DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING'S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. No. 264. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG. dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Leugens hebben korte beeuen. BUITENLAND. - Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. A boonementspri js Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KPKF. Htitl 6. Telet. Intere. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedcren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam t>r ó.V isseri rtq -Amsterdam Me. G. VISSERING ontving de veroerende opdracht van de Chinoesche regeering haar finaDcieele raads man te worden. Mr. Visseting is thans Directeur van de Javasche Bank en een der bekendste figuren in de Hollandsche Snancieele wereld. „Tegenover do kuntstmatige proga- ganda, die ten onzent voor het koning schap gemaakt wordt en waarbij men zioh steeds zooveel mogelijk beijvert om van de Oranje-overleveringen, die in een deel van het volk huizen, misbruik te maken om het tegen de sociaal demokratie op te zetten men denke aan de be ruchte klerikale verkiezingspamfletten op Oranje-papier i« het goed algemeeoe bekendheid te geven aan zaken, die geschikt zijn om ons koningschap in zijn ware gedaante te doen zien." Aldus „het Volk" van Donderdag 9 Nov. Zeer benieuwd om „oos koningschap in zyn ware gedaante" te leeren kennen, lazen wy met groote aandacht het artikel. De lezing stelde ons wel te leur, over „den waven aard van het koningschap" vernamen wy totaal niets; slechts werd aan scherpe critiek onderworpen de handel wijze van H. M. de Koningin om zeer kostbare werken uit hare bibliotheek in van Stockura's antiquariaat te doen veilen. Wel is waar wordt hot voorgesteld, dat het slechts dubbele exemplaren betreft, maar het Volk trekt dit ernstig in twijfel, omdat er zeer zeldzame werken en col lecties onder zijn, waarvan moeielijk aan te nemen is, dat er in H. M.'s particuliere bibliotheek nog een exemplaar aanwezig zal zijn. Bovendien zouden er werken bij zijn, die de pieteit reeds zou verbieden te verkoepen, te meer daar wegeos de hooge prijzen slechts weinig in Holland zal blijven en de meeste nummers door Amerika opgekocht worden. Inderdaad gaan wij tot op zekere hoogte met het Volk mee en ook wij zouden het betreuren, indien H. M. zulke belangrijke werken als het Volk noemt en waaraan vaak historische overleveringen verbonden zijn, onder den hamer bracht. Verachtelijk komt ons echter voor do toon, waarop het Volk deze aangelegenheid bespreekt en waardoor het blad veel van do over tuigende kracht van z'n betoog doet ver loren gaan. „Min" noemen wij uitlatingen als deze: Wy weten niet, of de aanstaande veiling wellicht moet strekken, om hot bankroetje, dat de koninklijke kas onlangs geleden heeft door de, na d« kranten schrijverij over do impopulariteit der koningin, eenigszins opvallend verrassende gift aan de Bruinisser visschers, weer te stoppen, en: Hieruit blijkt wel dat alles zonder onderscheid wordt verkocht en men zelfs uit dergelijke souvenirs, die de meest gewone familie-piiteit zou beletten in veiling te brengen, geld tracht te slaan. Maar wat het Volk het meest dupeert is dit, dat de boeken, die binnenkort geveild worden.,., niet uit de bibliotheek van de Koningin afkomstig zyn, maar uit de na latenschap van de erven van Prins Frederik, de bibliotheken van de onlangs verkochte buitenverblijven de Pauw en Backershagenl Steeds duidelijker blijkt het dus: met socialistische „voorlichting" zij men op z'n hoedel De Ooklog. Weer allerlei tegenstrijdige berichten. Men komt in de verzoeking er maar niet meer van meé te deelen en te zeggenwij zullen wel zien als het uit is. Want zooals in dezen oorlog, is er nog in geen enkelen gelogen. Er wordt naar het schijnt nog altijd gevochten in en om Tripoli. Er wordt ten minste gemeld, dat bjj den aanval van Donderdagavond tegen het fort Hamidié, hot 11e regiment Bersagliori in de flaik door talrijke Arabieren, onder palm- eu olijfboomen verscholen, werd bestookt, waarbij ernstige verliezen guleden weiden. Het 84e regiment he»ft het fort Mesri bezet. Dit is een bericht uit ItaliaanBche bron. Het zal er dus voor de Italianen wel slecht hebben uitgezien. Een latar bericht echter, ook uit Itali- aanschc bron, meldt dat even ua den middag van den lOeu do Turken over de geheele linie teruggeworpen werden. Uit den Duitschen Rijksdag. In de gister gehouden zitting van den Duitschen Rjjksdag werd de behandeling van do Duitsch-Frausche Marokko-ovcreen- komst voortgezet. Men Is daar nog alles behalve tevreden en de zitting was uiterst rumoerig. Het eerst werd door den vrijzinnigen afgevaardigde Wiemer het woord gevoerd. Hij zeido tegen het zonden van een oor logsschip naar Agadir, steeds bezwaren gekoesterd te hebben; het is aan geen twijfel onderhevig, dat de veiligheid van handel-en-waudel thans geheel van Frauk- rijks goeden wil afhangt. Hopen wij inmid dels, dat zijn macht niet tot schade van andere mogendheden worde aangewend. De „etappe" weg in het Congo-gebied is niet zoo zouder bedeukiug al» do Rijks kanselier het voorstelt. Vervolgens besprak de afgevaardigde het aftreden van von Lindequist. „Ik zou wenschen, zei hy, dat dat wij nog moer Ministers hadden, die den jnisten tijd weten, waarop zij beter doen heen te gaan. Het ongewone schouw spel, dat gisteren de erfgenaam van de kroon, door zyn verschijning en zijn houding, openlijk bij de redevoeringen van Hertling en von Heidebrand demonstreerde, moot ten zeerste betreurd worden, daar door zulke zaken het werk van den vrede, op het allerlaatste oogenblik weder in gevaar gebracht wordt. Een paar afgevaardigde bespraken nog de verhouding tot Engeland en laakten het dat een vreemde mogendheid gelegen heid werd gegeven zich met Duitschland's zaken te bemoeien. De Rijkskanselier besprak ook toen het bekende artikel in de „Neue Freie Presse", hetwelk aan den Engelschen gezant to Weenen werd toegeschreven. Op onze ver- toogen, zei de Rijkskanselier, heeft de EngeDche Regeering geantwoord, dat de Eogelsche gezant te Weenen noch het artikel geinspiroerd heeft, noch de hem, door den schrijver van het artikel toege dichte uitlatingen gebruikt heeft. Daarmede is de zaak voor my volkomen afgedaan". (De vergadering is onrustig en verschillende uitroepen worden geboord). Do Rijkskan selier voortgaande zegt: „voor mij eu ook voor den Rijksdag" (opnieuw teekenen van onrust en interrupties). De Rijkskan selier zeide „Von Heidebrand constateerde, dat wij iii de rede, welke in overleg mot het geheele Engclsche Ministerie gehouden werd, woorden hebben vernomen, welke men als een verooïmoedigiug en een uit tarten tot den oorlog van hot Duitsche volk kon beschouwen. Ik moet (zegt Von Bethmann Hollweg met een van ontroering bevende stem) het geheel en al aan Von Iioydebrand overlaten, hoe hij dezen smaad van de eigen Rageering ten overstaan van de geheele wereld, met zijn bewering, om de Regeering niet naar beneden te sleureD, en met zijn nationaal geweten in overeen stemming kan brengen." (Stormachtige toejuchiugen links; groote opwinding). Het debat wordt heden voortgezet. De Revolutie ik China. Al is Peking nog altijd in handen der Keizerlijke regeering, toch schijnt do val der hoofdstad, nu do opstand dagelijks veld wint, nog slechte een quaestie van korton tijd indien ten minste op het laatste oogenblik geen compromis tot stand komt, waarbij de dynastie gehandhaafd blijft. Reutertelegrammen meldden reeds, dat Foetsjau en Kanton in handen der rebel len waren gevallen. Uit Sjanhai wordt bericht, dat thans alle groote steden in het Jangtse-bekken de zijdo der opstandolingen hebben gekozen. Te Nan king schijnt op dit oogenblik nog te wor den gestreden, tusschen revolutionnairen en Keizerlijken. Maar ook hier moeten de Keizerlijke troepen reeds neiging vertooneu, deu strijd op te geven eD zich by de revo- luitic aan te sluiten. Ook Tientsin zou, naar uit Peking aan de Times werd geseind, de zijde der rebel len hebben gekozen. De provincie Tsjili is onafhankelijk verklaard waarschijnlijk in dien zin, dat 't voortaan een autonomistisch onderdeel zal vormen van do toekomstige federatieve Chlneeeche Republiek en de onder-koning werd gedwongen af te treden. Langzamerhand schijnt ook het buiten land bij dezen burgeroorlog te worden be trokken. Te Sjanghai hebben de revolutionnairen pogingen gedaan om de Chineescbe Repu bliek door de consuls der mogendheden te doen erkennen. Maar de consuls hebben dit goweigerd en gedreigd zich gewaperder- hand tegen hen te zullen verzetten. Waar schijnlyk zijn de revoltionnairen tot deze stap gekomen, om in staat te zyn een leening in het buitenland te sluiten. Daarentegen heeft de Engelsche gezant te Peking aan prins Tsing medegedeeld, dat alle molest den buitenlanders aangedaan, strenge repressailles van de zijde der mo gendheden zou uitlokken, evenals dit na den bokser-opstand het geval was. De Auto-Staking gkbindigd. Do werkstaking der Londensche auto- mobiel-bestuuideia is geëindigd en nu snor ren de taxi-cabs weer als naar gewoonte door de drukke straten. De taxi bestuurders en de maatschappijen zijn tot eeu vergelijk gekomen, een voor- loopig schikking, in afwachting van een definitieve regeling der geschillen, waarover nog onderhandeld wordt. Bij die voorloopige schikking is bepaald dat de twee mannen, wier ontslag aan leiding gaf tot staking, weer in dienst ge steld worden; dat de extra controleurs worden afgeschaft en dat de mannen de In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croqnante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoeten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systoem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergel ij kende proefnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor het de maag heeft bereikt. Telkens in Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koek, in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.— werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1