tot een anderen staat behooron. De Kamer verwierp de wijziging, nadat mr. Heemskerk uiteengezet had, dat het amendement- Nederlanders, ingezetenen van een ander land, óók vrij vau dienst zou maken hier te lande op grond van reciprociteitsver- dragen met België en Duitschland. De bedoeling om personen met andere dan Nederlandsche nationaliteit te weren, word daarom dan ook niet in de wet uitgedrukt, zelfs al verklaarde zich de meerderheid der rapporteurs voor het amendement. Artikel 3 (elk jaar een afzonderlijke lichting uit de in eeu ten vorigen jare afgesloten register ingeschrevenen) werd evenzeer zonder discussie aangenomen en bij artikel 4 kwam de vloed der amende menten los. Niet minder dan vijf amende menten werden door den heer Ter Laan op dat artikel verdedigd. Maar verder dan die toelichting kwam het nog niet; de vergadering, nagenoeg geheel verloopen, werd gesloten wegens hot gevorderd uur. Arbeidswet. Staatsblad no. 319 bevat het Koninklijk besluit van den 2Uen October 1911, hou dende bekendmaking van den tekst der Arbeidswet 1911. Kinderwetten. Naar Het Onderwijs vernam, wordt er ernstig aan gedacht de bekende kinder wetten, naar do omstandigheden gewijzigd, ook in Indië in te voeren. Haaosche Raadsverkiezing, De heer Scbalekamp (a. r.) die dezen zomer door het beruchte Haagschc stembus wonder in district I verkozen was verklaard, beeft, nadat deze verkiezing door Gedep. Staten vernietigd was, hot gisteren tegen z'u socialistischen tegencandidaat moeten afleggen met 2542 tegen 2986 stemmen. Op den heer Van Emden, voor zitter van de anti-rev. kiesvereeniging, zelf 'n Israëliet en candidaat gesteld door 40 joodsche kiezers, waren 64 stemmen uit gebracht. Bij den te Deventer gehouden nationalen schietwedstrijd werden o. a. door de volgende stadgenooten pryzen behaald: Afd. B. Vrije baau, 14de prijs. H. v. d. Vlugt met 298 punten; 19de prijs, R. n. Schukking met 297 punten. Afd. C. Personeelo wedstrijd, 2de prijs, IV. H. Schukking met 486 punten. Afd. D. Jubileumswcdstryd, 4de prys D. van Eek met 97 punten. Het eerste elftal van Quick gaat Zondag a.s. naar Arnhem op bezoek bij O.D.O. Het tweede elftal speelt op Birk- hoven tegen A.W. Hl uit Bussum. H. V. C. speelt Zondagmiddag achter Rustoord tegen P. E. C. uit Zwolle. Te Zwolle slaagde gisteren voor het examen Yrije en ovdeoefeningen der gymnastiek onze stadgenoot do heer G. P. Castein. De Vereeniging „Amersfoortscbe Industrie- en Huishoudschool" houdt Maan dag a.s. een algemeeno vergadering. Punten van behandeling zijn: I. Begrooting 1912. 2. Benoeming Commissie Rekening en Verantwoording 1911. 3. Verkiezing van vier Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van mevr. M. J. HeyligersRcinardt, mevr. M. -Schim- melpenninck van der OyeDumonceau, mevr. J. F. O. IE. Tromp van Holst Uartogh Heys en den heer F. Kenninck. 4. Mededeelingen van het Bestuur. Verschenen is de memorie van antwooid van B. en W. op de verslagen van do afdeelingsvergaderingen. Operette Ensemble, Dir. JanMart. D» „dochter van den Tsmboer-Majoor" had gisteravond nog al veel menschen naar Amicitia getrokken, 't Was veel voller dan den vorigen avond, 't Spel was weer goed, evenals de zang. De costuums waren prachtig en in over stemming met 't geheel. Het gegeven is zeer eenvoudig. De vrouw van den tamboer majoor heeft hem verlaten om een markies te huwen. Later vindt hjj zijn dochter weer, die als een groote dame is opgevoed; het bloed spreekt evenwel en zij gaat als marketenster met het Fransche leger mee, om altijd by haar vader te zijn. Aan het bureau van politie zijn de volgende voorwerpen gedeponeerd, gevon den op den openbaren weg. Een pak lucifers, een ceinture, een hor loge ketting, een oorijzer, een zilveren paplepel, een portemonnaio met een paar centen. AGENDA 2524 Oct. Solser en Hesse in Amicitia. 27 Oct. Tooneelvoorst. (Royaardslin Amicitia. 28 Oct. Speenhoff en de la Mar in Amicitia. 30 Oct. Concert in Amicitia. 3 Nov. Vereen, v. Vrouwenkiesrecht, Spr. Rorika Sekwimmer uit Buda-Post. 10 Nov. Pisuisse en Blokzijl in Aiaicitia, 13 Nov. Nmtsavond in Amicitia. 14 Nov. Lezing v.d. afdeeltng Ned. Protestan tenbond. 16 Nov. Concert voor de Kinderherstellings- en Vacantiekolonies in Amicitia. 27 Nov. Tooneelvoorst. (Rooyaards.) in Ami citia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 8 Dec. Concert in Amicitia. 1718 Dec. Uitvoering Nut iu Amicitia. 9 Jan. Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. ZEIST. Nadat do oude liberale kies- vereeniging alhier dezen zoinei ontbonden is, is than6 opgericht 'n nieuwe vrijzinnige kiesverceniging „Gemeentebelang" aan welker beginselprogram wij het volgende onlleenen. Onderwijs en Volksontwikkeling. 1. Bevordering van de belangen Openb. Lager-, Meer Uitgebreid- en Middelbaar Onderwys. 2. Zorg voor onderwijs aan achterlijke kinderen. 3. School-hygiëne. 4. Bevordering van de belangen vau openbare volksbibliotheken en leeszalen. De gemeente als werkgeefster. 1. Regeling van den rechtstoestand van alle personen in dienst der gemeente. 2. liet uitvoeren van gemeentewerken, zooveel mogelijk door inwoners van Zeist. Gemeentebedrijven. 1. De gemeente treedt, voor zoover mogelijk, op als exploitante van inrichtingen van algemeeu nut, b.v. van gas- en elec- triciteitsfabriek, waterleiding, telefoon, trams enz. enz. Gezondheid enz. 1. Contróle op voedingsmiddelen. 2. Zorg voor goed drinkwater. 3. Volkabaden en zweminrichting. 4. Krachtige uitvoering van de woningwet. 5. Rioleering, bestrating, besproeiing enz. Andere wenschen. 1. Bevordering van verzekering tegen werkloosheid. 2. Werkverschaffing. 3. Grondpolitiek, erfpacht, enz. 4. Aanleg en onderhoud van plantsoenun. 5. Maatregelen om do gemeente aan trekkelijk te maken voor tijdelijk- en voortdurend verblijf. [Buiten verantwoordelijkheid der redactie." Geachte Redactie. Hoewel uitvoerig, zal ik toch trachten beknopt te zijn en dank u bij voorbaat, wanneer U mij voor deze regelen een plaatsje afsta in uw veelgelezen blad. Kwam er verleden jaar na de medaille wedstrijd Quick-H.V.C. een reeks van in gezonden stukken, ook na de competitie wedstrijd van Zondag 15 October zitten er weer eenige in de pen. Toen gold 't een misverstand tusscheu Quick èn de uitlevers èn H. V. C. door het laten meespelen van het niet gerech tigd lid Van Doorn uit Hilversum, waarna de beide besturen tenslotte byeen kwamen de geschilpunten verwyderden en de vriendschapsband als zustervereeniging weer vaster aaneenhechtten, waarby ook de se cretaris van Quick, de heer P. L., tegenwoordig was. Men besprak met P. L. de verwikkelingen en voelde met ons zfir, xi'èr veel voor de goede vrede onderling. Thans ovenwei maakt hij op zoo'n un faire wijze misbruik van een nalatigheid Tan H. V. C.'s vroegere secretaris, dat het ten hemel schreit. Voor dergelyke handelingeD kunnen wy geen benamingen vinden. Wat toch is het geval! Reeds is het voetballievend publiek officieus op de hoogte gekomen van deze verraderlijke daad als sportvriend wat blijkt uit het ingezonden stuk van Woens dag 18 Ootober door de persoon incluis, die voor de goede gang van zaken onder pseudo-Wolterbeek meespeelde doch weet nog niet de helft van het eigenlijke wat de heer P. L. tegenover H. V. C. thans uithaalt, enkel omdat hij meende dat dit seizoen een zeer goede kracht van haar voor Q. zou uitkomen, die naar zijn beweren eenige toezegging had gedaan. Drie weken voor de eerste competitie wedstrijd Rob. et Vel.H. V. C. (1 Oct.) had P. Jacquet zich als lid van H. V. C. opgegeven, om met de eerste wedstrijd al te kunnen spelen, daar men 14 dagen lid van den N. V. B. en van de vereeniging moet zijn waarvoor men uitkomt. Door zaken eu de veelbesproken laatste herha lingsoefeningen, had de secretaris vergeten J. aan den N. V. B. op te geren en werd dit eerst na de wedstryd Rob. et Vel II- V. C. door hem gedaan, waar de elftal commissie niets van wist, dus hy was lid van H. V. C. maar niet van den N. V. B. Deze wedstrijd word prachtig door onze wit-gewapeDde gewonnen. Diezelfde week daarna stond de naam P. Jacquet in do offic. Meded. van den N.V.B. Rob. et Kei. heeft er niets van gemerkt, maar P. L. sloeg daar dadelyk munt uit. Stelde de N.V.B. iu kennis.dat J. meegespeeld had, verwittigde Robur dat J. niet gerechtigd was, maar.... zou het nog onderzoeken. Op hetzelfde oogen- blik dat L. de naam van P. Jacquet las, wist hij al dat or gefoudeerd was. Evenzoo weten alle secretarissen het, wanneer ze maar weten wie de spelers zyn. Van 1 Oct. tot de wedstryd H.V.C Quick (15 Oct.) heeft hy onderzocht en menig H.V.C.'er uitgehoord. Nu die eerste plaatselijke ontmoeting voor Q. een verlies is goweest, feliciteerde hy ons, wat wij van sportbroeders gaarne aannemen al weten wij dat er het een is van „houd 'm in de gaten" en condoleerde ons tevens, waar wij een beetje verbaasd van opkeken en toen wij vroegen waarom, zeido hy: „dut zul je morgen wel zien". Omdatdeze wedstrijd niet door Q gowonnen was, kreeg hy zoo'n baat tegen H.V.C., dat hij Maan dag 23 Oct, den Secr. van den N.V.B. telefoneerde: „nu weet ik het zeker, J. heeft medegespeeld tegen Rob en O. V.O. en zou het Rob ook berichten, al zou het hem een lijk kosten. Dienzelfden mid dag hadden we al bericht van den A.V.B. of dit zoo was en hebben eerlyk bekend, met vermelding hoe het is gekomen. De heer L. was zich zóó bewu6t van zyn schooljongens klikkery en van de verbit terde harten die hy daardoor wekte, dat hij verklaarde ,.al kost het een lijk". Dit nu, mijne lezers en lezeresse», zyn de sportmenllke daden die de heer L. tegenover H. V. C. uithaalt. Dezelfde arbiter van verleden jaar, treedt nn op als giftmenger tusscheD H. V. C. en Quick. En nu kan het Quick-bestuur in dit blad van Donderdag 19 October zeggen, dat ze niets van de kwestie afweet, ons is dit niet recht duidelijk; want ze spreekt daarin ook niet haar goed- of afkeuring over uit, terwyl ze er ook van weet. De onder teekenaar van dat beriohtje heeft verklaard aan een H.V.C.-bestuurder dat hij het als persoon sterk afkeurt van L., want hy heeft niets met eens anders organisatie te maken. Ons is nog uit zeer vertrouwbare bron ter oore gekomen, dat L. zelfs tracht de wedstryd H. V. C.Quick door den N. V. B. ongeldig te laten verklaren, terwyl het H. V. C. elftal toen bestond uit alle gerechtigde spelers. "Wy evenwel maken ons daaroTer niet ongerust. Ja hebben zelfs de verklaring van onze spelers het wel aan te durven. En wij meenden ook tegen dergelyke parasiteerde personen beslist op te treden en hun uit de voetbalwereld te zien ver bannen, want, zoo doorgaande, zou die

De Eemlander | 1911 | | pagina 2