WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS- ALLERLEI. MBDEDEELINGEN VAN HET KONIKKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemtakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 7 November 1911. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Clermont, laagste 731.5 te Bodo. Verwachting tot denavond ran 8 Novem ber 1911. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Z.W.-ijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen. Temperatuur: Mogelijk l ichtvorst, later zachter. Baroiüi'tc: i Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 48 geloovigen en ongeloovigen." Het gedenkteeken stelt de godin der Humaniteit voor, die de lichttoorts der beschaving en der wetenschap omhoog houdt. Op de voorzijde staat gebeiteld: .Francisco Ferrer, doodgeschoten te Mont- juich, den 16 October 1909, Martelaar der gewetensvrijheid." Dit inschrift is in 't Fransch gesteld, ook de rede van dr. Hockart werd in 't Fransch gehouden. Voor eeu aantal Vlamingen was dit reden elders een Ferrer-betooging te houden. De Militie wet. De minister van Oorlog heeft opnieuw eenige wijzigingen voorgesteld in het Militie-ontwerp. De eerste oefeningstijd wordt bepaald voor hen, die tot de administratietroopen behooren, op acht maanden, welke duur met ten hoogste zes en een halve maand kan worden verlengd. Ten einde, zonder in botsing te komen met de bedoeling van den wetgever, ten aanzien van de beteekenis der woorden .ten hoogste", te zijner tijd te kunnen overgaan tot vaststelling van den eersten oefentijd voor de administratietroepen op 8l/j maand, is deze wijziging wenschelijk geoordeeld. Een andere wijziging strekt om, wanneer de regeering er toe mocht komen, den eersten oefentijd voorde admini6tratietroepen te bepalen op niet langer dan acht en een halve maand, ook de tot die troepen bohoorende manschappen voor herhalings oefeningen te doen opkomen. Tevens wordt voorzien in de regeling van het aanvragen der vrijstelling voor de voorgestelde nieuwe groep. Armenwet. De commissie van voorbereiding uil de Tweede Kamer voor herziening van de Armenwet is gereed met haar verslag en hare besprekingen met den minister van binnenlandsche zaken. Tegen December wórdt het verslag tege moet gezien, tenzij vooraf nog overwogen moeten worden eventueel door Kamerleden in te dienen amendementen op het ontwerp. Openbare Leeszaal. B. en W. van Hilversum stellen weder om voor, afwijzend te beschikken op het adres van 't bestuur der Openb. Leeszaal om 'n subsidie van f 1200. Burgerlijk Rechtsvordering. Staatscommissie. Bij K. B. is ingesteld: eene Staatscom missie tot voorbereiding van de herziening van het "Wetboek van Burgerlijk Rechts vorderingen aan deze commissie opgedragen: als oindresultaat van haar onderzoek aan de Kroon aan te bieden een of meer ont werpen van wet, van toelichtende memorieën vergezeld, houdende hetzjj eene nieuwe regeling van het burgerlijk procesrecht in zijn geheelen omvang, hetzij eene op zich zelf staande herziening van die bepaalde gedeelten van het thans geldende recht, die naar het bevinden der commissie niet ongewijzigd mogen blijven, zullende de Staatscommissie, indien z|j ter richtigc vervulling van de haar verstrekte opdracht daartoe termen aanwezig aoht, bevoegd zijn, hare werkzaamheden uit te strekken tot een of meer der onderwerpen, goregeld in de eerBte zes titels van het vierde Boek van het Burgerlijk Wetboek. Legende Gestuit. In de clericale pers wordt getracht de meening ingang te doen vinden, dat de algemeeno beschouwingen over deMilitiowet bijzonder lang geduurd zouden hebben. Er iB zelfs gesproken van verkapte ob structie, wat zeker niet verstandig was, nu werkelijke obstructie pas door het beleidvol optreden van den heer Nolens bezworen was, en „De Nederlander" kwam zoowaar al weer een proefballonnetje op laten, om eene motie tot sluiting van de debatten uit te lokken. Er zijn nu eenmaal menschen, die bijzonder bardleerscb zijn. Gelukkig, dat de Rechterzijde ver standiger was en van deze Lohmansche hartstochtelijkheid niets moest hebben. De enkele feiten zijn gelukkig voldoeade om deze legende to stuiten. Hoe lang hebben de algemeene beschouwingen over deze Militiewet geduurd? Wjj weten het allen. Eéne week plus ééu dag. Hoe lang hebben de algemeene beschouwingen ge duurd over de Militiewet-Eland in 1901 Ook ééne week plus één dag. Waar blijven de hoeren nu Zou hot niet fatsoenlijk zijn, als zij de uitgebrachte beschuldiging terugnamen Ter voorkoming vau misver stand zjj hier bijgevoegd, dat wij alleen gerekend hebben met de algemeene be schouwingen over het octworp-Eland, de algemeene beschouwingen onder minister Kool gehouden, zyn hier nog niet eens bij. Vaderlander. Onder Katholieken. Wij hebben een en ander medegedeold omtrent de hevige ruzie, die in het katholieke kamp is uitgebroken over de rede van mr. Aalberse op den Haarlemschen Katholieken dag Het waren vooral „de Tijd" en de geestelijkheid uit het mjjngebied die mr. Aalberse op de felste wijze aanvieleu. In het „Kath. Sociaal Weekblad," waarvan de aangevallene redacteur is, wordt nu in een ongeteekend hoofdartikel medegedeeld, dat mr. Aalberse op de beschuldigingen niet zal antwoorden,want: „daarzijo beschuldigingen, zóó goor, dat een man van eer ze onder zijn voeten door laat gaan." Men ziet: de onderlinge verbittering is in de katholieke partij tot het toppunt gestegen. Kamer tan Koophandel en Fabrieken. J.l. Zaterdag hield bovengenoemde Kamer een openbare vergadering ten Stadhuize, onder voorzitting van den heer J. Ger. Klebei. Afwezig de heer H. v. Haselen De notulen van de vorige vergadering werden gelezen on ongewijzigd gearresteerd. Ingekomen waren verschillende periodie ken, verslagen enz., o.a. van den Minister van L.H.N. met begeleidiog en jaarver slagen van den Hoofdingenieur van het Stoomwezen, van denzelfden een Statistiek van de scheepvaart op de kanalen, enz. in Nederland in 1910. Van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht een exemplaar over de Nederl. Zeevisscherij. Ter lezing gelegd voor de leden. Een jaarverslag van de H.IJ.S.M. Idem. Ingekomen verschillende verzoeken om toezending van een jaarverslag. Aan den secretaris opgedragen. Ingekomen een schrijven van de Nederl. Handelsreizigeriveteeniging te Rotterdam. In de vorige vergadering is dit reeds be sproken en besloten voor kennisgeving aan te nemen. Dit besluit blijft gehandhaafd. EeD bericht uit Kaatsheuvel, meldende dat aldaar is opgericht een Kamer v. K. en Fabr. Aangenomen voor kennisgeving. Ontvangen een schrijven van den Min. van L., H. en N. aangaande het rapport aangeboden door de Staats-Commissie van den Middenstandsbond over uitstel van be taling van rekeningen in den kleinhandel. Verder zijn verschillende zaken ontvan gen over het tarief op Inkomende rechten. Een adies van de Kamer te Amsterdam aan de 2e Kamer. Zal door den Secr. worden rondgezonden. Een schrijven van de Kamer te Vlaar- diugen in zake gezouten vi6ch en een van de Nederl. Vereeniging van Handelsagen ten. Zal circuleeren bij de leden. Ingekomen een missive van den Dir.- Generaal van den Arbeid behelzende ver melding van arbeidsduur van minderjarigen op fabrieken, steenbakkerijen enz. over rusttijdan. Eeu exemplaar ligt bij den Secretaris ter lezing. De Voorzitter zegt, dat de vorige vergadering is gevraagd naar de verbinding per telefoon met Rotterdam en vraagt of iemand een voorstel wenscht te doen. De heer v. Vollenhoven is er voor om een adres in te dienen, teneinde directe aanslui- ting te verkrijgen. Aan het Bestuur wordt opgedragen zich tot den Min. van Waterstaat te wenden. De Voorzitter brengt den toegang tot het postkantoor alhier ter sprake Er is hier veel passage, waarom de weg niet zonder gevaar is. De gemeente schijnt niet van plan de zaak aan te pakken om door overdekking van de gracht den toestand gezond te maken. In de afdeelingsverslagen wordt er wel over gesproken, doch op de begrooting is er nog geen post voor uitge trokken. Ik stel voor ons te wenden tot den Min. van Waterstaat, 't Is een Rijkspostkantoor en laat het Rijk nu zorgen voor een goeden toegang. Wordt besloten eeu adres te zenden aan den Min. Dit adres wordt voorgelezen en goedgekeurd. De heer E y s i n k vraagt nog of 't Rijk ermee to maken heeft. De Voorzitter: Toen het Postkantoor gebouwd werd, was het verkeer veel geringer dan thans: geen fietsen, geen auto's; het adres zenden kan geen kwaad. Do heer v. Vollenhoven vraagt of den Voorzitter iets bekend is over de verbetering van de Eem. De voorzitter beeft nog niets gezien. Wel is dezen zomer een onderzoek gedaan, en de heeren zijn behouden terug gekomen. Meer kan hij ook niet mede doelen. Daar geen der leden meer wat tewragen of te zeggen had, werd de vergadering nog voor 9 uur gesloten. AGENDA, 8 Nov. Opsnb. Verg. Rein Leven Beweging. II Nov. Pisuisse en Blokzijl in Araicitia. 12. Nov. Fecstbijeenkomst van Gem. Werk lieden in Het Valkje. 13 Nov. Nntsavond in Amieitia. 14 Nov. Lezing v.d. al'deeling Ned- Protestan tenbond. 16 Nov. Maandvergadering .Handel en Nijverheid". 16 Nov. Concert voorde Kinderherstellings- en Vacantiekolonies in Amieitia. 23 Nov. Amieitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 27 Nov. Tooneelvoorst. (Rooyaardsj in Ami eitia. 30 Nov. Concert in Amieitia. 8 Dec. Concert in Amieitia. 17—18 Dee. Uitvoering Nnt in Amieitia. 9 Jan Concert in Amieitia. 15 Jan. Repetitie Toonknnst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. Bjj de kust van Sleeswijk-Holstein ia de zeedijk over eeu lengte van 2 K.M. weggeslagen en staat het land onder water. Geheel Denemarken is door een orkaan geteisterd, vooral Jutland, waar groote schade is aangericht door overstroomingen en springvloed op de westkust. De veerdienst tusschen Warnemünde en Gjedser is onderbroken, terwijl een aantal scheepsrampen worden gemeld. De storm duurt voort. Doodelijk ongeluk. Gisteren is op den Biltschen weg te Utrecht nabij het fort een rijtuig aangereden door de Zeieter tram. De koetsier werd van de bok geslingerd. Zwaar gekneusd werd bij naar de rijksklinieken vervoerd, alwaar hij overleden is. Nog goed tereoht gekomen. Een kantoorjongen der firma Kortenoever, te Gouda, verloor een zakje, waarin zich een bedrag van f 300 aan bankpapier be vond. Een metselaar en een timmerman, die vóór aan de straat werkzaam waren, vonden het zakje, doch zagen het aan voor een verloren boterhamzakje en gooiden het ding achteloos in een emmer met afval, 's Avonds bemerkten zjj door een adver tentie het verlies van het geld door den kantoorjongen en ze dachten direct aan het gevonden zakje, waarin zich dan ook werkelijk het verloren bedrag bevond. Ze deponeerden bun vondst by de politie en kregen elk f 25 belooning. Oplichterijen. Ongeveer een jaar geleden vervoegde zich ten huize van een vrouw, wiens man zich in verzekerde bewaring bevond, iemand, die beweerde Rijksadvocaat te zjjn en te zullen zorgen, dal de man uit de hechtenis werd ontilagen, indien de vrouw bem de te maken kosten enz. wilde vergoeden. Op deze wgze wist hü f 25 los te krijgen. Toen het bedrog uitkwam, werden pogingen in het werk gCBteld, om uiet behulp van een door de vrouw gegeven signalement, den oplichter te vinden, doch men mocht daarin niet slagen, Verleden week vervoegde zich weder een persoon bg een vrouw, die in dezelfde omstandigheden verkeerde, doch deze ver trouwde de zaak niot, vroeg hem den volgenden dag terug te komen en waar schuwde inmiddels de politie. Toen de quasi-Rijkiadvocaat inderdaad terugkwam, werd het tusschen hem en de vrouw ge voerde gesprek afgeluisterd door een rechercheur, die daarop den man verzocht, mee te gaan naar het politie-bneran, waar bleek, dat hjj en de Troeger gezochte één en dezelfde persoon waren. Tramongeluk. Daar door het stormweder de laatste dagen veel bladeren over den weg lagen, is Zondagavond een electrische tramwagen te Stuttgart, bij bet remmen uit de rails gesprongen en omge stort. De wagenbestuurder en twee passa giers, waaronder een ingenieur, werden gedood; 13 andere personen werden min of meer ernstig gewond. Dorp afgorbrand. Naar uit Strzeilno in het Russisch-Poolsch gouver nement Radom wordt bericht, is bijna bet gaosche dorp tot den grond afgebrand. Twaalf kinderen vonden den dood in de vlammen, terwijl meer dan 20 personen zware brandwonden opliepen. De Storm Van alle kanten komen weer stonDbericbten. Ditmaal is odb land er gelukkig vrij genadig afgekomen. Door den hevigen westerstorm ia het water in het Hoornsche Hop zoo gewassen, dat do schietterreinen te Hoorn geheel onder water staau. Ook het Visschers- eiland is ondergeloopen, zoodat het water in de daar staaude woningen is binnenge drongen. In de Duitsche badplaats Westerland heeft de storm 't Kurbaus, dat bij den grooten brand in September gespaard is gebleven geheel verwoest. Booten van de „Deutsche Gesellscbaft für Rettung" redden bij Ma- geroog van het gestrande schip „Eutrisio", uit Groningen", kapitein De Boer, met negen zeelieden. Te Cuxhaven zijn een stoomschip en een diiemaster gestrand. Over de beman ning is niets bekend. Op een andere plaats bg den Elbemond is het wrak van een zeilschip waarneembaar. Helgoland staat voor een groot gedeelte onder water en de rotsen hebben sterk geledon. De edelgesteenten van een Sultan. In de laatste dagen van Novem ber zal te Parijs in een verkooplocaal in de Rue Favart een veiling worden ge houden van edelgesteenten, behoorende aan den ex-Sultan van Turkije, Abdul Ramid. De totale waarde wordt geschat op f 2,400,000. De opbrengst is bestemd voor de Turksche vloot en daarom ljjkt het wel jammer dat de veiliog niet wat vroeger gehouden is. Sedert deze edelgesteenten in beslag werden genomen, zijn ze te Parijs in een bank bewaard, waar ze door velen z|jn bezichtigd. De kostbaarste echter waren tot dusver gebleven in een museum te Constantinopel. Tot de voornaamste stukken behooren een drietal prachtige halssnoeren, elk van drie rijen kostbare paarlen. Zeer schoon z|jn ook de bidsnoeren, te gebruiken bg het reciteeren uit den Koran. Verder halssnoeren en hangers met diamanten en smaragden. Op een fonkelende diadeem schittert do halve maan, op een anderen een ster, gevormd uit briljanten. Er is een rivière van briljanten en smaragden met prachtig email werk. Kunstig met steenon ingelegde gouden doosjes, dienende voor

De Eemlander | 1911 | | pagina 2