WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. VEDEDEELINUEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 30 October 1911. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Clermont en Mftnchen, laagste 731.1 te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 31 Octoder 1911. Stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Z.W. lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 nur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 38 Hadenmiddag 12 uurF. 50 behoht een bericht van de Intransigeant uit Konstantinopel, mededeelend dat volgens den Ikdam, de Italiaansche vloot wegens den toestand van de zee de Tripolitaansche wateren zou hebben verlaten. De Turksche troepen geholpen door de Arabieren zouden na een hevig gevecht er in geslaagd zijn de stad Tripoli te her nemen. Een .Uitbrander. Keizer Wilhelm heeft Donderdag het bestuur van de Brandenburgsche algemeeue Synode in audiëntie ontvangen en in zijn onderhoud met de kerkbestuurders ook het gëval van Jatho ter sprake gebracht. „Het is wel te betreuren," zeide de Keizer, „dat een predikant wegens dwaal- leeringen uit zyn ambt moet worden ont slagen, maar „men moet toch die zaak niet te tragisch opvatten".Manneu als Jatho zijn er in alle tyden gewocst en daar zullen er ook in de toekomst zijn. „Maar de Kerk van Christus overwint zulke tegenstanders". En als het beste middel tegen zulke dwaalleeringcn beval de Keizer aan: „zich steeds meer in de Heilige Schrift te verdiepen en den persoon van Jezus Christus den Heiland, met geloovige liefde te omvatten". Da verkiezingen in het rljesland. De herstemmingen voor de voor de eerste maal gekozen Tweede Kamer voor Elzas-Lothariugen zijn afgeloopen. De partijverhouding is nu als volgt: 24 leden van het Centrum, 9 liberaal democraten, 11 sociaaldemocraten, 10 leden van het Lotharinger Blok, 6 onafhaukelijken (van wio vier liberaal-gezind en twee Centrum- gezind zijn.) Nieuw Verlies voor het Centrum. Het Centrum heeft alweer 'n vasten Rijksdagzotel verloren. Bij de herstemming te Konstanz is gis teren de liberaal Schmid gekozen met 1069 stemmen meerderheid. „Zulk een opwinding als heden" wordt uit Konstanz aan de Këln. Ztg. ge seind „heeft het district sedert het be- stuan van den Rijksdag niet gekend. Noch het centrum noch de liberalen hebben het aan actie laten ontbreken. De vreugde der liberalen over den uitslag der verkiezing is ODbeschryfelyk". In 'n ander vast Centrum district, Ratibor, komt de Centruru-candi- daat in herstemming met 'n Pool. Het gevaarlijke Kruit. De Fransche commissie van onderzoek in de zaak-Maissin heeft den directeur der kruitfabriek van Pont de-Buis verhoord. Maissin heeft daarbij de bekende bewerin gen van zijn voorganger, Louppe, dat hij finsncieel betrokken zou geweest zijn, by een met Duitsch kapitaal in Frankrijk werkende fabriek absoluut ontkend. Mais- sin's taak beperkte zich alleen tot het onderzoeken van de qualiteit van het schiet katoen, dat deze fabriek leverde. De „Matin" uit in zyn jongste nummer ernstige klachten tegen de Staatskruit- fabrieken waaraan elk behoorlijk beheer scbynt te onbreken, terwijl ook bij het personeel hetzij „camaraderie", hetzij poli tieke vijandschap de hoofdrol vervult. Op grond van een mededeeling van een hoog geplaatst buitenlandschen officier, die uit den aard zijner werkzaamheden nagenoeg alle kruitfabrieken var Europa heeft be zocht, moet hot Fransche kruit het ondeug delijks! zijn. De koning van Bulgarije, die uit Frankrijk voor millioenen oorlogsmate riaal betrokken heeft, heeft over het Fran sche kruit een zoo slechten opinie, dat hij al de kruitvoorraden in Duitschland koopt. Ook de Zuid-Amerikaansche Staten, hobben niet langer Fraokryk de kruitle- veratie opgedragen, en zijn nu bij Duitsch land terecht gokomon. Wat het onderhoud betreft, hetwelk Maissin met den Minister van oorlog gehad heeft wordt wat het zakelyk gedeelte aan gaat, een volkomen stilzwijgendheid be waard. Op de vraag van den Minister of Maissin zich wel het gevaar bewust waB, dat zijn onthulling het land in ongerust heid zouden breDgen, antwoordde deze, dat na de vergeefsche pogingen om de aan dacht der autoriteiten op de zaak te ves tigen, hy ten slotte wel een beroep op de openbare mcening moest doen. De Tariepwet. Door een veertigtal ansjoviszonters en -handelaars, wonende te Urk, Enkhuizen, Broekerhaven, Huizen, Bunschoten etc., is een adres gezonden aan den Minister van Financiën, waarin zy meedeelen, dat zij in de uitoefening van hun bedryf steeds meer den nadeeligen invloed ondervinden van een vrijen invoer van Spaansche an sjovis, een artikel, dat aanmerkelijk goed- kooper dan het bekende Hollandsche product, ongestraft vermengd daarmede, als zuivere Hollandsche ansjovis aan de markt wordt gebracht, waardoor de prijzen van onvervalschte, alom gunstig bekende ansjovis aanmerkelijk worden gedrukt, zeer tot schade van den visscher en den hande laar, die zich niet met bedriegeljjke ver menging ophoudt, en met den meesten aandrang verzoeken alsnog in het ontwerp- tariefwet een bepaling te willen opnemen, waarbij de invoer van Spaansche ansjovis met minstens f 10 por anker (50 K.G. bruto) wordt belast. De Duurte. De heer Wibaut-soc-dem gemeenteraads lid van Amsterdam heeft de volgende motie voorgesteld: „De Raad, van oordeel dat het op den weg dor gemeente ligt, in dezen tijd van buitengowoone duurte maatregelen te nemou om tijdelijk eenigeartikelen van noodzakelijk levensonderhoud onder denlaagst mogelijken prjjs onder het bereik der verbruikers te brengen, noodigt B en W. uit maatregelen te nemen tot inkoop in het groot, en ver koop in het klein van zulke artikelen, voor zoolang als de algemeene buitengewone duurte zich doet gevoelen, omtrent de financieele regeling uit de maatregelen voortspruitende nader voorstellen te doen. Loonregeling spoorwegpersoneel. De directie van de Nederl. Centraal Spoorweg My. heef! in zake de loonrege ling een dienstorder aan haar personeel uitgevaardigd, gelijkluidend aan die van de S. S. Du diamantindustrie in de kloosters. De bondsbestuurder De Vries deelt in het „Weekblad" van den A. N. D. B. het volgende mede: „Dat er plannen bestonden in België om de diamantindustrie in de kloosters te doen beoefenen, was ons sedert lang bekend. „De voorlaatste week kregen wjj even wel bericht, dat deze plannen in een ver gevorderd stadium van uitvoering verkeer den, de inrichting, waar men de te kweeken leerlingen wil bijeenbrengen, hare vol tooiing naderde, en dat voor leermeesters twee Nederlanders waren aangezocht, dio dit aanzoek hadden aangenomen, nl. de heeren D. Langenhoff, tot dien tijdelijk voorzitter van de Nederlandsche R. K. Diamantbewerkersvereeniging en redakteur van het blaadje dier organisatie, en B. Hazevoet, lid dier vereeniging. „Zoodra wy dit bericht ontvingen, gingen wy, Van der Velde en ik, deze personen opzoeken, met het doel hen van hunne onderkruipersplannen af te brengen. „Beiden kennende, en wetendo dat Haze voet tot dusverre een fatsoenlijk mensch was, gold hem ons eerste bezoek- „Het bleek ons hier, dat H. blykbaar niet ernstig had overdacht, welk eer. stap hij eigenljjk ging doen en hij gaf ons de toezegging, dat hy alles nog eens ernstig zou overdenken, maar zonder Langenhoff kon hy niets doen. „Uit dit laatste maakten wy voor ons zeiven al de gevolgtrekking, dat hy dsn wel uiet van plan zou veranderen. „In deze meeniDg werden wy na een kort onderhoud niet Langenhoff nog ver strekt, en het verwonderde ons niet, toen ik den volgenden morgen i en briefkaart van dezen inhoud ontving: A'dam, 12 Okt. 1911. Aan den WelEd. Heer De Vries. Mijhneer, Volgens afspraak zou ik u beriohten wat ik zou doen. Welnu, ik kan niet meer terug. (w.g.) B. Hazevoet. „Uit rapporten, in den loop van den volgenden dag van onze observatiedionst ontvangen, bleek ons, dat beide heeren, en later ook de zoon van L., naar Ant werpen waren vertrokken, om hunne be trekkingen te aanvaarden aan de klooster school, die, wat het industrieel gedeelte betref, onder de hooge bescherming van den Antworpschen juwelier Coetermans heet te staan. Do naam van den bokenden sljjperspatroon Antoine werd ons in dit verband echter óók genoemd." Orkest-Vebeeniging „Amersfoort. Naar we van welingelichte zijde verne men hebben de leden der orkestvereeniging „Amersfoort" besloten hunne vereeniging te laten voortbestaan. Men herinnert zich, dat de vereeniging by wyze van proef voor een half jaar weid opgericht. Die proef is schitterend uitgevallen. Dat er ernstig en met ijver wordt gewerkt, bewijst wel het feit, dat op iederen repetitie-avond nagenoeg alle partijen ter bestudeering worden mee genomen. Bovendien herinneren onze lezers zich den genotvollen avond, door de ver eenigiug Jen 30en Maart van dit jaar gegeven in verbinding met ons Nutsdepar- teuient. Ook in het nieuwe vereenigingsjaar zullen we het orkest weer kunnen hooren Donderdag 16 Nov. a,s. voor de vereeniging voor vacantie-kolonies en Zondag en Maan dag 17 en 18 Dec. voor het Nut. Belangrijke orkestwerken zullen ten gehoorc worden gebracht, 16 Nov. o.a. de bekende Unvollendete Sijmphonie van Schubert, wel een bewijs, dat de leden onder hun bekwamen energieken leider den heer van Aaken wat aandurven. Intusschen volmaakt is de vereeniging nog niet. Zoo hebben de celli dringend versterking noodig, terwijl ook de financiën niet zóó zijn als het bestuur wel zon wenschen. Wel traden reedt 3 begunstigers 4 f 10 en een 20 tal donateurs A f 2.50 toe, maar dat is nog niet genoeg voor een eigen uitvoering en daarvoor jjvert het bestuur met bekende solisten van buiten. Gedachtig aan het vele goede, dat de vereeuigiug ons reeds bood, ook in haar vroegeren vorm van „de Ensemble klasse" voldoen wij dan ook volgaarne aan het verzoek van het bestuur onze muziek liefhebbende lezers op te wekken zich te doen inschrijven als begunstiger of donateur bij het bestuur, waarvan wij volledigheids- halven de samenstelling vermelden. Dr. Ph. H. Peyrot, voorzitter; J. H. Rolandus Hagedoom, Secretaris, Lange- straat 121; Mej. Jos. Stoetzer, penning- meesteresse; Louis Klein, bibliothecaris; Mr. W. G. de Marez Oyens 2e secretaris II. van Yiandenstraat 14. H.Y.C.—P.E.C. 4—1. H.Y.C. heeft ons gisterenmiddag op het terrein achter Rustoord vergast op een wedstrijd zoo invervelend, dat zeker wel niemand oniler het publiek spjjt zal hebben gevoeld, toen het einde werd gefloten. En toch ook wel spijt, maar dat over den verloren middag. Want men moge zulk heen en weer trappen van een bal voet ballen noemen, het heeft er dan toch ook niets meer van dan den naam. Het spel toch stond èn by P.E.C. uit Zwolle èn by H.Y.C. ver beneden peil. Of H.V.C. zoo slapjes was, omdat het toch wel dacht te winnen van het zwakke P.E.C., of dat den eersten Zondag na kermis de krachten niet op peil waren by de H.Y.C.'ers, óf dat er andere oorzaken waren, we weten het niet. Alleen kunnen we constateeren dat H.V.C. het publiek in niet geringe mate heeft teleurgesteld, We zullen van deze saaie vertooning dan ook maar geen uit voerig verslag geven. Alleen zy vermeld, dat H. Y. C, ditmaal een andere doelman had, n.l, Oorschot, terwyl in de voorlinie eveneens een invaller meespeelde, die evenals de rest, weinig presteerde. Wat Oorschot te doen kreeg, was gemakkelijk to verwerkon. Bij P. E. C. is het voetbalspel blykbaar vry onbekend. Yoor eenige wekon toonden de Zwollenaars op Birkhoven reeds, dat ze maar zeer zwakjes waren, thans kwam dit nog weer goed uit, zoo zelfs dat ze tegen het niets beteekende spel van H. Y. C. nog moesten verliezen met 4I. Rust ging in met 1—0 voor H. V. C. Alleen zy nog vermeld, dat Nieuborg en Jaguet een groote kracht ontwikkelden in het naast het net trappen van den bal. 't Vijfde heeft gisteren te Rhenen den wedstrijd gewonnen met 20 van „Rhenen" aldaar. Nap da la Mar en Speenhof verstaan de kunst om menschen te trekken uit stekend. Dit bleek weer j.l. Zaterdag avond in Amioitia, waar lang voor acht uur alle plaatsen verkocht waren, zoodat velen ongetroost konden heen gaan. Nap is dan ook eenig. Zyn geheim is de mon- schen te laten lachen om niets. Wan neer een ander dezelfde aardigheden debit eert dan zon er niet gelachen worden. Ook Speenhof en z(jn liedjes hebben hun eigen aardige bekoring. De keuze van Mevr. Speenhof is minder goed; haar liedjes zyn wel mooi doch te dramatisch voor een kermis avond. Al de voordrachten en liedjes op noemen heeft geen doel. Wy noemen slechts de „Hazepoot." Die bracht er al terstond een goede stomming in. Het welkomstlied van de Fransche President aan ons vader land was geestig evenals de zedelijkheids wetten. In 't kort al wat ten gehoore werd gebracht voldeed in hooge mate, blijkena het gelach en applaus en „halen." Na de pauze: „Henkie op Manoeuvre." Heokie maakt het soms wel wat te bont. Hy is oppasser, doch zyn luitenant kan blijkbaar nog al heel wat van hem velen. Deze is trouwens ook geen heilig boontje. Al de onzen by elkaar op de leukste manier gezegd is wel geschikt te doen lachen. Het speet alleen blykbaar zeer, toen even 10 uur het avondje" er geweest was. Na in de morgenbeurt bevestigd te zyn door Ds. de Hollander, deed gister avond do nieuwe predikant der Herv. Gem. Ds. J. Pannebakker zyn intrede. De luit. kolonel R. Dufour, chef van den staf der 4e divisie wordt overgeplaatst naar 's Gravenhage en toegevoegd aan'den chef van den generalen staf. In verband daarmede wordt de majoor J. H. van Heg ge Zyncn benoemd tot chef van den staf der 4do divisie. Bij kon. besluit van 27 dezer zyn met ingang van 1 Nov. 19il benoemd: by het 5de reg. inf. tot kolonel, com mandant van het korps, de luitenantkolonel J. H. Huisken, van het ilde regiment; tot luitenantkolonel, de majoor E. G. Staal, vau het korps; by het wapen der infanterie: by den staf van het wapen, tot generaal- majoor, inspecteur van het wapen, de kolonel W. F. K. Bisehoff van Heemskerck, commandant van het 11de regiment; by het lste regiment tot luitenant-kolo nel, de majoor H. I. von Santen van het korps; by het 11de regiment, tot kolonel com mandant van hst korps, de luitenantkolonel J. C. H. A. Quack. De lste luitenant H. J. Ruempol Hamer van het 5de reg. inf. wordt 2 Nov.- a.s. ontheven van zyn detacbeering by den oursus ter opleiding tot officier van wape ning aan de Hembrug. De heeren W. A. Wyk en D. Lan- gendjjk, leerlingen van de RykB Normaal- lessen alhier slaagden voor het eiamen vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek. Gepasseerde nacht zyn door de politie aangehouden 4 minderjarigen, dip

De Eemlander | 1911 | | pagina 2