DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 260. DINSDAG 7 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. Misleidende Pogingen. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hootrtretljteteiir: Mr. 1>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Pci- jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. (1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULKINII H.i.UJ Telel. luiere. IS8. Prijs der Ad verten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke kortiug). lpb,.-using van advert, on reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- eu Buitenhmdseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam -ES. Elke panij, vooral eonc die aan het bewind is, heeft onder haie volgtybigon 'u aantal ontevredenen, die op alles, wat de lcithug betruit, wat a.iu te m-rkcu bi boen, zich steeds verongelijkt achten, en de dank bare rol speicn van de bekende stuurlui aan don wal. Dezulken neemt uien door de bauk niet au sérieui en men doet het beste, hen leukweg te nugeeren. Er iB nu eenmaal niets mee te beginnen en kwaad knnncn ze toch niet veel, daar zij zelf met weten wat zij willen, geen ern stige lieden ouder hun vanen zullen vereeuigeu en bij gebreke aan audere slachtoffers elkaar in 't haar vliegen. Er bestaan echter ook gezonde afschei dingen in 'n partij en met name in do libo- ralo partij, welke allen omval, die de hoog heilige beginselen van vrijheid en vrye ontwikkeling huldigen en dus in onver- zocnlijken strijd leven met clericalisme ectierzijds en socialisme audererzgds. Dat wil echter niet zeggen dat iedereen liberaal mag heeten, die nitt clericaal of sociaal democraat is; men zou het liberalicme niet ernstiger kunnen compromitteereu dan door het gezelschap van de kleurlooze midden stof ouder hef liberale dak te brengen. Hat kan geen verwondering wekken, dat het liberalisme zich in allerlei schakeeringen vertoont. Do eenheid, gegrond op het heerlijkste en edelste beginsel, dat de menschheid gekend heeft, sluit niet in zich eensdenkendheid. Zelfs bij onze on-vrije tegenstanders is deze eensdenkendheid zoek en slechts door dwang kan althans nog de schijn bewaard blijven. Wij vrijzinnigen doen geen ijdele pogin gen om 'n schiju-eeuheid te kunnen ver- toonen. Wij gaan er trotsch op, dat het liberalisme zich uit iu zoo verschillende vormen eu richtingen. Hierin ligt z'n be- betcckenis eu kracht. Eenvormigheid leidt tot ecuzijdiglioid en beide beteekeueu voor het liboralistne don dood. In alle schakeeringen klinkt echter de zelfde grondtoon: het vrijheidsbeginsel. Talrijk mogen zijn de onderlinge verschil len, alle strijden voor één zelfde doel, ver wezenlijking van dit vrijheidsbeginsel. Zoo lang dit doel niet bereikt is, zullen alle liberalen één lijn trekken, de onderlinge verschillen op zij zetten, om die eerst uit te vechten, wanneer hun aller ideaal bereikt is. Onderling te gaan plukharen, voordat 't gemeenschappelijk doel bereikt is, is wel de grootste misdaad, waaraan 'u liberaal zich kan schuldig maken. Immers aldus brengt hij iu gevaar dat, wat hem 't heiligst cn dierbaarst is. Reeds eenigen tijd liepen er geruchten, als zouden er plannen bestaan, hier ter stede 'n vrij-liberale kiesvereening op te richten. Wij hebben die geruchten gelaten voor wat zij waren, omdat wij de. onzinnig heid er van beseften. Wij willen hiermee volstrekt niet zeggen, dat wij 'u viij-hb. 1 kiesvereeuiging 'n onzinnigheid achten; iutegend; el, zij komt ons even rationeel voor als 'n vrjjz.-dem. of unie lib. dito. Maai de geruchtenals zou hier in Amersfoort 'n dergelijke kiesvcieeniging in 't leven geroepen worden, noemden wij onzinnig; en wij zijn er zeker van dat die pogingen, die inderdaad in 't werk gesteld zijn, niet van de eigenlijk-gezegde vrij-liberalen uit gaan, noch onder hen steun vinden. Hier tor stede bestaat één vrijzinnige kicsTereeaiging „Gemeentebelang", die, noch vryz.-dem., noch unie-lib., noch oud- lib., maar koitweg „vrijzinnig" iu den ruim6ten zin des woords, hare leden telt onder alle fracties en toegankelijk is voor allen, die gemeentebelang niet dienstbaar wenschen te maken aan partijbelang, gelijk onze zwarte cn roode tegenstanders dat pogen te doen. Ook bij candidaatstellingen geeft zij steeds blijk aan geen der groepen cenige voor keur toe te kennen. Alle liberalen zijn het er vrijwel over eens, dat Amersfoort zich de weelde van drie viijzinnige kiesvereenigiugen niet kan veroorloven. Zoodra „Gemeentebelang" uiteenspatte in drie kleine kiesvorccnigingen, zou geen van drieën iets praesteeren en van geen hunner eanige invloed uitgaan. Iu 't troebele water zou slechts het ziel togende clericalisme tot Dieuw leven komen. In groote steden of daar waar 't libera lisme door geen vijanden belaagd woidt, is 'n splitsing te rechtvaardigen, misschien zelfs toe te juichen, daar elke groep zich dan in volle kracht ontplooien kan. Hier in Amersfoort zouden fiactie kies verenigingen ontaarden in coterietjes en, zwakke stekjes als ze zouden zijn, verstikt worden door de woekerplanten, welke den machtigen eik nimmer kannen doen vallen. Wij twijfelen dan ook niet of het Hoofd bestuur van den Bond van Vrije Eiberalen zal niet aanmoedigen de pogingen van zekere zijde, om 'n vrij-liberale-kiesver eeniging in 't leven te roepen. Wij ver trouwen dit temeer, omdat wij er bijna zeker van zijn, dat deze pogingen niet uitgaan van de viijliberaleu zelf doch vhd dergelijke lieden, als wij in den aanvang van dit artikel op 't oog hadden en die, geleid door persoonlijke antipathie tegen de bestaande Kiesvereniging, slechts be doelen de vrije liberalen uit hun tenten te lokken cn tegen „Gemeentebelang" in 't harnas te jagen. De Oorlog. In ons vorig nummer hobben wij de suorkende proclamatie van Italië in zake de udijving van Tripoli e.a. incégedeel Hoofdzaak is of deze inlijvings procla matie, ook al wekt zij nog zooveel vol doening on geestdrift in Italië, cenige practiachc waaide en beteekenis heeft, meer dan onkel een officieel papieren document. Het is natuurlijk gemakkelijk geuoeg met een paar peuuestrekec een reuzen-gebied als dat van Tripoli tot Italiaanscli gebied te verklaren een audere quaestie is het of er redelijk kans is dat deze annexatie ook door een werke lijke bezetting gevolgd zal worden. M.a.w. of er kans is, dat de Turken eeuerzijds zich bij het verlies van de beide provincies neeileggen, en de Arabische bewoners daarna zich mir nichts dir nichts tot Italiaauscbe onderdaneu laten maken. Het antwoord op deze vraag is natuurlijk voor de toekomst. Elke oorlog kan do meest wonderlijke veranderingen en wis- seliugen brengen, en het vredesresultaat is vaak in absolute tegenstelliug met zijn verloop: men denko aan dien tusschen Turkije en Griekenland, bij welks beëindi ging de overwinnaar. Turkije, zich wel met 'n buit moest tevreden stellen, die in verhoudiug tot het behaald succes al zéér matig was. Oordeelend echter naar den 9tand dei- zaken van het oogenblik is meu zeker allerminst geneigd bovengenoemde vraag in bevestigenden zin te beantwoorden. Uit het overzicht dat Reuter's corres pondent, na zich voor den Italiaanschen censor gevrijwaard te hebben, uit Malta over den toestand van Tripoli heeft geseind, en dat men ongetwijfeld vrijwel als de eindelijk aan 't lioht gebrachte waarheid kan beschouwen blijkt, dat do Italiaansche positio om en in Tripoli (stad) van dien aard is, dat mep neiging voelt de inlijvings proclamatie eer als 'n daad van wanhoop en grootdoenerij te beschouwen, dan als een, die in den feitclijken machtstoestand haar rechtvaardiging vindt. En de jongste berichten uit Iloms, Betighasi, Tobroek cn de andere bezette kustplaatsen schijnen weinig twijfel over te laten of ook daar is de positie dei- Italianen al niet veel minder, zoo nog niet sterker, benard dan in Tripoli. De correspondent der Westminister Ga zette seint van Malta naar Londen: „Ik heb mijn papieren aan generaal Caneva teruggezonden als protest tegen den moord op onschuldige Arabieren, mannen, vrouwen en kinderen. Ik zeil was getuige van deze ontzettende tooneelen en nam er photo's van. Ongeveer 400 vrouwen en kinderen werden doodgeschoten, en 4000 mannen, waarvan er geen honderd schuldig waren. Alle Britscbe correspondenten op één na verlieten Zaterdag Tripoli. De gruweldaden waren erger dan een Russisch pogrom, de officieren waren wreeder dan hun man schappen. Het leger is gedemoraliseerd. De Arabieren mishandelden lijken, maar eerst nadat de Italianen de moordpartij begonnen. Uit Tripoli wordt naar Malta gemeld, dat de gezondheidstoestand slechter wordt. Gisteren werder in de straten 50 lijken van inboorlingen opgenomeD, gestorven aan cholera of van honger. Aan de Frankf. Zeitung is uit Milaan geseind, dat Italië thans gaarne een be middeling der mogendheden zou zieu. De regeering zon zelfs geneigd zijn aan de Turken een som gelds te geven. Blyft de Potte echter weigeren, dan volgt een vloot actie ui de Egeïsche zoo. Do Italiaan sche regeering is zich wel bewust van de diplomatieke moeilijkheden, die zij hierbij te overwinnen zal hebben, vooral wanneer zij, om de Turken een gevoeligen slag toe te brengen, overgaat tot de beschioting van Saloniki of eeu andere kustplaats. De Revolutie ik China. Uit de berichten omtrent den gang vau zaken in China is bijna even moeiolijk wijs te worden als uit de berichten over de Italiaansche heldendaden in Tiipoli. Maar toch spreken korte telegrammen soms boekdeelen. Het treffendst is wel het bericht dat de Troon de partij der opstandelingen erkent als een politieke partij. Is dit niet hot meest onomstootelijk bewijs dat do macht van don Troon weggevaagd is? Het tweede belangryke bericht is: dat Joean Sji Kai blijft weigeren, het premier schap op zich te nemen Doet hij dat niet, wijl hij inziet dat ook hij de MandBjoe- dyuastie niet meer reddoL kan? De New York Herald, die zoo good is ingelicht iu de Chineescho zaken, verneemt dat aan het vóór parlement (hetwelk thans de teugels van het bestuur in handen heeft) tal van telegrammen komen, om te protesteoren tegen elke regeling, waarbij het bchond der Mandsjoe-heerschappij bovenaan staat. Dat maakt de taak voor het roorparlement uiterst moeilijk. Kn Sjanghai en omgeving is en blijft in de handen der opstandelingen. De a.s. Verkiezingen in Bei.gie. De voornaamste clericalc leiders, met den heer Schollaert aan het hoofd de heer Woeste heeft echter geweigerd zich by hen aan te sluiten hebben eeu partij-manifest met 't oog op de verkie zingen van Mei a. s. gepubliceerd. Daarin wordt aangekondigd, dat de verkiezingsBtryd zal worden gevoerd met de schoolwet politiek der regeering als voornaamste programpunt. Het manifest besluit: „Het „land zal voortgaan zijn vertrouwen te „schenken aan eene regeering gesproten „uit den schoot der rechterzijde, die haar „vastbesloten inzicht bekend maakt ge- „trouw te blijven aan dat programma" De vrijzinnige partijen zullen, schrijft de Vlaamsche Gazet, den handschoen opnemen, die hen op schoolgebied wordt toege worpen. Een Gedenktkeken voor Ferrer. Te Brussel heeft Zondag op de Place St. Catherine, onder groote belangstelling, de plechtige onthulling plaats gehad van het geöenkteeken voor Francisco Ferrer, waartoe vrijdenkers uit alle landen bijdragen hadden gezonden. Tegenwoordig W3ien Ferrer's dochter Trinidad, en afge vaardigden van vrijdenkers-vereenigingen uit Duitschland, Frankrijk, Engelaud, Nederland (<lr. Frowcin), Spanje en Zwitseilaod. Dr. Hockart hield de onthul lingsrede, waarin hij o.a. verklaarde, dat het gedenktecken niet het werk was van één politieke partij, maar van een wijsgeerige overtuiging: „In pclitiek opzicht, zeide hij, zijn hier liberalen, socialisten, anarchisten vertegenwoordigd; in wijsgeerig opzicht zien wij hier vrijdenkers van alle strekking,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1