WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS- 1EBDHDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt roorm. 10.50 uur. De Bik, 13 November 1911. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Coruna, laagste 743.4 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 14Novem- ber 1911. Meest matige tot krachtige Zuideiyke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk regenbuien later tijdelgk opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOOÏFl Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 48 van Verweer tegen de Tariefwet gevormd, met het doel het Nederlandeche Volk op de hoegte te stollen van de nadeelige ge volgen ven deze wet. Op de drukbezoohte vergadering waren aanwezig vertegenwoordigers van stoomvaart en spoorwegmaatschappijen, fabrikanten, grossiers, assuradeurs, middenstanders en handelsagenten uit alle oorden des lands. Nibüw Portret van Prinses Juliana. Half December zal Nijgh en v. Ditmar's Uitgevers-Mg. in den handel brengen eqn nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana en wel eene in opdracht van H. M. de Koningin door de bekende firma L. van Leer Co. te Amsterdam vervaardigde kleurenreproductie in groot formaat (64 cM. X84 cM., beeldgrootte 40X56) naar eene wonderwel gelukte photographische opname van Hare Majesteit. Dit portret is van eene treffeude gelijkenis; de Prinses staat in eene aardig-ongedwongen houding, het wiendelgk gezichtje en face, de pas geplukte zonnebloemen in de handjes hou dend, voor eene groep rhododendrons in do decoratieve parkomgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die in een twaalftal kleuren geschiedt) wordtuitgevoerd in een tot dusver in ons land nog niet aangewend procédé van fotolithographie, oen zoo fraai resultaat gevend, dat men waant eene aquarel voor zich te hebben. Als eene bijzonderheid moge nog gel den, dat, waar tot dusver elke portretuit- gave van de Prinses veel van hare waarde verloor, doordat een zeker soort uitgevers en drukkers er direct minderwaardige re production van ging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wgze, die haar onder de bescherming der wet op het auteurs recht doet vallen; hij die het portret des niettegenstaande reproduceert, stelt zich dus bloot aan eene ernstige vervolging van den strafrechter. Vloeken in hbt Legkr. De Minister van Oorlog brengt ter kfcn- nis van de autoriteiten van de landmacht, dat van verschillende zijden klachten zijn gekomen over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, onder uitnoodiging tegen die misbruiken met kracht op te treden en te doen optreden. Pisuisse en Blokzijl. De bekende jonrnalistenPisuisse en Blokzijl hebben Zaterdagavond velen aan zich verplicht door hun gaven en kun6t en geestige opmerkingen. De heeren vullen elkander aan in zooverre P. zingt, voor draagt vertelt en opmerkingen maakt en B. de vleugel op uitstekende wijze bespeelt. P. treedt dus meer op den voorgrond, terwgl B. de meer ondankbare taak heeft. Na een allergeestigste inleiding, waar door de gewcnschte stemming verkregen werd, droeg P. verzen voor uit on buiten het répertoire in 4 talen: Fransch, Engelsch, Hollandsch en DuitBcb. Zooals reeds gezegd maakte hg telkens opmerkingen. Dit deed hij vóór en tusschen den tekst verbazend geestig, zoodat ze dan ook goed insloegen. En niet alleen de voordracht in zuivere taal, maar ook de houding en mimiek bevorderden het kunstgenot zeer. "Van de Fransche Chansons viel zeer in den smaak: „Le roi a fait baure tambour"; Autonr du Chatnoir; Les Inquiets; Van de English folksongs; Tho Kegs of Heaven en The Midshipmite, terwijl van de Deutsche Brettl', Cabaret und Volkslieder vooral „Der Tod van Basel" en „Das Pantöf- felchen" om er maar een paar te noemen zeer in den smaak vielen. Den meesten bijval genoten evenwel de Hollandsche voordrachten, en zijn opmer kingen en vertellingen of mededeelingen sloegen goed in, zoo b.v. over hei zingen van het Nederlandsche volk. Op een Taal en letterkundig congres in 1901 of '02 word besloten volksliederen te verzamelen om den volkszang te bevor deren en het volk te leeren zingen. De heer Coers verzamelde 4 bundels. En het resultaat? Toen het prinsesje geboren werd zong het volk: „Japie is getrouwd, hg zit in de misère". Ook de opmerkingen over Indië waren raak en geestig. Om daar vooruit te komen is het wel wat gewenicht een beetje godsdienstig te zgn of liever te schijnen. Hierop sloegen dan ook de voordrachten: „Het waanwijze kwezelke" en „Moderue kwezels*. Bijzonder deed het „Loflied op het 40 jarig huwelgksfeest", lachen. Dit komt niet veel voor, zei P. wol het 40 jaar getrouwd zijn, doch niet het maken van het loflied er op. Dit alles los en onge dwongen gezegd verhoogde de vroolijke stemming zeer. Niet het minst deed dit „de Frausche gouvernante". De heeren waren gekleed in Cabaret costuum van Montmartre. Bij de Duitsche liederen droegen ze boord en wit vest, want dat wit staat ons zoo mooi, zei P. We meenen, niet te veel te zeggen, dat allen toen het uur van scheiden sloeg zeer voldaan huiswaarts gingen. Velox (Wageningen)Quick Amersfoort 0—5. Gisteren speelde Quick te Wageningen op een klein en zeer slecht veld tegen Yelox. Het weer liet zich bijzonder slecht aanzien, doch tgdens den wedstrgd, was het vrg gunstig. Precies 2 uur trapt Quick (Velox had den toss gewonnen) tegen den wind in, af. Niettegenstaande dat is Quick onmiddellijk sterker, doch kan door lang talmen, haar overwicht niet in doelpunten omzetten. Na plm. 30 min. doelpunt Yalk na mooi op brengen, de keeper had beslist dit doelpunt kunnen voorkomen. Nog eenige minuten zijn te spelen, waarop het spel eenigezins gelijk opgaat, waarna rust aanbreekt met 10 in het voordeel voor Quick. Na rust krijgt Quick den wind mee, waarvan de rooden al spoedig gebruik maken, door nummer 2 te maken. Even daarna krijgt Wolterbeek den bal te pak ken, laat zgn hielen aan alle spelers zien, en besluit zijn ren met een kalm geplaatst schot, hetgeen voor den keeper niet te houden was 30. Van nu af is het met Velox gedaan. Quick daarentegen brengt successievelgk haar stand, door goed samenspel op 50 waarmede zij tevreden mag zijn. Over de spelers van Quick het volgende, de voorhoede speelde beter samen dan wij van haar gewend zgn, de halfbackline voldeed goed, terwijl de achterhoede niet al te betrouwbaar was, hetgeen bij een vlugge voorhoede der tegenpartij beslist eenige doelpunten gekost had. Volgende week tegen N.E.C. vlugger. Bij Velox een elftal waarmede geen suc ces te halen is, aangezien er absoluut geen samenspel bij hun bekend is, in ruwheden zulleo ze het misschien verder brengen. De scheidsrechter voldeed tamelijk. Quick H speelde te Doorn tegen S.S.S. gelijk 33, terwijl Quiok III op Birkho- ven een overwinning mocht boeken op Vooruit ni van 40. Voor Quick dus een goede dag, ga zoo voort heeren, don kere dagen hebben wij al genoeg gehad. H.V.C.Robur et Velocitas 12. Robur et Velocitas, dat in het begin van het seizoen door H. V. C. op eigen terrein te Apeldoorn met 62 werd ge klopt, heeft gisteren achter Rustoord re vanche genomen door met 2—1 onze stadgenooten er onder te houden. In hoofd zaak moet dit geweten worden aan het slechte spel der voorlinie van H. V. O., waarin vooral Jaquet de mooiste kansen wist te verknoeien. Zgn weinig doortastend spel, het eeuwig treuzelen met den bal, heeft voor een goed deel H. V. C. deze nederlaag bezorgd. "Want de overige spelers waren vrg goed, de verdediging vooral was uitstekend, terwijl ook Brits onder de lat een goed figuur maakte en meermaleu flink keerde en wegwerkte. Het spel van Robur was over het geheel goed, de speleiis werkten uitstekend samen maar ze misten een goed schot. Daaraan is het dan ook zeker te wijten, dat ze niot met grooter cijfers wonnen, terwijl ook het harde wer ken van H. V. C.'s verdediging daarbij een woordje meesprak. Eerst goruimen tijd na het begin kwam er een beetje gang in het spel. Robur werkte wel goed en zat flink op den bal naar strandde voortdurend op H. V, C.'s verdegiging. Eu dan ging de bal weer even gauw naar Robur's helft, maar in de voorlinie kwam van het spel bijna geregeld niets terecht. Eindelijk had Apeldoorn succes. Een doorbraak werd beloond en met 10 kreeg Robur de leiding. Kort daarop kwam rust. Daarna was H. V. C. flink in de meer heid. Er word krachtig aangepakt er zelfs onstuimig gespeeld. Herhaalde worstelingen voor het Robur-doel leverden echter nietB op, daar Apeldoorn's verdediging nog steeds het gevaar wist te keeren. Maar de H. V. C.'ers hielden aan en in korten tgd kwam dau ook de gelijkmaker uit een pracht voorzet v. d. Pol. Nu keerden ze echter weer tot hun treuzelend spel terug, waarvan Robur partg wist te trekken. Na herhaalde aanvallen gelukte het nog een maal Brits te passeeren, waarna spoedig tgd aanbrak zoodat Robur met 21 won. 't Vgfde heeft gisteren te Kampen met 0—4 tegen Quick verloren. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerk lieden vierde gisteravond haar vijf jarig bestaan op recht feestelgke wgze in de groote zaal van het „Valkje". Velen, mannen eu vrouwen, jongelieden en jonge meisjes waron gekomen om het feest mede te vieren. De zaal was dan ook stampvol en er heerschte de grootste orde. Met de grootste aandacht werd het spel gevolgd. De Utr. Tooneelvoreenigiug „Voorwaarts" gaf „Een uitgeknepen Citroen", tooueel- schets In een bedrijf door lnte Onsman. Dit werd zeer verdienstelijk gespeeld en liep vlug van stapel. De strekking spreekt uit den titel. Hierna kwam de feestredenaar de heer N. van Hinte uit Rotterdam aan 't woord. Er was een tgd, zei hij, dat de arbeiders in dionst der Gemeente Amersfoort los rondliepen, niet verder dachteu dau hun neus lang was, dat ze van de kracht en den invloed, die de arbeidersbeweging kan uitoefenen, geen begrip hadden. Er was een tijd, dat de Gemeente do arbeiders betaalde met 8 gld. per week, een tijd, dat do arbeiders en hun vrouwen zich ,het meest noodige moesten ontzeggen, niet in staat het allernoodzakelijkste aan te schaf fen. Het is nu 5 jaar geleden, dat do Bond optrad en aan de arbeiders vertelde, dat ze groote dwazen waren, door hun kracht niet in vereeniging te zoeken. Velen besloten nu een afdeeling te stichten om op deze wijze verbetering in hun toe stand te brengen. Voor zoover op dit oogenblik kan gesproken worden van ver betering is dit door de afdeeling Amersfoort bevochten geworden. Ik geloof, dal ik bij deze gelegonheid moet beginnen namens de Gemeentewerklieden een enkel woord van gelukwensch te spreken tot de mannen en vrouwen on ook tot de Afdeeling Amers foort en den wensch uit, dat ze nog veel jaren mag strijden voor meer loon, minder werktgd, dat ze deel uitmaakt van de partij, die staat tegenover de kapitalistische klasse, die ze verdrukt. Voor vgf jaar was het loon f 8, thans is het f 10. De vrouwen kunnen hiermee niet rondkomen, 't is veel te weinig. Zoo is de toestand van de werklieden in dienst der Gemeente Amers foort. We leven in een tijd, dat de geesel der maatschappij de arbeidersklasse striemt. De prgzen van alle levensmiddelen stggen ontzettend, 't Is alweer de afdeeling van onzen Bond geweest, die zich tot den Raad heeft gewend om toeslag op het loon. Niet alleen in Amersfoort, maar schier overal hebben de afdeelingen van den Bond getracht de Gemeentebesturen te bewegen een toeslag te geven. Tal van groote ge meenten zgn voorgegaan en ik geloof, dat Amersfoort niet achter zal kunnen blgven. In de debatten zal wel een woord klinken over de ontevredenheid, 't hooge loon, enz. Ik wil zeggen, dat ge u door die uitingen niet bevreesd moet laten maken. Die ontevredenheid moet bestaan, moet ge aan wakkeren ook bij anderen, opdat de kapi talisten leeren beseffen, dat de arbeiders beweging wat beteekent. De kluifjes, die ge tot nu toe gekregen, zgn schraal, 't Is hoog noodig, dat er ook eens een stukje vleesch aan zit. Die ontevredenheid, ik zou er u van willen doordringeu, gaat togen een stelsel, waar ge niets van te verwachten hebt. Zware belastingen brengt de arbeidersklasse op, als indirecte belastingen. De suiker kost 28 cent. Hiervan is 13 cent voor de schat kist. Gooit ge een halve stuiver in den muntmeter dan betaalt ge 1 ct. belasting. Op deze wijze wordt ge gevild. Je ziet het niet goed. De maatschappij brengt slechts last aan de werkers, genot aan de rijken. In de heetejdagen gaat de werkman naar de benauwde fabriek en de rijke naar zee. Wanneer het vaderland moet verde digd worden, moeten eerst wij, niet de zonen der rijken, als kanonnenvleeBch dienst doen. In de koude treurige winter dagen zitten de rjjken in hun gezellige kamers, of gaan naar theaters of schouw burgen, en wg, de werkers, worden geteis terd, hebben, hebben niet om de kinderen warmer te kleeden. Wjj hebben geen belang bg een maat schappij, waarin enkele in weelde, velen in armoede leven. Ze is voor ons geen cent meer waard. We moeten trachten de socialistische maatschappij te verkrijgen om te ontvangen wat ons toekomt. Ge moetu nauwer vereenigen en lid worden van je vakvereeniging. Ook van die politieke partg, die strgd tegen de kapitalistische inrichting. Wanneer ge met mg beseft, dat die arbeiders beweging voor u allen moet zijn dan komt ge voor de vraag te staan: Is er dan nog zooveel voor ons te doen? Ik vraag: Ia er gezorgd voor vrouw en kin deren na je overlgden Is dat niet een aanklacht tegen het Gemeentebestuur, dat ze dit heeft achterwege gelaten. Wordt das lid van uw organisatie om kracht bg te zetten. De vrouwen houden de mannen er van af. Dat is dom. Vroeger was er geen vergadering of de mannen gebruikten een borrel. Velen |zgn hiervan afgebracht. Dat hebben ze aan de organisatie te danken. We zullen ze nog hooger opvoeren die mannen. Ik weet wel voor de vrouwen zgn bezwaren aan die vakvereeniging verbonden 'n Dubbeltje contributie levert bezwaar op. Dit levert echter zgn voordeel wel op. Do vakvereeniging moet groot en sterk worden. Velen zgn misschien nog geen lid. Ik vraag ze of ze voor hun klasse, hun vrouw en kinderen verantwoord zijn. Som migen denken: laat de organisatie maar vechten, ik deel toch wel mee. Deze lui zgn klaploopers. En wie wil dit graag zijn. De zaal is vol, doch allen zijn nog niet georganiseerd. Vrouwen, kinderen en mannen zorgt dat de arbeiders partg wordt versterkt. Tot besluit werd opgevoerd „Een slaaf der Eubiothiek", waar hartelgk om ge lachen werd. Een geanimeerd bal tot slot zal mede dezen feestavond nog lang in herinnering doen voortleven. Te Zwolle slaagden Zaterdag voor het examen vrge- en ordeoefeningen der gym nastiek de dames J. van Eek, M. S. Slagter en J. Heere. De luit.-kol. W. H. Piepers, van het te reg huzaren te Amersfoort, wordt wegens tijdolgke ongeschiktheid op non-activiteit gesteld. AGENDA. 13 Nov. Nntsavond in Amicitia. 14 Nov. Lezing v.d. afdeeling Ned. Protestan tenbond. 16 Nov. Maandvergadering „Handel en Nijverheid". 15 Nov. Concert voorde Kiuderherstellings- en Vacantiekolonios in Amicilia. 17 Nov. Afd. Verg. der Evang. Maalsch. 19 Nov. Feestavond Zangver. ,de Blauwe Vaan" in Amicitia. '23 Nov. Amicitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 17 Nov. Tooneelvooret. (Roojaardi) in Ami citia. 30 Nov. Concert in Amicitia. 3 Dec. Concert in Amicitia. 17—18 Dac. Uitvoering Nut in Amicitia,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2