WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS* MBDÏDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 unr. De Bilt, 9 November 1911. Hoogste barometerstand 774.1 m.M. te Horta, laagste 745.7 te Holyhead. Verwachting tot den avond van 10 Novem ber 1911. Veranderlijke, later matige Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, wellicht eenigszins buiig weer. Temperatuur: Daling van temperatuur met kans op nachtvorst. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 46 Niet Tripoli, niet Turkije, maar de vredesbeweging, en haar edelste menumont, hot Haagsche Hof van Arbitrage, dat is de groote inzet, waarom het thans werkelijk gaat. Niets ia er, volgens don schrijver, in den casus belli, dat niet met een weinig common-sense diplomatie geschikt kon worden. Dan waren er al vrij wat moei lijker problemen opgelost zonder bloedver gieten! De groote Louisiana-Koop van Fraokiijk kreeg haar beslag zonder dat er iemand werd gedood,. Florida ging van Spanje aan de V. S. over zonder dat er een druppel bloed word vergoten en Alaska, 577.000 vierkante K.M. grondgebied, werd van Rusland zonder een geweerschot ver kregen. Op Carnegie, den commander-in-chief dor vredeslegers, doet de schryver dan een beroep om de publieke opinie en de re geering te bewerken ten gunste van een ingrijpen, dat den oorlog beëeindigen zal, want: „Wanneer er niet iets wordt gedaan, en dat wel zeer snel, dat de werkelijke levens kracht dor vredesbeweging, en van het Ilollandsche Arbitragehof bewijst, dan kunt gij, Carnegie, evengoed 7an uw Witten Tempel in Den Haag een munten museum of een bioscoop-theater laten maken." De Militiewit. 't Zeer belangrijke artikel 69 is gisteren door de 2e Kamer aangenomen. Daardoor iB thans uitgemaakt dat de tijd der inlij ving in de wet wordt vastgelegd en tevens, dat de infanterie en vestingartillerie in 2 ploegen zullen opkomen, terwijl de voor- geoefenden 2 maanden later zullen worden ingelijfd den de niet-geëxamineerden. De behandeling der militiewet wordt gerekt door de eindelooze redevoeringon der socialistische afgevaardigden. inspecteur dor registratie; Joh. P. Schouten, arts en lid van don Gemeenteraad; E. Stoppendaal, oud-artillerie-officier, en K. van Trigt, timmerman, allen wonende te Apeldoorn: lo. dat uit de dit jaar gehouden ver kiezingen voor de Gemeenteraden weder gebleken zijn de gebreken van het daarby geldend meerderheidsstelsel. 2o. dat toch zeer 7ele kiezers geen invloed kunnen oefenen op den uitslag der stemming. 3o. dat dan ook die uitslag in den regel niet overeenkomt met de uit de stemmen cyfers gebleken wenschen der kiezers. 4o. dat dientengevolge de stembusstrijd zich kenmerkt door betreurenswaardige felheid, welke de kloven, door verschil van inzicht gegraven, noodeloos verbreedt. 5o. dat in dit alles verbetering kan worden gebracht, door invoering van even redige vertegenwoordiging. 6o. dat, naar hun bordeel, voor die invoering, voor zoo ver betreft de verkie zing van Gemeenteraden, geen wyziging der Grondwet noodig is. Redenen waarom adressanten Uwer Ma jasteit eerbiedig verzoeken, wel te willen nemen het initiatief voor de invoering van eenig eveuredigheidsstelsel betreffende do verkiezingen voor de Gemeenteraden. De lo luitenant der veld-artillerie T. S. Roosenboom is voor den tijd van 1 jaar gedetacheerd aan de rij- en hoefsmidschool alhier. -De heer G. B- Legdeur alhier, slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examei^ Wiskunde L.O. Te Zwolle slaagden gisteren voor het examen vrije- en ordeoefoningen der gymnastiek de dames C. Th. M. Fischer en H. M. Kaarigaren. De jaarvergadering van de Oud- Katholieke Yereeniging Petrus Buys, zal ditmaal te Amersfoort gehouden worden op Zondag 12 Nov. a.s. in het Hötel Reich- mann. De heer Jhr. Mr. B. W. Th. Sand- berg, griffier van de Prov. Staten van Drente, vroeger secretaris van Amersfoort, 6taat uo. 2 op de voordracht voor Griffier van de Prov. Staten van Utrecht. Gisterenmiddag ontsnapten een paar cavalerie-paarden aan hun geleiderB en hol den de spoorbaan op tusschen de Arnhem- schon- en Utrechtschenweg. De dieren vielen enkele malen over de draden, die langs den weg zijn gespannen, doch werden bg den Utrochtschen weg weer opgevangen. Gelukkig was de trein naar Kesteren juist gepasseerd. Rein-Lbven-Beweqing. Gisteravond sprak drs. A. de Vletter uit den Haag over doel en streven der Rein- Lovon Beweging in een openbare vergade- riug in de Kroon. De opkomst was niet zeer talryk. Te half negen opende de Voorzitter de vergadering en herinnerde eraan, dat de Utrechtschc afdeeling van de R. L. B. ge durende de kermis hier een tent had ge opend, waar verschillende geschriften en brochures over dit onderwerp verkocht zijn. Hij meende nu in den geest van verschil lende menschen gehandeld te hebben door den heer de Vletter uit te noodigen doel en streven duidelijk te maken. Vragen zullen na afloop der rede met genoegen beantwoord worden. Ook is voor weinig- geld veel lectuur verkrijgbaar. Nu kreeg de spreker het woord en zeide, dal het hem aangenaam was hier over dit onder werp te spreken; niet omdat het zoo aan genaam is,integendeel, het is moeilijk en kiesch,doch om de noodzakelijkheid. Rein-leven is iets, wordt soms beweerd, dat ieder by intuitie in zijn hart voelt net als goed en kwaad. Dit is niet van toe passing op R. L. B. Het is spiekers persoonlyke meening, dat in den loop der tijden de ideën ge wijzigd zijn. Wat vóór de Fransche revo lutie goed was wordt nu kwaad genoemd. Met de middeleeuwen is het evenzoo. Hg gelooft dus aan een langzame wijziging van ideën. En dit is ook zoo met de R. L. B. We mogen niet voorop stellen, dat de kwestie zoo gewoon en natuurlijk Iis; ze is integendeel niet zoo gemakkelyk uit te maken en wordt bovendien verknoeid door geleerdigheid, In de laatste 20, 30 jaar zien we een verandering in de ideën. De R. L. B. is uit den nood geboren. We doon het niet graag, over al deze dingen spreken, doch het is noodzakelyk. Daarom is 10 jaar geleden deze beweging door jongo mannen en vrouwen in he leven geroepeu. t Ze zagen de ontaarding op sexueel gebied, de degeneratie van het volk, de mlsdsden onder de jeugd tegen de zede lijkheid. In Frankryk is dit in hooge mate het geval, doch ook in Duitschland en in alle andere landen Een kennis van spreker bereisde voor 20 jaar het platte land in Duitschland. De toestand was toen ver- rukkelgk. Nu kwam hij er weer en zag dat alles ontaard was. In de steden wordt zelfs bij het uitgaan der meisjes scholen slechte lectuur gecolporteerd. En ook in ons eigen land gebeuren ontzettende dingen, zooals de Haagsche predikanten Lieftink en Schuller het noemden, ja, een vroeg of R. L B. niet te laat kwam. Verschrikkelijke voorbeelden worden ge noemd, te erg om ze hier te vermelden. Volwassenen schamen zich niet meer de vuilste opmerkingen te maken. Dit onder vond spreker verleden jaar met zyn vrouw te Nunspeet, waar een troop soldaten halt hield. Wat hiertegen te doen? We moeten het hooge in den mecsch wakker roepen; niet altyd over deze dingen praten. Hiermee zijn wo echter nog niet klaar. Kennis verbreiding is noodig en dit wil de R. L. B. Ze heeft zich ook gewend tot het kind, dat tot nu toe aan het toeval werd overgelaten. Door de meeste ouders worden ze niet ingelicht, neen, er worden maar kletspraatjes verkocht, en dit is zeer verkeerd en maakt dat er geen vertrouwen is tusschen ouders en kind. Nelly van Kol heeft een boekje geschreven „Moeder en Kind", waarin ze veel wetenswaardigs zegt. Deze kwestie is niet zoo moeilyk als men denkt. Dr. Gunning beeft gezegd: zeg tijdig en kiesch, wat ge te zeggen hebt. Doen wij het niet dan doen anderen het ontijdig en onkiesch. In die richting hu moet men zoeken. In do tweede plaats hebben de R. L. menschen zich tot de jongelui zelf gewend. Ze beginnen dan allereerst met den drank te verbannen. Verkoop alle praatjes die ge maar bedenken kunt, en geef alcohol, ze zullen niets helpen. Verder lichten ze de aankomende mannen in over de gevaren, die hen dreigen als ze de wereld in gaan. Lod. van Mierop zegt: onthouding is moge lijk en de eenige veilige weg. De jongens moeten de gevoeren kennen, waaraan ze blootstaan. In den Haag werden ze met hun ouders byeen geroepen en door dr. Snoeck Henkemans op overtuigende wijze toegesproken voor ze naar de academie gingen. Ook de jongens van de ambachtsschool worden in deze onderricht. Veol droevigs had spr. nog te zeggen, vooral over den meisjeshandel. Voorlich ting is voor allen noodig. Wie nietB weet, is een stumper en komt bedrogen nit. Een paar aanwezigen deden eenige vragen, welke zooveel mogelyke beant woord werden. Pisuissu en Blokiijl. Wy berinneren nog eens aan de voor stolling der Journalisten-Chansonniers Pisuisse en Blokzyl, welke 11 November a.s. in „Amicitia" plaats vindt. Daar staat den bozoekois enkele uren van onderhoudend, licht dooh beschaafd en genuanceerd kunstgenot te wachten. Een alleszins gunstige reputatie gaat den beiden artisten vooruit. We maken er het publiek nog eens opmerkzaam op, dat de rijwieldieven weer in actie zgn. Gevonden en aan het politiebureau te bekomen: een horloge, een bril in étui en een fietspomp. AGE NDA 11 Nov. Pisuisse en Blokzgl in Amicitia. 19. Nov. Feestbyeenkomst van Gom. Werk lieden in Het Valkje. 13 Nov. Nutsavoud in Amicitia. 14 Nov. Lezing v.d. afdeeling Ned. Protestan tenbond. 16 Nov. Maandvergadering „Handel en Nijverheid". 16 Nov. Concert voorde Kinderherstellinga- en Vaeantiekolonies in Amicitia. 93 Nov. Amicitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 27 Nov. Tooneelvoorst. (Kooyaardsj in Ami citia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 3 Dec. Concert in Amicitia. 1718 Dec. Uitvoering Nut in Amicitia. 9 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. dag stem in het kapittel kryge voor wat de goedkeuring van de tractaten betreft. De „Morgen Post" herinnert aan de Ryks- dagzittingen van November 1908, toen de toenmalige Rykskanselier ten offer vallen moest aan do rechtmatige woede der be volking. De „Germania" zegt, dat zij alleen kan goedkeuren, dat de regeering liever Marokko heeft opgegeven dan het Duitsche volk in een oorlog te wikkelen. Het „Berliner Tageblatt* schijnt de mogelijk heid te voorzien van een protest van alle partijen, indien de regeering zich in den Rijksdag zou willen beperken bij een bloote mededeeling van den tekst der overeen komst. VeBKIEZINGSGEBRUIKEN IN BKAZILlë. Aan de „New York Herald" wordt uit Rio de Janeiro geseind, dat gedurende de gister gehouden verkiezingen in Pernauibuco een bom werd geworpen, die 33 menschen doodde. Er hadden talrijke arrestaties plaats. Verkiezingen in Amerika. In ongeveer twintig staten van Amerika hebben Dinsdag verkiezingen plaats gehad. In zes staten moesten gouverneurs worden gekozen, in andere weder werden leden voor Kaniers en gemeenteraden gekozen en elders moest voorzien worden in enkele vacatures voor het Congres. Voor zoover thans reeds bekend is hebben vooral de sociulisten roden zich over den uitslag te verheugen. Te Schenectody (New York) zegevierdon op één na al hun candidaten. In den staat Ohio werden te Maryville, Martens Ferry, Fostoria Barbarton, Cuyahoga Fall en Mount Vernon socialisten tot bur gemeesters gekozen. In New Mexico, Michigan en Kansas zegevierden hun candidaten voor verschillende ambten en waarschynlijk zal ook een socialist vice-gouverneur van Mississippi worden. Massachusetts en Kentucky kozen de mocratische gouverneurs, Rhode Island een republikeinschen en vermoedelijk zullen ook republikeinen gouverneurs van Maryland en New Mexico worden. Een beroep op Carnbgie. De Amerikaan John. E. Milholland heeft Andrew Carnegie onmiddellijk na het uit breken van den oorlog een vurig „te wapen" toegeroepen in een schryven, waarvan men ons thans een afdruk toe zendt. Bepaald actueel is deze dus niet meer doch wat er in wordt gezegd is toch wel belangwekkend genoeg om er iets uit weer te geven. Militiewet en kies recht debat. In parlementaire kringen heet het, dat een voorstel zal worden gedaan, om, alt de debatten ovor de Militiewet deze week niet afloopeu, de volgende week wel de motic- Troelstra over het kiesrecht te behandelen, maar 's avonds het debat over de Militiewet voort te zetten. Griffier Prov. Staten tan Utrecht. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan de Prov. Staten van dat gewest de volgendo voordracht ter benoeming van een griffier dier Stateu (vacature-mr. L. J. Rietberg) doen toekomen: no. i mr. dr. A. van Doornick, hoofdcommies ter ge meente-secretarie van Utrecht: no. 2 jhr. mr. B. W. Th, Sandberg, griffier der Staten van Drente; no. 3 mr. C. L. Modderman, hoofdcommies ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Openbare Leeszaal. Tc Breda iB opgericht, aauvankelijk met ongeveer 50 leden, een vcreemging tot stichting en instandhouding van een openbare leeszaal en bibliotheek voor Breda en omstreken. De Nieuwe Tariefwet. De Nederlandsche Bond van schoenma- kerspatroonsvereeDigingen verzoekt in een breedvoerig gemotiveerd adre6 aai do Tweede Kamer haar goedkeuring te ont houden aan het ontwerp-Tariefwet, voor zoover dat beoogt invoerrecht te heffen op leder. In het adres wordt o.a. gezegd: „Een en ander doet niet denken aan een „kwijnende" industrie, maar zelfs indien die industrie inderdaad kwijnende was en die toestand niet te wijten aan achterlijk heid in het toepassen van moderne berei dingswijze; zelfs dan zou het hoogst be denkelijk zijn en niet bevorderlijk aan hen algemeen belang van ons vaderland een industrie, waarbij volgens de volkstelling vjn 1900 2540 personen betrokken zijn, te beschermen, wanneer die bescherming slechts bereikt kan worden ten koste van de beoefenaren van een andoren tak van nijverheid, waarin volgens dezelfde volk stelling 34400 personen werkzaam zijn." Evenredige vertegenwoordiging voor di gemeenteraden. Aan de Koningin is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen: A. Radstaak, aannemer en lid van den Gemeenteraad, H. W. J. Sanne6, oud

De Eemlander | 1911 | | pagina 2